V roku 1935 pracoval Paul Edgecomb ako vrchný dozorca v celách smrti jednej lousianskej väznici, kam priviedli nového odsúdenca, obrovského černocha Johna Coffeyho. Aj keď pôsobil mierumilovným dojmom, bol odsúdený za vraždu dvoch malých dievčat. Omnoho viac starostí ako väzni odsúdení na smrť, spôsobuje v tom čase Paulovi ťažký zápal močového mechúra. Jediná priaznivá správa je, že sadistický, všetkými nenávidený dozorca Percy plánuje podať žiadosť o preloženie, ale iba vtedy, keď bude môcť viesť nasledujúcu popravu. V tom čase je privezený ďalší väzeň, nebezpečný Bill Wharton, ktorý hneď po svojom príchode napadne strážnika. Jedného dňa chce s bolesťou zmietaným Paulom hovoriť Coffey. Keď sa dozorca priblíži, chytí ho rukou v rozkroku. Po tom, ako šokovaného Paula pustí, černoch vydýchne z úst čierny oblak. Súčasne si uvedomí, že jeho bolestivý zápal zmizol. Ďalší zázrak predvedie neskôr, keď Percy s potešením zabije ochočenú myš, ktorú choval jeden z trestancov. Svojou nadprirodzenou mocou ju pred prekvapenými strážami oživí. Pri poprave Percy zámerne nenamočí hubku, ktorá sa prikladá na odsúdencovu hlavu. Popravovaný muž sa namiesto rýchlej smrti uškvarí v strašných bolestiach. Paul ho donúti napísať žiadosť o preloženie. Keď je potom svedkom bolesti svojho priateľa, riaditeľa väznice, starajúceho sa o umierajúcu manželku s neliečiteľným mozgovým nádorom, presvedčí kolegov, aby mu pomohli dostať k trpiacej žene Johna Coffeyho, ktorý by jej možno dokázal pomôcť. Černoch ženu skutočne uzdraví. Ale vo väznici nečakane napadne Percyho a vdýchne do neho čierny oblak. Omámený dozorca vzápätí zastrelí Billa Whartona, ktorý sa ho pokúsil napadnúť. John rozpovie Paulovi pravdu. Vrahom dvoch malých dievčatiek nebol on. Zúfalý Paul to už dávno tušil. Hľadá spôsob, ako zabrániť poprave nevinného... (TV Markíza)

Juto

Frankovi Darabontovi to zas vyšlo. Dojemné, tak nezabudnuteľné a tak magicky vyrobené, že urobí radosť miliónom filmových fanúšikov. 10/10 ()

FrankSusta

Jak jen začít? Jenom bych rád na začátek této recenze rád upozornil, že se k psaní tohoto zhodnocení dostávám proto, že jsem včera dočetl knižní předlohu, takže toto bude spíše takové porovnání. Tak zaprvé, v tomto filmu dostává John Coffey (jehož jméno se po malé úpravě dá psát jako kafe) mnohem víc prostoru než-li v knize. Stejně je na tom i Percy Wetmore (na jehož představitele si jménem nedokáži vzpomenout) a mnoho dalších postav. Celkově je film mnohem více procítěný a o to více se rozbrečíte, protože když někoho vidíte umírat v slzách (byť jen ve filmu, a navíc to je hrané), o to více se rozbrečíte, než-li u knihy, kde to je občas špatně popsané.   Jinak skvělý film. 10/10. (Jeden z mála, co mne rozbrečel :)   - skvělý příběh, herci a hudba ()

BoXBe

Zelená míle až příliš opisovala od filmů jako je Powder a jim podobných. Neříkám, mám Zelenou míli rád, ale námět i zpracování mi přijde zoufale nepůvodní a citově vydírající. A už pro tu délku se mi to málokdy chce absolvovat znovu. ()

DominikV

Jeden z mála filmů, u kterého brečela celá moje rodina včetně mě samotného. Tento film obsahuje jakýsi pocit, který zde nemohu popsat slovy. Mohu jen doporučit těm, co ho ještě neviděli. ()

mortak

Zatímco Vykoupení bylo variací na starozákonní příběhy, Zelená míle je variací na Nový zákon. Coffey je vyjádřením Ježíšova života (od zázraků ke konci života na tomto světě), strážci jsou vyjádřením boží spravedlnosti na zemi týkající se života a smrti - i mezi jejich komunitu se může vetřít zmije neboli reinkarnace jidášovského přístupu ke komunitě (zatímco ve Vykoupení to byl přímo homosexuál mezi utlačovanými vězni, zde se ten zlý strážce chová jen "queer" - no jak si věřící režisér představuje chování nenáviděné čtyřprocentní menšiny), a i mezi vězni se najdou takoví, co do poslední chvíle nelitují svých činů (viz Nietszche a afirmace života v Tak pravil Zarathustra nebo v myšlence věčného návratu - tady je však dovedena do karikatury: plivání a močení na druhé). Na jednu stranu je tato transformace Nového zákona do současnosti opravdu skvěle propracovaná, na druhou stranu je však velmi manipulativní, co se týče emocí diváka. ()

WolfR

Zelená míle, naprosto geniální snímek režiséra Franka Darabonta, natočen podle knihy Stephena Kinga. Film vypráví příběh bachařů a odsouzenců na trest smrti z věznice v Louisianě roku 1935, zejména jednoho zvláštního odsouzence. Ale není to jen tak nějaký obyčejný příběh. Skrývá se za tím něco víc. Skvělý a propracovaný děj, který jsem si zamiloval a který naprosto dokonale podpořila skvělá Darabontova režie, která všechny pasáže filmu vybrousila k dokonalosti. Dále pak film zdobí perfektní scénář a veleúžasné herecké výkony, včetně hlavní role v podání Toma Hankse, kterého podle mého názoru určitě neměl minout jeho třetí Oscar. Kdo také dále exceluje na té nejvyšší úrovní, je Michael Clarke Duncan alias John Coffey, jehož roli si naprosto dokonale vychutnáte, stejně tak, jako velice emotivní závěr filmu. Scénář je také výborný, jak už jsem říkal a úplně vás přinutí s odsouzenci cítit. Také vám ukáže, že bachaři ve věznici jsou také jenom lidé a ne bezcitní bouchači vězňů. Jinak ty ostatní věci jako kamera, střih a tak dále, o tom škoda mluvit, ty jsou také nanejvýše skvělé. Jsem na maximální míru spokojen. Viděl jsem jeden z nejúžasnějších snímků v dějinách kinematografie. Zelená míle mi prostě přirostla k srdci, díky svému kouzlu a vytřískala ze mě emoce. Nezapomenutelný filmový zážitek z prostředí vězení, který ještě zdokonalila brilantní hudba (Thomas Newman). Každý kráčíme svou zelenou mílí, 5 hvězd. ()

dr.fish

Film je jako celek jen sentimentální a moralistický blábol. Oplývá však takovou spoustou kvalitních scén, že mu soudný člověk musí hodně odpustit. Přesto toho ždímání slz bylo opravdu zbytečně moc. 70% ()

forsythia

Tři hodiny sedět jak přikovaná, to už se mi dlouho nestalo. Skvělý fimový zážitek. Myš v hlavní roli :) Ani mi nevadila ta ostrá dělící čála mezi klaďáky a záporáky. A ani mi nevadila předvídatelnost děje. A nejvíc se mi líbila ta myš. ()

pufina

"John Coffey jako kafe, ale píše se to jinak." Při prvním zhlédnutí mě to rozbrečelo a Johna jsem si zamilovala, smutný příběh. A myška Jingles byla výborná :-) ()

KajusaK

Strhující příběh, který se odehrává ve věznici. 188 minut je opravdu dlouho,ale v tomhle případě vám to ani moc nepřijde.5* vše bylo skvělé,dojemné. Na film nikdy nezapomenu. ()

animaxis

Rozhodně skvělý film po dramatické stránce. Jsem sice fanoušek Stephena Kinga a jeho knihy jsou sice většinou dramatické horory, ale Zelenou míli jsem nečetl a velmi mile mě překvapila. Prostředí věznice jsme si užili ve Vykoupení z věznice Shawshank a tady je nám servírována rovnou cesta na popravu. Co říct k filmu? Snad všechny scény mě potěšily at už z jakéhokoliv úhlu a rozhodně mi spousta z nich zůstane v paměti a jen v tom dobrém. Rozhodně mě několik scén i dojalo a to hlavně díky Johnu...jak že se píše to přijímení? No, to je jedno. Každopádně film doporučuji, protože udělat si tři hodiny času se v tomto případě vyplatí. ()

griph

ᴰⁱˢ ˢʰⁱᵗ ᵐᵉʲ ᵏᵒⁿᵗᵉʲⁿ ˢᵃᵐ ᵒᶠ ᵈⁱ ⁱⁿᶠᵒʳᵐᵃᵗⁱᵒⁿ ʲᵘ ʷᵒⁿ'ᵗ ᵗᵘ ⁿᵒᵘ ᴶᵘ ʰᵉᵛ ᵇⁱⁿ ʷᵒʳⁿᵈ Sajeme, sajeme? Tak zaprvé, během filmu mi jelo hlavou miliardu věci, který jsem chtěl vypíchnout, ale než to skončilo, tak se všechno vypařilo, takže se teď pokusím něco sepsat. Musím říct, že na to že to má fakin tři hoďky, tak jsem se celou stopáž nenudil, dobře dobře, konec už byl trochu nudnější, až moc toho vysvětlování.. A trochu mě sere, že tam byla jen polovina toho, co se vlastně stalo těm holkám. Konec a vlastně tady to sakování je už trochu sci-fi nebo tak něco, ale je to fajn znázorněný. Dobrý vědět, že když blbnou žárovky, tak nemáme být posrání, jak nám to předhazují horrory, protože se děje kurva zázrak! I když na druhou stranu, ty potvory asi budou zázrak, takže na tom něco bude.. Pozor na žárovky borci!Černoch odvedl fakt dobrej džob, zahrál to dost slušně! Forrist klasický odvedl svý, dokonce se tam zjevil i poručík Dan. Nutno zdůraznit, že Forrist mě dostal víc až po pár zhlédnutích.. Ten sráč, teda vlastně pochcánek, kterej dělal celou dobu zvěrstva, taky dostal, co chtěl.. přeci pobyt v blázinci. Nebo spíš i ten druhej kokot, co byl tak blbej, že se ani nedivím, jak to s ním dopadlo.. Scény s malým Ratatujlem taky gute. Hej jako fakt pěkně natočený, rejža už asi věděl jak na to, opáčko vězení a ten Stefa? Klobuk dole, pěkná story! Podtrženo sečteno, sice když se nad tím zamyslíte, tak je to dost naivní, ale ten film jsem celkem i prožíval, jak s postavama tak okolo, takže tady máte, mrdám vám tam pětihvězdu! :) ()

Thorn

Tentokrát asi budu trošku nepříjemně kritický, ale bohužel se nedá nic dělat. Pokud mám k něčemu výhrady, nemohu si je nechat pro sebe. Hned na začátek bych chtěl zdůraznit, že Zelená míle rozhodně není špatný film. Vlastně naopak, je to film velmi dojemný, emotivní a silný. Některé scény jsou opravdu velmi poutavé a strhující. Stejně tak i herecké výkony všech zúčastněných. Především tedy Toma Hankse a Michaela Clarka Duncana. K tomu pak ještě ta úžasná hudba. Hlavní problém bohužel vidím v tom, že kromě velmi vypjatých a vskutku působivých scén, už toho pak tento film příliš moc nenabízí. Děj se odehrává na místě zvaném Zelená míle. Jedná se o vězeňský blok, na němž jsou umístěni výhradně vězni odsouzení k trestu smrti. Jednoho dne je sem převezen obrovitý černoch jménem John Coffey, který prý spáchal dvojnásobnou vraždu. Vrchní dozorce v podání Toma Hankse však velmi rychle pochopí, že tento nový vězeň rozhodně není žádným brutálním kriminálníkem. Právě naopak, John se po celou dobu projevuje spíš jako dětsky naivní a nevinný dobrák, který do cely smrti rozhodně nepatří. To však ještě není všechno. Kolem Johna se totiž brzy začnou dít velice zvláštní a prapodivné věci. Vrchní dozorce Paul se tak stává svědkem jednoho neuvěřitelného zázraku na tom nejméně pravděpodobném místě. Tím bych tak asi shrnul hlavní myšlenku celého filmu. Problém vidím v tom, že tato myšlenka není až tak silná a nosná, aby mě dokázala přesvědčit o nějaké výjimečnosti tohoto snímku. Jistě, zázraky se občas dějí, to asi ano, jenže tady je to prezentováno takovým způsobem, že jako divák příliš nevím, co bych si z toho měl do života odnést. Celý film už od začátku směřuje k jedné nevyhnutelné události. Té události by se sice nějak zabránit dalo, ale žádná z postav si tím ani na chvíli nemíní lámat hlavu. Když k tomu tedy nakonec dojde, tak jako divák sice cítím velký žal a zármutek, na druhou stranu si ale říkám, proč k tomu vlastně došlo? Kdo vlastně nese zodpovědnost za Johnův osud? Zrůdný zločinec Billy? Soudce, který Johna odsoudil? Porota? Nebo že by snad dokonce sám hlavní hrdina Paul? Závěr filmu se právě něco takového snaží naznačit, jenže já s tím příliš nesouhlasím. Celkově je tady dost věcí, se kterými by se dalo nesouhlasit nebo alespoň polemizovat. V době, kdy se Zelená míle odehrává, bylo celkem běžné, že byl někdo nespravedlivě odsouzen čistě jen kvůli barvě své pleti. Jenže právě tohle téma se tu nijak zvlášť neřeší. A přitom je to pravděpodobně hlavní důvod, proč John dopadl, tak jak dopadl. Dále je tu pak ještě vězeň Delacroix. I on je takovou tragickou postavou. Jenže ani v jeho případě nevíme, kdo vlastně může za jeho nešťastný konec. Zavinil si ho snad sám nebo mu ho zavinili druzí? Film zde opět nenabízí žádnou uspokojivou odpověď. A to je právě kámen úrazu. Jakýkoliv film, který sice vyvolává nějaké otázky, ale nenabízí absolutně žádné odpovědi, je z mého pohledu problematický. Ty otázky, které jsou zde položeny, jsou navíc vcelku banální a těžko uchopitelné. Jaká paralely se skutečným životem tu vlastně chceme hledat? Já popravdě v Zelené míli nenašel ani jednu. Ani jedno jediné moudro, které bych si z toho všeho mohl odnést a nějak se v něm vyznat. Za pozornost pak bohužel příliš nestojí ani hlavní postavy. Neříkám, že nejsou úžasně zahrané a že ze sebe herci nevydali maximum. Jenže ty postavy jsou z hlediska scénáře úplně o ničem. Na jedné straně tu máme dokonale kladné a bezchybné hrdiny, kteří nemají byť jen jedinou negativní vlastnost a na druhé straně tu máme ryzí zrůdy bez jediné špetky lidskosti. Ano, rozumím, že autor, potažmo režisér tu asi chtěli ukázat kontrast mezi dobrem a zlem, jenže ten kontrast je tu opět až příliš banální. Všichni přece už na první pohled vidí, že Percy a Billy jsou absolutní netvoři, zatímco John je ztělesněné dobro. Nic objevného na tom neshledávám. Pokud bych to tedy měl celé nějak sesumírovat, řekl bych to tak, že Zelená míle je filmem s dokonalou formou, ale vcelku prázdným obsahem. Jelikož jsem člověk, který zpravidla nadřazuje obsah nad formu, nemohu jinak, než udělit přiměřené tři hvězdičky. Zelená míle je zkrátka filmem dobrým, jenže ne dost dobrým. Alespoň ne pro mě. () (menej) (viac)

AGO

Spočiatku som bol zmätený. Predsa len je to zvláštne skĺbenie väzenskej drámy a fantastického filmu s niekoľkými komickými vsuvkami. Ale ako celok všetko pekne zapadlo a na tom má určite veľký podiel vyprávačský talent Franka Darabonta. Michael Clarke Duncan podáva neuveriteľný výkon a zvyšok hercov mu je tesne v pätách. Príbeh však nemusel byť rozprávaný formou “flashbacku“, takže úvod a záver mohol byť pokojne vystrihnutý. V takom prípade by som dal plné hodnotenie. ()

sator

Kdysi mi dvd vnutila taková podivná figurka z práce (viď Petelíku :)), a já v 10 hodin večer ze zoufalství, že jsem neměl na co koukat, sem DVD vložil do mechaniky a pak už jsem jenom zíral a do rána nespal.... Přestože už nejsem ve věku kdybych se identifikoval se zlouny,přišel mi nejlepší a v pravdě Oscarovský výkon Douga Hutchisona v rolí bachaře Percyho Wetmora . Za roli, kde excelentně ztvárnil perverzní a lidsky odpornou bytost, byl opravdu nominován na Oscara za r.1999, za nejlepší herecký dramatický výkon ve vedlejší roli. A tak sem pro vás stvořil i jeho profil : ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Fanoušci Stephena Kinga by měli zbystřit, následující filmová novinka by jim totiž mohla udělat velkou radost. Do adaptace povídky The Life of Chuck byli totiž čerstvě obsazeni herci Tom Hiddleston … (viac)

Sněhurka a Darabont

Sněhurka a Darabont

27.06.2014

Na návrat Franka Darabonta k celovečerním filmům čekáme dlouhých 7 let. Režisér Vykoupení z věznice Shawshank, Zelené míle nebo Mlhy se v posledních letech usídlil v televizi, kde vzkřísil zombie… (viac)

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let

04.09.2012

Jeho nejvýraznější rolí byl bezesporu dobrácký obr Coffey ze Zelené míle, za jehož ztvárnění získal nominaci na Oscara. Jeho mohutná přítomnost (výška 196 cm) však byla nepřehlédnutelná v jakémkoli… (viac)

Darabont a King opět spolu

Darabont a King opět spolu

08.02.2007

Frank Darabont ještě nedokončil svůj nejnovější projekt a už se rozpovídal o svých budoucích plánech. V nynějších dnech pokračují přípravy na jeho další film The Mist, který vychází z novely mistra… (viac)