Novoobjavená planéta Pandora je mierumilovné miesto s obyvateľstvom Na´vi, žijúcim v súlade s čarokrásnou vegetáciou planéty. Posádka vyslaná zo Zeme na svojej prieskumnej misii objaví na Pandore aj veľmi cenný minerál, ktorý by mal na Zemi nevyčísliteľnú hodnotu. Pobyt na Pandore je však pre človeka možný až po vytvorení genetického dvojníka, hybrida avatara, ktorý, môže byť ovládaný psychikou oddelenou od ľudského tela a fyzicky zodpovedá pôvodnému obyvateľstvu Pandory. To má fluoreskujúcu modrú pokožku a dosahuje trojmetrovú výšku. Na náročnú misiu vyberú okrem iných aj Jakea Sullyho (Sam Worthington), bývalého námorníka, ktorý zostal po svojej poslednej misii paralyzovaný od pása nadol. A práve šanca opäť chodiť ho nadchla natoľko, aby sa do programu Avatar prihlásil. Po pristátí na Pandore sú členovia prieskumnej misie ohromení úžasnou rozmanitosťou miestnej vegetácie. Stromy dosahujú výšku mrakodrapov a svetielkujúci prales je plný nádherných tvorov, aké ešte nikdy nevideli, ale aj hrozných prehistorických predátorov. To je však iba zrnko prekvapenia, ktoré na posádku čaká. Aj keď sa zdá, že po počiatočnej nedôvere miestnych obyvateľov sa posádke podarilo adaptovať a získať aj priestor pre diplomatickú misiu, Pandorčania sa rozhodne nehodlajú nechať kolonizovať. Čoskoro príde k tvrdému boju... Jake, ktorý sa postupne s Pandorčanmi zblížil a celkom ho očarila princezná Neytiri (Zoe Saldanaová), teraz stojí pred zásadným rozhodnutím. Za koho bude bojovať vo finálnej bitke, ktorá má rozhodnúť o osude a vývoji celého sveta? (TV JOJ)

xaver

Střet dvou naprosto odlišných civilizací. Myšlenka a námět dávno známé, ale zde mohly být poměrně zdárně inovované, pokud by ovšem celý projekt nebyl doslova degradován primitivním zpodobením lidských protějšků. Nevím proč si téměř každý režisér sci-fi snímků představuje, že inteligentní tvorové na jiné planetě musí být nezbytně podobní lidem. Vznikají tak parodie na lidskou podobu, často dotažené do neskutečné fantasmagorie. ()

Diabloxxl

Je to tu, Cameronovo úžastné dielo ktoré si zaslúži byť na filmovom nebi. Cameron tu preplietol dva odlišné pohľady na svet. Jeden je plný duchovných splynutí s prírodou, kolobehu života a meditáciou. Ten druhý zase ukazuje technologicky založenych ľudí pri honbe za chamtivosťou ktorú dokáže ľudstvo ukázať a odhodlanie za tým čo chce keď mu niečo stojí v ceste za jeho dosiahnutím. Takéto úchvatne prepracované sci-fi prostredie od rastlinky cez zvieratá a domorodých obyvateľov Pandory tu tvoria jeden veľký zmyselný raj. Spolu so strhujúcimi vizuálnymi efektami a emóciami z tohto filmového kúsku robia skvost. Avatar mi ponúkol taký silný zážitok ktorý som v žiadnom filme nenašiel a ja som ho z nadšením prijal. Ďakujem James Cameron. ()

CSSML

První, a na dlouhou dobu poslední film, který jsem viděl ve 3D. Audiovizuální orgie a neuvěřitelně dlouhá vykrádačka nerůznějších starších snímků. U sci-fi filosofické vyznění nehodnotím, protože bych se většinou nevyhnul odpadu, ale z tohoto filmu pantheismus a zelená propaganda jen kape. Jednou se to dalo přetrpět. ()

HiddenDragon

[Collector's Extended Cut] Avatar je podle me legenda, ktera se casem bude ocenovat vice a vice. Je to podle me stejne prelomovy film, jako kdysi Spielberguv "Jursky park" (1993). Nejenze je to nejvydelecnejsi film vsech dob, a prvni ktery prekonal hranici 2mld. dolaru, ale nastolil technologickou latku, od ktere se podle me spousta filmaru odrazila. Napr. ukazal opravdove moznosti do te doby tezkopadneho motion-capturingu. Ten od te chvile leti milovymi kroky, a vysledkem jsou napr. perfektni pohyby v "Usvitu planety opic" (2014). Nemluve o 3D, ktere by se bez Avatara ani nerozsirilo. Pres 3/4 divaku videlo tento film v kinech s 3D projekci (3D digital, IMAX) - ja ho videl v IMAXu, a od te doby na tento format nedam dopustit. Cameron ma proste na megalomanske projekty talent, i kdyz nekdy jeho vize hranici s kycovitosti. Mne se to ale libi a pestrobarevny svet Pandory a lidu Na'vi si me ziskal. Takove sci-fi zkratka clovek rad vidi. Dobrodruzny pribeh v uplne cizim svete, na vzdalene planete, plne mistnich potvor a obyvatel. Neco naprosto fantaskniho, kvuli cemu existuji kina, drahe domaci sestavy a videa. Prekrasna panoramata, skvela animace prirody, uzasne barvy, domorode kmeny a pribeh pripominajici "Pocahontas" nebo "Tanec s vlky" (1990)... Naopak spousta letajicich scen s ikrany byla pozdeji temer zkopirovana do znameho Dreamworks animaku "Jak vycvicit draka" (hl. 2. dil). Zkratka "Avatar" je milnik at chceme nebo ne, a jeho odkaz bude znat jeste minimalne v nejblizsich letech. [3 Oscari 2010: Kamera, Vyprava, Vizualni efekty - byl podle me zbytecne "prebit" precenovanym "The Hurt Locker", ktery rozhodne status filmoveho milniku nema] ()

Zagros

Nejdražší film všech dob... a je velká škoda, že všechny dolary padly na technickou stránku věci a příběhem se nikdo moc nezabýval. Jde o docela velkou vykrádačku všech možných filmů poslepovanou do neoriginálního příběhu. Navíc je to plné logických chyb a doslova blbostí, které mě při prvním shlédnutí nahlas rozesmály. To je velká škoda, protože film byl vizuálně strhující. Bohužel víc jak tři hvězdy dát nemůžu a to ještě přivírám obě oči. ()

Frankie

Vidět po sedmi letech od premiery poprvé Avatara človeku přinese jedno obzvlášť zajímavé zjištění. I dnes se mu co do perfekcionismu nemůže nic rovnat. Jasne, že se zde daji najit mimo vlastně bezchybnou technologii problematicke momenty, zejména dost ploché charaktery nebo čitelná ideologičnost příběhu vlastně od samotného zacatku, ale alespoň je to celé přehledné a dostatečne co do efektu sdělění natlakové. Jenom me mrzi, ze Cameron trochu větši prostor nevěnoval problematice nejasné identity, když už se to jmenovalo "avatar". Téma vtělení se do alternativniho "já" je přeci v době MMORPG a socialních sití celkem aktuální. Když sme u toho, tak si myslim, ze opravedlněni "zrady vlastni rasy" v okamziku, kdy cizáci jsou pro hrdinu hodnotově pritažlivejsi (či minimálně pochopitelnější), bylo asi lépe zpracovano v poslednich dvou Planetach opic. Tam se šlo v rozpolcenosti více na dřen. Tady to bylo pro Sama Worthingtona až příliš snadné. ()

sQelle

Obyčejný příběh v krásném vizuálu. Bylo potřeba si tento film trošku oživit s nadcházejícím pokračováním a nakonec toho tolik nelituju, jako jsem si myslel. Já jsem totiž o 13 let zestárl, ale film ani zdaleka. Vizuál, který se těžko dohání i v dnešní době, barevná a hudební pestrost na každém kroku. Svět který by si zasloužil o trošku lepší příběh, ale jinak zasloužený milník mezi kinematografií. ()

klukluka

Po kině jsem tomu dal v roce 2009 já d…l pouhý 3 hvězdy a ještě o 14 let později zvyšuji hodnocení na naprostý maximum, protože tohle je superliga filmu a je v ní jen tahle jedna věc. ()

Eraserhead

Cameron převzal štafetu po Kubrickovi - u obou se na nový film muselo čekat pár let (v případě posledních kousků, více jak 10 let) a čekání se vždy vyplatilo. Zatímco Stanley zabodoval pokaždé v jiném žánru, Cameronovou specialitou je s každým novým filmem posunout technické možnosti (většina jeho filmů se může chlubit Oscarem za efekty, minimáně byl za ně nominován). Avatar v tomto směru nastavil laťku tak vysoko, že se ji může odvážit překonat opět jen Cameron sám. To co "naťukl" Peter Jackson v Pánu prstenů s Glumem, je v Avataru dotaženo do absolutní dokonalosti. Ty postavy prostě nejsou digitální, ony opravdu žijí. Jediné co mi tu trochu chybělo, byly výraznější emoce, které u epických velkofilmů chybět nesmí. Tento nedostatek bych neházel ani tak na Camerona jako spíš na Jamese Hornera. Nejen, že opět vykrádá sám sebe (nemůžu si pomoct, ale úvodní motiv spolu s refrénem písně začínají stejně jako Titanic), ale tentokrát se rozhodl, že si pomůže i Zimmerovým Gladiatorem - nikoliv nijak nenápadně, ale zrovna během monumentálního záběru, kdy orchestr hřmí na maximum. 90% ()

lukasch

Nemyslím si, že je to nejlepší film všech dob, ale je to nepopsatelné. Jeden z mála filmů, který dokázal překročit stín traileru. CGI animace neslouží jako hlavní linie snímku (jako třeba u Transformers), ale je to jako jeden z herců nebo důležitá součást jako hudba. Motion capture a mimika obličejů nikde jinde nebyla tak dokonalá. Na'vi vypadali a chovali se lidštěji než postavy G. Ribisiho (hlavní kancelářská krysa) nebo S. Langa (velitel vojska). Příběh nebyl nijak zvlášť inovativní, ale o to více člověk nachází paralely s naším světem, raduje se z drobných detailů, počátečních nemotorných pohybů a dětské radosti avatara Jacka Sullyho. Ve výsledku má film všechno – perfektně vykreslený svět s vlastními zákonitostmi, dobře zahrané postavy, emoce, motivaci, dokonalou hudbu, kameru, střih a další technické parametry. Snad jen ten příběh v někom vyvolává pocit ekologické agitky, osobně mi to tak nepřišlo. Prostě jiný svět, který není technologicky na výši jako ten náš, proto využívá výhod přírody a je na ni závislý. | a vůbec, mohl jsem čekat od Camerona něco špatného? Znovu získal žezlo největšího režiséra. Teď jen budu čekat, s čím nás ještě překvapí Spielberg. Podobnou pecku bych mu taky přál. ()

KOCOUR-1

Jsem plný dojmů, protože jsem se právě vrátil z kina (titulková 2D). Ale o to víc se chci podělit. 1. Krásná pohádka pro dospělé zasazená do budoucnosti. 2. Je zde patrna mírná autorova omluva původnímu obyvatelstvu severní ameriky. 3. Grafické zpracování Pandory a jejích obyvatel úžasné. 4. Zvuk a hudba opravdu podařené. 5. Až na jeden okamžik, kdy jsem se musel pousmát (to opravdu nesežeru), naprosté vtažení do děje. Suma sumárum by si tento film zasloužil víc jak 95%, nebýt z mého pohledu jedné do očí bijící nesrovnalosti. Všechny potvory co jich Pandora má mají 6 končetin (6 noh, 2 nohy + 4 křídla). Bohužel právě proto mi tam nesedí Na'vi. Pokud je zde odlišnost v ekosystému a v celkové evoluci, tak potom nechápu proč mají 2 ruce a 2 nohy. S tímto menším nedostatkem 90% a mmožná malý kousek.. PS : 2D bude minimálně ještě jednou a uvažuji nad 3D v IMAXU. ()

Krabak

Půl roku čekání... Poslední týden jsem skoro nespal, jak jsem se těšil. Ten den, kdy jsem šel na Avatara, utíkal snad nejpomaleji, jak jen mohl. Čekání do 19:00 bylo opravdu ukrutný. A pak?? Posadil jsem se do sedadla a oni začali běžet reklamy. Mě málem omyli... Tak, konec popisování mojich pocitů PŘED Avatarem. Když film začal, tak jsem přestal vnímat svět. Avatar se rozeběhl a co se nestalo. Přišel mi...nudnej. Nijak mě nezaujal. Teď jsem si říkal, že všechno to očekávání, všechny moje představy, jak to bude dokonalej film, se mi nevyplní a půjdu domů s brekem. OVŠEM!!! Uběhlo 5 minut a můj mozek přestal uvažovat nad blbostma a začal se plně věnovat tomu, co se přede mnou začalo odehrávat.. To co přišlo pak, bylo fascinující, velkolepé, bezchybné. Film najednou ožil a totálně mě vtáhl do sebe. Děj v žádném okamžiku nenudil, nezpomaloval ani neskomíral. Naopak. Začínal víc bavit a vtahoval vás víc a víc do sebe. Nerozhodí vás ani trošku výstřední krajina a živočichové. A za to jistě může kromě děje i dokonalá a nevídaná animace. Za chvíli si Pandoru bez toho ani nebudete umět představit. Říkalo se, že tento film posune kinematografii do další etapy. JE TO PRAVDA. To co Cameron předvedl, se nedá popsat slovy. Je to prostě NEJ. Srdce mi vlastně tlouklo celý film aspoň 200 tepů za minutu. A čím to pak James dovršil? Finální velkolepou bitvou, plnou nádherných, dechberoucích efektů. U této bitvy budete akorát sedět s otevřenou pusou a budete jen fandit Na'viům, aby si svoji planetu ubránili. Vzápětí se vám vlijou slzy do očí, když... Popisovat vám to tu nebudu, aby ste se měli na co těšit. Ovšem pak přišla rána pod pás. Konec... Když začli koncové titulky, tak jsem se dobrých 5 minut probíral z toho úžasného zážitku. Když jsem se probral natolik, abych začal vnímat okolí, tak se najednou dostavilo zklamání. A to ve formě..."To už je konec? NE!! Já nechci!!" Každý, komu se stane to co mě, tedy že ho film úplně vcucne do sebe, si bude říkat jen jedno. A to: JÁ CHCE ZŮSTAT NA PANDOŘE. ________PS: "Odpad" tomuto filmu může dát jen naprostý IDIOT(omlouvám se správcům za urážku), který si tady léčí bůh ví jaké komplexy!! --->100% ()

Rssa

Opravdu výborný film, který je propracovaný do posledního detailu, 3D není nijak výrazně vystupující a neřeže do očí (Cameron naštěstí nechtěl s 3D nějak exibovat, ale použil ho pro příběh), soundtrack sem nějak nevnímal. Má to všechny dobré prvky amerického sci-fi, dobrodružnoakčního spektáklu, romantiky naštěstí překvapivě málo. 95 % ()

Milan25

Krátké, příliš krátké. Já chci víc než 166 minut!! Vizuální dokonalost, oku tam lahodí snad vše co je na plátně (a těch barev!!). Příběh není sice buhví jak originální a promyšlený, ale koho by to v tak úchvatném balení nevzalo. Pokud tento film neposbírá Oscary a další filmové ceny za vizuální efekty a další technické disciplíny, tak už nic. Dodatek po druhém shlédnutí - Na druhé vidění už to není tak úchvatné a dech beroucí, působí to jako naivní barevná pohádka, a bohužel musím uznat, že jsem našel i místa, u kterých jsem se nudil. Hodnocení měnit nebudu, nechám původních 5*, protože první dojem z filmu je velice silný. A já myslím že o to Cameronovi šlo, udělat film vizuálně tak úžasný, že vás upoutá očima a nenechá vás přemýšlet nad čímkoli jiným. Jednoduchost tohoto filmu objevíte až po dalším shlédnutí. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (viac)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (viac)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)