Novoobjavená planéta Pandora je mierumilovné miesto s obyvateľstvom Na´vi, žijúcim v súlade s čarokrásnou vegetáciou planéty. Posádka vyslaná zo Zeme na svojej prieskumnej misii objaví na Pandore aj veľmi cenný minerál, ktorý by mal na Zemi nevyčísliteľnú hodnotu. Pobyt na Pandore je však pre človeka možný až po vytvorení genetického dvojníka, hybrida avatara, ktorý, môže byť ovládaný psychikou oddelenou od ľudského tela a fyzicky zodpovedá pôvodnému obyvateľstvu Pandory. To má fluoreskujúcu modrú pokožku a dosahuje trojmetrovú výšku. Na náročnú misiu vyberú okrem iných aj Jakea Sullyho (Sam Worthington), bývalého námorníka, ktorý zostal po svojej poslednej misii paralyzovaný od pása nadol. A práve šanca opäť chodiť ho nadchla natoľko, aby sa do programu Avatar prihlásil. Po pristátí na Pandore sú členovia prieskumnej misie ohromení úžasnou rozmanitosťou miestnej vegetácie. Stromy dosahujú výšku mrakodrapov a svetielkujúci prales je plný nádherných tvorov, aké ešte nikdy nevideli, ale aj hrozných prehistorických predátorov. To je však iba zrnko prekvapenia, ktoré na posádku čaká. Aj keď sa zdá, že po počiatočnej nedôvere miestnych obyvateľov sa posádke podarilo adaptovať a získať aj priestor pre diplomatickú misiu, Pandorčania sa rozhodne nehodlajú nechať kolonizovať. Čoskoro príde k tvrdému boju... Jake, ktorý sa postupne s Pandorčanmi zblížil a celkom ho očarila princezná Neytiri (Zoe Saldanaová), teraz stojí pred zásadným rozhodnutím. Za koho bude bojovať vo finálnej bitke, ktorá má rozhodnúť o osude a vývoji celého sveta? (TV JOJ)

swenyx

Znovu v kinech po 13 letech. Poprvé viděno v 6. letech v kině, teď znovu v 19. letech. Pro mě prostě nezapomenutelná klasika. U žádného jiného filmu nemám půlku filmu husinu a to tomu kino ještě přidává neskutečně moc. Chápu že to není příběhově nic extra, ale člověk co má oči a sluch v pořádku musí minimálně vizuál a soundtrack ocenit. Pro mě už dlouhou dobu top 3 film a nevěřím že se někdy nějakej jinej film do mé topky dostane.  Už aby byl prosinec a bylo tu pokračování. ()

enter.

Po 13cti letech přidávám o jednu hvězdu navíc. Nevědomky jsem koupil lístek do kina (myslel jsem si, že kupuji již na nového…óóó jak jsem se spletl, rip 400,-). Nicméně jsem tedy Avatara viděl na velkém plátně (před 13 lety, chudý klučina, jako kinorip) a rovnou ve 4DX a ve 3D a kupodivu jsem si to užil. Sem tam doastanete squirt přes ksicht nebo vám něco dá petelicu do páteře - za 400,- dobrý. Avšak až po 13cti letech, když již mám IQ dospívajícího chlapce, tak mi některé věci začaly dávat smysl. Možná pujdu i na tu dvojku nakonec - asi tam bude nějaké mazlení s velrybou dle traileru. Uvidíme. ()

Lendak

13 rokov ubehlo a Avatar je z hľadiska vizuálu stále na vrchole. Hold Cameron je proste vizionár ktorý keď chce, tak si proste len tak zrobí revolúciu v kinematografii. ()

ChamesJames

Kdybych viděl Avatara v kině tenkrát v roce 2009, bohužel v tu dobu mi bylo 7 let, tak by to byl pro mě jeden z nejlepších filmových zážitků v životě. Osobně třeba nerozumím kritice na příběh, protože tu je x filmů s jednoduchým příběhem, u kterých to nikdo neřeší a vůči příběhu v Avatarovi jsou lidi extrémně kritičtí a zaujatí. Absolutně nevím, co bych tomu vytknul, protože je to špičkovej film a patří mezi moje nejoblíbenější. Vizuál, hudba, postavy, všechno v topu. 10/10. ()

ReactLotus

Nie je ani to nebol dobrý/dokonalý film. Stal sa populárnym nie pre svoj príbeh, ten je veľmi predvídateľný s jednoduchou pointou, zápletkou, dejovými líniami, ktoré sa v rámci filmu aj zakončia a v tomto ohľade to je iba jednoduchá zábava v SCI-FI prostredí. A je málo emotívny.  Avatar je avšak významný pre kinematografiu pre 3D a CGI, ktorých vnímanie u všeobecného publika posunul na novú laťku. Akože o dosť vyššie. Stále je akýmsi benchmarkom kvality. Vďaka Avatarovi máme teraz kvalitné 3D. Žiadny film pred ním to nedokázal presadiť a použiť tak dobre. A to CGI je aj teraz, 15 rokov po svojom uvedení, na vysokej úrovni, síce sa na tom zub času podpísal, je vidno nedokonalosti, grafika a animácie sú trochu zastarané, ale kvalita bola obmedzovaná vtedajšími možnosťami, a aj napriek tomu to bol najkrajší CGI film toho roku. Teraz pôsobí ako 5 ročný film, avšak v porovnaní s niektorými nedávno vydanými filmami vyzerá lepšie, o dosť, hlavne v animáciách pohybu. Ja to vnímam ako také tech. demo čo technológie dokázali urobiť už v tom 2009. ()

BrusVejn

Extended verzia: Výborný výlet na planétu Pandora. Film som videl myslím prvý krát od premiéry v roku 2009 a síce už to vizuálne až tak neohúrilo, stále ide o revolučný experiment, pri ktorého pozeraní má človek pocit, že sa nachádza priamo na domovskej planéte obyvateľsta Na'vi. Vizuál a veľkoleposť je úchvatná a film je skoro až škoda pozerať doma na TV. Čo filmu schádza, je sympatickejší hlavný hrdina, rýchlejšie tempo v strede filmu a na pomery tejto filmovej udalosti aj viac zapametateľný soundtrack. Taktiež som sa pristihol, že ma tá mytológia absolútne nezaujímala a pri nadhadzovaní rôznych cudzích názvov počas filmu som mierne prevracal oči. Všetko ale Cameron vynahradí epickým finále s naozaj hrozivým záporákom Stephena Langa, ktorý je skutočne nezastaviteľný psychopat. Po 13 rokoch sa Cameron konečne dopracoval k dvojke, tak som zvedavý či zdvihne latku oproti prvému dielu. ()

PeteBuck

Videl som to v kine pred 13 rokmi a s kľudom poviem, že som si odtiaľ doteraz pamätal dosť scén. Takže to nebol film, ktorý Vám vyfučí z hlavy. Teraz sa chystám na dvojku a pozrel som si to znovu, tentokrát rozšírenú verziu a stále to bol pekný príbeh, ktorý mal tentokrát 3 hodiny, ale je vidieť, že pán režisér sa snažil vytvoriť vlastný svet, s vlastnou mytológiou, príbehom a ktorý celkom pekné odsýpa. Áno, námet tu už x-krát bol, ale prevedenie je veľmi pekné, James Cameron proste stále hľadá spôsob, ako posunúť úroveň kvality na vyššiu úroveň. Herci fajn, zápletka dobrá, príbeh odsýpal, neustále sa niečo dialo. Zopár klišé sa objavilo, ale pri tom obrom snažení a trochu otrepanejšom námete, sa to asi lepšie ani nedalo. ()

werxix

Nevim proc tu nemam hodnoceni u tohoto velkofilmu, když jsem jej viděl hned v roce uvedení a dnes 09.01.23 opět. A opět je to prostě Masterpiece. ()

Scaevola

Na Pandoru jsem se vrátil po mnoha letech a v očekávání druhého dílu Cameronova životního díla (s tímto přívlastkem lze polemizovat, ale vzhledem k tomu, kolik energie mu věnoval a věnuje, soudím, že jde o odpovídající označení). A nutno říci, že výsledek je stále stejný a dojem, který jsem si kdysi odnesl z kina, se nezměnil: Po technické i řemeslné stránce jde o film téměř dokonalý, jemuž lze jen máloco vytknout, ale bohužel se jedná stále o snímek bez duše. Umělecký prožitek totiž nelze nahradit přívalem postmoderních iluzí o nezkaleném životě domorodců a pseudopohanské všeobjímající matce, kterou je potřeba zachránit. Cestu ke Cameronovým hrdinům jsem si zkrátka nenašel, ostatně: "Jaké to je zradit vlastní druh?" ()

Velislav

Pred návštevou kina na premietaní Cesty vody som si povinne zopakoval po viac ako desiatich rokoch fantasy, ktorá zmenila svet filmu. V pamäti som mal iba zážitok, podtext o korporáciách/okupantoch/kolonialistoch a tak-nejak povinný plný počet bodov. Čo som dostal po opakovanej projekcii sú emócie, o ktorých som netušil. Pravdepodobne zásluhou director's cut verzie, ešte so slzou v oku, ktorú som mal snáď dve tretiny príbehu Pandory, prehodnocujem všetko. Ide o vizuálnu a zvukovú dokonalosť, ktorú u mňa len tak niečo neprekoná. A o postup do mojej top-ky. 11/10 ()

Bestfan112

Avatar je první nevýdělečnější film všech dob který ale není podle mě lepší než Marvel,  DC, Star Wars/Trek a Rychle a zběsile, tady ty filmové série jsou podle mě ty nejlepší, které jsou mnohem lepší než nějaké ty ptákoviny ( i když je pravda že u dvojky jsem tam recenzoval, že dvojka byla dobrá, ale taky byla, ale jenom o trošičku víc, jednak je to celkem kravina )  Film 4/10 PS: Jsem vychaný, že ano? ()

Bagimanek

Asi žádný film jsem neviděl tolikrát jako tento a má to své opodstatnění. Miluji svět pandory. Dle mého názoru podceňovaný příběh, který podle mne vůbec není tak špatný jak se říká. Možná trochu chybí rozvoj postav, které jsou dosti jednotvárné. Ovšem obraz a hudba je u tohoto filmu něco neskutečného. Po zhlédnutí remasteru v kině jsem byl naprosto uchvácen. Scéna kdy Neytiri zakříčí Eywa tě vyslyšela mi pokaždé nažene husí kůži a znovu jsem nahypený na finální soubojovou scénu. Samotný úvod, kdy Neytiri učí Jakea zvykům Navi a my vidíme více a více z tohoto světa je asi to nejlepší na celém filmu. Dále třeba scéna kdy Jake jde završit své učení u Navi svým ochočením ikrana a stoupá do hor, je pro mne zkrátka něco, co mě vždy dostane a hudba, která během toho hraje, je naprosto dokonalá. O prvním Avatarovi zkrátka mohu jen básnit. ()

PTuranyi

Veľmi dobre natočený príbeh. Nechýba napätie a zvraty. Výborné triky a efekty a preháňaním sa tu nešetrí. Žiaľ dosť sa tlačí na pílu, takže záporák je úplný ničomník. ()

Srpenec

Lidičky tenhle film mě vážně velice moc překvapil. Musím říct , že lepší film jsem ještě neviděl. Suprové efekty, super děj i hudba. V žádném okamžiku tohoto filmu jsem se nenudil. A proto si to musím zítra znovu v kině zopakovat. Neváhejte a běžte taky. Jinak pět hvězdiček je pro tento film opravdu málo. ()

Johnnyka

Opravdu pecka, Cameron nezklamal a 3D, to byla nádhera! Kdo má rád jeho filmy, bude se mu zamlouvat i tento, je to jiné než T,T2, Titanic, možná to má určitým směrem nakročeno k Propasti 1989, ale celkově to je originál, kterých v dnešní ploché komerční kinematografii je sakra málo. ()

AcHeRoN

Po vizualne a atmosferickej stranke dokonale dielo, ktore by si urcite zasluzilo plny pocet. Emocionalne projektily Cameronovho kinematografickeho gulometu ma zasahovali presne, citelne a hlboko pod kozu. No bolo zjavne, ze to ma byt velkofilm pre celu rodinu. Takze hlavne filozoficke posolstvo aj sekundarne myslienky filmu su, klisoidne a casto vidane v inych filmoch. A tiez rozmyslam ako mozno aj dalsi, ze ci dat filmu plny poct ked je priam linearne predvidatelny. Davam 4 a pol *, pol * uberam za jednoduchost a priezracnu predvidatelnost. Ale aj tak som mal z tohto filmoveho pocinu velmi prijemne pocity, a urcite patri medzi skvosty. (James, vdaka bohu, ze si sa posunul od toho fuckin' Titanicu konecne do normalnych vod) ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (viac)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (viac)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)