Pacifik

• USA The Pacific
USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (viac)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

Ozzy2

Mnohem koukatelnější seriál, než opěvované Bratrstvo neohrožených.Je super, že tu bylo věnováno hodně času soukromí vojáků, takže se divák s postavami může sžít a něco k nim cítit, poznat je.To v Bratrstvu chybělo a proto hodnotím, jak hodnotím. ()

Hpatrik

Asi všichni si přáli další Band of Brothers, tentokrát z pacifického prostředí, ale moje očekávání byli trochu opatrnější, hlavně proto, že Bratrstvo byl do takové míry povedený projekt, že překonat ho nebo dosáhnout jeho úrovně, byť ho má na svědomí stejný produkční tým, bylo téměř nemožné. A výsledek? Ten je "jen" nadprůměrný, a pokusím se shrnout několik hlavních důvodů. Za prvé, příběh se odehrává na jiných, ne tak rozmanitých, a do určité míry monotóních bojištích, jako byla ta evropská. Za druhé, je poskládán z několika příběhů/předloh, a je rozmělněn mezi 3 hlavní hrdiny v různých jednotkách, mezi kterými různě přeskakuje. Za třetí, nemáme tu žádnou výraznou osobnost, typu Dicka Winterse, Doca Roye, Bucka, Bulla apod., takovou kterých měla BOB bezpočet. Snad kromě Bassiloneho tu nikdo takový není. Za čtvrté, není tu tolik "uspokojivých" akčních/válečných scén, a podstatná část minisérie se odehrává v civilním prostředí. Válečné scény jsou často nepřehledné, nebo úplně ve tmě. Důležití lidé umírají a s námi to nic nedělá - chybí tu víc emocí. Obsazení velmi dobré, snad kromě pro mě špatně čitelného Jamese Badge Dale nemám výtek. Hudební podkres a především hlavní téma se hodně povedlo, Hans Zimmer a jeho tým složili jednoduchou, zapamatovatelnou, úctyhodnou a emotivní znělku. ()

bakeero

Nuda k uzoufání. Nedotáhl jsem to dál než k 5. epizodě, takže se přikloním k hornímu hodnocení a nakonec zaokrouhluji na 3*. Že by seriálové zklamání roku? ()

mazic

musím takhle nízko, přestože oproti jiným seriálům by to mělo na vyšší hodnocení, ale zde se dá srovnávat pouze s band of brothers a ti je válcují ,kde můžou. doufal jsem že z pacificu vymlátí víc, ale bohužel.... akcí málo, keců okolo mnoho a hlavně žádní hrdinové kvůli kterým bych trnul, co se stane - někoho trefí - tak ať.... zatímco band of brothers jsem si pustil už několikrát u pacificu si jsem jistej, že to tak nebude.... jednou vidět a jít od toho - sorry p.s. ted jsem dokoukal poslední díl a mít city, tak i pláču. na konci při přehledu hlavních rolí jsem byl schopen vzpomenout asi na 3, což svědčí o totální nezajímavosti hlavních hrdinů..... ještě ted snížím o jednu hvězdu a dám si na uklidnění bratrstvo ()

Šípek

Ale ano. Místy sice dost nepřehledné jako válka sama, místy je tam toho patriotismu a propagandy snad až přespříliš. Ale pokud vezmou dílo do ruky taková zvučná jména jako Steven Spielberg a Tom Hanks, nemůže to dopadnout špatně. A ten Joe Mazzello. Kdo by do toho caparta z Jurského parku ještě nedávno řekl, že se jednou dokáže se ctí poprat s klíčovou rolí v sérii nejvyšší vážnosti, tedy že prakticky utáhne celý válečný seriál. ()

kubal18

Po všech stránkách trochu horší než Bratrstvo, ale ne o moc. Pořád hodně kvalitní válečný seriál. Moc se mi to líbilo. ()

Petulka88

Pro mě obrovské zklamání. Aby bylo jasno, Bratrstvo neohrožených miluju, takže na Pacifik jsem se třásl jak alkoholik na svou denní dávku okeny. Postavy ve filmu jsou naprosto nevýrazné a například Snafy mi byl naprosto nesympatický. Velký problém vidím i v neuvěřitelné kvalitativní nevyrovnanosti všech dílů. Například epizoda Okinawa je skvělá a jako jediná se aspoň vzdáleně přibližuje Bratrstvu. Naproti tomu třeba poslední díl jsem docela protrpěl, stejně tak jako díl Iwo Jima. Nechápu, proč se tenhle díl jmenuje právě takhle, když se na Iwo Jimě odehrává asi posledních 10 minut a zbytek zabírá nudná, natahovaná a hlavně zbytečná romantická odbočka, která ale není bohužel jediná (stejně to "schytala" i bitva na Guadalcanalu). Dost často se mi při sledování stávalo, že jsem se nudil. I v Bratrstvu byly "neválečné" díly, ale ty tam měly smysl a rozhodně u nich člověk neusínal. 3* jsou za pár povedenějších dílů, ale už o tomhle seriálu nechci dlouho slyšet. Aspoň do té doby než tvůrcům odpustím tohle zbytečné očekávání a následné zklamání. ()

Rincewind

Nelze než srovnávat s Band of Brothers. Tahle minisérie je ale jiná. Má pomalejší rozjezd a je těžší si k postavám vytvořit bližší vztah hned od začátku. Druhá polovina série to však vynahrazuje. Děj výrazněji sleduje jen osudy tří vojáků, o to patrnější ale je, jak je válka změnila. Největší rozdíl v porovnání s Band of Brothers je podle mě v atmosféře a celkovém vyznění série. Po shlédnutí BoB má člověk sice smíšené, ale přece jen ve výsledku pozitivní pocity - hlavní hrdinové osvobodili Evropu od nacismu, a i když je to často stálo život, položili ho za správnou věc. Z The Pacific jsem měl o dost depresivnější dojem - skupina lidí bojuje v hrozných podmínkách s fanatickým nepřítelem o kus nehostinné země uprostřed oceánu, na místě, o němž v životě neslyšeli, a zažívají a dělají věci, které si do té doby nedovedli ani představit. A když válka skončí, vrátí se domů, vlastně bez pocitu vítězství a poznamenaní na zbytek života. Člověk si nemůže nevzpomenout na známý citát, že ve válce nejsou vítězové. ()

FireTight

První díl: Napíšu to bez servítek, první polovinu jsem se absolutně nudil. Pasáž z domova sice měla navodit nějakou tu atmosféru a představit hlavní hrdiny, ale měla naprosto opačný efekt - zdržovala. Až při přesunu do skutečného Pacifiku to začalo být zajímavější, mariňáci pořád někam chodili, Japončíci nikde a napětí se stupňovalo. A tak bych jako vůbec nejlepší označil závěrečnou pasáž v zátoce, kdy se poprvé střílelo a navíc nám režisér Pattern poprvé nabídl i tu odvrácenou tvář zlatých Amerických hochů: "hrátky" s Japoncem. *** a 1/2 Druhý díl: Tak tohle bylo výrazně lepší, po slabším úvodu pro mne seriál konečně odhalil svojí lepší tvář a dokonce mi chvílemi připomínal i starší Band of Brothers! :) Jen byla škoda, že se hlavní porce bojů odehrávala v noci, takže jsem při některých pasážích vůbec netušil, co se děje. I když na druhou stranu, ono to tak asi připadalo i těm mariňákům. **** a 1/2 Třetí díl: Zajímavá vsuvka v podobě válečné Austrálie, o které jsem si myslel, že mne bavit nebude a chtěl jsem jí dokonce přeskočit. Nakonec jsem to však prubnul a udělal dobře, hezká odbočka do "týlu". *** Čtvrtý díl: Začínám tomuhle seriálu přicházet na kloub, tohle je spíš psychologická záležitost, než akční. *** a 1/2 Pátý díl: Další z prozatímních vrcholů seriálu, vylodění na Peleliu bylo opravdu skvělé. Škoda toho nudnějšího začátku, ten to tak trochu pokazil. **** Šestý díl: Tak tenhle přechod letiště byl jednou z nejšílenějších věcí, jaké jsem kdy viděl... Skvělý díl, jen mě mrzí, že se Bob Leckie vrací domů, jediná postava, které jsem fandil. ***** Sedmý díl: Ani nevím co psát, hodně emotivní díl plný smrti, mrtvol a psychické devastace mariňáků. Už jen to čištění bunkrů ze začátku! **** a 1/2 Osmý díl: Zklamání. Těšil jsem se na invazi na Iwo Jimu a místo toho jsem čtyřicet minut sledoval myšlenkové pochody Johna Basiloneho, který mi k srdci vůbec nepřirostl. Jeho smrt během posledních deseti minut mnou tedy nijak neotřásla, ale zpracována byla pěkně, to jo. *** Devátý díl: Jednoznačně nejlepší díl celého seriálu. Emotivní chvíle (hlavně s civilisty), boj, smrt, rozklad, déšť, vlastně úplně všechno, co si dokážete ve spojení s válkou představit. Když si uvědomím, že to tak nějak opravdu bylo, je mi z toho zle. ***** Desátý díl: Hezký, milý, ale také smutný a na poměry válečných filmů/seriálů neobvyklý závěr. Je dobře, že se autoři rozhodli ukázat nám hrdiny také pár týdnů po skončení války. **** Celkové zhodnocení: Pacific určitě není špatný seriál, jako pocta všem mariňákům obstojí naprosto bez problémů a jako válečný seriál koneckonců taky - do Pacifiku se moc často nedostáváme. Na druhou stranu však trpí spoustou ne moc zajímavých postav (fandil jsem jen Leckiemu a "Snafu"ovi, to byl borec! :D) a také kolísá kvalita jednotlivých dílů. Mimochodem, jedna rada na závěr - preferujte originální dabing, ten český totiž zvládl pouze Ondřej Vetchý. A takový "Snafu" je v původní verzi nepřekonatelný! ()

lickerman

Tohle není Bratrstvo neohrožených, ale úplně jiná válka. Drsnější, zákeřnější a beznadějnější. Seriál ji dokonale vystihuje. Za mne výborná. Nejsilnější epizody Peleliu Airfield, Peleilu Hills a Okinawa. ()

HoR

Veľmi slabý odvar tej hrôzy, ktorá sa v tichomorí v skutočnosti odohrávala. Pár naozaj typicky "vojnových" scén tam bolo, no i tak sa tam sexovalo viac, ako strielalo. V nejednej epizóde sa podstata názvu začala odohrávať pár minút pred koncom a do 15. minút dokázali vtlačiť boje, ktoré trvali niekoľko mesiacov. Vôbec mi to nepríde ako trhák od tvorcov Band of brothers a ani som tu nezažil žiaden útok na svoje emócie v takej miere, ako tomu bolo v predchodcovi. ()

ktL

Skvělé momenty střídají zdlouhavé a zbytečné scény. Tam, kde Bratrstvo neohrožených nezaváhalo za celou řadu, Pacific selhává každý díl. Jsou tu horší herci, horší prostředí, scénář... přesto je to kvalitní, poučné a koukatelné. Jednou. 65% ()

danny_21

Ve srovnání s Bratrstvem je v mých očích tohle Tichořské dobrodružství o torpédoborec slabší - nemá žádnou výraznou hereckou ( postavu ) osobnost, první polovina je rozvleklejší a s vyjímkou Bassilona mě osudy hlavních postav příliš nezajímaly. Bojové scény jsou výborné - Guadalcanal, Peleliu a na Okinawě, pokud jsou za denního světla, přesto takové chladné . prostě mi to, jestli ti mariňáci přežijou nebo ne, bylo vcelku šumák a minimum silnějších scén jen dotvořilo celkový pocit - 70 %. ()

Pavel82

Pacifik začal tahat za kratší konec provazu a poprvé mě to otrávilo natolik, že jsem ho odložil na neurčito. Ten správný náboj jsem podruhé marně hledal až do bitvy o letiště na Peleliu. Kdo tedy přežije prvních pět dílů, nakonec nebude litovat. ()

Jazz06

První díl mě trošku zklamal. Oproti některým dalším byl ale pořád hodně dobrý. Seriál sleduje osudy 3 hlavních hrdinů, kdy Sledge a Basilone jsou absolutně nezajímavý a Leckie se dá přežít. Celkově vesměs všechny postavy jsou nezáživný, nudný a na většinu z nich člověk hned zapomene. Příběh je nacpanej kupou nudné vaty. Některé epizody byly vyloženě utrpení dokoukat. Tvůrci se hodně zaměřili na psychickou stránku, takže neustále člověk kouká na lidi jak čekají až se něco stane a trpí depresemi. Herecké výkony ale nejsou nijak výjimečné a někdy herci nejsou schopní ani projevit nějaké emoce. Chybí tomu drama a o napětí se nedá mluvit ani když se vojáci plíží temnou džunglí. Bitev je poměrně málo a stejně nestojí za moc. Nudná bojiště, nezáživná akce a většinou se stejně odehrávají v noci, takže je hovno vidět. Vývoj války se člověk dozví jen na začátku epizody (hlavně kde se bojovalo) a to, jak byly hrozný podmínky a lítý bitvy by člověk nezjistil, kdyby mu to to pamětníci v úvodu neřekli. Bitva o Guadalcanal, která trvala půl roku je shrnutá víceméně do dvou potyček, které i s vatou zaberou dohromady čtyřicet minut ve dvou epizodách, a pak je jeden celý díl věnovaný tomu jak se hrdina zamiloval do jedné holky v Melbourne, kterou nakonec stejně opustil. Po pěti dílech už nemíním ztrácet čas a už to nedokoukám. Tohle bylo opravdu velké zklamání a o srovnání s Band of Brothers se nedá ani mluvit. ()

Inozuka

Srovnání s Bratrstvem neohrožených se nabízí, ale řekl bych, že Pacific jej válcuje. Tahle série má samozřejmě smůlu, že přišla až po prve zmiňované, kdy prvotní nadšení z toho, že HBO dokáže vytvořit realistický a kvalitně natočený válečný seriál již trochu vyčpělo. Dle mého názoru však Pacific překonává Bratrstvo přesně tím, čím drtí Tenká červená linie Zachraňte vojína Ryana. A tím je snaha jít pod povrch, dostat se co nejhlouběji do nitra vojáka. Oceňuji, že tu chybí jednoduchá nacionalistická poselství, že hrdinové nepronášejí patetické proslovy o tom, jak je třeba bojovat za vlast... Místo toho je jen násilí, hrůza, zoufalství, ztráta lidskosti, snaha přežít. Možná se to všechno zdá již omšelé a klišovité, ale proč by to také nemohlo být pravdivé? Velké plus si rovněž zaslouží smysl pro historický detail, precizně použité dobové vybavení a zbraně. Jednoznačně nejlepší válečný seriál... ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (viac)