Pacifik

• USA The Pacific
USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (viac)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

cyphercz

Spoustě lidí vadí australský díl, já ho považuju za perfektní a rozhodně v mých očích nijak neshazuje úroveň seriálu, ba naopak - líbí se mi, že se tvůrci nesoustředili pouze na boje, ale ukázali nám i takovéto "zákulisí" druhé světové války v Pacifiku. Nevím, jestli byly boje v Bratrstvu zobrazeny moc mírně, nebo v tomhle seriálu až moc explicitně, každopádně jestli to takhle fakt vypadalo v reálu, tak to bylo peklo ve své nejčistší podobě. ()

Matli

HBO to vyjímečně maličko nedomyslela. Bratrstvo neohrožených bylo super nápad a dobře natočený, ale Pacifik bylo jen vyhozených moc peněz. V každém díle byla jedna veliká (a dobrá) akce a zbytek spousta nezajímavých keců. 57% ()

Milwa

Jediný velmi koukatelný díl byl č. 5. Dokoukala jsem to z úcty k těm lidem, co to opravdu prožili. Nebylo to špatné, ale místy forma vítězila nad obsahem. Band of Brothers prostě nic neohrozí:) ()

TETŘEF

1.díl - je to jinak stejné, mno uvidíme // 2.díl - shodou okolností jsme tento týden v Mokro Horském filmovém klubu rozjeli Bratrstvo Neohrožených a zdá se jako by Pacific byl mnohem udýchanější a mnohem patetičtější příbuzný z Tichomoří. Druhý díl rámovaný hlavně nočním bojem není nikterak záživný a nenavnadí na to jet dále. Silný moment prakticky není a spíše se nabízí otázka: Japonci neměli granáty? // ()

Zaitsev

Po prvním dílu celková spokojenost. Dobře natočené s dávkou historické přesnosti a hlavně to je reálné (teda vypadá to tak). Noční přestřelka, kdy "tak nějak" obě strany ani pořádně nevidí kam pálí je působivá. Uvidíme :) Po čtyřech dílech konstatuji, že se mi to líbí...tak uvidíme, jestli to tím patosem (kterej je ale očekáván) do desátýho dílu nezmršej... ()

DHDV

• 1 díl: peníze jdu vidět, ale opravdu po prvním díle nemohu zhodnotit celý seriál. Jenom chci říct, že v bratrstvu neohrožených jste měli k postavám blíže. ()

Rázlik

Jelikož si už Bratrstvo neohrožených moc nepamatuji, tak nemohu porovnat, ale jinak zatím vcelku vydařené, ale žádný trhák. Po prvních pěti dílech shrnutí - Jako seriál mě to baví, těším se na další epizody, výpověď veteránu z Pacifiku se mi líbí také, jen jsem čekal možná více bojů, větší vtáhnutí do té bitevní vřavy, ale tímto tempem seriál rychle vyšumí, alespoň v mém případě. Možná mě už nejsou válečné filmy tak blízké jako dřív, kdo ví. Druhá polovina seriálu nabrala o něco lepší tempo, díky lepším bitvám s dobrým zpracováním. 1. díl 70%; 2. díl 80%; 3. díl 50%; 4. díl 75%; 5. díl 80%; 6. díl 80%; 7.díl 70%; 8. díl 65%; 9. díl 80%; 10. díl 65% - Jako celek dobrý seriál, ale že bych si na něj vzpomněl za pár měsíců, to si nemyslím. ()

dodo24

Dosť veľke sklamanie pre mňa!!! Čakal som že sa tento miniseriál môže aspoň trošku priblížiť BoB, ale ani zďaleka sa moje očakávania nenaplnili. Samozrejme bolo tu mnoho svetlých chvílok a nadhernych momentov a scén, ale pri niektorých som sa doslova nudil, boli až trápne. Zaujimave bolo zobrazenie Eugena, ako sa pomaly menil počas vojny... Ukazalo sa aj ze Hans Zimmer je v súčasnosti úplne na vrchole, hudba bola fascinujúca. Škoda, na začiatku som bol nadšený, ale každou časťou moje nadšenie klesalo,(tvorcovia sa mohli viacej posnažiť a bolo by z toho geniálne dielo ) ale z úcty voči obetiam a histórii 3*!!! ŠKODA ()

huko

Nelze nesrovnávat s Bratrstvem neohrožených a v tomto úhlu pohledu Pacific dosahuje pouze stejné vizuální úrovně, všechno ostatní zaostává o řád níže. Postavy a příběh jsou nevýrazné a místy dost nudné. Jako kdyby to točili z povinnosti. ()

*Colorado

On si asi každý pod válečným mini-seriálem z dílny HBO a pod záštitou Spielberga a Hankse představoval především dost akce, jako tomu bylo u Bratrstva, ale tady měli autoři jiné plány a tak je tu celkem dost prostoru věnováno věcem s válkou souvisejících (jak to vypadalo v USA apod.). Každopádně bych ve výsledku nebyl tak tvrdý jako jiní uživatelé. Pořád to má hodně do sebe a především se vychází přímo ze vzpomínek přeživších.. Viděl jsem všech 10 dílů a celkově jsem spokojen. ()

PepeCCM

Nečekal jsem kvalitu Bratrstva, ale přesto veliké zklamání.... Pouštěl jsem si teď po delší době opět některé díly a uvažoval jsem o přidání jedné hvězdičky, ale nakonec zůstanu na třech, i když druhá polovina by si tu hvězdičku navíc asi zasloužila. ()

mala_kea

Seriál nemá na původní koprodukci seriálu Band of Brothers, ale The Pacific je něco jiného, při tom něco skvělého a úžasného. Druhoválečných filmů je málo, seriálů ještě mín, tím více se musím vážit toho, co máme. Pacific je přesná ukázka krvelačné války v tichomoří, která si i přes své nedostatky zaslouží rozhodně vyšší hodnocení. Po prvním dílu jsem tomu sám nechtěl věřit, ale pře shlédnutí Peleliu landing jsem měl mokro v textilu. Nejdrsnější, nejkrásnější a nejpravdivější válečná scéna (Stejně jako uvod Ryana), která mi zůstane v mysli natolik dlouho, že můžu v klidu sáhnout po vysokéém hodnocení. Při zamyšlení se nad charakteristikou postav mi skoro nabíhají slzy a to jsem prosím silná duše. Někomu omáčka nemusí chutnat a rád by více knedlíků (válečných scén), pro mě je to ovšem po Bratrstvu klasa na příštích 10 let ! Skvělé herecké výkony, prostředí a použitá technika a naprosta unášejícu hudba. To je prostě nářez. I need to see this again !!!! ()

gootchy

Seriál, kterému trvá přesně polovina dílů k tomu aby se pořádně rozjel. Myslím tím ty správný jatka, který všichni od válečného seriálu očekáváme. Nicméně i v těch prvních dílech je na co koukat. Teda kromě třetího:). Uvidíte, že tam nebyl jenom problém s nepřítelem, ale i s počasím, nemocemi, krysami a kraby. Zkrátka Evropan by se do toho nehrnul. Správné maso začíná na Peleliu. A zde bych vyzdvihl postavu SNAFU! Je to neskutečný sympaťák, a už od začátku seriál zachraňuje. Ovšem to co předvádí v druhé polovině, je vskutku nezapomenutelné. Rozhodně si tento kousek dejte, sice mu to ze začátku trvá, ale ke konci vás rozseká. ()

Ukubumbahoo

Musím říct, že Bratrstvo mě bavilo víc. I přesto Pacific také stojí za to shlédnout. Musím pochválit to, jakým způsobem autoři dokázali vykreslit to, že se v této válce nejednalo jen o boj se zbraněmi, ale také to, že to byl veliký boj s nervy, morálkou a psychologickou stránkou člověka. U Bratrstva se rád vracím ke každému dílu, u Pacifiku to budou jen některé díly. 70% ()

Luk Skywalker

Není to Bratrstvo neohrožených, ale Steven Spielberg a Tom Hanks nezklamali. Už úvodní hudba mě uchvátila. První dva díly jsou velmi dobré a válečné (ať jde do háje Tenká červená linie), třetí díl je odpočinkový, kdy se po dvoudílném vraždění nic nestane (chápu rozhořčení diváků, kteří sledovali tento seriál v televizi). Další díly jsou zase o něco lepší, pak přijde zamilovaný osmý díl, který s názvem Iwo Jima je druhý nejhorší (na Iwo Jime se odehraje 12 minut z celého dílu). Devátý díl je dobrý, ale má celkem divný střih a závěrečný díl minisérie, kdy jsem očekával vysvětlení osudů postav jsem se dočkal. Je to schizofrenní (pacifistický tón a oslava bitev), ale zřejmě autorům šlo o to ukázat, že vojákům začalo "hrabat" a to, že ve válce bojují lidé a ne stroje. Takže Spielberg a Hanks mají 2.světovou válku z pohledů amerických vojáků za sebou ve dvou různých pohledech. Pacifik je jiný, ale i když je o něco horší než Bratrstvo, tak je to výborný seriál. ()

rekkky

10 autentických dílů rozebírajících válku v Pacifiku během 2. světové války spadají se svou kvalitou provedení do škatulky méně povedených válečných seriálů. Každý díl aspiruje na dech beroucí podívanou, ale výsledkem je bohužel nepovedený špatně podchycený žánr. Výborné jsou pasáže přímo z bojiště, které oslňují dokonalou technickou a historickou nápaditostí. Na druhou stranu lze vytknout zpomalovací efekt soustředění se na životy mariňáků během postupného tažení proti Japoncům. Hodnotím jako plnohodnotné kvalitní drama pro dospělé. ()

Páně

The Pacific selhává ve všem v čem měl být silný. V momentech kdy se snaží ukázat válku jako peklo stvořené člověkem je zkratkovitý, uspěchaný a nedotažený. Tam kde se rádoby snaží působit civilně a ukázat duši vojáka je zase málo procítěný. Když si přičtu narativní chaos a absenci silných scén i nadprůměrných hereckých výkonů tak tu máme poměrně nudnou záležitost, která bohužel nesplňuje naději do ní divákem vloženou. ()

Nerd4Dreaming

Co jsem čekal, to jsem dostal v luxusním provedení. Nejedná se o žádné béčko, a od produkce HBO pod taktovkou Spielberga a Toma Hankse jsem asi nic jiného čekat ani nemohl.. Tichomořská část 2. sv. války není (přinejmenším u nás ) tak známá jako ta Evropská a tahle minisérie se rozhodla s tím něco udělat! Sledujeme reálné osudy různých mariňáků z 1st company, které se většinou protnou jenom velmi lehce. Jde hlavně o jejich osobní prožitky, a pocity po návratu domů. Band of brothers, což je starší bratříček tohoto dílka jsem (zatím) neviděl, takže nemám s čím porovnávat, ale všechno působí profesionálně a záživně :) ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (viac)