Pacifik

• USA The Pacific
USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (viac)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

Yoss

Nič proti The Pacific, ale už mi to príde iba ako slabší odvar Band of Brothers. Chcelo by to lepší scenár, viac napätia a najmä viac bojových scén!!! ()

sona123

Na můj vkus příliš americké, tím jejich nabubřelým stylem, který si prostě neodpustí. Budiž, řadě lidí se to určitě líbí, mně to leze na nervy a přijde mi to místy až trapné, ne-li směšné. ()

Dallas

Seriál, ktorý mal byť natočený, ktorý musel byť natočený a ktorý natočený teraz je. Čakal som s komentárom po poslednom parte. Úvodné diely sú skôr pomalšie, zoznamovacie, ale to má svoje opodstatnenie minimálne kvôli poslednému dielu ako kontrast zmeny človeka počas vojny. Od piateho dielu už je to však masaker postupne sa stupňujúci k záverečnému peklu. Hlavná (titulková) hudobná téma je perfektná. Zo začiatku ma moc nebrala, ale každým ďalším dielom naberala neuveriteľne na sile. Čo sa týka technického spracovania, hercou atď, tak snáď netreba nič hovoriť. Všetci vieme, ktorý páni za tým stáli. Nebudem porovnávať s Band of Brothers. Nebolo by to fér, lebo Band of Brothers som videl už dosť dávno. Oba seriály sú perfektné, aj keď Európa poskytla filmársky určite atraktívnejšie prostriedie. Pacific je výborný seriál, ktorého niektoré momenty sú totálne dych vyrážajúce. Jediné lepšie ako to, že tento seriál bol natočený by bolo keby nikdy natočený nemohol byť. 85% ()

fastum

Co naděláme, bratrstvo neohrožených to není. I když se tam objeví nějaké to klišé, místo bitev balení sestřiček anebo někdy více sentimentu než by kdekdo čekal, musím říct, že jsem se u většiny dílů bavil. Hrdinové nejsou vůbec špatní a titulkovaný závěr s dobovými fotkami byl super. Slabší čtyři hvězdy si seriál zaslouží. ()

1945

Po shlédnutí všech deseti dílů mám konečně právo válečný seriál "Pacific" objektivně ohodnotit . Jako klad bych rád uvedl krátké počáteční vyprávění pamětníků, které bylo vždy velice zajímavé. Na druhou stranu se jedná o mnohem dražší dílo než je "Bratrstvo neohrožených", takže jsem čekal trochu více vizuálních orgií, které mi nebyly dopřány. Jako nejlépe zracovaný charakter volím jednoznačně vojáka Sledgehammera. S Pacifikem jsem strávil letošní mrzuté jaro a přinesl mi solidní zábavu, která neměla příliš dlouhou stopáž. Jsem tvůrcům za Pacific vděčný, jen je škoda, že se nepovedl trochu lépe... ()

rossi001

hodně realistiky podaná zvěrstva války, kromě pár dílů, kde byla celkem nuda ,jsem si v HD užíval válečné vřavy, takže celkem povedená podívaná 83% ()

Bucounit

1.časť - 7/10 ... 2.časť - 8/10 ... 3.časť - 5/10 ... 4.časť - 7/10 ... 5.časť - 7/10 ... 6.časť - 9/10 ... 7.časť - 9/10 ... 8.časť - 7/10 ... 9.časť - 8/10 ... 10.časť - 5/10 ... Chápem tvorcov, že chceli prísť z "iným" pohľadom na vojnu no to sa im z veľkej časti nedarí. Väčšinu rozhovorou tvorí pátos alebo prázdne reči, ku žiadnej z tých troch hlavných postáv si nevytvoríte vzťah a akčné scény sú tiež nie dychberúce. Celkový dojem je s prižmúrenim oka takých 70% no za sklamanie zaokruhlujem na 3* s tím, že na tento seriál sa už nikdy asi nepozriem. Veľká škoda !! ()

geimz

Po Band of Brothers som si bol absolútne istý, že tento projekt nemôže dopadnúť zle, o to väčšie bolo moje prekvapenie po zhliadnutí pár dielov. Ničím neobvyklé a nezaujímavé charaktery a hlavné postavy, roztrasený dej, hrozný strih akcie, ktorej bolo aj tak šeredne málo. Po piatich dieloch som to vzdal a pochybujem, že by som sa k tejto zlátanine ešte niekedy vrátil. Obrovské sklamanie. ()

Mikino00

Velmi dobré "pokračování BOB, které má poněkud jinou formu, ale i tak přináší nevšední zážitek. Bohužel třeba takový 3 díl je naprosto zbytečný a nudný, proto hvězda dolů. ()

Oňďo

l Part I » 90% l l Part II » 90% ll Part III » 90% l l Part IV » 80% l l Part V » 95% l l Part VI » 85% l l Part VII » 95% l l Part VIII » 85% l l Part IX » 90% l l Part X » 90% l ()

Jorge-Z

Hodně kvalitní seriál z ne zrovna častokrát viděného boje v Pacifiku. Možná jsem čekal trochu více bojů (hlavně za světla a né ve tmě) než osobních odboček postav. Bratrstvo neohrožených mi přijde lepší ve všeh ohledech a postavy a jejich příbehy si snad pamatuji dodnes. To se však u Paficiku nestalo. Na každý pád jsem opět o trochu víc vzdělanější ohledně války v Tichomoří. ()

misik95

The Pacific jsem zkouknul během týdne, protože mě dané téma velice baví a Hanks se Spilbergem si dali opravdu záležet. Ano, přece jenom to něco postradá o proti Band of Brothers, ikdyž nevím co. I tak je to parádní podívaná a měli by jste se určitě podívat pokud máte rádi válku na plátně i obecně. ()

Camulator

První díl: *****. S Bratrstvem to má společný leda nadpisy epizod, za což jsem teda rád, protože jsem se bál, že Pacific bude mít problémy vyjít ze stínu staršího brášky, ale ono ne. Tihle kluci si šlapou uplně jinou cestu, novou. Začátek se s ničím nepáře, čekal jsem ukázku nějakého výcviku jako u Bratrstva, oni nám řekli jak se kdo jmenuje, kde se s kým potkal a už ho hodili rovnou na loď do Guadalcanalu. Akce byla pěkná, bál jsem se přemíry amerického patriotismu, ale zatím bych řekl, že je toho tak akorát, snad se to nezmění. ()

Gulde

Band of Brothers zasazené do války v Pacifiku, co dodat? Prostě další vynikající minisérie z produkce HBO. 21.5. 2010: Po shlédnutí posledního dílu musím dodat, že tenhle seriál prostě stejně jako Bratrstvo Neohrožených nemá chybu. ()

Jiu

I...I 1.-5. diel ** Prvých 5 dielov je v podstate rovnakých (rozumej rovnako ubíjajúco nudných), riešia sa v nich samé blbosti (kraby v topánkach, čistenie barelov od nafty, bahno, dážď, nuda). Občas sa aj vystrelí, ale bojové scény, ktorých je ako šafránu trpia zúfalým nedostatkom atmosféry a nezvládnutým strihom(anonymné nočné prestrelky, kde neviete kto je kto, kde je kto, kto zomrel a prečo vlastne atď). D3(Melbourne) je dokonca celý obsadený mimo bojové pole a rieši sa úplne nepodstatná a zbytočná love story Leckieho, celé to nechutne pripomína ľúbostnú drámu, nemá to absolútne žiaden zmysel pre ďalší vývoj seriálu. Ak sa to ešte len chystáte pozerať pokojne 1-5 preskočte, nič vám neujde I...I 6. diel ****konečne plnokrvná akcia a žiadne zbytočné drísty. Avšak stále sa ani zďaleka nedá prirovnať k BoB. I...I 7. diel **, akcia medzi skalami Peleliu nemá šmrnc, je neprehľadná a nudná. Neprehľadné Ardeny v BoB mali tak príjemne mrazivo-romantickú atmosféru, neprehľadné vrchy Peleliu sú len chaotické a hnusné. Miesto nudného spomaleného Sledga sa mohli radšej venovať "Snafu" Sheltonovi (ten vychrtlý psychopat).I...I 8. diel * za posledných desať minút. Veľká a dôležitá bitka o Iwo Jima bola nepochopiteľne, tak isto ako Guadalcanal na úvod, nahustená do pár minút nijak zvlášť pôsobivej akcie ku koncu... Hlavne že sme sa dozvedeli o romániku Basilone + nejaká sestrička, ktorý zlhtol plných 40 minút frašky s názvom Iwo Jima ... OMG! I...I 9. diel ***** Najlepšia (a jediná fakt dobrá) časť celého Pacificu. Ak by sa celý seriál niesol v tomto duchu toto by bol úžasný atmosférický epilóg porovnateľný s Why we fight z BoB. I...I 10.diel ** Ako to začalo, tak to aj končí. Nemastné, neslané, nepôsobivé, nudné... Ani by som nevedel, koľko že tam bolo charakterov, nebyť záverečného zostrihu. II........II Desať dielov úspešne prežitých, bez predčasného skonu spôsobeného unudením k smrti, či infarktom od nezvládnutia nasratia. Ten kto si myslí rovnako ako ja, že vojnové seriály / filmy by mali vyzerať ako Ryan/BHD, tomuto nech sa oblúkom vyhne... Namiesto akcie dostávame silnú dávku emócií a kecov a´la Tenká červená čiara, akurát v neporovnateľne nudnejšom obale. ()

M.E.K.Y

Nelze se vyhnout srovnání s Bratrstvem neohrožených (BN). Seriály se dosti podobají, ještě aby ne, když prošly rukama producentů Spielberga a Hankse. The Pacific je stejně syrový, brutální, autentický jako BN, což zaručuje fantastickou vizuální stránku s vypiplanými detaily. Exploze, kouř, tráva, kamení, oblečení, prostě všechny tyto technické vychytávky jsou maximální! Ale ze všech dalších pohledů Pacific pokulhává za BN. Bitva "o Pacific" asi tolik netáhne, jako "evropská" pověstná bitva v Normandii apod. Přitom charakterem byly bitvy v Pacificu na hranici lidské únosnosti a podmínky byly ty nejděsivější, jaké si člověk vůbec umí představit. Ale přesto to zřejmě nestačilo. Pacific má výrazně slabší dějovou línii, je rozkouskovaný na několik příběhu a ztrácí tak na soudržnosti, kterou byla rota E v BN pověstná! Slabá charakteristika a vývin jednotlivých postav. Dalším mínusem je na takovýto "velkoseriál" až příliš obyčejná akce. Přestřelka sem, přestřelka tam, ale žádná inteligentní operace, která by všem vyrazila dech. A proto pro mne je jednoznačně největším plusem znělka, která nás při sledování každého dílů na začátku provází. Ta je zvládnutá perfektně! Choreografie je výborná, instrumentální hudba se skvěle poslouchá a nápad s kresbou skic je zajímavý. Závěr? Kdyby nebylo Bratrstva neohrožených, tak je The Pacific nový a příjemně koukatelný válečný seriál, ale bohužel, tohle už tu jednou bylo a v daleko velkolepějším měřítku. The Pacific ale klade větší důraz na autentičnost a více nahlíží do hlav mariňáků a zabývá se psychickým trýzněním a ne jenom tím fyzickým. ()

majo_svk

O tom, že v produkcii HBO vzniklo niekoľko skvelých historických (Rím) a vojnových seriálov (Bratstvo neohrozených), zrejme nepochybuje ani jeden filmový (či seriálový) fanúšik. Do tejto unikátnej zbierky najnovšie pribudol vojnový seriál The Pacific, zachytávajúci osudy troch statočných amerických mariňákov za druhej svetovej vojny. V desiatich častiach na vlastnej koži zažijete tie najtvrdšie a najkrutejšie boje druhej svetovej vojny odohrávajúce sa v Pacifiku. Presne osem mesiacov po útoku na Pearl Harbor sa prvá divízia námornej pechoty USA vylodí na ostrove Guadalcanal, kde musí čeliť mimoriadne tvrdým útokom nepriateľských Japoncov. Od tohto okamihu námorníci USA postupne dobíjajú všetky ostrovy Pacifiku (medzi nimi aj ostrovy Iwo Jima a Okinawa), až kým japonská armáda definitívne nekapituluje. Je to seriál o odvahe a priateľstve amerických mariňákov, ktorých najbližšou rodinou sú spolubojovníci stojaci vedľa nich. V USA sú to oslavovaní hrdinovia vojny, ktorí však majú po návrate domov úplne iné pocity – necítia sa byť hrdinami, ale len dobrými mariňákmi, ktorí zabíjali Japoncov. Povojnový svet im veľa nehovorí a len ťažko si zvykajú. The Pacific je fascinujúca podívaná sprevádzaná nádhernou hudbou, ktorá sa bude páčiť všetkým fanúšikom vojnových filmov a seriálov. Na Bratstvo neohrozených však nemá. ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (viac)