Dealer II

• Česko Dealer II (viac)

Vychudnutý a potetovaný, zároveň hrozivý a čudne nežný, Mads Mikkelsen exceluje ako skinhead, anti-hrdina dánskeho filmu od režiséra Nicolasa Windinga Refna, ktorý sa opäť vrátil do formy. Samostatné pokračovanie nás vracia do drogového kodanského podsvetia kukláčov a šľapiek a zameriava sa na najnižšieho z nich, skinheada Tonnyho. Práve vyšiel z väzenia a dúfa, že sa vráti k svojmu bývalému spôsobu života, ale jeho otec, vodca podsvetia ovládajúci množstvo obchodov s drogami a drogových operácií, s ním zaobchádza ako s nemotorným sráčom. So štýlovou intenzitou udržuje Refn akciu napätú a vecnú. Na jeho poslednom filme, hollywoodskom trileri Fear X, spolupracoval so zosnulým veľkým spisovateľom Hubertom Selbym Jr. (Requiem for a Dream). Dealer II, ako portrét machistického človeka s nízkou úrovňou života, nesie opojný vplyv Selbyho tvrdej prózy. (Film Europe)

NeosinneR

[MFF Cinematik 2010, Piešťany] Oproti "jednotke" sa autor zameral viacmenej len na jednu postavu a to mne veľmi sympatického Tonnyho. Veľmi dobrý koniec ho zmení z holohlavného chrapúňa na ľudskú bytosť. ()

dopita

Kvalitativní posun oproti prvnímu dílu je velmi výrazný. Tentokrát je film mnohem sevřenější a tím pádem i emotivnější. A oproti prvnímu dílu se na to dá koukat. Film má v sobě velkou dávku napětí a dokáže udržet divákovu pozornost až do konce. ()

EKLEKTIK

První díl této trilogie, nenabízel prakticky žádné emoce. Hlavní hrdina jménem Frank, byl hrubý a hloupý smolař, který okolo sebe jen rozdával rány, aniž by u diváků vzbuzoval nějaké sympatie. V tomto dílu, však sledujeme snad ještě hloupějšího, ale současně mnohem citlivějšího hrdinu, jménem Tonny, jehož chování po propuštění z výkonu trestu, prošlo výraznou změnou. Místo veselého a vtipkujícího kumpána, zde najednou máme smutného a zoufalého člověka, marně toužícího po otcově přijetí a uznání, kvůli kterému se Tonny dostává do větších a větších problémů, které nakonec tohoto antihrdinu, dovedou až k tomu nejhoršímu zločinu, ale který v nás nepřestává vyvolávat pocit lítosti. ()

kolemjdouc

těch pět hvězd není za nějaký extra zážitek z filmu ale za způsob otevření pohledu do jiného světa který je spoustě lidí na hony vzdálen.Jen ten filtr na kameře je hnus. ()

SpaceOdyseus

Muj oblibenec Mads se vraci z vezeni a hned rovnyma nohama pada na dno gangsterskeho sveta v hrubem severskem stylu. Jeho tragicky looser me strasne bavi a jeste vic me bavi Refnem predstaveny svet nymandu, drog a spatnych zivotnich rozhodnuti. ()

DannyBoy80

Asi o něco lepší než první díl. Ne tak drsné a sprosté, více sociálně zaměřené. Každopádně v rámci žánru opět nic nového. Mads výborný, zbytek celkem průměr. Řek bych opět žádný výjmečný počin. 70% ()

Schuldiner

Na jedničku to každopádně nemá!!! Chybí tam Kim Bodnia a celkově to prostě neni tak chytlavý.. Ona tam teda neni skoro žádná návaznost, ale pro hodnocení to prostě musim porovnávat. ()

dormouse

Neveselá sonda do života ne příliš inteligentních kriminálníků a feťáků. Dost dobře nechápu, jak se jim může dařit prchat před zákonem, když mají mozkovny úplně prázdné. Mads Mikkelsen úžasný jako vždy. ()

Paldiny

Druhý Pusher si vypožičal vedľajšiu postavu z jednotky, preobsadil ju do hlavnej úlohy a ukázal prehnitý svet krádeží a drog z trochu iného pohľadu. Tonny je totiž jednoduchší (čítaj hlúpejší) než bol ex-kamarát, lenže narozdiel od neho môže rátať so zvučným priezviskom. Filmová zápletka sa hrá s trpezlivosť diváka až do samého záveru, s pravidelnosťou totiž strieda situáciu za situáciou, lenže ani jednej nevenuje dlhšiu pozornosť. Divákovi tak zostáva len čakať kadiaľ sa príbeh začne uberať. Čakanie ukončia až záverečné minúty, ktoré poskladajú zopár čriepkov z predošlého diania do jedného súvislého a nečakane chlapského finishu. Filmu tento spôsob rozprávania viac - menej ubližuje, v príbehu je tak až príliš zbytočných odbočiek. Zamrzí tiež malý priestor pre svojského mafiána, ten v jednotke patril k základom úspechu, v dvojke si stihol strihnúť iba výbornú scénku s nehodou na záchode. Pokračovanie stále drží úroveň festivalového filmu, nenápadná hudba, autentická kamera, vyššia miera nekorektnosti, ale v porovnaní s originálom už ťahá za kratší koniec. ()

Ještěřák

Divácky "jen" lepší průměr, problém ale není v Refnovi ani Mikkelsenovi, problém leží zakopaný v Ještěřákovi, který má opravdu trábl s tím, koukat na stominutové pinožení se takto tučného a tím pádem docela realistického blbce, znázorněného právě Mikkelsenem a napsaného Refnem. Aby bylo jasno, ani "hrdina" prvního dílu nebyl žádná velká hlava, a já nemám problém s tím, když dvě vyfetované hlavičky vášnivě řeší, kam (by) kdo (ne)strčil čůráka, když je to podáno zábavně (a skončí to mokrou honičkou s fízlama). Mikkelsenův Tonny je bohužel ještě o něco hloupější člověk, než Hrušínský, když plival na sedmičku, takže člověk chtě nechtě podlehne nezájmu o hlavní postavu, hlavně ať se nerozmnoží dál a něco ho konečně zabije a ukončí tuto slepou lidskou dutou větev. Jelikož je ale Tonny celkem logicky obklopen stejnými, nebo ještě většími idioty, vyznívá v naprosto dekadentní poslední asi patnáctiminutovce jako jednooký mezi slepými, a svým činem vrací sobě i filmu jistou tvář. Jelikož si divák po násilném střihu uvědomí, že Tonny nemá finanční ani duševní kapitál a celkově nemá kam jít, působí film jako slušně zdařilá katarze na tuhle kodaňskou pakáž, a to i na člověka, co by normálně nevěděl, kde v Kodani hledat pannu (mořskou). Jinak i zde Refn zdařile a s jistým umem koherentně pokračuje v nastolené laťce, tedy nerůžovobrýloidní sondě mezi béčkovými příživníky, na které se sice možná s chutí díváme, když se to děje daleko od nás a hlavně ve filmu, ale zároveň velice rádi nadáváme v internetových diskuzích, když se takovíto milí lidé objeví v novinách v souvislosti s nějakým tunelem, mordem, regionálním šméčíčkem, či feťáckým zátahem. To vše snímá na šumivý nekvalitní obraz neklidnou POV kamerou, a to prakticky bez hudebního doprovodu, vyjma divné tvrdé hudby, kterou daní řízkové poslouchají. Což funguje! ()

Rozjimatel

"Vraví, že si nevytiahol, keď ti kázala."     Pokračovanie, ktoré sa mi javí ešte slabšie ako prvý diel. A to aj napriek tomu, že hlavnú postavu slizkého prostáčika Tonnyho hraje Mads Mikkelsen, a to veľmi uveriteľne (na rozdiel od ďalších postáv, ktoré sú jednorozmerné až hrôza - priam žiarivou ukážkou je toporne zahratá postava jeho zhovädilého otca). Opäť sa jedná o môj "obľúbený" svet feťákov, šľapiek, zlodejov, vrahov a zvrhlíkov (proste čistá žumpa), z ktorých tvorcovia div nie že robia hrdinov. Nie, nech mi nikto netvrdí, že poslaním tvorcov bolo autentické vykreslenie tohto sveta. Proste, dopyt po takýchto filmoch zo zločineckého podsvetia je veľmi vysoký a tvorcovia to iba umne využívajú. Znovu je tu moja "obľúbená" roztrasená kamera, ktorú považujem za umelý a hlavne veľmi zbytočný prvok, ktorý je schopný zakryť množstvo nedokonalostí a divák tomu ešte nadšene tlieska. Celé je to hlúpe a vulgárne, o nejakom príbehu sa tu dá hovoriť len veľmi ťažko, "strašná dráma" sa vyrába napríklad z toho, že sa Tonnymu nie a nie postaviť, prípadne z toho, že ukradne nesprávnu značku auta. Film síce v zopár scénach naberie obrátky, predovšetkým vtedy keď sa na scéne objaví charizmatický Milo (Zlatko Burić), ten má však, žiaľ, tentokrát veľmi málo priestoru.     "Nedokážeš spraviť jednu jednoduchú vec, ktorú robia všetci ostatní?" ()

bolan

Pokračování skvělého Dealera mě nedostalo tak, jako jednička. Snad možná proto, že hlavní postavou je nejméně charismatický loser Tonny. Potěšila účast Mila, který to opět výborně rozbalí v Pusher III ()