Death Note - Zápisník smrti

• Česko Zápisník smrti (viac)
Animovaný / Dráma / Krimi / Mysteriózny / Psychologický / Thriller
Japonsko, (2006–2007), 14 h 11 min (Minutáž: 23 min)

Predloha:

Takeši Obata (komiks), Cugumi Óba (komiks)

Kamera:

Kazuhiro Jamada

Mamoru Mijano, Aja Hirano, Kazuja Nakai, Šidó Nakamura, Akeno Watanabe, Maaja Sakamoto, Nozomu Sasaki, Hiroši Ótake, Ken'iči Macujama, Keidži Fudžiwara (viac)

Recenzie používateľa Frajer42 k tomuto seriálu (37)

Znovuzrození (2006) (E01)

Velice zajímavá myšlenka se zápisníkem, který dokáže sprovodit ze světa kohokoli si majitel usmyslí. Nepřetržitě mě to nutí k zamyšlení, co bych si s takovou mocí počal a jak bych přetvořil svět. Jediný Japonec se zapamatovatelným jménem Light se rozhodl ujmout této role zodpovědně a odstranit všechny zločince Japonska. A teď už je vyloženě na tvůrcích, co si pro diváky připraví v dalších dílech. Pilot sympatický. [80 %] ()

Konfrontace (2006) (E02)

Lightova záslužná snaha zbavit svět zločinců se z prapodivných důvodů nelíbí ani japonské policii a ani představitelům různých zemí a následuje hra na kočku a myš, u které nezbývá doufat, že nebude ústředním tématem mnoha následujících dílů. Vyšetřovatel a všeználek "L" mě sere od prvních minut. Já chci vidět mrtvoly a krev a vzhledem k tomu, že jde o zločince, kterým musí pracující lid platit z daní pobyt v hotelu, tak moce srdce plesá dvojnásob. [75 %] ()

Jednání (2006) (E03)

Tato epizoda v podstatě jen odhalila další zásadní informace ať už o bohu smrti, tak i třeba o tom, že Light má přes svého otce přístup k policejnímu vyšetřování, tak doufám, že to neposere a bude se mu dařit pokračovat v očišťování světa od zločineckého póvlu. Mých 20 čísel se mi každopádně do pozoru stále nestaví. [70 %] ()

Pronásledování (2006) (E04)

Zatím zřejmě nejlepší díl. Stále se seznamujeme se zápisníkem a tím, co přesně umí. Překvapilo mě, že Light odmítl dokonalý deal se smrťákem. Scéna v autobusu a dokonalý plán popravy a především odhalení totožnosti pronásledovatele neměl chybu. Light se mi začíná líbit. [80 %] ()

Taktika (2006) (E05)

Spoilery! Lighta mám stále raději a raději. Úžasné převezení agentů FBI a sejmutí 12 much jednou ranou. Krásná demonstrace síly. [90 %] ()

Odhalení (2006) (E06)

Spoilery! Neskutečně napínavá epizoda. Když už to vypadá, že by snad na Lighta mohlo něco prasknout, tak tvůrci vytvoří extrémně nepravděpodobné setkání. Působilo to na mě malinko nuceně a na sílu. Tím si samozřejmě připravili neskutečnou půdu pro extrémně napínavé střetnutí, kdy dáváte pozor na každé slovo, zda náhodou někdo neřekne, nebo řečí těla nenaznačí něco, co by ho mohlo stát doslova život. [85 %] ()

Zataženo (2006) (E07)

Spoilery! Podepisuji zde názor zdejšího méně zdatného spolukomentátorstva, že tento seroš je občas geniální, občas umí být šíleně překombinovaný, smysl nedávající a působí zbytečně natahovaně. Tato epizoda je toho důkazem. Kdyby se vůbec neodehrála, tak by se vlastně nic nestalo. Každopádně by to byla škoda, protože zde znovu Light ukázal, jaký umí být mistr manipulátor. Jeho postava mě neskutečně baví a moc ji fandím. Doufám, že brzy sejme toho EMO pana všeználka. Také se mi moc líbí vývoj hlavní postavy, která už se dokonce chodí dívat na skony svých obětí a stává se tak bezprostředním svědkem smrti. Závěr byl opravdu epický. [84 %] ()

Záře (2006) (E08)

Těžko byste na této databázi hledali člověka, který by nesnášel anime více než já. Před tímto seriálem musím však občas smeknout a padá mi čelist. Líbí se mi, kam seriál směřuje. Úplně jsem nepochopil, či nějak zvláštně přehlédl, kde udělal Light chybu, že se najednou stal z nenadání podezřelým a ocitl se pod drobnohledem toho žiletkáře EMO Elka. Každopádně si zde s ním znovu překrásně vytřel prdel. Úplně se v tomto seriálu neztotožňuji s rozdělením na dobro a zlo, kde zlo zastupuje člověk, který vlastně čistí zemi od zločineckého póvlu a naopak dobro zde reprezentuje skupinka lidí, která se snaží systematickému vraždění zločinců zabránit. Já mám samozřejmě jasno, které straně fandím a kde jsou všechny moje sympatie. [90 %] ()

Setkání (2006) (E09)

Tak Light má oficiálně svého vlastního EMO stalkera. Trošku to začíná vypadat, že se mu žiletkář Elko chce dostat do kalhot. Celé to na mě působí malinko vykonstruovaně s cílem uměle budovat napětí. Absolutně tam nevidím ani nejmenší důvod k takové intenzivní pronásledovačce. Kdyby měl Elko věnovat tolik času věnovat každému člověku v Japonsku, tak je na to jeden život málo. Snad ho Light brzy sejme. [80 %] ()

Pochyby (2006) (E10)

Velice solidní psychologickou hru zde tvůrci rozehráli s diváctvem. Na druhou stranu mě nemůže opustit pocit, že se děj již pár dílů točí v kruhu. V podstatě sledujeme jen vzájemnou konfrontaci skvělého Lighta a otravného žiletkáře. Už aby ho Light přiměl se podřezat žiletkami, jako to EMO kluci a holky tak rádi praktikují. [75 %] ()

Napadení (2006) (E11)

Spoilery! Názorná ukázka toho, kolik dobra může Death Note napáchat v rukou ambiciózního narcistického člověka těch nejlepších mravů, který je oproštěn od většiny citů a rozhoduje se velmi rozvážně a čistě systematicky a kolik zla může napáchat v rukou jakési střelené poloretardované zaláskované nerozvážně vlhké třináctky, která jedná zbrkle na základě svých menstruačním cyklem řízených momentálních hormonálních výkyvů. Jsem docela zvědavý, kam se bude děj vyvíjet, ale na první pohled je v mých očích vstup dalšího majitele Death Notu velmi obtěžující a úplně si neumím představit, že by to mělo znamenat narůstající kvalitu seriálu jako celku. Spíš se bude stopáž rozmělňovat mezi další, na první pohled velmi nesympatickou, postavu. [80 %] ()

Láska (2006) (E12)

Spoilery! Naplnily se moje nejhorší obavy, do děje nám vstoupila totální píča. Lightova skvěle naplánovaná a snová cesta k božství se nám poněkud komplikuje. Snad se z děje postupně nestane nějaká romantická tuctová píčovina, když měl dosud takhle skvěle rozehraný průběh. V tomto dílu je k vidění demonstrace absolutní retardace a také se dozvíme něco málo o fungování Shinigami, konkrétně, jak je efektivně sejmout. [75 %] ()

Zpověď (2007) (E13)

Spoilery! Je pozoruhodné s jakou rychlostí se mohou věci v rámci tohoto seriálu měnit. Chvíli to vypadá, že je Light v nejhlubší prdeli, že je majitelka dalšího Death Note úplná píča uzená a bude jen těžkou koulí připojenou řetězem k jeho noze. Záhy se však ukáže, že díky plánu s vyhlazováním veškerého zločineckého póvlu udělal minimálně jednu permanentně vlhkou modelku šťastnou a získal tak přítelkyni i otroka ve výhodném balení. Epizoda s velmi nečekaným a nepředvídatelným průběhem. [90 %] ()

Přítel (2007) (E14)

Spoilery! Musím se znovu zopakovat, ale Light mě neskutečně baví a velmi mi přirostl k srdci. Jeho chladnost a vypočítavost nemá hranice a mistrně manipuluje naprosto všechny kolem sebe. Pak je tam kopa postav, které mě neskutečně serou. Dle očekávání je to zejména ta otravná, hormony zmítaná, upištěná a ukřičená přeafektovaná píča. Závěr dílu byl extrémně nečekaný a velmi dobrý. Jen mám pocit, že to malinko ztrácí svoji velmi výraznou psychologickou hloubku. [85 %] ()

Sázka (2007) (E15)

Spoilery! Hodně nadupaná epizoda, kde misky vah nezůstanou ani chvíli v jakékoli pozici, ale neustále se překlápějí ze strany na stranu. Neskutečné drama po celou stopáž a rozhodně jeden z doposud nejlepších dílů. Už už to chvíli vypadalo, že najdeme ve vaně konečně podřezaného EMO žiletkáře a Light konečně bude moci dotáhnout svůj plán na lepší zítřky. Zřejmě si na to budeme muset ještě chvíli počkat. [90 %] ()

Rozhodnutí (2007) (E16)

Je to masakr. Sledujeme důmyslnější psychologickou hru, než při pořádné partičce pokeru. Dvojité blafáky, to už je takový seriálový standard. Teď s námi ovšem hrdinové rozehráli trojité a snad i vícenásobné blafáky. Je to opravdu zábava a neskutečně se v tom ději vyžívám a rochním. Light vymyslel opravdu geniální plán. Zatím rozhodně nejzvláštnější a nejšílenější epizoda, která je šílená snad i na Japonce. [90 %] ()

Poprava (2007) (E17)

Spoilery! Musím se přiznat, že takový vývoj jsem věru nečekal. Bezesporu je zajímavý nápad, aby se Light snažil vypátrat sám sebe, ale může to opravdu fungovat? Nezačne seriál pomalu ztrácet na své atraktivnosti, když se vzdá svých silných stránek? Už tato epizoda byla poněkud zvláštní, ale tentokrát spíše v tom negativním smyslu. Jsem dost zvědavý na směr, kterým se bude seriál vyvíjet. [78 %] ()

Spojenec (2007) (E18)

Spoilery! Bezkonkurenčně prozatím nejhorší epizoda. Poprvé extrémní nuda, kdy se řeší neustále dokola ty samé píčoviny. Naprosto správně jsem se obával toho nejhoršího, když Light začal foukat pod kulky žiletkáři. Jejich "spolupráce" je naprosto o ničem. Úplně seriál opustilo to, co ho dělalo nejlepším. Strašná škoda. Více takhle dementních epizod a obávám se, že to ani nedokoukám. Obrovský propad kvality, děj se otočil o 180 stupňů a nedokážu se tam chytit čehokoli, co by mě bavilo. [15 %] ()

Matsuda (2007) (E19) odpad!

Spoilery! Tvůrci naprosto bezdůvodně pohřbili do té doby naprosto skvělý seriál, kterému bylo těžké cokoli vytýkat. V podstatě z něj bezdůvodně odpreparovali vše, co jej činilo skvělým a snaží se nám vnucovat jakousi dementní zápletku o debilní vraždící japonské mafii. Lighta obsadili do role vyšetřovatele, kde mu to totálně nesluší a duo superdetektivů také naprosto nefunguje a hlavně je úplně k hovnu, aby jej tvořili 2 velmi podobné postavy. Tato verze "promazaného" Lighta mě totálně nebaví. Tento díl byl navíc věnován úplně bezvýznamnému přeafektovanému pohunkovi Matsudovi, který mě extrémně sere. Snad se brzy seriál přes toto kreténské a nudné okénko brzy přehoupne a vrátí se do dřívějších kolejí. Nezbývá než souhlasit, že sledujeme naprosto evidentní nafukovanou prázdnotu bez vývoje děje i postav, která je extrémně nudná až někde na hranici nesledovatelnosti. Tak jak jsem věnoval takřka 100% pozornost předešlému výtečnému ději. Zde mi pozornost neustále někam uniká a musím častokrát vracet stopáž zpět, když zjistím, že jsem posledních pár minut seriál vůbec nevnímal. [10 %] ()

Provizorium (2007) (E20)

To poslední dobré, co ze seriálu zbylo, tvůrci nyní odstranili rovněž - ano, mluvím o luxusní úvodní znělce. Teď je tam jakási metalová píčovina bez hlavy a paty, kterou budu přeskakovat. Jinak díl krajně o hovně. Už asi 4. epizoda v řadě o tom samém. Děj stojí na místě. Postavy říkají stále dokola to samé. Je to utrpení sledovat. [20 %] ()