Dr. Heirich Kleibert byl za druhé světové války vězněm pověstného Hermanna Spitze ve vídeňském hotelu Metropol. Pobyt v samovazbě přežíval díky knize rozborů šachových partií světových šachistů, které se naučil nazpaměť. Utkvělý přízrak šachu ho však pronásleduje i po válce. Na zaoceánské lodi se setkává se slavným světovým šachistou Čentovičem, o kterém je známo, že byl přítelem právě souzeného velitele gestapa, který vyšetřoval Heiricha na gestapu. Výzvu ke své první skutečné šachové partii Heirich přijímá - je to pro něho odplata za mučení... V době, kdy Stefan Zweig dokončoval svou "Šachovou novelu", hynulo pod brutální fašistickou diktaturou jeho rodné Rakousko, rodná Evropa, kultura, civilizace. Do konce války chyběly plné čtyři roky. Střetnutí dvou Zweigových literárních postav - Čentoviče a doktora, souboj hrubé primitivní síly a kultivované, leč zranitelné lidské duše, to je právě Zweigova "královská hra" roku jedenačtyřicátého. Televizní inscenace se skvělými hereckými výkony R. Hrušínského, L. Munzara, P. Haničince měla premiéru v roce 1981. (oficiálny text distribútora)

jolly.rose

Obávám se, že do dvaceti minut by se tak skvělá hra nemohla vejít. Pana Hrušínského si dovedu představit jak v kladných, tak i v záporných rolích a vždy je excelentní. Stačí, když se podívá. Luděk Munzar předvedl rovněž skvělý výkon a velmi přijemně jsem byla překvapena Petrem Haničincem, kterého mám zafixovaného hlavně v záporných, nesympatických, úskočných rolích a v rolích komunistických pohlavárů a papalášů. Zde jsem přijemně překvapena, že umí zahrát i jiné polohy a prostor jemu vymezený mi přijde adekvátní. Krásný námět, krásně zpracováno a královsky zahráno. ()

Olafson

Hm, je to tu samý pětihvězdičkový machr, ale pochybuju, že někdo z nich opravdu četl skvělou Zweigovu knihu. Je totiž velmi důležité, že kniha končí úplně jinak, a proč končí úplně jinak. Kdybych hrál šachy s Munzarem já, tak bych zvažoval, jestli mu nedat cvičně pár facek, protože bych viděl jen nesportovně se chovajícího dřeváka (viz hláška "teď už to dlouho trvat nebude"), což kontrastuje s profesionalitou rádoby "padoušského" hráče. Jestli měla být inscenace oslavou vítězství slušného člověka nad hajzlem, tak se to moc nepovedlo, protože se slušný člověk musí chovat jako sportovec v duchu fair play a pravidel i u partie, a to i kdyby hrál s někým, kdo žere malý děti a zapíjí je vodou z radiátoru, jinak si vyhrát nezaslouží. ()

Víteček

Jo, jo, přesně takhle si pamatuji, že Zweigova povídka dopadne. Ach jo, přílišná snaha o moralitu s happy endem, která ale vyznívá dost na prázdno. 45 %. ()

W_Parmalee

67 min? Mně to připadalo jako celá věčnost. Film se neuvěřitelně vleče. Mít to o dvacet minut méně, tak bych dal i 4 hvězdy. Takhle je to za *** (60%). ()

LadyRainier

Tak toto mi sedlo !!! A vůbec se mi to nezdálo roztahané ..naopak ...z mého pohledu stopáž akorát. R. Hrušínský s Luďkem Munzarem skvěle ...Perfektní dialogy, zbytek obsazení taky super ...Nezbývá než si slastně mlasknout, dát plný počet a doporučit ostatním ... ()

tulakfelix

Souhlasím s komentáři uživatelů: canakja, noriaki. Charaktery zůstaly nedokreslené, dialogy nevyužité, klíčové utkání příliš rychlé a banální. Munzar by byl excelentní možná mezi herci současných telenovel, zde předvádí neúplný výkon. To Hrušínský, ten umí hrát! ()

Dobry_clovek

Mam rad tento typ inscenaci s minimalistickymi kulisami a maximalnimi hereckymi vykony spicek ceskeho divadla. Dnes se toci ve velikych kulisach, ale takto hrat temer nikdo neumi. ()

horskejvlk

Ano, zcela již vážné pojetí divadelní hry než tomu bylo v “Šach mat” za mě stejně dobré seriózněji pojaté nebylo to tak Cimmermanovsky ulítlé jako v Šach mat z roku 1964 ale o to poutavější. Hrušínský je chladnokrevný nadřazený mistr hráč a Munzar “Troska” který mistra přemůže, co je slabinou tak slaboučká nevhodná výprava, nebolí scéna, kulisy apod. ()