Llewelyn Moss na poľovačke náhodou narazil na následky vyrovnávanie účtov medzi drogovými zločincami. Medzi mŕtvymi telami ležali dva milióny dolárov. Moss neodolal pokušeniu, nález si privlastnil a rozpútal tak štvanicu, v ktorej sa do úlohy lovnej zveri dostal on sám. Na stope mu je psychopatický profesionálny vrah, ktorý sa nezastaví pred ničím. (STV)

Radek99

Geniální Coenovský thriller coby variace klasického westernu, drsných thrillerů 70. let a dramat s etickým rozměrem, příliš sofistikované a po formální stránce dokonalé dílo. Už ten příznačný začátek - postsynchron s monologem šerifa vzpomínajícího na staré dobré časy se statickými celky příznakové jižanské krajiny, které svou délkou nutí k zpozornění a akcentují vyřčené... Coenové rozehrávají svou typickou fabulační hru, tentokráte ale jakoby navážno, s hlubokým dopadem převážně podprahového sdělení - ty obrazy tichého, obyčejného zabíjení jakoby měly vyvolávat aluze na Takové normální zabijáky, Javier Bardem však dává svému přirozenému zabíjení ještě nový rozměr - rozměr zásadovosti, zvrhlého etického kontextu a jakési obskurní čestnosti (je to jeden z nejlépe zahraných psychopatů, které jsem kdy viděl...), nese v sobě navíc ještě rozměr osudovosti; Josh Brolin zase v roli vietnamského veterána a zapomenutého svářeče dává vzpomenout na hrdiny westernů, vizuálně však jakoby tento cowboy vypadl z thrillerů 70. let, jejichž drsná atmosféra se prolíná celým filmem. Opačným nosným prvkem je stárnoucí šerif Tommyho Lee Jonese, který není sto vyrovnat se s uspěchanou a stále se zdrsňující dobou a nostalgicky se uchyluje k mýtu o starých dobrých časech (který je ovšem pouze chimérou, jak zazní přímo ve filmu). Typická generační propast, o čemž by mohli své povědět všichni stárnoucí učitelé a obecně staří lidé, kteří již světu a době svých vnuků nerozumějí... V tomhle zmítání je trocha existenciálna, trocha predestinace a zacházení s náhodou, Coenové hodně zvláštně pracují s příběhovou linií, záměrně narušují kontinuální strukturu vyprávění a nechávají diváka jednak na pochybách, proč co která postava udělala (motivační provázání je mnohdy hodně nezřetelné) a někdy záměrně uhnou linii příběhu zcela nečekaným směrem (bouračka, události v motelu v El Pasu...), je to taková hra s divákem (pro bratry Coeny hodně typická). Jejich film je plný toho nejbrutálnějšího násilí, ale vyznění je vlastně zcela opačné - latentně přítomný vypravěč ústy dosluhujících mužů zákona odsuzuje zvrhlou dobu (i když je otázkou, zda dříve nebyla ještě zvrhlejší...). V dnešním filmovém světě je až neskutečné, že se tvůrci ve svém vyprávění obejdou takřka úplně bez filmové hudby... To nejlépe svědčí o síle a přesvědčivosti snímku... Snímku o současné Americe, která se neliší příliš od té pionýrské...Poklona tomu mýtickému světu a jeho mužské podstatě...která je ovšem až příliš často vykoupena krví... ()

DaViD´82

Je to sice laciné, ale... předloha je lepší. O dost. Návrat na tvůrčí vrchol pro bratrské režijní duo? Nikoli. Spíše setrvání nejen hluboko ve stínu McCarthyho předlohy, ale hlavně, a to je horší, i ve svém vlastním. Což je trochu paradoxní vzhledem k tomu, že jde zpočátku takřka o doslovně otrockou adaptaci bez jediného vlastního nápadu či invence. Coenovci po tvůrčí stránce stagnují. Celý film je totiž strašně "čitelný". Pokud jejich tvorbu znáte, tak budete přesně vědět kdy vás čeká jaký záběr, kdy se kamera nehne, kdy bude následovat "překvapivý" střih. Je to škoda o to více, že takovou příležitost jakou jim Cormac McCarthy se svým existencionálně-morálním novodobým westernem, nabídl znovu jen tak mít nebudou. Nelze jim upřít perfektní navození atmosféry skrze táhlé záběry a dokonale využité ticho. Rovněž obsazení se jim povedlo vybrat náramně. Chyba, která je táhne ke dnu průměrnosti, však je naprosté upozadění postavy šerifa Bella. Ve filmu působí jeho stařecké bloumání odnikud nikam velmi nadbytečně. Přitom v předloze je jeho dějová linka plná morálních dilemat nad stavem společnosti plnou paradoxů vůbec to nejlepší co kniha nabízí. No a pak je tu fakt, že náhle utlý konec sem nesedne ani trochu - je sice stejný jako v knize, ale bez toho co je před ním. Prostě postava Tommy Lee Jonese je tu na nic. Znamená výše zmíněné, že by šlo o špatný film? Ani náhodou, ale opravdu dobrý také není. ()

Superpero

Jakoby se vrátila léta sedmdesátá a mix spaghetti westernu k tomu. Herci výborní, nejsympatičtější byl starej pardál šerif Tommy Lee Jones. ()

Shadwell

Jestli někdo tvrdil, že Americký gangster postrádá zapamatování-hodné scény a stěžoval si, že s ním nevytírá chodník, tak tento film nejenže mu jeho rádoby epochální überpsycho sny nevyplní, ale není vyloučeno, že přenastaví dílu Ridleyho Scotta zrcadlo. Coenové vysmahli prvotřídní neo-formalistické zboží. Morální westernový thriller. Nostalgický ve své podstatě, moderní ve ztvárnění (cow-boys se neproháněj v sedle koní, ale v džípech). Odehrávající se z 35% v noci, kdy světlo ochabuje a povážlivě naklání rovinu děje. Myšlenky se ale neodvíjej od bratrů Coenů, které tudíž nelze obviňovat z toho, že se schovávají za Bardema a Brolina, ale od autora předlohy. Od veleúspěšné spisovatelské star Cormaca McCarthyho. Tenhle staromódní skeptik není spokojený se stavem soudobý společnosti a najevo to dává skrze šerifa T. L. Jonese. Proto se za celý film ani jednou „nepromluví". Zůstává u pouhého konstatování. Na první pohled sentimentálního, ale je v tom ta tíha. Tíha lidí, co převzali osud a hříchy svých otců, co jsou si vědomi tichého soudu, a přesto pokračují dál. ()

Bluntman

TAHLE ZEMĚ NENÍ PRO STARÝ je existenciální meta-žánrová podívaná vypovídající něco o predestinaci a náhodě a zároveň neakademická podívaná, která nejvíce uspokojí ty, kteří si rádi u filmu kreslí schémata a dělají poznámky._____ NCfOM (TZNpS) protíná dlouhé sekvence bez dialogů střelbou a tu zase oddalují dlouhé dialogy, hudby si všimnete leda tak až při závěrečných titulcích a dominantní jsou zde zvukové efekty. V tomhle mistrovském díle nejde vůbec o vyprávění a potěchu z něj, protože se zde pracuje s "vyprázdněnou narací" společně s tou "parametrickou" (která stejně slouži další podvratnosti), ale o rytmizování scén pomocí zvuku a promyšlených kompozic záběrů (Roger Deakins je na Oscara)._____ Tahle záměrně rozklížená westernovka je až úzkostně nedivácká: k westernu se přistupuje tak, že se nečeká mezi jednotlivými přestřelkami a akce je rázná a vyrazí dech, zápletka inspirovaná zjevně Hodným, zlým a ošklivým nenechá hlavní postavy se setkat (leda náhodou) a... "vyprávění" se soustřeďuje vždy na ty postavy, které diváka zajímají nejméně. (Nedělal jsem si natolik detailní poznámky, ale v nejnapínavějšich chvílích film přefokalizovává na postavu Tommyho Lee Jonese anebo Woodyho Harrelsona.)_____ Postavy mají ryze metonymický význam, Bardem s omezeně uživanými mimickými svaly a výrazem v obličeji může být jak Osud, tak i Smrt. Podstatné je, že tentokráte není vyprávění komplikováno a postavy nejsou troubové či přechytralí grázlové, ale dvě až enigmatické, vychytralé figury. Což je u Coenů novum. Tommy Lee Jones pak pro mě představuje typicky coenovský deziluzivní charakter, který může pouze na staré časy melancholiky vzpomínat. A ze zacházení s McGuffinem (2 miliony dolarů) by měl Hitchcock radost. _____ Famózní, geniální, dechberoucí, dokonalé. Zapomněl jsem snad na něco? Jo. Fargovec, nebo Dudeovec? Countreyovec. :-) ()

Fr

To bylo tenkrát, když Lleywelyn udělal největší kravinu svýho života…… PŘÍBĚH:****Pomalé. Poklidné, napínavé a přímočaré vyprávění. J.Bardem je záporák k pohledání. ¾ filmu výtečná. Konec mě ale už tak ,,nebral“./ HUMOR:**občas z perfektních dialogů vypadne něco jako vtipná věta. Tak akorát./ AKCE: ***kolik akce se muže vejít do filmu dua C+C, kde oběť prchá před masovým vrahem?/ NAPĚTÍ:****na opuštěném místě, sám vstříc svému osudu. Všude je mnoho smrti. Rozhovor zabijáka s pumpařem o šťastném čtvrťáku – fantastické! A pokaždé, když tenhle chlápek potká někoho dalšího, nemůžete si být jistí, jak to vlastně dopadne. Nebo ano? ()

LIVINGDEAD

Ani takové ani makové, musel jsem se na film kouknout s přestávkami. Najdou se tam dost nudné pasáže. Ale jedno musím uznat, zabiják byl chladný a ta jeho plynová pistolka byla skvělá!!!! ()

TheMaker

::::::::::::::::::::::::::::::: Tak tenhle film od Coenovců se mi celkem líbil ! Ale pořád nemůžu přijít na genialitu Zbytečné krutosti a Fargu :-( Ale tohle bylo super ... ::::::::::::::::::::::::::::::: ()

Dever

// Distribútor: Miramax // Počet premietajúcich kín v USA: 2,037 // Otvárací Víkend USA: $7,776,773 // Miestami dosť nudné, ale film splnil čo mal splniť .... ()

EvilPhoEniX

Takhle syrovou a drsnou jízdu jsem nečekal. Javier Bardem dokazuje, že role cold blooded záporáka mu sedne dokonale a to co předváděl se svou pumpou a vytuněnou brokovnicí nemá obdoby.Film obsahuje spousta skvělých a krvavých scén, na které je radost koukat. Silný zážitek ! 80% ()

novoten

Vražedně napínavý neowestern s chlapácky upřímnou tradicí. To, co posmutnělý vypravěč vypráví, není jen příběh o naháněčce hodného a zlého, ale i vícevrstevnatý doklad o tom, že staré časy se vrátit nemohou. Originalita každým coulem, k zbláznění tísnivé ticho a pocit, že tahle historka mohla být ještě o pořádný kus delší. ()

tron

„A potom?“ – „Potom som sa zobudil.“ Prejsť sa krajinou, v ktorej kojoty Mexičanov nežerú, nepotreboval ani tak starnúci, mierne samoľúby kovboj Tommy Lee Jones a dokonca ani zaujímavý Josh Brolin, ktorému to načas nakoplo polozabitú kariéru. Potrebovali to najmä bratia Coenovci, dávny zjav nezávislej americkej scény (Fargo), ktorí sa k slovu v posledných rokoch prihlásili niekedy viac (PÄŤ LUPIČOV A STARÁ DÁMA) a niekedy menej (NEZNESITEĽNÁ KRUTOSŤ), ale nikdy nie naplno. TÁTO KRAJINA NIE JE PRE STARÝCH je nielen ich veľkým návratom, ale predovšetkým strhujúcou kombináciou extra napínavého trileru, psychologickej hitchcockovskej drámy a strhujúceho moderného westernu s vyhrotenými emóciami, zaujímavými hereckými výkonmi (vrátane Woodyho Harrelsona a Kelly Macdonald), dokonalo budovanou atmosférou, inteligentnými dialógmi a hláškami ("Aký je nebezpečný?" - "Nebezpečný v porovnaní s čím? S morovou epidémiou?) a famóznym, miestami až nechutne mrazivým (pokec s predavačom) výkonom šialeného Španiela Javiera „odinakadiaľ“ Bardema. Kino Považan NMnV 2008 ()

B!shop

Tak tohle me teda zklamalo, ze se budu u filmu od Coenu nudit, to bych fakt necekal. A pritom latka naprosto pro ne stvorena. Nejdriv teda zacnu s kladama. Celkove je film natocenej velmi dobre, vcetne perfektni kamery. Herecky obsazeni je taky fajn, Brolin je bezchybnej, Woody je fajn, ale kuli tem dvoum, trem scenam tady vubec bejt nemusel, Tommy Lee, i kdyz obcas zbytecne moc keca, je sympatickej a Javier Bardem je perfektni, hodi nakou tu hlasku a zbrane v podobe nakyho desnyho kanonu s tlumicem a "pistole" na dobytek sou skvely, navic hraje fakt perfektne a je to chladnokrevnej uchylne vypadajici zabijak, kterej se behem filmu nepolepsi ani se nenecha ukecat. Ale zase ze by to byl oscarovej vykon, to bych nerek. No ale to je ke kladum tak vsechno. V podstate film vubec nevysvetli, kdo je kdo nebo o co komu jde (krome Brolina jehoz vtazeni do deje kuli vode je dost neverohodny), takze clovek nevi, proc se tam ty postavy motaj, co ma vlastne Tommy Lee v planu, co s tim vsim ma spolecnyho Bardem a Woody, proste nic. Navic se celej pribeh dost tahne, sem tam nudi a posledni pulhodina mi prisla takova navic, jak kdyby dokoncily film a zbyly jim vystrihany sceny, tak je tam na zaver bez nakyho poradnyho smyslu nahazely, navic asi ctyrikrat uz sem si rikal, ze by to byl slusnej konec a film furt sel dal az nakonec skoncil dost debilne a cely to tak nak vysumelo do ztracena. Ale aspon, ze se obcas zdarne vyhli nakejm tem klise, coz je slusnej vykon, kdyz si vezmu, ze pribeh neni nic vyjimecnyho nebo originalniho. No a nejvetsi tragedie ze vseho - hudba. Nepamatuju film, kde by nezaznela ani jedna pisnicka, pritom tady to bylo tak strasne potreba, chtelo to mistama film ukrutne ozivit. Je mi jasny, ze chteli udelat film takovej chladnej, jenze bohuzel to tu dost casto zaroven znamenalo nudnej, mozna kdyby se otrocky nedrzeli predlohy a prihodily i vlastni napady. Ale tak aspon se Coeni vratily k drsnejm kriminalkam, kde se nesetri mrtvolama a krvi. ()

dO_od

// "...because some roads you shouldn’t go down. Because maps used to say, “there be dragons here.” Now they don’t. But that don’t mean the dragons aren’t there." Osud ve formě hozené mince. Tak co to bude? No Country for Old Men - 100 % ()

Slasher

Velmi výjimečně píšu komentář úplně mimo projekci. V kroužku VANISHING POINT, nedávného HELL OR HIGH WATER, nebo třeba svým způsobem i takových DEVIL’s REJECTS, je pro mě tohle možná ta nej filmová "Americana" vůbec - tvrdý jižanský charaktery, SUPER herci, New Mexico/ Texas magie, přímočará (a zároveň těžce přesahová) lovecká story. A od 2007 si vždycky moc rád zopakuju, přičemž nic nenudí ani nechybí. Nadčasovost a královská Coenovka. ()

movie

I NO COUNTRY FOR OLD MEN jsem si mohl vychutnat až se značným odstupem, ale myslím že čekání se vyplatilo. Coenovci naservírovali řízný snímek, blížící se spíš jejich počátcím, pomalý, realistický, s tuhou atmosférou, která se umí zakousnout. Výborní herci, obzvlášť Bardem a Brolin, o kterého Coenové neměli v počátcích nejmenší zájem, ale díkybohu za něj. Doporučuju i některé z knih Cormaca McCarthyho, chystaná adaptace THE ROAD bude doufám neméně vydařená. ()

Marius

No country for old men je kvalitná filmárčina, narúšajúca zažité naračné postupy a je až neuveriteľné, že práve tento film si Akadémia vybrala medzi ostatnými (hoci tiež poriadne antioscarovskými) kandidátmi ocenenie film roka. Počas troch štvrtín Coenovci výborne gradujú atmosféru. Predkladaná hra na mačku a myš je napínavá a isté nie je ani to, či na vás skvelý Javier Bardem (absolútne zaslúžené ocenenie, len nechápem, prečo sa nepobil s Day-Lewisom o plešatca za hlavnú úlohu) nevykukne s plynovkou či brokovnicou s tlmičom aj zo záchodovej misy. Dej sa darí výborne gradovať a jednotlivé scény úderne pointovať až do mexickej epizódky, odtiaľ to ide pekne dolu vodou. Práve rúcanie naračných must-be, ktoré je na NCfOM zaujímavé, je tu nahustené a v konečnom dôsledku u mňa láme väz možnému päťhviezdičkovému hodnoteniu. Pretože pokiaľ sa s postavou Josha Brolina vysporiada režisér tak, že divák nevie čo sa vlastne stalo a pozná len výsledok podobný koncom bežných štatistov vo filme, je to tak trochu „podrazácke nóvum“. Dozaista je to čierny vtípek od Coen Bros, na ktorom sa museli veľmi dlho zabávať avšak na mňa ako diváka to nepôsobí veľmi seriózne, lebo viac než Brolin si to odnesú moje divácke očakávania. V neposlednom rade nechápem zaradenie postavy Tommy Lee Jonesa. Predlohu som síce nečítal, takže neviem porovnať, ale jedinou úlohou TLJ vo filme je potácať sa odnikiaľ nikam a na konci vyklopiť nejaké to „povinné múdro“. Ak má ísť o zobrazenie nemohúcnosti predstaviteľov zákona, nech sa páči, avšak presne tento element je to, čo v záverečnej štvrtine spomaľuje a triešti dej. Coeni skrátka nesklamali, na druhej strane ani neohúrili. 8/10 ()

Lateef

Moc moc prosím, aby se druhý díl odehrával ve Španělském sále v Praze, aby tam ledově klidný Javier Bardem napochodoval se svojí tlakovou pistolí a těm, kteří jsou pro tuto zemi moc staří (nepoužitelní a nepotřební - takže všichni), trochu provětral mozek. Protože to, co tam ta hovada za poslední týden (8.2. - 15.2.08) předvedla, to nemá obdoby. K filmu: dynamický, napínavý děj, všechno to odsýpá, Josh Brolin - chvalitebný, Javier Bardem - výborný, Tommy Lee Jones - nehodnocen, byl zde do počtu. Ty dvě hodiny utečou jako voda, i když mě posledních třicet minut lehce vyhodilo ze zajetého rytmu. Díky několika delším nudným dialogům a několika nepodstatným postavám 80% Jinak spokojenost. 148,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Trochu rozpačitý dojem mám z této jinak nadprůměrné a hlavně nadprůměrně drsné gangsterky. Černohumorný styl bratří Coenů jsem tam ale necítil, na Oscara za nejlepší film roku bych ho taky nevolil, hudby je minimum. Španěl Javier Bardem ovšem hraje svérázného zabijáka velmi stylově a nově. Tak nevím: Panna nebo orel? Trailer: http://www.csfd.cz/film/226762-tahle-zeme-neni-pro-stary/videa/ ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Rambo bude párat Mexičany

Rambo bude párat Mexičany

24.06.2014

Vietnamský veterán John Rambo ještě nevytrhnul svůj poslední ohryzek. Od filmového debutu akční legendy uplynulo 32 let a opět se před námi začíná rýsovat její páté dobrodružství. Na relativně… (viac)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014