Llewelyn Moss na poľovačke náhodou narazil na následky vyrovnávanie účtov medzi drogovými zločincami. Medzi mŕtvymi telami ležali dva milióny dolárov. Moss neodolal pokušeniu, nález si privlastnil a rozpútal tak štvanicu, v ktorej sa do úlohy lovnej zveri dostal on sám. Na stope mu je psychopatický profesionálny vrah, ktorý sa nezastaví pred ničím. (STV)

Hpatrik

Krásně napsané a obsazené, má to zajímavé postavy, zručnou režii, bezchybnou kameru a několik fantastických scén, ale ten závěr/outro bylo zbytečně natahované a bez pointy, nebo prostě nepochopeno. ()

emdvojka

Hlavné úlohy sú výborne vybrané. Príbeh je veľmi zaujímavý a herectvom sa tu veru nešetrilo. Všetci hrajú svoje úlohy pôsobivo a veľmi autentický, akurát Woody Harrelson bol trošku pozadu. Nekompromisný a chladný zabijak v podaní Javiera Bardema s ktorým sa nedá vyjednávať, akurát si možno tak hodiť mincou je veľkým ťahačom filmu i deju samotného. Originálne zréžirovaný a zahraný texasky triller. Super. ()

AloeB

Hádám, že s filmy bratří Coenů se nikdy zcela nesblížím. Jakkoliv pozitivně hodnotím jejich filmařské kvality, po každém jejich filmu marně čekám na dostavení se nějakého jiného dobrého pocitu, než že jsem to konečně dokoukal, přestože nutno říct, že po druhém shlédnutí Balady o Busteru Scruggsovi jsem si už myslel něco jiného. Filmová adaptace McCarthyho románu není výjimkou, najdeme zde precizní výkony herců (hlavně pak Javiera Bardema), kvalitně zvládnutou technickou stránku věci a pochopitelně i kvalitní scénář, ale samotné vyznění filmu je díky zkrácení linky šerifa Bella nevýrazné a matoucí, tudíž lze zpětně na film pohlížet než na výborný akčňák s psychopatem zabijejícím puškou na dobytek. ()

Schlierkamp

Americký kriminální thriller natočený podle stejnojmenného románu C. McCarthyho odehrávající se v opuštěných končinách Texasu pojednává o Llewelynu Mossovi (výborný J. Brolin), který náhodou narazil v poušti na místo, kde si skupina drogových dealerů mezi sebou vyřizovala účty, zabili se navzájem a on tak snadno našel kufr plný peněz, který tam zůstal osamocen. Ze svého nálezu se však neraduje dlouho, neboť na jeho stopu se vydává psychopatický zabiják J. Bardem, který se svou zvláštní, nečekaně účinnou zbraní fungující na principu stlačeného vzduchu vraždí bez mrknutí oka lidi na potkání. Strhující taktická bitva těchto dvou osob snese nejpřísnější měřítka, zejména postava ledově chladného psychopata se španělskému herci J. Bardenovi povedla dokonale. Ve snímku bratrů Coenových dále vystupuje T. L. Jones jakožto šerif před penzí a okouzlující W. Harrelson coby zabiják najatý na vraždu Bardena, který se ve snímku ukázal pouze krátce, neboť svůj úkol nedokázal splnit. Nečekané dějové zvraty, které se směrem k závěru snímku stupňovaly, a vskutku napínavá atmosféra přivodily lahůdkový filmový zážitek, u kterého divák nemůže odtrhnout oči od obrazovky. Netradiční pojetí a rutinní zabíjení nepohodlných osob způsobilo, že v průběhu filmu už nebylo nutné ukazovat, jakým způsobem dotyčná oběť zahynula, což platí dokonce pro smrt hlavní postavy. Volné a do ztracena zvolené zakončení snímku na kvalitě thrilleru nic neubralo a já tak mohu po dlouhé době ocenit filmové dílo maximálním počtem hvězd. ()

Jajar

Jeden z průměrných thrillerů bratří Coenů. Napínavý, občas překvapivý, ale místy děsně pomalý a ukecaný snímek, plný post westernových filosofických mouder (které mě osobně dost minuly). Top film roku 2007? Rozhodně ne. ()

bararich8

Tohle mě bavilo fest. Syrové, přímo k věci, lepší hereckou sestavu už si nelze přát. Režijně je to samozřejmě skvělé. Napětí a atmosféra je téměř v každé scéně. Akce je bez příkras, tak jak to má být. Konec pro mě tedy vyzněl trochu do prázdna, ale jinak spokojenost, 4,5* ()

Razzor_82

Chladnokrevný thriller s řemeslnou pečlivostí, kterou bratři Coenovi umí zrežírovat. Vynikající Javier Bardeim i Josh Brolin svádí boj o kufřík plný peněz. Plíživě pomalé tempo a napětí, že by se dalo krájet. Akorát Jonesova dějová linka byla izolovaná od hlavní osoby, což byla škoda. Finále bylo zcela dokonalé. Drsná a chlapská podívaná až na krev. 9/10 ()

Vabr

Tahle země není pro starý je naprosto fantastická knížka bez jediné chyby, o které bych dokázal vykládat hodiny. Je to moje 2. nejoblíbenější kniha (1. Návštěva staré dámy) ze všech, co jsem kdy četl; obsahuje tak moc, pro mě, podstatných myšlenek, že to není snad ani možné. Přichází s originální myšlenkou (nebo spíš s nejlépe zformovanou z hlediska tohoto tématu), a to pocitem/postojem člověka, který si myslí, že v téhle zemi - USA, ale dá se to poměrně hravě přenést i na celý dnešní svět - není zkrátka místo pro starý a pro něj samotného, a to jak z pohledu, že staří lidé se svými zásadami a přesvědčeními zavazí a překáží modernímu světu, tak že mladí lidé ani nemají šanci v tak prohnilé, zkorumpované zemi zestárnout a v klidu zemřít jako jejich předci. Cormac McCarthy dokázal na toto téma vybudovat zdánlivě prostý příběh s jednoduchým dějem a ještě jednoduššími dialogy, jejž vznikl z čiré náhody. Ovšem při bližším nahlédnutí nabízí přesné vyobrazení takovéhoto smýšlení - proč přesně tahle země není pro starý. Povedlo se mu to se vším všudy a já mohu jen gratulovat za takto brilantní předání myšlenky jako žádné jiné... Samo sebou jsem se pak těšil na divácky i kriticky vřele přijímanou filmovou adaptaci, která dokonce obdržela oscara za nejlepší film. Ale musím bohužel říct, že jsem dost zklamanej. Vytvořit takový nicneříkající průměr ve srovnání s knížkou. Bratři Coenové vypustili toho tolik, tolik! Vypustili všechny Bellovy monology, které obsahovaly ty úplně nejstěžejnější úvahy na téma Tahle země není pro starý (zanechali jen jeden na začátku!), postavu sedmnáctileté stopařky, u níž jsem se u knihy tak zasmál a na jejímž případě bylo názorně ukázáno, jak brzo člověk na následky zatracený Ameriky zemře, nehorázně zkrátily setsakramentsky podstatnou scénu s Bellovým strýcem Ellisem, kde právě autor útočil na Ameriku a její válku ve Vietnamu, která byla posledním hřebíčkem do rakve Spojených států amerických, a výrazně poupravili celé zakončení, kdy už víceméně zbyde jenom šerif Bell se svými myšlenkami, toho se tu ovšem horko dočkáme, když Bellovy myšlenkové pochody byly nekompromisně vypuštěny🫥. No zkrátka tím vším zjednodušováním, kterého se bratři Coenové dopustili, pro mě vytvořili vskutku triviální verzi  komplexní předlohy, která je pro mě něco jako Písmo svaté. Jako velké mínus tedy vnímám výrazné zjednodušení. Ale tak na druhou stranu musím zase pochválit Javiera Bardema v roli Chigurha, která mu přímo sedla, záběry z divoké pustiny a Kelly Macdonaldovou se skvěle odehranou scénou s mincí (v knize byla ale přesto lepší; nemohu se zkrátka ubránit srovnání). Vyhodnocení: Přečtěte si knihu, stojí za to, je to opravdovej emoční zážitek ()

FeriusParfax

Spoiler. Ještě za čerstva prožívám tu úžasnou jízdu. Napětím jsem doslova občas nedýchala. Záporak byl naprosto perfektní. Hrůzu vzbuzoval už jen svým účesem. Naprosto perfektní postava bez slitování. Jak se říká, žádný sraní s mladou paní. Velmi mě ale bavila i postava Llewenyla. Sympatický chlap. Jeho smrt mě i zamrzela. Cely film se odehrává, rekla bych, v pomalem tempu, ale celou stopáž jste napnutí, jak kšandy. Velmi oceňuji a libily se mi dialogy postav. Nejlepší byl za me pokec na benzínové pumpě. Takto si představuji thriller. Snad jen bych ocenila trošičku jiny konec. ()

ViktorS

Veľmi dobrý akčný film so skvelými hercami. Amerika na prelome 70. a 80. rokov pri Mexických hraniciach má svoje čaro. Zápletka filmu už v podstate od začiatku nedáva vydýchnuť, tak ako hlavnému hrdinovi, tak aj divákovi. Akurát som si tu neni moc istý, kto je vlastne hlavná postava. Či je to Tommy Lee Jones alebo Josh Brolin. Tak či tak obaja sú skvelý, rovnako tak aj Javier Bardem, ktorý je asi najviac zapamätateľný. Ide z neho rešpekt aj strach. Ja osobne som jeho postavu Antona Chigurha poznal zo Simpsonovcov, kde ho sparodovali. Prekvapilo ma, že Woody Harrelson tu mal tak málo miesta, no aj tak stále bol dobrou súčasťou filmu a jeho rola sa mu fakt hodila. Ale tiež ma prekvapil a tak trochu sklamal hlavne koniec filmu. Nemám rád takéto konce bez nejakého významnejšieho zvratu alebo rozuzlenia. Je to taký štýl, ktorý nemusí každému sadnúť, ale bude to asi jediné výraznejšie mínus tejto snímky. ()

kiril

Novinka bratří Coenů se vydařila. V první řadě se musím přiznat, že knižní předlohu neznám, tudíž nemohu hodnotit o jak přesný přepis knihy jde. Za to vím, že jsem od tvůrců dostal zhruba to, co jsem očekával. Dostatek násilí a špetku černýho humoru navrch. Ostatně jak jsme u bratrů Coenů byli zvyklí. Velmi často se mi během filmu vkrádaly do mysli asociace s The Proposition Johna Hillcoata. Rozhodně to nebylo způsobeno pouze vyprahlými pláněmi Texasu (která nemá moc daleko k Australským pustinám), ale i celkovou atmosférou filmu (pot a špína)... A i jako spousta ostatních i já smekám před výkonem Javier Bardema v roli Anton Chigurha. Takhle kvalitního zabijáka člověk jen tak nepotká. ()

Markinho

Místama je těžké tento film pochopit, aspoň pro mne. Například konec tohoto filmu jsem si pouštěl snad 3x abych ho vůbec pochopil. Zajímavě ztvárněný děj, který rozhodně nedopustí abyste se chviličku nudili, či zapochybovali o tom, že bratři Coenové opravdu umějí točit filmy. Vrcholem celého filmu je opravdu výkon Javiera Bardema a poprávu je oceněn nominací na oskara ve vedlejší roli. Předpoklady, že tento film vyhraje oskara za nejlepší film rozhodně nejsou planné. ()

Dovlatovka

Atmosféra, co by se dala krájet, ticho, co "hraje", minimalistické herectví všech zúčastněných, výborné dialogy...ale je pravda, že tenhle film asi není pro každého. někomu bude chybět spousta věcí (závěr, brolinův konec)...ale můj pocit byl "ano, takhle to má být". 90% ()

E lan

Oproti očekávání velké zklamání - asi bratrům Coenovým nerozumím, ale tenhle film mě skoro ničím nechytl. Snad jen part a herecký výkon Bardema je výborný, jinak je to texaské krafání a vraždění. Nic moc, za co Oscar? ()

ER

Když natočíte tak skvělý film jako je Fargo,pak je jasné,že buď uděláte další film jako jeho "kopii",nebo se raději vrhnete na jiný žánr,kde se nemůžete opakovat.A to bratři Coenové udělali a byť jim to občas někdo vyčítá,udělali dobře.Po letech se pak k tomuto žánru vrací jako vítězové (Oscaři se jen sypou).Byť Fargo to není,přesto jde o snímek,který zaujme propracovaností postav a s tím souvisejícím příběhem.Skvělý Josh Brolin (už v Americkém gangsterovi byl přesvědčivý)jako prostší člověk,který ví své o světě a jeho slova jsou břitká,jako kulometná palba z Kalašnikova(byl ve válce ve Vietnamu),bravurní ,a hlavně chladnokrevný vrah, Javier Barden s patkou do čela,vedle kterého by i kus ledu rychleji roztál (jeho největším přítelem je smrtonosná láhev plná dusíku). Vše pak mentoruje spolehlivý Tommy Lee Jones,který nevěří,že byla doba,kdy šerifové chodili bez zbraní (kam se to ten svět řítí).Film sleduje převážně tuto trojici,která se osudově "setká" nad hromadou mrtvol a pytlem s 2 miliony dolarů.Pointou filmu je ale fakt,který si uvědomíte až u závěrečných titulků-ne,neprozradím,na tohle musíte přijít sami-a i když si to uvědomíte,co na nás Coenovci přichystali,tak si přesto řeknete,ne,Fargo to není.Což je možná i dobře. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Rambo bude párat Mexičany

Rambo bude párat Mexičany

24.06.2014

Vietnamský veterán John Rambo ještě nevytrhnul svůj poslední ohryzek. Od filmového debutu akční legendy uplynulo 32 let a opět se před námi začíná rýsovat její páté dobrodružství. Na relativně… (viac)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014