Dva studenti West Coast University Arian (Derek Luke) a Ernest (Michael Pena), se rozhodli, že uposlechnou výzvu svého idealistického profesora, doktora Malleyho (Robert Redford), aby se svými životy udělali něco důležitého. Vstoupí tedy do armády a odjedou bojovat do Afghánistánu. Do osudů Ernesta, Ariana a dalších mladých vojáků začíná zasahovat ambiciózní senátor Jasper Irving (Tom Cruise), když se rozhodne v televizním interview s dravou reportérkou (Meryl Streep) prozradit zásadní informace o válečné strategii... Robert Redford nepatří mezi ty, které můžeme vidět v amerických prezidentských kampaních ani v žádné další výraznější politické pozici. I přesto jsou jeho názory konzistentní a velmi ostře vyhraněné proti takové politice, která pošlapává lidská práva a svobodu. A právě kontroverzní vojenské akce Spojených států mu slouží jako dokonalý prostor pro rozehrání hry o nejzákladnější americké hodnoty jako je vlastenectví, svoboda a demokracie. Jestliže politici zvolení na základě marketingových kampaní rozhodují o životech obyčejných vojáků, musejí mít morální kredit a musí být jasné, pro co vojáci umírají. Jak se má potom cítit profesor, který své žáky k těmto hodnotám vede a zároveň zjišťuje, že realita bojiště je úplně jiná? Kdo nese vinu za mučení vězňů a další excesy, když válka nemá svůj politický smysl a je jen strojem na zabíjení? A co je v dnešní době smyslem války? (oficiálny text distribútora)

Autogram

Konverzačný vojenský film s pár málo skutočnými vojnovými scénami, ktorý ma viac nudil, ako som čakal. Ale pár nepríjemných otázok prináša, na ktoré nevieme dať odpoveď ani dnes. ()

P1tr

Hloubavý snímek zkoumající význam a následky války ze dvou pohledů - z pohodlí kanceláře a přímo z bojiště. Je to velmi zajímavá a funkční konfrontace, která donutí k zamyšlení a díky dobré dějové konstrukci a prolínání jednotlivých linií dokáží tvůrci vykouzlit spoustu silných a dojemných momentů. V některých momentech se mohou prezentované názory a zájmy jevit příliš křiklavé a provplánové, ale díky skvělým dialogům a perfektnímu podání děje lze tyto nedostatky přehlédnout, obzvláště když vám tyto myšlenky prezentují herecká esa. Hrdiny a zbabělce považuji za nedoceněný snímek, který by si zasloužil větší pozornost, neboť jeho téma je nadčasové a lze se jím vyjadřovat k minulosti, současnosti i budoucnosti. ()

Soweek

Hollywood zasahují různé žánrové vlny. Zatímco před rokem každý druhý režisér natáčel filmy o dětech v Africe, tento rok se nám to hemží novodobými politicko-válečnými filmy. Robert si vzal do parády trošičku více ukecaný film, který má naštěstí pouze 90 minut. Hlavní téma sme už ale každý viděli ve spoustě filmech a přítomnost nadměrného amerického vlastenectví z filmu dělají jedno velké klišé. ()

ArdathBay

Redford veřejně ventiluje své názory na součastnou Ameriku a její chování vůči Iránu, Iráku a Afganistánu. Příběh odehrávající se v dvou diskuzních částech a jedné vojenské akce je zajímavý, ale ta vojenská mi přišla zbytečná a hlavně hodně chtěná. PS : Naprostou většinu filmu sleduji v originále, ale Když Meryl Streep dabuje Zlatuška upřednostním dabing (minule to byl "Řím"). ()

bloodvomit

No nic moc, měl jsem poměrně vysoká očekávání a dostávám lehce nadprůměrný film. Ale Tom Cruise vypadá v roli amerického politika opravdu přesvědčivě ;-) ()

ethos

Politicky thriller je jeden z mojich najoblubenejsich zanrov, avsak pokial sa to zvrhne do trapnej populistickej pretvarky nieje nist horsie. A to je presne co sa stalo a este k tomu co uz uplne neznasam to bolo plne trapnych pseudomoralizujucich kidov, ktorym sa fakt neda rozumiet najskor asi preto lebo nemaju velmi vyznam ale su to len blaboly. ()

slovan1

3 dějové linie ve filmu. První, kde se snaží americký senátor ukecat reportérku o tom, jak lehce lze porazit terorismus - a to díky plánu, který se neosvědčil už ve Vietnamu. Rozehráva se slovní souboj, kde senátor Irving zásobuje Meryl Streep informacemi ale žádnymi důkazy o účinnosti... Druhá linie nám ukazuje příběh dvou vojáku, kteří tento skvělý plán zrovna neúspěšně realizuji, a umíraji se vztyčenou hlavou... No a třetí linie sleduje rozhovor vysokoškolského profesora, který svému nezbednému studentovi vykláda o tom, jak změnit svůj život, aby něco dokázal, a měl nějaký cíl a jako příklad uvádí již zmíněné dva vojáky, kteří zrovna umíraji v Afghanistánu... Redfort ukazuje to, jak se političti pajduláci snaží přesvědčit svět o dobru, které může vzejít jen z obětí, ale sami si sedí v teple své kanceláře. Je jasné, že si asi chtěl rypnout do vlády USA, která se neustále do všeho cpe, a nějak ji ty nekonečné války nevycházejí. Ja byl spokojen, tudíž 4*. ()

sedm.1

Tak si nám tu zas jeden americký, politicky aktivistický herec / režisér vylil srdíčko a kupodivu to nedopadlo vůbec špatně, já se dokonce u této čisté konverzačky opravdu bavil a především mě tato dialogová smršť po celou dobu zajímala, zaujala a chvílemi i dokonce příjemně strhla. Nechci tu tedy rozhodně rozpitvávat svůj názor na celou problématiku, kterou se Redfordova konverzačka zabívá, mnohem důležitější je poznamenat, že snad neznám lépe zpracovaný film, kde by se po celou dobu řešil jak politický, tak životní pohled na jedno konkrétní ožehavé téma. A onen můj nebývalí zájem vzbudilo právě přes množství nejednoduchých a až komplikovaných diskuzí jejich logická dostupnost, přímočarost a otevřenost. Donutí prostě svým polopatickým a zbytečně nespletitým výkladem vtáhnout i diváky věci neznalé a nezaujaté a pobídne všechny k zamyšlení se a k zaujmutí určitého postoji, a to netýkajícího se pouze jen danného tématu. Samozřejmě všechny tyto pocity umocnili i velice přesvědčivé herecké výkony, Redford, Garfield, Peňa, všichni tu byli opravdu skvělý, ovšem nad všemi jako stožár vyčnívá pro mě až šokující part Toma Cruise, který podal naprosto strhující, demagogický výkon, prostě jedno velké wow. Film Hrdinové a zbabělci mě zkrátka velmi příjemně překvapil, přes politicky angažovanou dialogovou smršť jde o velmi srozumitelný a přístupný zážitek pro každého, který se v rámci žánru prostě jen tak nevidí. ()

rozbris

Kdo není moc na dialogy tak se ani nedívejte, moc akce zde neuvidíte. Film je o dialogu reportérky mezi senátorem, profesorem a jeho žáky a vojáky na základně v Afghánistánu. Děj se odehrává kolem jedné akce, kterou nařídil senátor a myslí si, že uspěje, ale byl to krach a další američtí vojáci zemřeli. Připadá mi, že se Redford snaží trochu objasnit válku v Afghánistánu ale i v jiných arabských zemích, ale na druhou stranu ji i odsuzuje. Podívejte se a uděleljte si obázek sami. ()

Wally

Nechci tvrdit, že jde o špatný film....to už vzhledem k hereckému obsazení snad ani nejde (i když jak kdy). R. Redford byl skvělý herec a jako režisérovi se mu daří také velice dobře. Nemůžu si však pomoci...vadí mi řeči o americké nedotknutelnosti a jejich nadřazenosti nad všemi ostatními. Film navíc moc nepobaví, ale naštěstí není tak dlouhý. ()

iXtr3m3

Od Redforda aj celého hereckého obsadenia som očakával oveľa viac, ako som dostal. Politická hra to bola zaujímavá, ale nie natoľko, aby utiahla bez nudy celý film. ()

Lookass

Lions for lambs je film, ktorého výnimočnosť sa ukrýva hlbšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Redford si vystačí s niekoľkými lokáciami, inteligentnými dialógmi a vhodne vybranými hercami. __ Protagonistami filmu sú ľudia, ktorí sa z idealistov postupom času stali súčasťou systému, ktorý sa v minulosti pokúšali zmeniť k lepšiemu. Niektorí z nich rezignovali úplne, iní sa len prispôsobili krutej realite. Meryl Streep napríklad priznáva, že ako reportérka sa snažila vydobyť si väčšiu autonómiu v komerčnej televízii. Postupne sa z nej stáva iba nástroj na sprostredkovanie informácií, bez akéhokoľvek osobného vkladu do spravodajstva, ktoré publikuje. Cruise bol v minulosti nádejou republikánskej strany, po niekoľkých rokoch strávených plánovaním vojenských stratégii priznáva určitú zodpovednosť na chybách v Afganistane. Snaží sa Streepovej dokázať spoluzodpovednosť na súčasnej situácii, ktorú médiá zo začiatku podporovali. (Cruise: "mení sa s verejnou mienkou aj smerovanie a názory médií?") Cesta späť každopádne neexistuje. Druhý Vietnam je neprípustný. Cruise je spolu s Redfordom asi najlepšie ("trojrozmerne") vykreslená postava na plátne. "Doc" Malley (Redford) sa ešte stále snaží zmeniť spoločnosť a študentov, s ktorými prichádza do kontaktu ako akademický profesor. Ľudia by mali podľa neho viac participovať - pokúsiť sa o zmenu spoločnosti k lepšiemu. Kritika nie je na mieste tam, kde neexistuje snaha o zlepšenie situácie. Jeden z jeho obľúbených študentov úplne rezignoval na spomínané skutočnosti.. Má vôbec význam pristúpiť na presvedčujúcu "hru" profesora Malleyho?__ Redford predkladá zaujímavé otázky. Nekritizuje nikoho bezhlavo, skôr sa zamýšľa nad spoločnosťou - kam smeruje a prečo je tomu tak. Divák je nútený angažovať sa a v konečnom dôsledku sa aj zamyslieť nad svojim prístupom k politike a veciam verejným. Hrdinovia a zbabelci sú filmom o nachádzaní (spolu) zodpovednosti za svoje rozhodnutia. Je to film podaný veľmi inteligentným spôsobom pre letargickú spoločnosť. Je to film, ktorý sa snaží diváka vyprovokovať k tomu, aby mu nebolo jedno, kam smeruje jeho krajina a aby sa pokúšal - aj keď na prvý pohľad možno bezvýznamnou - participáciou ovplyvniť chod spoločnosti. Treba to skúsiť a až keď človek neuspeje má nárok čiastočne rezignovať.. 7/10 ()

Hanys_

I Redford má svůj názor na zahraniční politiku Spojených Států. A kdo viděl tenhle film, tak už je mu jasné jaký :) Pokud se držel mezi 4mi zdmi, tak bylo vše docela v pohodě (hlavně u Cruise), ale ty "epizody" z Afghánských hor mi moc nesedly. Ikdyž chápu, že to mělo ukázat ten rozdíl - chladné a nelidské Afghánské podmínky vs. teplo politických kanceláří...Rozhodně je to ale zajímavý snímek, který stojí za vidění. 3.5* => 70% ()

Nového Spider-Mana si zahraje... Garfield?

Nového Spider-Mana si zahraje... Garfield?

03.07.2010

Žádný strach, nebude to ten, který nesnáší pavouky a pondělky, tudíž nevznikne bizarní komiksový crossover. Ale jak to vlastně bylo? Kandidátů byly davy. Od Josepha Gordona-Levitta (protože hrál v… (viac)