Funny Games USA

• Česko Funny Games USA (viac)
Dráma / Thriller / Horor / Psychologický
USA / Francúzsko / Veľká Británia / Rakúsko / Nemecko / Taliansko, 2007, 111 min

Chcete se vsadit, že v devět ráno budete mrtví? Prodloužený víkend s rodinou v luxusním venkovském sídle? Proč ne! Funny Games USA je průzkumem dnešní brutální společnosti a jak násilí ovlivňuje naší kulturu. Anna vypráví příběh své rodiny, která byla fyzicky i psychicky týraná dvěma neočekávanými návštěvníky. Peter a Paul se s milým úsměvem a v bílých rukavičkách objeví u dveří jejich chaty. Anna s rodinou nemá ani tušení, jak drsná hra na ně čeká! Vše začne nabírat rychlé otáčky, když se Paul vsadí, že rodina nepřežije do zítřejšího rána… (oficiálny text distribútora)

URBAN

Funny to rozhodně nebylo , ale jako drama taky nic moc připadalo mi to tak psychologicky nedotažené . Psychopati nebyli psychopati no nebyli byli , ale byli až moc v klidu a to se mi moc nelíbilo a když se mi to nelíbilo tak se mi nemohl líbit ani film . Atmosféra taky nebyla zas tak dobrá a to je věc na které takové filmy stojí . Jediné co můžu pochválit je výkon Naomi která ve filmu jediná vyčnívala , ale pořád to nebylo ono . ( 29.8.13/MAC ) ()

StanislachKo

Opäť americká prerábka. Tentokrát filmu Miška Haneke so scenárom Miška Haneke - európskeho originálu spísaným a zrežírovaným Miškom Haneke... Iste to bol nepríjemne kvalitný zážitok, ale pýtam sa "ProBúh prečo(pre akú príčinu?!)?". Miško Haneke mi príde príliš veľký talent na to , aby strácal čas rebootovaním svojich spoľahlivo fungujúcich filmov. ()

andrii

Mrazivě čistá práce. Vzaly za kliku, sněhově saténové rukavice, co nikdy laciným násilím nešpiní si ruce, jež tenkou nití, krví třísní bílé holubice. Bolestivě ponižující klání bez motivu. Něžná přísaha smrti, na první dobrou, na jeden jediný, ledově klidný odpal. Provokativní jednání "slušné" opovážlivosti lidských hyen v rukavičkách. Chirurgicky přesný řez do fyzické namyšlenosti, psychicky vzteklé malosti společnosti. Ta úslužná zlomyslnost bílých vetřelců, povýšená znuděnost nevinně medových svatoušků, nedovolí spát. Vstoupili bez vyzvání, s ďábelským plánem v hlavě. S pravidly za prahem morality, zabydlují se v letním domě. Fyzickým terorem strefují lidské terče, pro potěchu, pro zábavu, aby si připsali body, plusové body pro odměnu v pekle. Nikdo nebude smrti ušetřen. Ta nebo ten, kdo první bude z kola vyhoštěn? Zločin zmrzačených charakterů, co libují si jen tak v hrách. Bez trestu nabývají na síle. Pak klidně jdou, plujou zas o dům dál. ()

trojtmberk

Totálně mě rozladil ten prapodivnej konec, kterej ač měl bejt asi pokus o něco moderního, tak totálně zahlušil předcházející hoďku a půl kvalitního thrilleru. Michael Pitt je hajzlík k pohledání, ten zaslouží určitě pochvalu. ()

Triple H

Remake nebudem hodnotiť, lebo to nemá význam. Pôvodné Funny Games sú pre mňa mimoriadne zaujímavým experimentom. Ona celá problematika násilia vo filmoch a ľudská fascinácia ním mňa osobne veľmi zaujíma. Je sranda, že ľudia radi a s chuťou vyhľadávajú násilné filmy, ba násilia sa vo filmoch priamo dožadujú. Netvrdím, že ja som úplne iný (to by bolo pokrytectvo), ale táto ľudská vlastnosť (t.j. vyžívanie sa v násilí) je podľa mňa veľmi prehliadaná a zároveň ale mnohé vypovedá o našej povahe. Ľudia sa naozaj výžívajú v násilí a to v rôznych pestrých formách. Prečo máme vlastne tú potrebu vidieť explicitne násilné scény? Haneke nad týmto uvažuje a je iba zhoda okolností, že médium, na ktorom chce túto svoju myšlienku odprezentovať je film. Americký remake je iste celkom prínosný, lebo takéto úvahy podnieti vo viacerých ľuďoch, ale zároveň filmársky zbytočný. Je to totiž absolútna kópia originálu. Záber po zábere, replika po replike. Len v ňom hrajú známejší herci. A tu dopadla kosa na kameň. To, čo totiž originálu mimoriadne prospievalo bol fakt, že hlavní hrdinovia boli absolútne anonymní, priemerne vyzerajúci ľudia. A to remaku chýba, lebo Naomi Watts je skrátka kočka a herečka v rakúskom originále má do takéhoto titulu pomerne ďaleko (presne ako väčšina z nás, že? ;-)). No a keď ju tí dvaja mladí tyrani prinútia vyzliecť sa, nejedna myseľ sa odpúta od deja a sústredí sa na úplne iné...partie. :-) A to je IMHO problém (i keď, aj to môže celkom efektívne fungovať ako hra s očakávaniami diváka). Ale keby som nemal možnosť pozrieť originál, pozrel by som si aj toto. Tento film má v človeku vážne vyvolať predovšetkým úvahu na tému "násilie" a pokiaľ do toho nikto nechce ísť s tým, že bude pripravený aj aktívne rozmýšľať, tak pozeraním tohto filmu bude iba strácať čas. To nemá znieť povýšenecky, len varovne. :-)) ()

TomStall

Co k tomu říct, mučivě reálné. Originál jsem neviděl a ani o to nestojím, pokud pan režisér usoudil že je vhodné či nutné natočit to znovu (a lépe? či jen pro širší publikum?), věřím mu.. Atmosféra se dá krájet, herecké výkony jsou parádní a díky tomu jsem seděl s otevřenou pusou a třeba jen dvě minuty sledoval, jak se spoutaná hrdinka snaží vstát ze země.. A klučinové v bílém si s rodinkou pohrávají se stejnou chutí jako Haneke s námi, diváky.. ()

Klenotka

Jsem na vážkách. První půlka byla výborná. Postupné gradování napětí, když divák spolu s oběťmi nevěděl, o co těm magorům jde. Problém je v tom, že se to vlastně nedozvíme. To, jak jeden z nich po polovině filmu začne mluvit do kamery, bylo divné a přišlo to tak najednou, že se to tam vůbec nehodilo. Na druhou stranu rozpolcení Ann, když koukala na přijíždějící světla auta, bylo výborné - v tu chvíli mě napadaly ty samé myšlenky jako nejspíš jí: "Počkat a riskovat, že to jsou oni nebo se schovat a zase riskovat, že mi ujede možnost pomoci?". Taky je mi jasné, že člověk se v takových chvílích, kdy utíká před dvěma sadistickými blázny, nemůže chovat moc racionálně. Ale chování hlavních hrdinů pak bylo už víc, než iracionální. Hlavně mě praštilo do očí to, jak tam Ann hledá kleště ve skleníku, když ví, že kousek od nich je dům s lidmi, kteří jim pomůžou - stačilo jen nastartovat loď nebo tam doplavat. A co telefonní budky, restaurace, benzínky nebo policejní stanice? Tak odříznuté to tam zase nebylo. Kvůli těmhle očividným dírám nemůžu dát víc jak tři hvězdičky. Je to škoda, protože Naomi Watts a Tima Rothe mám hodně ráda. Ale bohužel to pro mě nevypadává z průměru a myslím, že takový Neil Marshall dokázal chování obětí ve svých hororech zachytit mnohem líp. ()

Mr.Ripley

Funny Games USA sice disponují výtečnou ártovou náloží, brilantními hereckými výkony, hutnou dávkou invence, ale u mě je jasným vítězem podobný skromnější Strangers. Proč? Protože tady chybí ona hutná atmosféra na kterou se při vší té originalitě pozapomnělo. ()

Khumbac

Nó tak teda v úvodních titulcích mě film milé navnadil, neboť střihnout nějakou operetu s /grind-noise/ kapelou je docela nášup. Potom to to také začínalo dobře...dva mladí golfisti s docela psycho-gradujícím chováním. Ale co mi trochu vadilo bylo nelogické chování manželů po výstřelu z pušky jednoho z golfistů na jejich synka. Vlastně s k němu pořádně ani nepřiblížili, aby si ověřili zda je kaput. Také se mi zdálo že projevovali pramálo citů, vzhledem k smrti své krve...Naomi snad ani nazavzlykala. No a scéna s ovladačem.....to jsem nevěděl zda se mi nesekl comp :) Jinak mám takové filmy rád, víc jich. ()

Lamprea

Geniální! Originál jsem neviděl, jak tu čtu je to prej to samý, takže zatim to ani neplánuju. Každopádně, ten film je tak dobrej až mě to děsí. Absolutně sem něco takovýho nečekal, ale podle mě, se nic takovýhleho ani čekat nedalo. Po celou dobu s váma režisér pěkně vyjebává, vrcholem je scéna s ovladačem. "Film je fikce, ale pokud ho sledujeme, stává se skutečným" ()

Doudis19

Psychické decimování veškerých naivních představ o vrozené lidské dobrotě a vstřícnosti. Neuvěřitelně nepříjemný film, pohrávající si s lidskou bezbraností, která je ještě umocněna v podstatě nadpřirozenými schopnostmi obou trýznitelů. Pochmůrná až zvrhlá atmosféra svou intenzitou nepřipomínající nic mi doposud známé, dosahující vrcholu až v samém závěru, který je svým vyzněním uhrančivě šokující. Mělo mi to být jasné již v úvodu, kdy při titulcích střídavě zněly tóny klasické hudby a death metalu. ()

JimmyII

Za prvé, neviděl jsem původní film, takže nemůžu srovnat, možná proto tak vysoké hodnocení. Za druhé chci říct, že Haneke natočil tenhle doslovný remake vlastního filmu kvli tomu, že původní film se nedostal k Američanům, kterým byl vlastně určen tématem i poselstvím. Proto se Haneke rozhodl natočit tenhle film, což mi přijde docela opůsobivé. Samotný film mě bavil a děsil zároveň. Byla to drsná jízda se dvěma opravdu hnusnýma mladíčkama, kteří si tímhle ujetým způsobem hrají - mučí náhodně vybrané rodinny. Zahrané skvěle, atmosféra by se dala krájet a výborný - neamerický! - konec. Jen to s tím ovladačem mi vadilo. ()

Avathar

„Prečo nám to robíte?“ – „A prečo nie?“ Originál som zatiaľ nevidel, ale chystám sa (rovnako ako mm13, tiež asi hodnotenie zvýšim). Výborný thriller. Už úvodná príjemnou klasikou podfarbená idylická scénka drasticky narušená avantgardnou šialenosťou Johna Zorna dáva tušiť, akým smerom sa film bude uberať. Niekto sa sťažuje na slabý dej a možno aj má pravdu. Totiž až na jedno – že na vyjadrenie toho, čo tento film chce povedať, to vôbec nie je podstatné. Počul som aj sťažnosti na samoúčelné násilie. Hlúposť. Priameho násilia vo filme zase tak veľa nie je, väčšinou sa pracuje s náznakmi a predstavivosťou diváka. Mne osobne prišli FUNNY GAMES USA veľmi, veľmi mrazivé. Koniec-koncov, nie je trochu znepokojivé, že filmy v ktorých sa ľudia zabíjajú ako na bežiacom páse a nikto ani okom nemihne, sú tak žiadaným artiklom a možno dokonca považované za „ľahšie“ žánre? Nie, nechcem tu pokrytecky moralizovať, pretože ja sám obľubujem prácu režisérov ako je Tarantino či Rodriguez, ktorých práca je (okrem iného) charakteristická vysoko štylizovaným násilím. Čo som tým chcel povedať je to, že podľa môjho názoru presne na toto Haneke upozorňuje (upozorňuje v podstate na násilie ako také, nielen na násilné filmy, divákom sa však prihovára skrz filmové médium, takže predpokladám, že jeho hlavným záujmom boli práve tieto kinematografické kúsky). A možno práve preto na mňa celý film pôsobil dosť znepokojujúcim dojmom. A ešte viac znepokojujúco na mňa pôsobili komentáre, v ktorých sa užívatelia hnevali, že nevidia nejaké poriadne „gore.“ Kto je tu teda latentný psychopat? Haneke, alebo divák? O čom to asi svedčí? O jedinom - a síce, že režisér vyhral. To je ten výstražný prst mierený priamo do publika. Jeho film je veľmi, veľmi drsná satira určená pre každého diváka (paradoxne, nie každý ju bude vedieť stráviť či doceniť). Obsahuje silno vypäté scény („Popros Boha o pomoc!“) v ktorých nám režisér nadhadzuje, že žiadna záchrana pre postavy nepríde, rovnako pasáže pretekajúce šibeničným humorom. Preslovy dvoch psychopatov do kamery bol skvelý ťah, ktorý len podčiarkuje myšlienku celého filmu. Veľkú chválu musím tiež zložiť hercom – Michael Pitt a Brady Corbet boli obsadení výborne. Osvedčené esá Naomi Watts a Tim Roth tiež nesklamali. Nečakajte klasický thriller, ale film, ktorý sa vám bude pokúšať niečo povedať. FUNNY GAMES USA priam vyžadujú od diváka ďalšie premýšľanie nad obsahom filmu. Takže si ho nepúšťajte, ak máte chuť na nejaký „ľahší žáner s kopcom mŕtvol a cool hláškami.“ Haneke nám všetkým nastavil zrkadlo. ()

LordSnape

Velmi dobře zahrané, obsazené a s dobrou atmosférou, jenže to by se celý film nesměl táhnout jako smrad ze záchoda a nudit mě všemi těmi scénámi typu "kdy si už sundáš šaty, zlato". Fakt je, že některé dialogy hlavních záporáků byly vyloženě na přesdržku, přičemž jsem měl chuť rozflákat jim oboum hubu, když mi pořád připomínali pár lidí ze skutečného života. Haneke měl dobrý námět, nicméně ho zasypal zbytečnýma kecama, kde prostě mohla být akce a víc sofistikovanějšího napětí, jež by vás přikovalo k židli s otázkou co bude dál. Takhle jsem si to domyslel už sám. ()

baruss odpad!

hm... všetky postavy v tomto filme na nehorázne vytáčali... Sympatizoval som len s tými dvoma (nazvyme ich) uchylákmi. ()

st.jim

Jestli mi někdo zazvoní na zvonek s prosbou o vejce, tak ho rovnou uškrtím před svojí brankou :-D Už na začátku filmu mi přišla ta neuvěřitelná vlezlost, těch dvou "rukavičkářů" tak nechutná, že bych jim ty vejce vrazil rovnou do ksichtu. Až na pár nesmyslných věcí (nepovedený utěk kluka, následně jeho matky a volání na 911 s mokrým mobilem) je tento remake celkem povedený. Psychlogický teror v domě ještě umocňují skvělé herecké výkony všech zůčastněných. Samozřejmě v čele s Naomi Watts, která mi přišla ještě lepší než v kruhu. Suma sumárum to vidím na 3+ ()

Mrkvič

Atmosféra a hraní si s divákem jsou bez diskuze parádní. Některé dlouhé záběry ale už trochu překračují únosnou mez a film začíná nudit. Hlavně ale nikdy nedocením film, kde se těším na brutální odvetu, kterou si někdo zaslouží, a ona potom nepřijde. Co víc, dokonce přijde, ale hned nám ji režisér vezme. Na Hanekeho filmy si už dám radši pozor. Zvlášť, když chce kritizovat diváka jako jsme já :) ()

Sfinkter

Nejdřív výtky - ovladač pryč, i když si ho můžeme vyložit symbolicky - žena by strašně chtěla něco udělat, ale bohužel to nejde v tomto filmu, Pitt jí zkrátka tu šanci nedá. Za druhé - prosím občas přidat na dynamice, některé scény jsou opravdu protáhlé až přespříliš a i když Haneke ví co dělá, v tomto u mě docela naráží. No a co říct k filmu - jednoduše brutálně geniální, chladné, bezcitné a zoufalé. Pitt je úžasný psychopat a už na začátku, kdy sledujeme rodinu v autě s doprovodem šílené hudby, hned víme, kdo bude oběť a že tato oběť pro násilníky vůbec nic neznamená a nebude mít jakoukoliv šanci. Tleskám se zhnusením ve tváři. ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu

28.08.2012

Fresh Film Fest nabídne od 29. srpna do 2. září téměř 120 filmů. Proběhne v kině Světozor, Kině 35 – Francouzském institutu, FAMU, Studiu Béla – Maďarském institutu, a také pod širým nebem v… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz