Izba 1408

Pokoj 1408 nemá moc hezkou pověst. Je to jediný pokoj hotelu Delfín, ve kterém se už téměř dvacet let neubytoval žádný zákazník. Není čemu se divit, když lze v jeho historických záznamech nálézt dvanáct sebevražd a třicet takzvaných „přirozených“ úmrtí. Když k tomu připočteme drobné nehody některých pokojských (záchvaty smíchu, záchvaty pláče, mrtvice, slepota), které pokoj udržovaly čistý a obyvatelný, není se opravdu čemu divit. Pan Olin (Samuel L. Jackson) jakožto ředitel tohoto malého newyorkského hotelu příběh pokoje 1408 velice dobře zná, a proto se všem případným zájemcům snaží pobyt v něm ze všech sil rozmluvit. Spisovatel Mike Enslin (John Cusack) se však psaním hororových povídek živí a nikdo a nic mu jeho noc v pokoji 1408 nevezme. Vždyť strašidelné pokoje jsou jen směšné hlouposti jako všechna ta místa, na kterých už strávil noc - o kterých psal. Navíc by mu chyběla jedna kapitola do jeho nové knihy. Vyzbrojen svým věrným diktafonem Sony se tedy vydává do čtrnáctého patra, které je ale ve skutečnosti patrem třináctým. Do pokoje 1408. Do pokoje, jehož součet čísel dává dohromady číslo třináct…

První verzi povídky 1408 Stephen King vůbec neměl v plánu dokončit, protože měla sloužit pouze jako dodatek v jeho částečně autobiografické kinze O PSANÍ, prý aby předložil konkrétní příklad toho, o čem v celé knize žvanil. Povídka však Kinga natolik pohltila, že ji dokončil a vydal jako součást audiokompilace BLOOD & SMOKE. Velice lákavého scénáře se pak chopil švédský režisér Mikael Håfström (ZLO). King sám říká, že povídka ho, zvláště v audiopodobě, opravdu děsí, uvidíme, jestli její fimová podoba bude děsit i nás. (3DD!3)

Vodny

Ach jo! Další z řady filmů, kde trailer vypadal slibně, ale skutek utek. Zklamání je o to větší, že první část filmu má atsmoféru, cítíte tu duchařinu, ale jakmile Cusack vstoupí do onoho "strašidelného" pokoje 1408, začíná velká nuda. Nebo dokážete si snad představit, že by jste se lekli scény, kde rádio začne hrát, okno se samo zabouchne, kolem vás projde duch a vyskočí z okna? Já tedy ne. Přitom možností, jak vystrašit diváka byla celá řada. Samuel L. Jackson (cool jako vždy) v roli ředitele hotelu předem varuje Cusacka, aby si ten pokoj nebral, poněvadž tam zemřelo více jak 50 lidí. Ok. Takže bych očekával trošku více než jen několikrát se opakující scénu skákajících duchů z okna? A co ta krev ze zdi, proč tam byla, jenom tak? Koho to jako má vyděsit? V tomhle hororu (pro mě spíše thrilleru/dramatu) chybí klasické hororové scény - postavy v zrcadle, lekačky - někdo stojí za vámi, využití stínů a přidal bych i krev, mrtvoly atd. Leknete si když za vámi stojí hnusák s nožem, když se Cusack plazí šachtou a honí ho divná postava, ale proč tam toho nebylo víc? Kolik lidí se bojí vody, mrazu a dalších věcí, které byly v Pokoji 1408? Já opravdu ne. Když si vzpomenu na Kruh, Blair Witch či Poltergeisty, běhá mi mráz po zádech. U 1408 se budete dívat na otce alkoholika, který se snaží vyrovnat se smrtí svojí dcery - a to se za horor považovat nedá. (PS. Dobrý úvod, střed-nuda, klasický konec). ()

FilmWave

Výborná první polovina pomalu buduje napětí i atmosféru, pak se to ale zvrhne v trikovou bouři pro jeden pokoj (láme se to v okamžiku, kdy Mike leze po římse). Škoda, námět to je dobrý a Cusack, který mi do hororu původně vůbec neseděl, působí velmi přirozeně. ()

vipburgr

Film na mě udělal velmi dobrý dojem, vyladěné napětí doplněné ze začátku i peprnými vtípky postupně graduje až do (doslova) záplavy běsů. ()

Eluin

Překvapivé, minimum herců - J. Cusack v podstatě vše odehrál sám - , velmi působivé, nicméně vyloženě děsivá záležitost to také není, spíše znepokojivá. Z Kingovy předlohy tvůrci vymačkali maximum a ještě mnoho bylo přidáno. ()

PDcz

2** hvězdičky 1408 = 13, jenže ono i číslo 1507 = 13 atd. Faktům o úmrtích v pokoji se mohlo věnovat mnohem více času. Myslíme si také, že film neměl tak silnou myšlenku a zpracování neposkytlo o moc více než upoutávky. [X] Minus 2* hvězdičky Za zpracování. Takhle by King vypdat neměl. [X] Minus 1* hvězdička Předvídatelné a já už nevím, nechce se mi nad tím příliš přemýšlet. Viděli jsme to včera. Celkově jsme nadšeni nebyli. [X] King za každou cenu? ()

Lyžař

Film, o kterém jsem slyšel hodně dobrého, ale nevěřil jsem tomu. Po shlédnutí jsem byl však hodně mile překvapen. Snímek má sice hodně pomalý rozjezd, ale ke konci se pěkně rozjede a závěrečný záběr už je snad klasikou. ()

Kolssteyn

Hravá kamera a poutající děj poskytují očím dostatek visuálního prostoru pro zaneprázdněnost. Ač se nejedná přímo o horror, pomalejší fáze filmu jsou vždy jen přestupní stanicí před zlomem dalšího dějeběhu. ()

DHDV

Jedna z lepších adaptací Kinga. Je to opravdu zajímavý horor. John Cusack dokázal tento film sám utáhnout a tím to mu skládám velkou poklonu. Jelikož je mi vše okolo hotelů velmi blízké, musím uznat, že pohrávat si s otázkou kdo předem v té posteli spal je velmi nepříjemná. Až budete někdy v hotelu nocovat, vzpomeňte si na tenhle film. Opravdu navozená atmosféra působí hrozně tuctově, ale to byl určitě účel. Jelikož každý pokoj v hotelu je tuctový, protože to není váš domov. Příběh je propracovaný a ne až tak typický „Kingovský“ konec. Ve filmu se neobjeví moc krve, ale spousta nepříjemných sekvencí, které pracují s atmosférou. Sem tam nějaká ta „lekačka“ ale jakmile se objeví na scéně opravář, který nechce dovnitř, tak už víte, že to nebude jenom tak. Konec je pro mě naprosto úžasný, kde John Cusack nemá co ztratit. Konec zahrál tak benevolentně až naprosto dokonale. Opravdu pro mě velmi povedený horor, na vysoké úrovni. Tento horor je hodně známý, když sem se ptal profesora ve které jsme učebně tak odpověděl „408“ a já na to pořád lepší jak „1408“, a jeho odpověď – nemožno si ho zarezervovat :D ()

Hapretor

Rádoby s dobrou pointou. Ale, když mě film už od poloviny nudí, těžko budu nad koncem zdárně přemýšlet. Nevim, jestli za to může děj, nebo John Ruksak. ()

Ukubumbahoo

Jak to už to mívám u filmů, které se řídí předlohou Stephena Kinga, nejdřív přečtu knihu, pak zkouknu film. S postupem času přicházím na to, že je to asi chyba a pořadí bych měl přehodit, pokud si chci film užít se vším všudy. Ve filmu je toho bohužel zbytečně moc, nicméně chápu Hollywood, že kdyby se držel čistě předlohy, film by se řadil možná mezi krátkometrážní snímky. I přesto všechno putuje na adresu filmu velká pochvala za halucinace, kterými nás provede a pak především za skvélé, téměř "one man show" od Johna Cusacka. Film tedy celkově obstává, ale knihu budu číst vždy jako první. Zjišťuji totiž, že má fantazie neustále dostává vyšší a vyšší hodnocení. ()

GOREGASM

Příjemné mystery pokoukáníčko s tradičně dobrým Cusackem a tajuplným Jacksonem, který si evidentně vybírá už jen pětiminutové role. 1408 se každopádně po nikam nespěchajícím počátku rozjede slušnou rychlostí a zjevná inspirace Kingovou školou není vůbec na škodu. Tvrdě vydřených 70% ()

HDeer

Veľmi desivé sa mi to nezdalo, ale nápady boli zaujímavé. Pred alternatívnym koncom dávam prednosť tomu klasickému i keď bol označený ako primoc znechucujúci. Na mňa veľmi zapôsobil a celkovo zlepšil môj názor na film. John Cusack bol ako vždy skvelý. ()

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

06.11.2013

A opět tu máme adaptaci románu Stephena Kinga, tentokrát jednoho z jeho novějších kousků, apokalyptického hororu Cell (česky vyšlo jako Puls). Kniha vyšla v roce 2006 a od té doby se marně pokoušela… (viac)

Šanghajské spiknutí

Šanghajské spiknutí

03.12.2007

...nebude pokračováním dvoudílné šanghajské série Jackieho Chana a Owena Wilsona, to jen narážíme na jistou podobnost námětu válečného thrilleru Shanghai s noirovým experimentem Stevena Soderbergha… (viac)