Izba 1408

Pokoj 1408 nemá moc hezkou pověst. Je to jediný pokoj hotelu Delfín, ve kterém se už téměř dvacet let neubytoval žádný zákazník. Není čemu se divit, když lze v jeho historických záznamech nálézt dvanáct sebevražd a třicet takzvaných „přirozených“ úmrtí. Když k tomu připočteme drobné nehody některých pokojských (záchvaty smíchu, záchvaty pláče, mrtvice, slepota), které pokoj udržovaly čistý a obyvatelný, není se opravdu čemu divit. Pan Olin (Samuel L. Jackson) jakožto ředitel tohoto malého newyorkského hotelu příběh pokoje 1408 velice dobře zná, a proto se všem případným zájemcům snaží pobyt v něm ze všech sil rozmluvit. Spisovatel Mike Enslin (John Cusack) se však psaním hororových povídek živí a nikdo a nic mu jeho noc v pokoji 1408 nevezme. Vždyť strašidelné pokoje jsou jen směšné hlouposti jako všechna ta místa, na kterých už strávil noc - o kterých psal. Navíc by mu chyběla jedna kapitola do jeho nové knihy. Vyzbrojen svým věrným diktafonem Sony se tedy vydává do čtrnáctého patra, které je ale ve skutečnosti patrem třináctým. Do pokoje 1408. Do pokoje, jehož součet čísel dává dohromady číslo třináct…

První verzi povídky 1408 Stephen King vůbec neměl v plánu dokončit, protože měla sloužit pouze jako dodatek v jeho částečně autobiografické kinze O PSANÍ, prý aby předložil konkrétní příklad toho, o čem v celé knize žvanil. Povídka však Kinga natolik pohltila, že ji dokončil a vydal jako součást audiokompilace BLOOD & SMOKE. Velice lákavého scénáře se pak chopil švédský režisér Mikael Håfström (ZLO). King sám říká, že povídka ho, zvláště v audiopodobě, opravdu děsí, uvidíme, jestli její fimová podoba bude děsit i nás. (3DD!3)

uiu

Pro mé hororové potřeby skvělý horor, u kterého mrzí jen to, že jsou dvě verze s dvěma různými konci (jeden "dobrý" a druhý "špatný" - samozřejmě jak pro koho) a pokud shlédnete verzi s tím "dobrým" koncem, tak se vám film jako celek nebude líbit. ()

elanius

Slušná zlátanina veru :). Veľmi som sa vytešoval nad poslednou tretinou, ináč by to bola slabota. Množstvo väčších, či menších "twist" efektov k blížiacemu sa koncu výnimočne pomohlo. 8/10 (hlavne vďaka faktu, že po polovici filmu som skoro zaspal, ale záver by prebudil aj mrtvolu :) ()

Fiorenza

Nápad s nepřístupným a záhadným pokojem v hotelu "Dolphin", pro mě vyvrcholil v parádní podívanou. Pátrání po "posmrtných životech" je ve filmu velmi dobře zpracováno. Nahrávač, který má hlavní hrdina stále u sebe, zaznamená úplně všechno, co se v hotelu "Dolphin", za jeho pobytu dělo, což dá konci filmu velmi dobrou tečku. ()

noriaki

Rozporuplný film. Už dlouho mě nějaký takhle nepotěšil a zároveň nezklamal. Příběh je silná stránka i slabina, režie taktéž. 1048 oplývá neotřelými nápady, chytře vymyšlenými infarktovými situacemi a působivou atmosférou, ale vše devalvují scény, bez nichž by se děj v klidu obešel. Kvůli nim stopáž nabobtnala na téměř dvě hodiny, což je na horor zkrátka moc. Zvláštností filmu jsou tři konce. Původní závěr testovací publikum odmítlo a studio si na režisérovi vynutilo jiný. Paradoxně je ten původní mnohem mrazivější a údernější. Ten přetočený je složený z několika klišé a nedává smysl. Jestli se dostanete k verzi, v níž je na konci Samuel L. Jackson, doporučuju shlédnout originální závěr alespoň na youtube. ()

Diego

Za začátku to má nádeh z filmu Osviceni, jen misto hotelu poko: )j. Na to, kolik se toho dá vymyslet v jednom pokoji, tam bylo hodně, podle mě az zbytecne mnoho-vrazdici maniaci, ufo v sachte, cekal jsem, že to bude víc ,,duchaplnější": ) ()

Moogwi

Vcelku průměrný "horor" se slibným začátkem, po první třetině ovšem napětí začne uvadat a projeví se nedostatek nápadů, mrtvá dcera vyloženě leze na nervi, stejně tak flashbacky na jeho rodinu, které se snaží dojmout, ale spíše to kazí děj. Nejlepší scéna z filmu je když se poprvé objeví chlápek z maskou a nožíkem, který je tam v průběhu sice víckrát, ale už nemá takové kouzlo, a co se týče ostatních lekaček, jsou velmi slabé.Konec je taky hodně zvláštní, k celkovému pojetí filmu mi moc nesedí a je tam snad za trest. P.S. třetí hvězdička je za multiplex, který vám nedovolí usnout, kdybych se na to díval doma, bylo by to asi za dva. ()

Aven

Jeden z těch zdařilejších hororů. Je to dáno kvalitně hrajícím Cusackem a dobře vybudovanou atmosférou. I přesto, že horory moc nemám rád (respektive horory mě nevadí, jen mi přijde, že je v poslední době neumí nikdo pořádně natočit) se mi pokoj 1408 líbil a s chutí jsem ho dokoukal. Některé scény se vážně hodně povedly (výhled z okna do pokoje přes ulici, závěrečná lekačka v autě - WOW). Škoda, že se na konci nic nedozvíme no:( ()

Timak

Dalo se z toho vymáčknout více. Více strašidelnější. Určitě bych to nedával za vinu Kingovi - prece jen knizka je vždy lepší než nějakej film. Pracuje s fantazíí každého jedince - každej máme fantazii jinou - tady je nám to naservírováno tak, jak to vidí režisér. Chtělo by to asi nejdřív číst originál a pak vidět filmovou podobu... ()

Mihail123

Horor, ktorý aj napriek slabej 2.polovici a obstojnom závere vo mne zanechal celkom dobrý dojem. Inak je film dosť naťahovaný, dlhý a predovšetkým ku koncu príliš nudný. Film je ako ušitý na J. Cusacka. ()

Tomatáš

Atmosféra hororového typu se pomalu rozjíždí v druhé polovině filmu..vlastně ani nejde o horor..je to příběh o psychologické halucinaci, která diváka vtáhne do děje a přicházejí klasické lekačky...Hvězdy za Kinga, hlavní role a několik zajímavých, děsivých scén.. ()

Hennesy

Remeselne zručný, ale neosobný film, bez atmosféry. Cusack síce v pohode utiahne aj takúto rolu, lenže jeho postava je akási nevýrazná a nezaujímavá...vlastne mi bolo jedno, čo sa s ním stane. A podobné pocity som mal s celého filmu. Vizuálne zaujímavý, ale v budovaní atmosféry, či nebodaj napätia zlyháva, za čo môže hlavne (pre mňa) nepochopiteľná zápletka a dve navzájom nesúvisiace a úplne odlišné dejové linky. Tá prvá (hlavná) je o tajomnej izbe 1408 hotela Dolphine, kde sa v minulosti udiali mnohé nešťastia, a v ktorej sa ubytuje (aj napriek varovaniu riaditeľa hotela - Samuel L. Jackson) spisovateľ brakových hororových románov (Cusack), aby mohol ukončiť svoju najnovšiu knihu. Samozrejme izba postupne odhalí pár nepríjemných prekvapení, a vtedy prichádza na scénu druhá dejová linka v podobe zjavujúcej sa mŕtvej dcéry spisovateľa. Jednak, že som nechápal, čo sa to vlastne v izbe 1408 deje a už vôbec mi nebolo jasné čo s tým všetkým ma mrtvá dcéra. Či malo ísť o zmierenie sa spisovateľa so smrťou dcéry alebo iba psychické preludy to som sa nedozvedel, pretože film končí bez toho, aby objasnil pôvod zla. Takže na konci som bol z toho ešte viac zmätený a vôbec mi nedávali zmysel veci, ktoré sa vo filme odohrali. Celkovo nevyvážený, miestami nudný a chaoticky natočený film, ktorý vlastne nevie čo chce povedať...a horor to určite nie je... ()

Danny F.

Napínavý thriller s Johnem Cusackem ve kterém se dějí věci naprosto pod prahem lidské mysli. Napětí a zvraty nenechají diváka vydechnout. Film který musíte vidět od začátku do konce. Originální a geniální. 80% ()

shantim

horory nemám rád a přesto jsem se na tento podíval. a to jsem neměl dělat. bylo to velmi kýčovité, vůbec jsem se nebál a připadalo mi to jen jako nepovedená herecká exhibice Johna Cusacka. vždyť tohle jsme viděli už tisíckrát v jiných filmech. ()

zdenny

Zase případ, kdy očekávání je daleko vyšší než samotný film. První část, kdy se Sam Jackson snaží přesvědčit Johna Cussacka, aby se ubytoval v jiném, než ďábelském pokoji 1408, byla plná očekávání a hodnotím ji čtyřma hvězdama. Člověk neví, co se v pokoji bude dít, jaké šílenosti tam bude host zažívat. Jo, to bylo super. Vzájemná konverzace mezi ředitelem hotelu a spisovatelem byla skutečně plná očekávání. Po ubytování se v pokoji byla dobrá ještě tak maximálně další čtvrthodinka, kdy jsme mohli sledovat proměnu na kouzla a čáry nevěřícího hosta v člověka, který začíná zápasit sám se sebou a přesvědčuje se, že to, co zažívá, se dá logicky vysvětlit. Taky ještě celkem solidní, ikdyž s přibývajícími obrazy a minutami se děj začal stáčet do absurdních a ještě absurdnějších momentů. Tam již opravdu tak na jednu hvězdu. Vylezu z okna a zjistím, že hotel má jen okna dvě, shodou okolností okna mého apartmá. Mávám o pomoc chlapovi odnaproti a zjistím, že je to můj obraz. Mluvím se svým zesnulým otcem a dcerou. A nakonec začnou praskat stěny, ocitám se v úplně jiné dimenzi. No to už bylo příliš. Očekával jsem psychostudii hereckého výkonu Johna Cussacka, očekával jsem, jak si režisér poradí s vlivy na psychiku hlavního hrdiny tak, aby příběh vyzněl skutečně. Dočkal jsem se pouze zmatku, kterému snad ani režisér nerozuměl. Já osobně jsem nerozuměl telefonátům z recepce a závěrečnému prohlášení ředitele hotelu "výborně, výborně". To jako onoho ubytovaného celou dobu zkoušeli, nebo co to vlastně mělo znamenat? Prostě film, který měl raději zůstat v knize. Každopádně závěr filmu, ve kterém J. Cussack pouští nahrávku z diktafonu, mě celkem zarazil. Dá se to ale připočítat nevypočitatelné fantazii horrorových autorů a nic to na celkovém hodnocení nemohlo změnit. Celkově tedy tento film zůstat celkem vzadu za mým očekáváním. ()

darek kartac

Napínavá a děsivá zábava po celých 104 minut. Největší mráz na mě šel když manželka Johna řekla že je policie v pokoji a nikdo tam není. Tyto děsivé filmy je nejlepší si pouštět v opuštěném domě za vytí vlků venku :D :) ()

Yoda sama

Čtrnácet-osmička je príjemný oldschool, klasický King (vysvetli si to sám) a keby mi niekto povedal, že si niekedy užijem one man show Johna Cusacka, tak by som ho asi vysmial. 6/10 ()

Sany33

Hneď na začiatok musím povedať, že po dosledovaní tohoto filmu som zistil, že mi na ňom vôbec nič nevadilo a to Cusacka z duše nemusím v akejkoľvek filmovej podobe. Ale ako som už povedal nič mi na tom nevadilo. Opäť som raz hľadal horor a opäť som našiel skôr psychologický thriller. 1408 sa od ostatných podobných filmov vyznačuje predovšetkým vynikajúcou atmosférou a určitým napätím a očakávaním čo sa s celého príbehu nakoniec vykľuje. Pár krvavých scén, pár dobrých lakačiek ale inak z horou si to berie iba slabý priemer na druhej strane thrillerová stránka filmu zvyšuje moje hodnotenie až na 65%. ()

Eleanor05

Pro mě asi nejpůsobivější horor vůbec. Vkusný, chytrý, depresivní, děsivý a s famózní pointou. Navíc ozdobený skvělým hereckým výkonem Johna Cusacka, který je na plátně většinu stopáže prakticky sám. ()

JohnSmith

Hodně slušný psycho horor. Nevěřící Tomáš a neskutečný cynik dostane pořádně za uši od jednoho pokojíku. Člověk už pak ani neví, co je sen a co realita. Stephen King je fakt borec. ()

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

06.11.2013

A opět tu máme adaptaci románu Stephena Kinga, tentokrát jednoho z jeho novějších kousků, apokalyptického hororu Cell (česky vyšlo jako Puls). Kniha vyšla v roce 2006 a od té doby se marně pokoušela… (viac)

Šanghajské spiknutí

Šanghajské spiknutí

03.12.2007

...nebude pokračováním dvoudílné šanghajské série Jackieho Chana a Owena Wilsona, to jen narážíme na jistou podobnost námětu válečného thrilleru Shanghai s noirovým experimentem Stevena Soderbergha… (viac)