Dexter

Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Predloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Luna Lauren Velez, Desmond Harrington, Julie Benz, Christina Robinson (viac)

Recenzie používateľa topi80 k tomuto seriálu (60)

Drsný Harry (2009) (S04E05)

Trinity je sice sériový vrah, ovšem natolik inspirativní osobnost, že je přímo Dexterovou morální povinností sledovat jeho další počínání nejen v zabijáckém, ale i soukromém životě, a čerpat inspiraci pro vlastní bohatý život. Ta kombinace Trinityho přímočarého primitivismu, evidentní kultivovanosti a vzdělanosti a současně pošahanosti je fascinující. ()

Kladivo vrací úder (2009) (S04E06)

Trinityho harmonie a řád je pro Dextera i nadále nevysychající studnicí inspirace. ()

Vražda meziměsto (2009) (S04E08)

Nůžky mezi Trinityho pošahaností a labilností na straně jedné a chladnou precizností na straně druhé se nám začínají rozevírat, což na jednu stranu vzbuzuje otázky, jak je možné, že je tolik desítek let neprozrazen, na druhou stranu to to umožňuje Johnu Lithgowovi rozehrát postavu v celé parádě a divákovi nabídnout podívanou, kdy skutečně neví, co čekat. ()

Velké sousto (2009) (S04E09)

Nádherný podvečer u Mitechellů, který i v emočně relativně vyprázdněném Dexterovi zanechal hluboký dojem. Takový, že u sebe doma dokázal rázně utnout nápad, že by všichni mohli před krocaními hody říci, za co jsou vděční. Moc vtipný moment uprostřed dílu, kde se pošahanost vymyká z hranic. ()

Ztracení chlapci (2009) (S04E10)

Těžko říci, jakou má Dexter bilanci u karmy, ale jestliže poslední vražda byla poněkud problematická, nebude od věci zkusit zachránit unesené dítě, aneb výlet do dalších komor Trinityho pošahanosti. ()

Dobrý den, Dextere Morgane (2009) (S04E11)

Tady už mají plné ruce práce všichni. A jak se nám pomalu začíná utahovat smyčka kolem vyšetřování, starostí všech zúčastněných oproti tomu přibývá. ()

Už je po všem (2009) (S04E12)

Trinity přímo u Dextera v práci mi připomněl známou fotku slepice procházející kolem KFC. Při konečném zúčtování pak Trinity zapomněl Dexterovi něco říci, i když se něco jemně naznačit snažil. Rozloučili jsme se s Ritou, tedy postavou, která s výborným dabingem Lucky Vondráčkové vždy dokázala Dexterovi připomenout, že existují mnohem akutnější problémy k řešení, než je uklízení mrtvol, zachraňování se před elektrickým křeslem či utíkáním před mafiány a sériovými vrahy. ()

Season 5 (2010) (S05)

V minulých sériích se musel Dexter opravdu hodně otáčet, tato působí tak trochu oddechovým dojmem. O to větším uměním je, že tvůrci opět dokázali udržet poutavost celého příběhu na stoprocentní výši. Dexter se trochu víc zabýval sám sebou, bylo tam možná trochu více vnitřních emocí, než by mělo být, ale opět jsem byl celou sérií zaujat a těšil se na každý nový díl. ()

Pardon (2010) (S05E01)

Takový divný díl, který neví, zda s Dexterem pracovat jako s někým bez emocí (což by měl být jeden z hlavních rysů, tak nám byl i představen) nebo jako s uzlíkem nervů, což nám trochu narušuje plynulé vnímání seriálu. Každopádně depresivnost dílu je narušena několika vskutku vtipnými momenty, jako je velmi exaktní nahlášení vraždy nebo "vedlejšák" při prvním rande s Ritou. Tu bohužel ve flashbacku nedabuje Lucka Vondráčková a z té postavy se tím zcela vytratily emoce a život. ()

Nazdárek, bandito (2010) (S05E02)

Tak si to oddělení vražd trochu zrekapitulujeme. V první sérii si policajtka užívala vztah se sériovým vrahem, v druhé sérii se šlo po vrahovi, který pracuje přímo na oddělení, ve třetí sérii se do vražd pustil i státní návladní, se kterým se pro změnu kdysi pelešila poručík LaGuertová a ve čtvrté sérii si to Quinn rozdával s dcerou masového vraha. Ale vypadá to, že právě poslední jmenovaný, tedy Quinn, bude v této sérii reprezentovat to, že aspoň někdo na oddělení má mozek. ()

Prakticky dokonalá (2010) (S05E03)

Hned v úvodu dobrý vtípek při konkurzu. Sběrač mrtvých zvířat, jenž disponuje neobvyklý postřehem a důvtipem, byl rovněž výborný, takže mi bylo líto, že se ještě nezdrží aspoň na další díl. Na oddělení, jak se zdá, po dlouhé době opět někdo ukáže, že v hlavě může být i mozek. Takže Quinne, do toho. ()

Utlumení vztahů (2010) (S05E06)

Příliš mnoho starostí s mrtvolami a polomrtvolami. Ještěže se Masuka tak vyzná v úchylkách a případ se může uzavřít. ()

Mladé a neklidné (2010) (S05E09)

Trocha výchovných trampot s nevlastní dcerou Astor, při kterých se ukáže, že věci nemusejí být takové, jak se zdají. Vzhledem k minulosti personálu oddělení, jenž se v minulých sériích všemožně prostomyslně milostně proplétal s pachateli sériových vražd či aspoň jejich příbuznými, je dobře, že se scénáristé rozhodli ukázat, že se na tomto svérázném oddělení také občas používá mozek, ať už jde o Quinnovo podezření a pátrání či Debřiny záblesky. ()

Vážný svinstvo (2010) (S05E11)

Jednu myšlenku mohu napsat k jedenáctému i dvanáctému dílu. Dexterovi hoří koudel na několika místech najednou, takže stanovení priorit není úplně nejlehčí. Nechat mrtvolu se jen tak někde povalovat? Uklidit po sobě hned nebo až potom? Vystavit někoho nebezpečí? Přiklusat okamžitě na oddělení a nebudit podezření? Zkrátka klasický dexterovský mix. ()

Velká ryba (2010) (S05E12)

Jednu myšlenku mohu napsat k jedenáctému i dvanáctému dílu. Dexterovi hoří koudel na několika místech najednou, takže stanovení priorit není úplně nejlehčí. Nechat mrtvolu se jen tak někde povalovat? Uklidit po sobě hned nebo až potom? Vystavit někoho nebezpečí? Přiklusat okamžitě na oddělení a nebudit podezření? Zkrátka klasický dexterovský mix. Na konci nás čeká jedno trochu prapodivné rozhodnutí, které dá Dexterovi ještě nějaký čas, aby nebylo poznáno, co je zač. ()

Polda a bandita (2011) (S06E03)

Zoubková víla je vlastně vzteklý žlučovitý důchodce na plenách. Ani Dexter se tak nevyvaruje jistého podcenění. Zábavné je sledovat proměnu Debry v dámu vystoupující před médii. ()

Jezdci apokalypsy (2011) (S06E04)

Spoludiskutující mají pravdu, jde o trochu výplňový díl, navíc se mi moc nelíbí ukazovat Dextera jakožto emočně poněkud přecitlivělého. ()

Temné sbohem (2011) (S06E06)

Což o to, i tohle byl pěkný díl. Ale nevím, jestli je dobrý tvůrčí nápad udělat ze vždy poněkud rozporuplného Quinna debila a zda použít jako motor Dexterovy pomsty vztek (anebo prostě vůbec emoce). ()

Výlet do Nebrasky (2011) (S06E07)

Toto výletnické odbočení se mi moc líbilo. Tvůrci sice v první sérii poněkud neuváženě zabili Dexterova bratra, jelikož zřejmě nemohli tušit, do kolika dalších sérií se pustí, naštěstí má seriál prostředky, kterak životní moudra tohoto sympaťáka (odmyslíme-li si, že je to sadistický sériový vrah) aspoň trochu vrátit do hry a připomenout nám jeho bratrskou starostlivost. ()

Konec světa (2011) (S06E12)

Obvykle bývají poslední epizody každé série tohoto seriálu takové dojezdové, zde nám závěrečné sekundy přinesly jedno překvapení. Překvapující na něm nebylo to, že by bylo neočekávané, ale to, jak znenadání přišlo. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Minulý týden byla oznámena fúze mezi stanicí Showtime a streamovací službou Paramount+, obojí patří pod Paramount Media Networks, takže v praxi to bude znamenat jenom více sdruženého obsahu na jednom… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021