Dexter

Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Predloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Luna Lauren Velez, Desmond Harrington, Julie Benz, Christina Robinson (viac)

marvan

Dexter je metrosexuál, který si hraje na sériového vraha. Mám silné podezření, že autor postavy Jeffa Lindsay opisoval u kolegy Lawrence Blocka, který v 90. letech přivedl na svět geniální figuru nájemného zabijáka a sociopata Kellera. Historka s psychoterapeutem z první série mi přijde až neskutečně podobná povídce z první série o Kellerovi (u nás vyšla pod názvem Zabiják). Vzhledem k tomu, jaký úspěch postava Kellera měla, mi přijde pravděpodobné, že Lindsay tyto povídky znal a mám dojem, že právě odtud čerpal. Na seriálu, který podle knihy vznikl, mi přijde úsměvné, jak jsou ty mrtvoly a krev hezky načinčané. Člověk si u toho klidně může dát večeři a neriskuje, že ji nedokončí. ()

Jazzzz

Bohužel těžce nevyrovnané díly. Některé jsou zábavné a konec vzbuzuje nadšené očekávání dílu příštího, jiné by se dali jako celek vyškrtnout a divák, který by je neviděl by o nic nepřišel. Dá se říci, že je to seriál udělaný z něčeho na co by stačil film. Je pravda, že Dexter se postupně vyvijí a jeho přístup an názory se mění, aleš vše kolem něj je jen prázdná omáčka. (Konkrétně: Aferka Babtisty a šéfky - KOHO Z fanoušku dextra tato aferká zajímá? :-D) Přesto zůstávám u původních 5ti hvězdiček, protože udělat hlavním hrdinou masového vraha je prostě geniální. ()

Gar-mogoth

V současné době jeden z nejlepších seriálů. Škoda celkově slabší třetí a šesté řady a debilního (líp to nazvat nejde) finále jinak docela fajn sedmé série. ()

hanagi

Masový vrah jako hlavní hrdina? Inteligentní psychopat, který od svého okolí kopíruje běžné lidské emoce? Celou dobu se ve mně pral pocit nepatřičnosti, že mu vlastně fandím! A nezměnil to ani žádný "morální kodex". Jak se ale Dexter postupem času zdokonaloval v sociální inteligenci, začalo se ztrácet to "zvrácené kouzlo". Nakonec poslední dvě série vlastně popřely celý princip, na kterém byl Dexter vystavěn. A když budu hodně zlá, stala se z toho taková krvavá telenovela. ()

Pavlínka9

:) Wau :) To bylo samé Dexter, Dexter, Dexter :) Koukáš na Dextera? Co na to říkáš? :) No...dlouho jsem odolávala - dalo mi to dost zabral, ale nějak jsem si prostě řekla, že u tohohle seriálu se vyhnu všemu, co se dá a pak si počkám až skončí a mrknu na to. Takže - jsem u páté série a jako docela dost rozdýchávám poslední díl čtvrté série, kdy najít to, co našel Dexter ve vaně - byl to pro mě dost šok...Tudíž jsem si znovu - asi po dvacátépáté vzpomněla na slova přítele - budeš sympatizovat s masovým vrahem...Ano - sympatizuji a to opravdu hodně moc. Dlouho jsem nezažila takový seriál, který by měl stoupavé tendence v kvalitě a byl tak neskutečně úspěšný. Ale je to fakt skvělý. Miluju Dextrovy vnitřní poznámky, které všechno jen skvěle upřesní, navodí vtipnou atmosféru, jak často lidem v duchu doplňuje slova a je to zcela jiný pohled na hlavního hrdinu. Je tam plno skvělých postav, kdy sestra Deb, na jejíž mluvu jsem si zvykla poměrně rychle a je to až úsměvné, jak do dokáže zakomponovat do věty. No a pro mě perlička Masuka - na toho se těším každým záběrem - co za perverznosti dokáže vymyslet :D Příběhy "osob", které si Dexter vybírá jsou silně různorodé a přestože již párkrát šlápl vedle s tím, koho zprovodil ze světa - i tak se divím, že to stále zvládá a drží se na nohách. Je to rychlé, svižné a vlivem další osoby v podobě otce, kdy se mi líbí, jak se zvýrazní světlými barvami, že rozmlouvá se synem, je to i dost schopné diváka udržet čilého. A co si pamatuji již z první série za skvělou hlášku: "Masuka už žádnou koblihu nedostane" :D Tak jsem to konečně před pár dny dokoukala a nechala jsem si to chvilku uležet v hlavě. Sedmá a osmá série pro mě již nebyla nijak extra zajímavá, jelikož se podle mě změnil i koncept celého seriálu, jelikož to, co tam Deb odhalila - zcela změnilo a snížilo rozbor a zaměření Dextera na své oběti, kterých tam nebylo již takové množství, případně na ně nebyla taková příprava a celková důslednost ohledně jejich dopadení. Láska, která se tam objevila, byla taky šok. Miluju, když si vždy po filmu či seriálu přečtu zajímavosti, jelikož Deb a Dexter v reálu - ani se nedivim, osmá série a Batista Jr.? To snad nikdo nepoznal a závěr, který jsem se snažila ze všech stran ignoroval - tohle jsem slyšela, ale nejsem s tím extra spokojena, ale ujde to... Rozhodně se mi dostal pod kůži, jdu do všeho, co se ho bude kdekoliv týkat, herecky bravurní, hudebně - wau a jelikož vím, že kniha je o dost jiná - mám zálusk i na ni :) ()

koxin

Po první sérii se velmi těším na ty další. Rozluštění zápletky mi vskutku vzalo dech a zanechalo úžas, úžas nad scénářem samozřejmě, v druhé řadě pak nad zpracováním a hereckými výkony (Michael C. Hall). Zatím tedy s každým dílem větší posedlost z mé strany, uvidíme zda poroste i v dalších sériích. Druhá série nabízí BUM ohledně Dexterova charakteru, příběh je dokonce o trochu lepší než v první sérii, a velmi mě bavil Doaks a jeho neustálé gay pohledy (to ten herec neumí zahrát postavu tak, aby nebyla k smíchu?) Třetí série chloupek značně klesá poutavostí oproti předchozím, Dexter se však stále více rozvíjí, o tom přeci ten seriál je, ne? Čtvrtá série je luxusní, nedrží vás tak napjaté, zato vezme dech a náladu v posledním díle (nic neprozrazuju). Bohužel, stejně jako v GoT, i v této sérii přišly o život dvě skvěle zahrané postavy a je jich škoda. Pátá série mě potěšila obzvláště, neboť to nepřehání na žádné scéně a nic nezůstává pozadu - dočkal jsem se ideálně napínavého příběhu, plynulého vývoje charakteru, a stejně jsem ke konci vstal z křesla a rýpal nehty do dlaní. Bohužel nejsem zrovna spokojen s tím, že nové sekundární charaktery z téhle série opět na konci série zmizí (Lumen), zatímco ta trapná náhražka Doakse (Quinn) stále běhá na place. V šesté sérii po dlouhé době máme vraha, který se svým uměním a stylovým zločinům vyrovná důmyslnosti ice truck killera. Také je podobně jako první série protkán mnoha dějovými zvraty, které z šesté série dělají jednu z nejlepších. Jen Masuka už není co bejval. Doomsday killer byl dost dobrý na to, aby v sedmé sérii nemusel být žádný top class zabiják - místo toho tu máme zase nálož vývoje dexterova charakteru, a vida - dokonce i Debřina. Yvonne tomu dala trešinku na dortu. Osmá série. No. Sedm sérii bylo naprosto dokonalých, co díl to zvrat a já byl v nervech. Tak proč osmou sérii nepodělat, že. Musel jsem dokonce sledovat jen jeden díl denně, neboť mě to netáhlo k tomu je hltat naráz. A bacha, smrt hlavní postavy není zvrat, to byl jen chabý pokus o překvapení diváka. Tato série prostě nemá to kouzlo, napínavost, a hlavně pravého dextera, kterého známe z předchozích sérií. Dřevorubecký konec to jen zhoršil. Smutním nad zbytečně špatným završením geniálního seroše. Dohromady celý seriál ve mě něco ale zanechal, postava dextera a celý jeho vývoj napříč sériemi je dechberoucí, žádné ukvapené změny charakteru z dílu na díl. Jen by to chtělo přepsat konec, toť vše. Vzhůru na knižní sérii! ()

asirtes

Tato Dex má koníčka. A je to zasraný hobbyholik. Má to rád pekne naporcované. A porcuje rozhodne iba to najkvalitnejšie psychopaticke masko. Seriál plný mimoriadne vypapkanych paradoxov a sem tam nejaký ten chodiaci oxymoron ako čerešnička na torte z rannej stolice alebo kňaz hetero. PS: a už dávno som nevidel nič strašidelnejšie ako Ramplingová po poslednej plastike. ()

YumiOkami

✿ 𝟏. 𝐬𝐞𝐫𝐢𝐞 - 𝟹𝟶.𝟻.𝟸𝟶𝟷𝟾 // 𝟐. 𝐬𝐞𝐫𝐢𝐞 - 𝟸𝟻.𝟷𝟶.𝟸𝟶𝟸𝟷 // 𝟑. 𝐬𝐞𝐫𝐢𝐞 - 𝟽.𝟿.𝟸𝟶𝟸𝟷 // 𝟒. 𝐬𝐞𝐫𝐢𝐞 - 𝟷𝟶.𝟿.𝟸𝟶𝟸𝟷 // 𝟓. 𝐬𝐞𝐫𝐢𝐞 - 𝟷𝟹.𝟿.𝟸𝟶𝟸𝟷 // 𝟔. 𝐬𝐞𝐫𝐢𝐞 - 𝟸𝟷.𝟽.𝟸𝟶𝟸𝟷 // 𝟕. 𝐬𝐞𝐫𝐢𝐞 - 𝟸𝟺.𝟽.𝟸𝟶𝟸𝟷 // 𝟖. 𝐬𝐞𝐫𝐢𝐞 - 𝟸𝟺.𝟽.𝟸𝟶𝟸𝟷 // 𝟗. 𝐬𝐞𝐫𝐢𝐞 - 𝟿.𝟷.𝟸𝟶𝟸𝟸 ✿ dexter morgan je chytry a charismaticky forenzni analytik, ktery ve dne resi zlociny a v noci se zbavuje zlocincu. jeho adoptivni otec ho naucil kodexu, jenz ma prisna, ale ucinna pravidla. dexter v zadnem pripade nesmi zabit nevinneho cloveka - vraha nejdrive sleduje a pote az udela to, co udelat musi… — potkava dalsi seriove vrahy, ktere postupne zabiji (az na vyjimky). kazdy z nich mel skvely pribeh, ale mne se nejvice libili tito: 𝐚𝐫𝐭𝐡𝐮𝐫 𝐦𝐢𝐭𝐜𝐡𝐞𝐥𝐥 (𝟺. 𝚜𝚎𝚛𝚒𝚎), 𝐛𝐨𝐲𝐝 𝐟𝐨𝐰𝐥𝐞𝐫 (𝟻. 𝚜𝚎𝚛𝚒𝚎), 𝐭𝐫𝐚𝐯𝐢𝐬 𝐦𝐚𝐫𝐬𝐡𝐚𝐥𝐥 (𝟼. 𝚜𝚎𝚛𝚒𝚎), 𝐡𝐚𝐧𝐧𝐚𝐡 𝐦𝐜𝐤𝐚𝐲 (𝟽. 𝚜𝚎𝚛𝚒𝚎) 𝚊 𝐢𝐬𝐚𝐚𝐤 𝐬𝐢𝐫𝐤𝐨 (𝟽. 𝚜𝚎𝚛𝚒𝚎). — herci byli uzasni, milovala jsem originalni pribeh a cerny humor. moc se tesim na 9. serii!!! ♥️ UPDATE: 9. serie je za mnou, konec posrali :) ()

venison

Série 01-08: Nejsem si jistá, jestli Dexter léty vyvanul nebo jsem ještě větší cynik, než jsem doufala. Čekala jsem vraždy, hektolitry krve a forenzní vědy a místo toho jsem dostala ukňourané vztahové drama spestřené občas nějakým povedeným vtípkem. Mrtvoly tu jsou, což o to, krev taky, ale tak nějak spíš jako dekorace než že by se z toho divákovi mělo dělat blbě. První tři série jsem celkem pronudila, ale pořád jsem čekala na nějaký zvrat v kvalitě, který bohužel nepřicházel. U 4. série přišla fajn změna s příchodem mimina a jak tím ovlivnilo bezchybnost puntičkářského Dextera. V 5. sérii nastoupila jako milé překvapení má oblíbená Julia Stiles, kterou jsem mraky let nikde neviděla. Jinak kromě 8. série byl celý Dexter na jedno brdo. V podstatě se v každé sérii opakuje koncept - asociální Dexter (který vlastně není vůbec asociální, protože má spoustu přátel, na kterých mu záleží a taky spoustu emocí, které bohužel rád sdílí), madam v nesnázích, inteligentní vrah a zase od znova. Série 8 byla ovšem scénáristicky naprosto zoufalá. Shrnuto a podtrženo - nápad dobrý, ale kdyby z 12 dílů udělali tvůrci jen 3, tak by asi udělali líp. Ale musím přiznat, že očekávám s novou sérií nějaký záživnější průlom. Uvidíme. Po New Blood: Tak se kluci ušatí moc nevytáhli.. Trošku jsem čekala, že když se Nick Slaughter přesune více na sever, tak to nebude jen o změně barevného filtru na kamaře, ale dostane tu správnou "severskou" atmosféru. Bohužel šanci na pozdvihnutí úrovně autoři propásli. V podstatě místo cool sarkastické vyvražďovačky inspirované severskou Evropou nám nabízí jen diletantské látání zpackaného konce předchozí série. Jack Alcott je navíc neslaný, nemastný, tak doufám, že nedostane vlastní seriál. Nebyla jsem a asi ani nebudu cílovka.. Pozitivní na tom pro tvůrce je, že jsem byla schopná to celé přežvýkat (třeba taková Hra o trůny takové štěstí neměla). Aspoň jsem si doplnila seriálový přehled. ()

jack.hnut

Někde na netu jsem si o Dexterovi přečetl, že na svojí mateřský televizi Showtime ho sledovalo okolo 600tis diváků, finále 1,1 mil. Podle názvu jsem si říkal, že pujde o nějaký pseudointelektuální seriál z domova důchodců a nebo kreslenou taškařici ( takový spin off Dexters Lab:-) ), po stažení prvního dílu mi spadla čelist. Namísto pohádky na dobrou noc s morálním poučením nakonec mi byla naservírovaná porce brutality, morbidního humoru spolu s ďabelsky vzhlížejícím Michaelem C Hallem v tomhle brilantně napsaným dílku. Zachytil jsem seriál poměrně pozdě, ale i tak se pro mě stává objevem roku)) ()

Moogwi

Nápad vskutku originální, nicméně tento žánr není můj šálek kávy, takže jsem to po pár dílech chtěl zabalit a dát tomu prostě 3, jenže si říkám, tohle přece není ten správný přístup csfd uživatele ... navíc 6 díl je prý zlomový, takže jsem se to pokusil vydržet aspon do té šestky. Mno, po šestém díle si říkám hm tohle už vypadá na 4, no a když už jsem v té půlce, dodívám se do konce ne? .) závěrečné díly mě přesvědčily, že tu pětku si to opravdu zaslouží za celkovou pointu, ale jestli je to nej seriál ze všech? Podle mě asi ne, minimálně PB se mi zdál o dost lepší, ale hlavně myslím že každý seriál je vlastně uplně o něčem jiném, takže proč to neustálé srovnávání ... Někomu se líbí to, někomu zas ono ... U mně je to v tomto případě slabší 5. ()

creeper

perfektni zalezitost, kde je manipulace s divackymi sympatiemi na prvnim miste. vsechny slozky jsou vyvazene a vytvari tak velmi poutavy celek, ktery do zanru kriminalniho serialu prinasi svezest. ()

Moviemaker

naproste psycho to musim uznat. Serial nam prinasi do tohodle zanru uplne neco noveho a abych rekl pravdu dobry namet na celoverni film ale ne serial. Par dilu nadchne ale pak vas uvedou do stereotypu. ()

Nightlysin

Každou ze sérií je třeba brát jako uzavřený film. Ano, opravdu, sic 10 hodin dlouhý, stále je to film. A to těch nejvyšších kvalit. Po první sérii jsem byl nadšen a zůstal konsternován v čiré nevědomosti, protože jsem naivně předpokládal, že to prostě ani ve snu nelze překonat. A pak přišla druhá série, od které jsem nic nečekal. Jeden večer, jedna noc, kdy jsem nešel vůbec spát, prostě to nešlo utnout, znáte to. Taková síla to byla. Od 5. dílu, kdy se ve 2. sérii vystřídali režiséři, se i změnilo tempo (je to ten díl, kdy jede Dexter s Lilou mimo město pátrat po údajném vrahovi Dexterovy biologické matky). A pak už si jen vzpomínám, jak jsem se dobrovolně nechal unášet, kousal si nehty a kouřil jednu cigaretu za druhou. Druhý den byl hodně zlý, ale nikdy bych to nevzal zpět. V září nás čeká 3. série a doufám, že teď budu ještě mnohem naivnější než po 1. sérii, když řeknu, že 2. série se prostě ani za boha nedá překonat. Doufám... Dodatek: Julie Benz jako Lara Croft je k pomilování. ()

Aven

Tenhle seriál vás vtáhne do víru dění takovým způsobem, že najednou zjistíte, že jsou 3 ráno a vy koukáte na čtvrtou 50minutovou epizodu v tahu a chcete víc. Snad nikdy předtím se mi nestalo, že bych tak moc sympatizoval s hlavním hrdinou (je to normální, vždyť je to masový vrah?) a zároveň si vytvořil tak silnou averzi na jednu z postav - Maria Laguerta mě s odpuštěním neuvěřitelně srala kdykoliv se objevila. PS: Po třetí sérii musím dát plné hodnocení vzhledem k tomu, jak vysokou kvalitu si Dexter drží. ()

swe

První série - 90 % : Netradiční, originální... a jiné lichotivé adjektiva jsem, k tomuto seriálu, slýchával dnes a denně a tak mi to nedalo a také jsem si jej pořídil. A co že je na té chvále pravdy? Seriál rozjíždí vynikající intro a po chvíli se seznamujeme s exotickým prostředím Miami, kde se děj odehrává. První podivná vražda nás přivede na policejní oddělení, ve kterém, mezi množstvím sympatických vyšetřovatelů, nemůžete minout DEXTERa – soudního znalce, jehož specialita je krev. Postava tak výborně napsaná až se člověku nechce věřit, že je něco podobného v dnešní době možné. Dexterovy vnitřní konflikty, citová prázdnota, skryté touhy a hlavně tajemství největší – závislost na droze zvané zabíjení, které, více či méně často, podléhá, to všechno tvoří Dexterův nezaměnitelný psychologický portrét. Tvář Dexterovi propůjčil vynikající Michael C. Hall a já jen čekám, kdy se konečně objeví v pořádném celovečerním filmu... Druhá série - 95 % : Druhá série mi přijde ještě lepší než první, hlavně proto, že policajti jdou přímo po Dexterovi, navíc je zde více černého humoru a osobně se mi zdá, že charaktery jsou ještě prokreslenější než v sérii první. Na druhou stranu musím uznat, že některé situace trošku smrdí papírem... Třetí série - 80 % : Potřetí buď pochválen scénárista. Absolutní absence jakýchkoliv klišé, zajímavé charaktery, chytré a vtipné dialogy (Nezlobíš se na mne? --- Jistě že ne, přece sis tu ruku nezlomil úmyslně.). Přesto jde o nejslabší Dexterovu sérii (oproti ostatním seriálům to znamená "hodně dobrou"), snad kvůli neexistenci výraznějšího protivníka, to se ale mění s blížicím se koncem. Dexter navazuje blízký vztah s právníkem Miguelem Pradem a postupně mu odhaluje svá tajemství. Třetí Dexter je, víc než kdy jindy, zaměřen na psychologii postav, interpersonální vztahy a řešení dilemat, bohužel, i zde se našlo několik podivných, šťastných náhod, ale i přes několik malinkatých zádrhelů jsem opět dostal, co jsem očekával – kopec kvalitní zábavy. Těším se na čtvrtou řadu! Čtvrtá série - 90 % : KAM TO JDEŠ DEXI? --- ZABÍT CHLÁPKA, VYZVEDNOUT PLENKY, PŘEBALIT DÍTĚ. Dexter se snaží uspořádat si rodinný život tak, aby korespondoval s jeho tajným životem sériového vraha, práci mu navíc stěžuje nový přírůstek, jeho vlastní syn, několikaměsíční Harrison, kvůli něhož se ubohý Dexter nemůže pořádně vyspat a tak ospalý jak mátoha začíná dělat chyby. Chyby, které jej můžou stát krk. Jak si Dexter neví rady se svou rodinou a se svým životem, vstupuje na scénu nový charakter – ukázkový úchylák, vysoce inteligentní sériový vrah Trinity Killer, nepřekonatelně ztvárněný Johnem Lothgow, který, ač psychopatický zabiják, je k velkému překvapení všech (diváků i samotného Dextera) hrdým otcem a hlavou spokojené rodiny. Série úžasně graduje, posledních pět dílů jsem napětím skoro nedýchal a samotný závěr mě roztrhal totálně na kusy! Scénarista je frajer, který se nebojí ničeho! Paralelně, jak Dexterova sestra Debra vytrvale šťárá v minulosti svého mrtvého otce, který ji a Dextera vychoval, otevírá se nám tak velice zajímavé téma následující řady. () (menej) (viac)

yeniczek

Aneb jak donutit diváka, aby sympatizoval s masovým vrahem:) Brilantní až mrazí.. Po zhlédnutí 3. série musím říct, že Dexter je jeden z mála, ne-li jediný seriál, kterému se podařilo udržet si neskutečně vysokou úroveň po takovou dobu... Po zhlédnutí poslední... Mno.. Příští série rozhodne jestli nedám jen 3*... ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Minulý týden byla oznámena fúze mezi stanicí Showtime a streamovací službou Paramount+, obojí patří pod Paramount Media Networks, takže v praxi to bude znamenat jenom více sdruženého obsahu na jednom… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021