Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

• Česko Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu (viac)

Nebude ušetrený nikto! Borat Sagdijev je šiestym najznámejším Kazachom a najlepším televíznym reportérom Kazašskej štátnej televízie, ktorá ho vyšle do USA, aby tam natočil dokument o tejto "krajine neobmedzených možností". A prípadne si našiel novú manželku, pretože tú starú tučnú mu znásilnil a roztrhal medveď... (TV JOJ)

juta

Kazašský reportér objevující kouzlo Ameriky je přesně to, čím mě Sacha Baron Cohen hned okouzlil. Bezvadný humor, který mi naprosto sedí, místy hodně ujetý, ale to je právě to, co mě vždycky nejvíc pobaví. Díky takovému způsobu natočení, jako byl natočen Borat si nejste vůbec jisti, zda herci jsou opravdu herci, nebo zda to jsou obyčejní lidé, kteří naletěli. ()

Fiftis

Celkovému dojmu filmu napomáha výborne vybraná hudbu, keď sa dočkáme množstva známych piesní (napríklad Born to be Wild), ale párkrát zaznejú aj melódie z Kusturicových filmov. Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa je veľmi vtipným filmom, keď sa mu podarí trafiť do vášho pohľadu na to, čo je vtipné. Pretože inak vám môže vadiť oveľa viac scén ako mne. Kebyže vo filme tieto dve scény nie sú, tak by moje konečné hodnotenie bolo oveľa vyššie. Napriek tomu odporúčam takmer každému sa pozrieť na Borata, pretože niečo podobné sa vidí len veľmi zriedkavo. Neodporúčam to len v prípade, že slepo čakáte od Borata umelecký zážitok, alebo inteligentný humor, na čo môžete rovno zabudnúť, pretože Borat si robí humor aj z toho, z čoho by si nikto iný vtipy nerobil. ()

DJ_bart

"Těpéro bílá hubo! Já a moj kemo Azamat máme venku žihádlo a potřebujem přes noc někam uložit našu černu prdel. Sme dva pasáci bez kurev." ___________ Bezpochyby jedna z nejoriginálnějších a nejlepších komedií posledních desetiletí – z mnoha hledisek až nadčasová. Jen málokdo totiž dokázal prostřednictvím pseudodokumentární satirizace odbourat tolik společenských tabu, jako právě prznič Borat. Zlidověním ikonických hlášek nevyjímaje ("Dženkuje!" je určitě má nejpoužívanější). Sacha Baron Cohen svým excesivním humorem bez jakýchkoliv kompromisů naprosto překročil dosavadní hranice komediálního cynismu, a to se musí bezpochyby cenit. Tahle kultovka je jednoduše popkulturní fenomén, a to fajneeee! Židovské životabudiče, gumové řitoplachy, zámecké židle, alba Korki Bučka a kundolapy pro všecky! ()

filmfanouch

Ne, Borat není pravý kazašský reportér a ne, Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu není skutečný dokument. Sacha Baron Cohen se prostě proslavil Da Ali G Show, kde se postupně objevil v roli tří fiktivních postav- Britský hiphoper Ali G, homosexuální australský módní novinář Brüno Gehard a právě kazachstánský reportér Borat Sagdyev. Úspěch Da Ali G Show poté vedl k tomu, že se každá z Cohenových postav následně dočkala vlastního filmu- V roce 2002 tak došlo na snímek Ali G Indahouse, v roce 2009 na snímek Brüno (který bohužel má k opravdovým kvalitám hodně daleko), ale především v roce 2006 právě na filmového celovečerního Borata, který se stal ukázkou toho jak udělat šílenou bláznivou komedii, která má zároveň chytré společenské komentáře a to až tak moc, že si Borat došel pro nominaci na Oscara za nejlepší adaptovaný scénář, což jen dokazuje, že Borat opravdu není jenom šílenou komedií, jejímž cílem není urážet a vtipkovat na účet kazachů, ale opravdu vznikl snímek, který se ve své době stal právem kulturní událostí, která je navíc i po 14 letech stále stejně populární a pro spoustu lidí se stal Borat Sagdiyev víceméně komediální ikonou. Borat sice má oscarový scénář (na kterém se mimochodem podílel i Todd Phillips- později režisér trilogie Pařba a Jokera), většina památných momentů, ale vznikla improvizovaně, protože v roce 2006 Borat rozhodně nebyl tak známá tvář (na to, že se z něj po premiéře tohoto filmu stala právě ta velká komediální ikona bude sázet z velké části námět Borata 2) a tak skutečně Sacha Baron Cohen nalíčený jako kazašský reportér mluví většinou s nezainteresovanými americkými obyvateli, kteří sází na to, že skutečně mluví s kazašským reportérem. Právě tímto způsobem tak vznikli kultovní památné momenty jako Borat komunikující s náboženskými fanatiky, reakcemi veřejnosti na slepice vypuštěné v metru nebo prodejci v autoškole, které vznikli čistou improvizací. Cohen se do role kazašského nevzdělance a rádoby všeználka z příručky Americké mentality přímo ponoří a vzhledem k výbornému zamaskování a především Cohenově falešnému přízvuku byste ho identifikovali dle jeho skutečného vzhledu skutečně těžko. Borat je plný nekorektního humoru a proto stejně jako South Park nemusí jeho styl humoru sednout každému. Právě ti, kteří ale milují satirický humor Boratovi snadno přihnou k jeho ,,gulím´´. Borat snadno na papíře nebo z vyprávění může vyznít jako nevkusná, odporná tragédie, právě pojetí a zpracování s Cohenovými doprovodnými komentáři v roli Borata ale dohání k slzám smíchu. Borat se nebojí opřít do ožehavých témat jako jsou židé, americká politika nebo inteligence žen a zároveň předvádí opravdové momenty, které možná hraničí s dobrým vkusem až příliš (souboj na hotelu), a přesto je to všechno skutečně všechno až tak přehnané a hraničící s dobrým vtipem až je to skutečně vtipné. Tohle není vyložený vkus inteligentního humoru na první dobrou jako to předvádí inscenace Divadla Járy Cimrmana nebo Monty Pythoni, přesto je ale odsoudit Borata jako skutečně pouhou kombinaci nevkusných a lidsky odporných vtipů prostě hloupost, protože Borat skutečně funguje jako bláznivá komedie a zároveň i komentář tehdejší americké populace a její mentality (která se od roku 2006 dodnes zase tak nezměnila, což se pokusí ukázat i právě Borat 2 a proto tento film může zůstat aktuálním ještě hodně dlouho). Borat se pochopitelně nemůže řadit mezi vizuální skvosty kinematografie, přesto je ale jeho podání fiktivního dokumentu skutečně záživné a hravé. V rámci známé americké korektnosti je Borat těžký oříšek, protože si servítky opravdu nebere a přitom všem skutečně dokáže předvést, že je většinové známé povědomí o tom, že je Amerika nejvyspělejším státem světa jen iluzí, kterou Cohen, režisér Larry Charles a spol. rozkrývají. Borat se dle mně ve finále neodváže na 100% (na rozdíl od tvůrců South Parku totiž Cohen riskuje, že by na místě mohl skončit buďto s rozbitou držkou nebo kulkou v hlavě), přesto všechno ale Cohenova Borata za jeho prořízlou pusu nejde nemilovat a po celou dobu mu přejete šťastný konec zakončený potencionálním vyvrcholením na poprsí Pamely Anderson. Boratova pouť za jeho americkým snem je protkaná mnohými překážkami a díky této milé motivaci s ním může též velmi účelově soucítit každý fanoušek Pobřežní hlídky. Nejde o jeden z nejkomplexnějších filmů všech dob, ale jenom pouze o sérii většinou bravurních skečů, které ve finále utvářejí jeden velkolepý komediální zážitek. A to přece jen občas stačí, zvláště když své kouzlo následně tato už víceméně komediální klasika dodnes neztratila. A i proto se vyplatí doufat, že Borat 2: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan bude Cohenův návrat ke staré komediální formě (mně osobně ani Diktátor kdovíjak nevzal) a kazašský reportér opět dorazí v plné polní a nebude si opět víceméně brát servítky. To je totiž ten Borat, kterého jsme milovali, milujeme a budeme milovat.............. PS: České podání Borata s hlasem Zdeňka Hrušky bezpochyby patří mezi nejlepší české dabingové výkony všech dob :) () (menej) (viac)

ajuska

Očekávání bylo veliké, ale brzy se ukázalo, že tohle nebude zrovna můj šálek kávy. Vtipné situace tam jsou a je jich celkem dost, o tom není sporu. Jenže pak je tam zase spousta situací, které mě vtipné zkrátka nepřipadají, hrubozrný humor založený na různých lidských přirozených potřebách na mě nefunguje a chvílemi spíš odrazuje. Takže celkově jsou tři hvězdy, myslím, optimálním hodnocením. ()

Shakers

Povedal by som, že najsilnejšia stránka Borata je asi ta neskutočná trápnosť, ktorá nie každému vyhovuje.Sacha Baron Cohen inak skvelý. 70% - 3* ()

lamps

Nebýt té úchylné a zbytečné "nahé" scény, dal bych asi plné hodnocení. Není to sice nijak geniální a inteligentní už vůbec, ale i přesto mě dokázal Borat slušně pobavit a téměř do puntíku přesně naplnit má očekávání..75% ()

JohnnyD

Zasrane zábavná komédia nakrútená proti xenofóbií, i keď podľa hesla "klin sa klinom vybíja". Musím povedať, že všetky tie reči o tom, aký je tento film prelomový a že je to najlepšia komédia nového tisícročia sú prehnané. Je to skvelá zábava, ale množstvo suchých miest oslabuje výsledný zážitok. PS: Nech žije Vlad znásilňovač! ()

Boogeyman

Celkově nechápu tak obrovské pozdvižení kolem tohoto filmu! Ze všech stran se na mě hrnuly zvěsti, že Borat je to nejvtipnější, co kdy kdo viděl! Přistupoval jsem k tomuto filmu jako k nějaké modle, kterou si musím vychutnat do posledního detailu, jako k filmu, který se točí jednou za sto let, jako k něčemu naprosto výjimečnému! A o to větši bylo moje zklamání, když se mi místo geniálního humoru dostala řada "vtipných" situací, kde někdo z naprosto odlišné zaostalé kultury přijede do USA a tam se diví všem vymoženostem, velmi zvláštně se chová, nechápe a po svém si vysvětluje pro nás obyčejné věci! Tohle bylo viděno už mockrát a staré dobré "Tomu říkáš nůž?" z Krokodýla Dundeeho je určitě lepší! Film se nedokázal vyhnout ani spoustě nechutných vtipů, které vlastně nejsou vtipné, pouze nechutné, ale spousta lidí se tomu dokáže smát! Nicméně abych film pořád jen nehanil, přiznávám, že několikrát jsem vyprskl smíchy! Ale jinak? Zklamání! ()

sheen

Prostě Borat, kdo neviděl, jakoby nežil. Celý film je o dělání si srandy z ženského národa, ale sakra chytré srandy:) ()

Hromino

Kdyby to bylo stejně povedené jako úvodní čtvrthodina a kdybych předtím neviděl Bruna, bylo by mé hodnocení možná i o dvě hvězdy vyšší. Škoda. Ze začátku je to sice nápadité, trefné, správně zvrácené a povedeně utahující si z ledačeho, leč pro zbytek platí už pouze to poslední tvrzení, k němuž bych ještě přihodil nudu. A pokud se nudím u filmu, který má být komedie a trvá navíc jen čtyřiaosmdesát minut, je nejspíš něco špatně. Čím tu způsobeno u mě jest? Ano, protože už jsem předtím viděl ono Cohenovo další alter ego ve filmu, který je tomuhle opravdu v lecčem podobný, připadalo mi to jako vaření z vody. Dobře, tohle je asi čistě můj problém, protože kdybych viděl první Borata a potom až Bruna, bylo by mé hodnocení nejspíš vyšší. Nebo ne? No, možná tak o jednu ušmudlanou hvězdu, protože i tak se spousta vtípků a narážek trefila úplně mimo mé spektrum vkusu. A problém byl taky ten, že vesměs ty, co se do něj trefily, byly nastřádány v první čtvrthodině, tudíž ten zbytek filmu byl pro mě až na pár výjimek mix zívání a takového toho pocitu trapnosti, kdy cítíte, že jste se asi měli zrovna zasmát, ale vám to směšný jaksi nepřišlo. Inu, co naplat. Hype okolo Borata sice chápu, ale k jeho skalním příznivcům se rozhodně nestavím – Bruno mi přišel aspoň o dvě třídy lepší. Ale moc na můj názor nedejte, ten je čistě subjektivní. ()

petaspur

Borat se pro mne stal, díky tomuto polodokumentu, mistrem světa v zasouvání Pamely Anderson do pytle. Jeho alter ego Sacha Baron Cohen však opět (a nikoli naposledy) dokázalo, že sice dokáže cílenou razantní palbou rozmašírovat jakékoli světové pravdy, ale míra citu pro vymazlení vtipu mu chybí. Chápu, že chce za každou cenu provokovat, ale i na můj značně pokleslý vkus to dává příliš okatě najevo. ()

Ketri

Asi nemá cenu už tenhle film komentovat a zabývat se otázkami koho zesměšňuje a koho ne. Prostě jedinec Sacha Baron Cohen vyrobil globální .... pauza .... apríl. Už na začátku filmu mě zarazila píseň makedonské rómské zpěvačky Esmy Redzepové, pak záběry do rumunské rómské vesnice a halasný pozdrav "Jaksemate?" Filmem pak zní hudba Gorana Bregoviće (nar. v Sarajevu), zpěv Maďarky Marthy Sebestyén, občas jsou do děje zamotány ruské reálie a tak dále a tak dále. Prostě globální gulasch, který pobaví a jak je vidět na komentářích nejen na čsfd vede k "hlubokým socio-antropo-politologickým analýzám". 80% ()

salahadin

To, čeho jsem byl svědkem v tomto filmu, bych s klidným svědomím oželel. Po další projekci jsem se ujistil, že to není komedie, ale jen snaha za každou cenu šokovat už tak otrlé diváky a být zatraceně kontroverzní. Jestli mi to chtělo mezi řádky sdělit, že běžní amíci jsou zaostalí debilové oproti tlustým šlapkám, tak jsem četl špatně. Žádnej přesah nevidím. A scény se dvěma naháči, co po sobě lezou, mi opravdu způsobily žaludeční nevolnost. Jsem vyznavač toho, že humor má mít hranice, ani ne tak svým tematickým záběrem, jako spíš technikou sdělení. Ne že bych se občas nezasmál, ne že bych se urazil, ne že bych potrefeně zakejhal, to nikoliv, přátelé, jen mi to celé nepřišlo ani trochu vtipné a už vůbec ne něčím sdělné. Borat v plavkách je jen nechutný, nikoli vtipný - ta scéna asi vyjadřuje nejlíp celý Cohenův počin. Hodnotit humor tohoto počinu je ryze subjektivní, hodnotit přesah a vklad tohoto filmu na rozhrábnutí popela pseudokorektnosti neumím, za krecovitymi scénami a postavami ryze karikaturniho řazení to zkrátka nejsem s to zahlédnout. Normálním lidem nad Boratem zůstává rozum stát, Enspiglovi zůstává stát asi ještě něco dalšího 🤣 ()

Deimos

DVD/// Obsazení 3/10 Děj 4/10 Hudba 6/10 Efekty 5/10/// *film JE úchylnej, nechutnej a zpracován dokumentární formnou *film NENÍ normální, dobře obsazenej známími herci a není pro všechny/// Nejsem si jistej jak se na tento film dívají amíci nebo kazaši, ale asi né moc dobře. Podle mě tohle není normální film. Prostě tolik úchylností se na jednom místě jen tak nevidí. Občas jsem se sice zasmál ale z velké části jsem byl bezradnej asi jako hlavní hrdina. Ještě že jsem na tohle nešel do kina./// Celkem 44%/// ()

Druhý Borat má velmi dlouhý název

Druhý Borat má velmi dlouhý název

29.09.2020

Před pár týdny přišla zpráva, že herec Sacha Baron Cohen (Chicagský tribunál) nejenže natáčel pokračování Borata, on už ho dokonce stihl i dokončit, takže velice brzy dorazí na některou ze… (viac)

Dvojka Borata potvrzená?

Dvojka Borata potvrzená?

09.09.2020

Minulý měsíc byl herec Sacha Baron Cohen (Diktátor) spatřen v kostýmu Borata kterak natáčí scénu v autě. Vzhledem k absenci oficiálního oznámení se tak spekulovalo buď o tajně natočeném pokračování,… (viac)

Pokračování Borata na cestě?

Pokračování Borata na cestě?

20.08.2020

Ačkoliv herec a komik Sacha Baron Cohen nechce nic potvrdit, má v současnosti rozpracovaných hned několik projektů. Před pár měsíci byl spatřen jak zpívá na jistém kontroverzním srazu ve Washingtonu… (viac)

Jim Carrey šlohne Monu Lisu

Jim Carrey šlohne Monu Lisu

17.02.2012

Jeho kariéra už není, co bývala. Pan Popper a jeho tučňáci ale obstojně vydělali a právě natáčený kouzelnický souboj se Stevem Carellem The Incredible Burt Wonderstone rovněž vypadá na slušný úlet,… (viac)