Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

• Česko Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu (viac)

Nebude ušetrený nikto! Borat Sagdijev je šiestym najznámejším Kazachom a najlepším televíznym reportérom Kazašskej štátnej televízie, ktorá ho vyšle do USA, aby tam natočil dokument o tejto "krajine neobmedzených možností". A prípadne si našiel novú manželku, pretože tú starú tučnú mu znásilnil a roztrhal medveď... (TV JOJ)

VktrCZ

Ja Borat. Ja z Kazachstánu. Já rád ženy a sex. To fajne! Na Borata jsem se chtěl už hrozně dlouho podívat. Naprosto šílená fiktivní reportáž od reportéra Borata z Kazachstánu o Americe. Naprosto geniální koncept, který mě hned nadchnul. Ještě k tomu mi byl slíben šílený ze řetězů utržený humor, který si nebere servítky. A to co jsem dostal dokonce předčilo mé vysoké očekávání. Borat je neskutečně vtipnou záležitostí, dlouho nepamatuju, kdy jsem se u filmu takhle smál. Většina humoru, na kterém stojí celý tenhle film, stojí na rozdílnosti Boratovi Kazašské vesničce a obří moderní Amerikou. Kvůli tomu velkému rozdílu a taky kvůli tomu jakej je Borat naprostej dement, mimochodem perfektně zahraný od Sashy Barona Cohena. Humor je zde fakt geniální a jen když si vzpomenu na určité scény tak mám hned lepší náladu. Co musím taky extrémě pochválit je českej dabing ve kterém působí Borat dovolím si řící ještě líp než v originále a to se často nestává. Jeho hlas a přízvuk sedí perfektně. Jediné co bych mohl trošičku vytknout je část kdy od Borata odejde jeho produkční Azamat a on jede s těmi studenty v té dodávce a pak když je u těch křešťanů na tom koncertě. Tahle část mě vyloženě moc nebavila a působila for some reason o dost míň vtipně než zbytek filmu. No nebudem si lhát Borat je zkrátka dětinská pitomost u které ovšem uchcávám smíchy. ()

POMO

Detinské aj inteligentné, urážlivé aj dojímavé. A vždy úprimné. Tak trochu fenomén. Minimálne pre svojskosť. Dúfam, že ich bude celá séria a všetky budú aspoň takto dobré. ()

Lima

Napodruhé plně doceněno. Tenhle film není tím, čím se jeví na první pohled. Důvtipné zesměšnění maloměšťáctví, fanatické religionizity amerického Středozápadu a hloupého antisemitismu nemalé části populace, to celé s širším přesahem (je jedno, jestli jde o USA, či malou zemičku uprostřed Evropy, lidé jsou všude, až na malé nuance, vlastně stejní). Smáli jsme se s kolegou Cooperem jako praštění, smíchem očistným, s vědomím toho, že to, co vidíme na obrazovce je ve své podstatě zhovadilost, pod její slupkou se ale skrývá promyšleně cílený satirizující záměr. "Odporné, nechutné a zvrácené" se může zdát pouze lidem, kteří neumějí číst mezi řádky. ()

Gemini

Borat je celkově na 72%, takže si můžu těch svých neslaných nemastných 70% reprezentovaných ale jenom třemi hvězdami dovolit, aniž bych měl pocit, že je mu nějak křivděno. Ale k věci - tenhle "neúspěch" pramení z toho, že Borat kupodivu je FILM, a ne série skečů kníratého kazašského úchyláka. Být takovým střihovým pořadem, byl by to samozřejmě podraz na diváky, ale na tom že je někdo bit na svojí snaze hrát fér, není pro naši společnost asi už nic překvapivého. No, i když s tou férovostí - během promítání jsem se několikrát nemohl ubránit pochybám o prohlášeních o autenticitě, spontánnosti a nic netušících obětech. Šikovný střih je fajná věc, ale přece jenom všechno co je v Boratovi k vidění takhle snadno vysvětlit nejde. Ale dost bylo kydání špíny. Borat je plný scén dosud nevídaných a v několika případech zcela otevřeně děsivých...viz ona strašlivá kongregace magorů milujících nějakého lorda džízse, blábolící zapomenutými jazyky, které byly podle církve vždycky příznakem posednutí ďáblem...hm, časy se holt mění;) A kromě těch několika momentů, kdy vám úsměv zamrzne na rtech, protože tohle se tam v té "nejvyspělejší světové demokracii" skutečně děje/prochází po ulicích, si bránici procvičíte způsobem stojícím za více než tu kupičku mrzkých penízů, které vás bude stát návštěva kina. Fajné, ale mohlo být fajnější, takže 70% a velký dík překladateli. ()

Matty

Lakmusový papírek (divákova) liberalismu. Pokud měla dosavadní politická satira nějaké hranice, britský komik Sacha Baron Cohen je dozajista překročil. Jako prostoduchý kazašský televizní reportér Borat Sagdijev zastává velmi vyhraněný názor na židy („která zbraň je na ně nejlepší?“), na ženy („mají mozek jako veverky“), na homosexuály („u nás je tajně popravujeme“), na cikány („jak rychle do nich vjet?“) a vůbec na všechny potenciálně napadnutelné skupiny obyvatelstva. Během svého putování Amerikou odkrývá Borat mnohé hluboce zakořeněné předsudky a svou upřímností dává společně s lámanou angličtinou prostor pro vyjádření názoru vlastního nejen jeho konkrétnímu autorovi, nýbrž mnohem početnější zástupu lidí. Celý film je střídavě dokumentem (o spornosti některých „reálných“ pasáží níže) a hraným filmem. Střídání jednotlivých filmařských forem je natolik zbrklé, že nakonec dokumentární i hrané části splynou v jeden velký komediální maglajz. Kdybychom Borata vnímali čistě coby hraný film, je to úžasná legrace, nestydatě odvážná a po delší době skutečně osvěžující. Jenže to by si Borat nesměl zakládat na své pravdivosti, což nelze zcela opomenout a pravdou je, že čím více budete zkoumat okolnosti jeho vzniku, tím méně úžasný vám bude připadat Otázkou také je, jak bychom k Boratovi přistupovali, zesměšňoval-li by podobně drsným způsobem ne Kazachy, ne Rumuny nebo Američany, nýbrž Čechy a Slováky. Když si vzpomenu na vlnu nevole vzedmutou filmem o tolik stupidnějším a méně nápaditým jako byl Hostel, dá se myslím mluvit o obavách oprávněných. Borat je extrémně vtipným počinem, některé scény sice určité hranice překračují čistě pro to, aby je překročily, celek však – když už nic jiného – nemá mezi letošními komediemi konkurenci. 90% Zajímavé komentáře: Oskar, tron, choze, Dan9K, Altamir, Eddard, dzej dzej, mm13, tangerine1, wipeout, MegatroN, arkie ()

Enšpígl

Původně jsem chtěl dát 4* a napsat úplně jiný komentář, ale po přečtění komentářů některých kolegů uživatelů jsem se znovu rozchechtal a pochopil zcela smysl Borata, posuďte sami : uživatel Altamir nám dává vysvětlení z koho si film dělá srandu a z koho ne, co není sranda a co je sranda a jak si tu srandu máme přebrat. To mě přivedlo na myšlenku, aby ke každé komedii, grotesce nebo satiře byl napsán obsah a pak vysvětlivky od Altamira. Další sranda je, že někdo píše že to uraží židy, jiný zase že je to vůbec neuráží, někdo bere Borata jako autentistický dokomunent, jiný jako připravený film. Další uživatelé jsou nadšeni, že vidí tolik chyb a záporů u američanů. Pro jedny je scéna kde se Borat rochní hlavou ve velké prdeli svého kazažského kolegy důvodem k 5* pro jiné zase důvod k odpadu. A to jsem nečetl ještě žádné kecy od novinářů k tomuto filmu, to bych se chechtal asi ještě dlouho. Sílá BORATA pro mě spočívá, právě v následných reakcích na něj. ()

Isherwood

Je to o Americe a o tom, jaká doopravdy je. Satira vyhrocená do takové absurdity, až z toho mrazí. Sic mi tam pořád vadí to, že některé scény jdou nepřirozeně ‚na efekt‘, ta Sachova odvaha prostě palce (a po druhém zkouknutí i hodnocení) nahoru zvedá. ()

Radyo

"Jakšemaš?". "Džekuji". Dvě zásadní kazašská slovíčka, jimiž se Borat ve filmu prezentuje až nebezpečně připomínají češtinu. :-) Ovšem to, co Borat předvede na své cestě za poznáním "emerycké kulčůry", to snadno velkou část diváků přinutí tato dvě slůvka pustit z hlavy, jelikož ji budou muset zaměstnat naplno přemýšlením, zda ty scénky, jichž jsou právě svědky, jsou skutečně "live", nebo zda je to vše prostě a jednoduše nahrané tak, aby to vypadalo co nejpřirozeněji (něco ve stylu "Blair Witch", i když většinu času z trochu jiného žánru). Některé momenty totiž staví přímé neherecké aktéry do takového světla, že našinci zůstává rozum stát. Ale i přes občasné nutné zamyšlení je to jinak výtečná zábava a maximální úlet. ()

Malarkey

Takový podfuk na US and A tu nebyl od doby, kdy u nich ve 20. letech vysílali v rádiích, že na Zemi zaútočili mimozemšťani. A co myslíte, že národ američanů dělal?...panikařil....stejně panikařil jako v situacích do kterých je Borat zaváděl. O to víc jsou to ve větší míře idioti, že to Boratovi všechno žrali a to je to pozor oficiálně americká komedie i když s anglickým hrdinou Cohenem. On, sám je geniální herec a jeho nápad, který vznikl již dávno v jeho pořadu Ali G Show dostal takového rozkvětu, že vznikl film s takto příznačným a vtipným názvem. Názvem, který mohl překročit rekord nejdelšího názvu u filmu vůbec, kterého se stále drží Kubrickův Dr. Divnoláska...o jedno slovo. --- Takže Vy mi řikáte, že když mi někdo do prdele strčí gumovou pěst, je to homosexuál? ()

T2

Rozpočet $18miliónovTržby USA $128,505,958Tržby Celosvetovo $261,572,479Tržby za predaj DVD v USA $62,749,537 //počet predaných kusov 3,986,094║ Nekonvenčná podívaná do Americkej kultúry, vydarených vtipov spojených s priamym životom je nespočetne a tendencia komickosti miestamy až neskutočná. Sacha Baron Cohen zosmolichal dokument, čo sa svojou váhou a zamysleným rovná jedine tým od Michaela Moora. "Hovadsky dobrý dokument a ešte viac hovadsky dobrá komédia." /videl v kine: 95%/ ... po predstavení v kine som išiel dosť zachrípnutý, takže oplatilo sa ()

Marigold

Snaha o maximální debilitu gagů jde ruku v ruce se snahou o dokumentárnost – kdyby jednotlivé výstupy kazašského vidláka měly skutečně punc autenticity, asi by to bavilo víc. Ale ta chtěnost z toho kouká jak sláma z bot, co nezvládne chabý verbální humor, v němž hraje hlavní roli hrubá nekorektnost, zachraňuje Cohen fyzickou odvážností (69ka s tím bachratým gerontem je skutečně kaskadérský výkon). Jsou tam místa nakažlivá svou křupanskou poetikou a své udělá i krátká stopáž. Výsměch tradičním atributům amerického maloměšťáctví je docela fajn, ale nepřekračuje možnosti prvního plánu. Boratova cesta skrze jůesendej je tak celkem zábavná, byť je to humor typu prd. Člověk se mu zasměje, ale zbude jen smrad. ()

Djkoma

Borat. Je to jméno jednoho člověka. Jedné osoby, která se rozhodla zesměšnit nejen sebe, ale celý Kazašský národ, jen proto aby se publikum v americe pořádně pobavilo opět na cizí účet. Nebylo by na škodu, někdy zkusit vyslat člověka z lidu amerického (Sacha Baron Cohen jistě rád "obyčejného američana" vytvoří) a okusit štiplavý humor z druhé strany. Nejde říct, že Sacha nepředvádí excelentní komický výkon, který sází na totální stupiditu, předpotopní logiku, neexistující příběh a prsa Pamely Anderson. Pro mě vtipnost Borata je neskutečně proměnlivá. Jsou scény, pasáže, poznámky, které mě smíchy totálně položí, ale taky je hodně toho "vtipného" co se mnou nehne a já si jen říkám jak tohle může někoho rozesmát. Za dokonalou považuji pasáž, kdy Borat navštíví sektu (nebo nějaká církevní akce co já vím). Naopak skoro vše odehrávající se v hotelu je pro mě jen nudná minutka oddechu pro mé bránice. Smutný fakt, že film není a nemůže ani být postaven na silnějších základech než je výsměch a skoro až parodie člověka (ne)žijícího v civilizované společnosti. ()

gouryella

Pro mě nejlepší komedie za hodně dlouhou dobu a jen nechápu, že ten samý herec mi dokázal před pár lety zkazit náladu při sledování Ali G in da house. Budiž mu odpuštěno!!!! ()

Renton

PFF .. Scénář: Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Peter Baynham, Dan Mazer .. Jagšemaš? Je mnoho komedii, kde se zasmějete dvakrát třikrát za celý děj a většinou jen tupě zíráte, jak se mohou tvůrci takto ztrapňovat. U Borata zažijete věc úplně opačnou. Alespoň já jsem se smál (jako většina osazenstva narvaného kinosálu) téměř po celou stopáž. Jen na několika místech úsměv opadl a to, když se přitlačilo na vážnější notu nebo scéna byla až moc bizarní. Jinak ovšem salvy smíchu převálcují vše - od úvodu v rodné vesnici, přes počátky reportáže v New Yorku, následované cestou napříč Amerikou za vysněnou Pamelou, až do úplného závěru opět v rodné vesnici! Borat je grandiózní a výjimečná komedie, kterou nebudete mít štěstí vidět každý den (či dokonce rok), takže s návštěvou kina rozhodně neváhejte. Bavit se musí všichni, včetně (nebo na úkor?) židů, průměrných Američanů, Kazachů a dalších a dalších, do kterých se tým kolem Ali-Sacha-G stihne při své potrefené dokumentární road-movie strefit a zesměšnit. A daří se jim to dokonale. Hasta la pizda, žide! ()

Radek99

Tak takový film tady už dlouho nebyl... Politická nekorektnost z něj přímo srší. Borat je ale předně geniální komedie - skoro hodinu a půl téměř bez hluchých míst, to se přece vidí málokdy. Navíc restituování zlatých časů němé grotesky (Borat je skutečně cosi jako novodobý Chaplin) spojením s mystifikacemi a stylizací show skryté kamery, kde ovšem gagy nejsou samoúčelné a mají nějakou sociologickou hodnotu a vnímavému divákovi napoví leccos o světě nejenom v Americe, ale i kolem nás... Tenhle film však není jenom komedií, ale i docela zajímavou, až polodokumentární, studií mnoha zásadních (a jinde ve filmu i v umění povětšinou tabuizovaných) témat. Za neustále a pečlivě střeženou maskou politické korektnosti naší společnosti se skrývají přesně ti běsi, které odhaluje ,,kazašský" reportér Borat. (Jen se rozhlédněte u nás - dnešní děti si ještě pořád nadávají do ,,židů", ačkoliv v životě žádného živého neviděly, na pražskou Slavii se stále pokřikuje ,,Jude Slavia" ... ) Jak řekl metaforicky Borat (Sacha Baron Cohen je sám původem Žid) - xenofobie je stále v nás. Jsme stejní jako před desítkami i stovkami let, akorát to lépe a dovedněji maskujeme... Výborný film. Dženkuji! (Zajímavá je také stylizace filmu i hlavního aktéra samého - dohady o autenticitě snímku i jednotlivých skečů jsou pasé - Sacha Baron Cohen je takový novodobý Andy Kaufman, rád prostě kohokoliv včetně diváků mystifikuje a tahá za nos...) ____________ Resume: Borat se vysmívá stereotypům a stereotypnímu myšlení, nezdravému zastydlému patriotismu, konvencím a prudérnosti (kolik lidí pobouřila kupříkladu scéna dvou nahých mužů...), lidské hlouposti a povrchnosti (Pamela...), dogmatickým omezením (feminismus, sektářství...) ... obecně současnému americkému způsobu života... Proč právě jemu? Protože diktuje a ovlivňuje zbytek světa... PS: Český dabing je neuvěřitelné zvěrstvo, vyhněte se mu obloukem. Borat se prostě MUSÍ vidět v originálním znění! ()

DaViD´82

Vtipné? Ano! Nevyvážené? Zcela určitě. Pokud Cohena a jeho humor a scénky neznáte, tak si Borata (rozdýcháte-li ho) parádně užijete. Bohužel pokud výše zmíněné znáte, tak je tato celovečerní verze mírným rozčarováním, jelikož je v ní dost hluchých míst a scénky, které fungují na výbornou, jsou pouhou recyklací a několikátou variací na Cohenovi televizní skeče. Ale stejně je to celé takové "fajné" a sympatické čili o zklamání či neúspěchu nelze v žádném případě hovořit, jelikož minimálně Cohenovo charisma to táhne i ve slabších chvílích tohoto pseudodokumentu. ()

Druhý Borat má velmi dlouhý název

Druhý Borat má velmi dlouhý název

29.09.2020

Před pár týdny přišla zpráva, že herec Sacha Baron Cohen (Chicagský tribunál) nejenže natáčel pokračování Borata, on už ho dokonce stihl i dokončit, takže velice brzy dorazí na některou ze… (viac)

Dvojka Borata potvrzená?

Dvojka Borata potvrzená?

09.09.2020

Minulý měsíc byl herec Sacha Baron Cohen (Diktátor) spatřen v kostýmu Borata kterak natáčí scénu v autě. Vzhledem k absenci oficiálního oznámení se tak spekulovalo buď o tajně natočeném pokračování,… (viac)

Pokračování Borata na cestě?

Pokračování Borata na cestě?

20.08.2020

Ačkoliv herec a komik Sacha Baron Cohen nechce nic potvrdit, má v současnosti rozpracovaných hned několik projektů. Před pár měsíci byl spatřen jak zpívá na jistém kontroverzním srazu ve Washingtonu… (viac)

Jim Carrey šlohne Monu Lisu

Jim Carrey šlohne Monu Lisu

16.02.2012

Jeho kariéra už není, co bývala. Pan Popper a jeho tučňáci ale obstojně vydělali a právě natáčený kouzelnický souboj se Stevem Carellem The Incredible Burt Wonderstone rovněž vypadá na slušný úlet,… (viac)