Vedľa nášho sveta existujú aj iné svety. Zlatý kompas k nim môže ukázať cestu. Niektoré odlišnosti týchto svetov sú nadmieru pozoruhodné. Vo svete Zlatého kompasu majú všetci ľudia namiesto duše svojho démona - zvieratko, ktoré ich sprevádza celý život. Medzi ním a človekom panuje nesmierne silné puto: vnímajú navzájom svoje myšlienky, nálady i pocity. V tomto svete žije aj jedenásťročná Lyra (Dakota Blue Richards) - sirota vyrastajúca na internáte v Oxforde. Ako malé dievča ju sem poslal prísny strýko, bádateľ Lord Asriel (Daniel Craig). Lyra to síce ešte netuší, ale jej život sa už čoskoro od základov zmení. Podľa dávneho proroctva má práve ona rozhodnúť o osude nielen vlastného sveta, ale aj všetkých ostatných... Podarí sa jej zvíťaziť a nájsť bájnu substanciu zvanú Prach, ktorá vyvažuje časticu dobra a zla? (TV Markíza)

Kašák

Proboha, tak tohle už ne. Nechápu, jak se herečka jako Nicole Kidman může snížit k takovémuto "dílu". Nezáživné, nudné, a pro děti? Nevim nevim. ()

Pumla

Takhle otevreneuseknuty konec - priserny, herecke vykony stavene na detech - ne, nadherny scenerie - proc ne?, skveli medvedi - joooo, Nicole vauuuuu a jeji opice - uuuaaaa! a hlavne miluju predlohu, kterou tenhle film opravdu nezklamal, a proto otevrene a zaujate davam 4, protoze TOHLE JE FANTASY!!! ()

Phillippus

On film bol vcelku dobrý. Herecké obsadenie špičkové, efekty uspokojivé, hlavne som sa nenudil. To sa dá tvrdiť aj o prvej knihe. Obstojný, aj keď trochu divný film. Dúfam však, že NIKOMU NIKDY nenapadne točiť dvojku a trojku podľa knižných sequelov. Phillip Pullman je totiž absolútny idiot, ktorý sľubnú jednotku pokazil megasračkovým pokračovaním. Tak primitívna snaha samoúčelne šokovať a ešte to okoreniť akousi pofidérnou lyrikou zaváňa vykrádaním Da Vinciho kódu. Je to absolútne nuda, navyše absolútne nevhodná pre deti, ktorým by som to do rúk nedal ani keby mi rozbili dom a auto obišli kľúčom. Varovanie pre všetkých milovníkov fantasy a vôbec umenia v akejkoľvek forme: vyhnite akémukoľvek médiu s nálepkou Magický nôž či nebodaj Jantárový ďalekohľad. ()

chumaj

mal som raz krizu a nebolo doma čo čítať tak som siahol sestre do knihovne a rozčítal pullmanovu trilógiu.no a po vzhliadnutí filmu musím uznať že sa (čo nebýva často) kvalitou približuje ku knižnej predlohe.To ale bohužiaľ neznamená že jedno či druhé je niečim výnimočné. no 40 % musí Lyre stačiť. ()

Káčule

Vzhledem k tomu,že mám přečtené všechny díly tak mne film trochu zklamal. Ale jinak dobré. Snad jen,že lední medvěd je ve skutečnosti velice krásné zvíře ()

Jarosh66

Slabý podprůměr, pokud to mám srovnat s Stardust ( tak absolutně tomu nesahá ani po kotníky ) a nebo s novou Narnií ( Stále slabší ) tak mi vychází necelé 2 a pul hvězdy, ale jelikož 5 je nahoru, tak celkem 3. ()

neithusak

Herecké obsadenie je vynikajúce a obstojne lícuje s charakterom postáv z knihy. Naopak som bol sklamaný zosekaním a prehádzaním dejovej línie. Osobne moc neholdujem tejto prvej časti trilógie. Nathalie to vystihla. (65%) ()

fuglik

Bieda!! Čítal som aj knihu a film je včomsi podobný ale je toho strašne malo a to sa mi nepacilo posledna hodina som si vduchu myslel co to za kravina. ()

PavHer

Tenhle film mi nenabídnul vůbec nic, a ani ve mě nic nezanechal. Prostě další v řadě fantasy spatlanin, který když už nic, tak obsahoval aspoň pěkné efetky. ()

Rimmon11

Na film jsem se těšil ale bylo to zklamání.Nezjístili jsme jak film dopadl a to se všichni v kině těšili že ta medvědí armáda zaútočí.A k tomu jsme se tam nedozvěděli co je to ten prach.Určitě se musím ale podívat na další díl aby jsem věděl jak to dopadlo. ()

Naranyan

Tak nějak jsem pozapomněl ohodnotit a okomentovat, pravděpodobně jsem ztratil svůj kompas :). Nevadí, i když je to pár dnů zpátky, stále si pamatuji vše celkem živě. Jednoznačně oceňuji originální koncept světa a vůbec pojetí vesmíru nicméně nezbavím se pocitu, že mohlo být řečeno krapet více. Pokud se nepletu, byla vydána kniha a bohužel se nedostala do mých spárů a nejspíše i poroto jsem nejednou v ději maličko plaval a hledal souvislosti jak mezi postavami, tak v celém zbytku. Pestrost pohádkových bytostí byla tak oslňující, že zůstalo jen u oslnění a pochopení existence té či oné zůstalo plavat ve vakuu kdesi mezi vesmíry. Sečteno podrtženo, Zlatý kompas pobavil a to hodně dobře, do světa pohádky mne také zanesl a tak si nelze na nic stěžovat. Pro rodinný večer, nejlépe s malými dětmi velmi dobrá volba. ()

Chlo0opek

Trikově na velice slušné úrovni, jinak však opravdu příběh pro děti. Opět jedna taková fantasy pohádka, kde jsou triky postaveny nad příběh.. Ale za ty triky 3* dám. ()

zawa

Po vizuální stránce naprostá paráda, ale to je tak to jediný co tenhle film může nabídnout. Pořád na něco čekáte, ale ono to nepřichází a film končí a vy znuděně vypínáte tv... ()

RomanL

Překvapuje mě, že se to tady srovnává s Pánem prstenů. Dost těžko totiž mohu srovnávat legendární zlatý hřeb na poli fantasy s pohádkou pro děti (i když se to jako fantasy tváří). To samé platí mimochodem i pro Narnii. Tím neříkám, že to jsou špatné příběhy, ale jsou to díla zcela jiné kategorie. Srovnávat to mohu ještě tak s Harry Pottrem, kde to Rowlingová píše primárně taky pro děti, nicméně její svět je mnohem uvěřitelnější a reálnější, než výše uvedené. Mimochodem, jako 100% etalon těchto příběhů "pro děti" by se dala v principu uvést Alenka v říši divů (a tu by snad s Pánem prstenů nikdo nekonfrontoval), nevím ovšem, jestli má ještě v dnešním světě možnost dát dětem tolik, kolik by mohla (a mě osobně se jako dítěti příliš nelíbila, až teď). ;-) ()

Vive

Kniha za 5*, no toto ma veľmi sklamalo. Pre niekoho, kto nečítal predlohu to musí byť neuveriteľne nezmyselné a chaotické, nezachránia to ani efekty a hudba. ()

Olafa

Námět měl potenciál, avšak film samotný pak selhal hlavně kvůli nedotaženému scénáři, kdy příběh chvílemi prostě nedává smysl (kde na to ta Lyra sakra chodí?!). Digitální efekty průměrné, výprava včetně kostýmů nádherná a herecké obsazení je silné, až na protivnou hlavní představitelku Lyry. Osobně bych pak dala naději našlápnutému - a zatím neexistujímu - druhému dílu, který by konečně dopověděl to, co tady bylo načato (vlastně celý film je spousta nezodpovězených otázek). ()

Vital

Pohádka s démonama místo duší v podobě mluvících zvířátek se mi líbilo,i digitalizace filmu,ale co mi fakt vadilo,že i na všechny poměry filmu,tak film jako celek postrádal duši,včetně větší hloubky příběhu,jinak by to byla určitě bomba. ()

teseth

Nemastné, neslané. Bohužel i přes herecké hvězdy a digitální výpravu vyznívá vše tak nějak prázdně. Škoda. Dalo se vytěžit mnohem víc. ()

James McAvoy a epická fantasy

James McAvoy a epická fantasy

09.06.2018

James McAvoy (Rozpolcený, X-Men: První třída) a Clarke Peters (Jessica Jones, The Wire) si zahrají v chystané televizní adaptaci známé fantasy trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Podle… (viac)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

04.12.2012

Když máte knižní hit o síle bezmála tisíc stránek, s filmovou adaptací může být problém. Většinou se materiál do jednoho celovečeráku prostě nevejde. A plánovat filmovou sérii, to je velké riziko.… (viac)

Šípová Růženka vs. Angelina Jolie

Šípová Růženka vs. Angelina Jolie

13.03.2012

Ještě nemáte dost zmodernizovaných verzí klasických pohádek? Pak vězte, že Raimiho Ozem, třemi Sněhurkami či dvěma Kráskami a zvířaty mánie nekončí. Walt Disney Pictures plánují nejen novou Popelku … (viac)

A režírovat bude...

A režírovat bude...

26.04.2009

Catherine Hardwicke, Chris Weitz a... David Slade?! Cože?! Po „nějaké ženské“ a režisérovi Prciček a Zlatého kompasu nekompromisní tvůrce V pasti a 30 dní dlouhé noci, který nemá problém nějakému… (viac)