Vedľa nášho sveta existujú aj iné svety. Zlatý kompas k nim môže ukázať cestu. Niektoré odlišnosti týchto svetov sú nadmieru pozoruhodné. Vo svete Zlatého kompasu majú všetci ľudia namiesto duše svojho démona - zvieratko, ktoré ich sprevádza celý život. Medzi ním a človekom panuje nesmierne silné puto: vnímajú navzájom svoje myšlienky, nálady i pocity. V tomto svete žije aj jedenásťročná Lyra (Dakota Blue Richards) - sirota vyrastajúca na internáte v Oxforde. Ako malé dievča ju sem poslal prísny strýko, bádateľ Lord Asriel (Daniel Craig). Lyra to síce ešte netuší, ale jej život sa už čoskoro od základov zmení. Podľa dávneho proroctva má práve ona rozhodnúť o osude nielen vlastného sveta, ale aj všetkých ostatných... Podarí sa jej zvíťaziť a nájsť bájnu substanciu zvanú Prach, ktorá vyvažuje časticu dobra a zla? (TV Markíza)

vladis069

Typický hollywoodský velkofilm. Vezmete dobrou knihu, osekáte ty pasáže, které nejsou dost akční, takže pak polovina věcí nedává smysl, přidáte digitální triky a celé to zaštítíte jménem známé hvězdy, abyste z lidí vytáhli co nejvíc peněz. Tohle byla naprostá hrůza, a to dokonce nepočítám ani to, že film končí asi v půlce knihy. Slabé 2*. ()

LencaN

Proč to nemá pokračování? Proč, proč? Nechápu...nejspíš došly peníze jako vždy a všude. Celkem se mi to líbilo. Najde se tu hodně slavných tváří, které známe hlavně pod jinými jmény a filmovými osobnostmi. Asrael alias Bond, James Bond byl prototyp hrdinského 'strýčka', zlá potvůrka Kidmanová zlatavě rozevírala svoje křídla intrik, akorát hlavní hrdinka byla na můj vkus až moc přechytralá a vším si jistá. Přišla jsem si na své, co se týče zvířátek, to se mi líbilo jak každý měl svého druha (démona), kteří se třeba i měnili a vystihovali povahy své lidské poloviny. Jasně, je to film hlavně pro dorost, ale velkou pochvalu dávám za stylizaci do staré Anglie, podobné Potterovým Bradavicím a Londýnu. I barevně to lahodilo oku, triky byly ucházející, někdy se až tak nepovedly, ale dohromady to bylo moc fajn, všelijaké průlety zlatým kompasem, mluvící lední medvěd bojovník, kovboj vzduchoplavec, Romuni a všelijaká lesklá a šikovná udělátka. Místy se to trochu vleklo, dalo se to sestříhat a trochu nahustit, ale beru to tak, že to je jen část celku, takže to i přímo ústilo do dalšího dílu. Tady přichází velké zklamání, že nic takového nepřišlo, protože Zlatý kompas je spíš rozjezd a potřebuje svou rychlou jízdu a dramatický dojezd, aby byl kompletní. Takže jsem dospěla k názoru, že když nemají tvůrci, kteří chtějí zfilmovat nějakou knižní předlohu, peníze na celou sérii, všechny díly skládačky, tak ať se radši věnují jednorázovým akcím, které pro svou úplnost nepotřebují další úsilí. ()

Themyth

Tak takhle ne. Film, ktorý je napakovaný vizuálnosťou všakovakého typu si zaslúži nejaký slušnejší dej. Tu ten dej ale absentuje. A veľmi. Vizuálna stránka sa snaží zakryť nedostatky predvídavého a chatrno postaveného scenára. Slabé. K tomu samoúčelné výkony hercov. A do očí bijúce, nasilu vsúvané počítačové triky, až to je nevkusné. Jasný filmársky krok mimo. Tak takhle ne. ()

Sharlis

Bolo to zábavné po celý čas, to sa musí uznať a momentálnych 57% je podhodnotené. Každopádne chýba tomu hlbší príbeh alebo druhý diel (zrušený). Pomohla by i dlhšia stopáž. Takto máme len 100minút, aby sme sa zoznámili s okolnostiami, hromadou postáv, príbehom a vytvoreným fantasy svetom. A práve preto sa to ľuďom nepáči. Na druhú stranu je to špičkovo obsadené i zahrané. Myslím si, že to, že zrušili pokračovanie je veľká škoda a veľká chyba. Hlavne po objavení hlavnej protagonistky, ktorá popri hereckých legendách hrala naozaj bravúrne. Steampunkový svet za milióny dolárov je tiež veľké plus. ()

Willynka

Jako samostatně fungující fantasy to na tři rozhodně je. Není to o nic horší než digitální smetiště Hobit ani lepší než Harry Potter. Nicméně pokud si to srovnám s předlohou, která je zřejmě nejlepší fantasy trilogií pro dospívající (a nejen pro ně), tak bych musela dát za jedna. Totální prázdná skořápka, za kterou by Weitz potřeboval facku z obou stran, protože jsem chvílemi nevěděla, jestli je scénárista jenom debil nebo předlohu zkrátka ani nečetl. Pullmanova Jeho šerá hmota je hereze vetší než Šifra mistra Leonarda plná nečekaných smrtí, plná popisu explicitních sexuálních scén mezi dospívajícími a hlavně filozofického a metafyzického přesahu, který zde buď není vůbec a nebo převrácen do naprosto absurdních rovin. V kombinaci s plejádou tak kvalitních herců a množství peněz je mi až obludně na zvracení při představě co by z tohoto mohlo být a není, kdyby režisér a scénárista v jedné osobě nebyl přizdisráč. No vida, mám chuť si předlohu (která mimochodem šlape přenudného Pána prstenů do země) přečíst znovu. Po 15 letech. No vida 2, BBC dělá seriál. Už teď se těším. Horší to být rozhodně nemůže. ()

meda2016

CGI propojení nápadité a úžasné. Příběh bytostí už nikoli. Plejáda slavných tváří. Dokonalá herečka Nicole Kidman tvoří své obvyklé scienti-dokonalé postavy s nepříjemným úzkým duševnem. Promarnili dětskost příběhu. Zřejmě si dovedu představit, co vše předvedli studiu programátoři a jak poutavě ta nezemská technika působila. Tak. Film jsem viděl a opakování (s mojí pozorností jak řešeto) potvrdilo, jak je to nezajímavé. Ze studu dávám 3 z pěti, ale spíš je to za "nikdy více". ()

Ace.A.T.L.

Hodně, ale hodně velká škoda, že tvůrci nevyužili tak obrovskej potenciál příběhu. Myšlenka s "démonama", paralelních světů a cestování mezi nima, je fakt super. A film si parádně našlápnul, ale pak to tak nějak usínalo, usínalo, až to zůstalo tak tak vzhůru. Efekty, na tu dobu, super a myslím, že stačilo jen drobátko a nakoplo by se to zpátky. Mě to osobně bavilo moc, pokaždý. Ale nemůžu dát s klidným srdcem víc. Když porovnám ostatní filmy, stejnýho žánru, tak by to bylo nefér. Já osobně bych moc rád viděl pokračování, ale..... Takže, za mě silný 3* a DOPORUČUJU ()

KukulienkaHO

Tvorcovia nezvládli zadaptovať knihu tak, aby film nepôsobil ako nejaká zlepenina jej najdôležitejších častí. Knihu som nečítal, takže neviem posúdiť či všetko podstatné, čo kniha obsahovala je vo filme zachytené alebo či jej nespravili hanbu. Vizuálne je to veľká bomba. Zlatý kompas mal byť prvým filmom série natočenej podľa knižnej trilógie His Dark Materials, ktorá má okrem Zlatého kompasu ešte diely Magický nôž a Jantárový ďalekohľad. Podľa mňa film Zlatý kompas dobre našliapol sériu, ktorá by mala parádne obsadenie (Nicole Kidman, Daniel Craig, Eva Green, Sam Elliott, Ian McShane, Ian McKellen, Christopher Lee, atď...), nuž nevydalo. P.S.: Tento rok sa dočkéme novej adaptácie His Dark Materials, tentokrát vo forme seriálu. Tak držím palce, nech sa to podarí. ()

mikul

Tak z tohoto filmu sem měl občas srulované ponožky, především při souboji medvědů :-). Na můj vkus byla Dakota Blue Richards v hlavní roli až příliš chytrá, bojovná a seběvědomá, ale zahrála to herecky na jedničku. Ale nadruhou stranu to má děj, který mě svým způsobem bavil, napětí (především v poslední třetině). Nemůžu si pomoct, ale fantasy se mně bez vyjímek v posledních letech líbily skoro všechny včetně zlatého kompasu.Na letopisy narnie, nebo most do země Terabithia to rozhodně nemá, ale přesto velmi šlušný film, se slušným hereckým obsazením.75% ()

jjituska

Předlohu neznám, takže: Dakota mi nevadila, ale ani si jí člověk nijak zvlášť nezamiluje. Nicole skvělá, ta role ji přesně padne, ale upřímně doufám, že v dalším dílu bude mít více než dvacet minut prostoru. Efekty slušné. S hudbou je to 50 na 50. Dobří byli Sam Elliott a Eva Green. Nejlepší ale stejně nejspíš byl medvěd (skvělý Ian McKellen) a ještě lepší Lyřin daemon s hlasem Freddieho Highmorea. Vcelku daemoni, co se týče vizuální stránky, jasně převládají nad Narnijským Aslanem. A i když děj je jak psaný přes kopírák, v kině jsem se nenudila. Tři a půl hvězdičky. ()

Joee

Poměrně zdařile natočená nuda. Jsou filmy, u kterých se přemýšlet musí a odpočinkové, u kterých se přemýšlet nemusí. Ale u Zlatého Kompasu se přemýšlet ani nedá. Je to taková přeplácaná slátanina bez duše. Navíc na konci máte pocit, že jste viděli nejspíš první díl z 20ti dílného seriálu. ()

4sAd

Vždy jsem v očekávání, kterak si scénáristé a režiséři poradí s knižními předlohami děl. Zde se jali uvařit pokrm, který měl zaútočit na chuťové buňky nejen dětského diváka. Ovšem ingredience ve formě superhvězd (což Daniel Craig i Nicole Kidman dozajista jsou), dechberoucích efektů a recept ve formě zajímavého příběhu výborný pokrm neudělají. Je nutné dodat trošku toho koření, aby výsledek něčím překvapil. Zde jsme bohužel získali průměrný pokrm, který sice zasytí, ale moc si nepochutnáte... "Yes, I have a contract with the child..." Dobrá tedy, uvidíme, co nám přinesou další chody a jestli celý kontrakt nebude jenom ztráta času. ()

Mendax

Jeden z najslabsich filmov, co som v poslednej dobe videl. Vlastne mi tam vadilo skoro vsetko, od vykonstruovaneho radoby pribehu, az po tie "super" efekty (trochu v tom robim, vidim na tom, ako velmi super neboli). No a nakoniec ten koniec, a brutalna ostrovna anglictina v ostrom kontraste s tou texaskou Sama Elliotta tiez nepridali na rozpravkovej romantike. Teraz pozeram, vraj tam hrala aj Kristin Scott Thomas, vobec som si ju nevsimol. Celkovo tam hodne plytvali hereckym talentom... ()

gonzo

"A pak půjdeš tam, řekneš to a uděláš ono." Takhle nějak je hlavní hrdinka celým filmem směrována. A takový je i film - zkratkovitý, bez nějaké přirozené plynulosti. Chvíli jsme tam, pak zase onde. Vždycky nám někdo vysvětlí, kam půjdeme přístě, ale nikdo neví vlastně proč. Body navíc dostávají digitální medvědi. A za vystřižení klíčového finále, které šlo vidět v trailerech, si zaslouží tvůrci pohlavek. Povedené finále už spoustu filmů zachránilo. Tak se o Kompasu aspoň mohlo mluvit "slabší film, ale ten konec je super". ()

tarzan

No "Hvězdný prach" to není, ale tak špatní taky ne. Konec bez konce mě moc nepotěšil a vytracení postavy D. Craiga mě vysloveně zklamalo asi bude víc v druhém díle. ()

Kašák

Proboha, tak tohle už ne. Nechápu, jak se herečka jako Nicole Kidman může snížit k takovémuto "dílu". Nezáživné, nudné, a pro děti? Nevim nevim. ()

James McAvoy a epická fantasy

James McAvoy a epická fantasy

09.06.2018

James McAvoy (Rozpolcený, X-Men: První třída) a Clarke Peters (Jessica Jones, The Wire) si zahrají v chystané televizní adaptaci známé fantasy trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Podle… (viac)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

04.12.2012

Když máte knižní hit o síle bezmála tisíc stránek, s filmovou adaptací může být problém. Většinou se materiál do jednoho celovečeráku prostě nevejde. A plánovat filmovou sérii, to je velké riziko.… (viac)

Šípová Růženka vs. Angelina Jolie

Šípová Růženka vs. Angelina Jolie

13.03.2012

Ještě nemáte dost zmodernizovaných verzí klasických pohádek? Pak vězte, že Raimiho Ozem, třemi Sněhurkami či dvěma Kráskami a zvířaty mánie nekončí. Walt Disney Pictures plánují nejen novou Popelku … (viac)

A režírovat bude...

A režírovat bude...

26.04.2009

Catherine Hardwicke, Chris Weitz a... David Slade?! Cože?! Po „nějaké ženské“ a režisérovi Prciček a Zlatého kompasu nekompromisní tvůrce V pasti a 30 dní dlouhé noci, který nemá problém nějakému… (viac)