Vedľa nášho sveta existujú aj iné svety. Zlatý kompas k nim môže ukázať cestu. Niektoré odlišnosti týchto svetov sú nadmieru pozoruhodné. Vo svete Zlatého kompasu majú všetci ľudia namiesto duše svojho démona - zvieratko, ktoré ich sprevádza celý život. Medzi ním a človekom panuje nesmierne silné puto: vnímajú navzájom svoje myšlienky, nálady i pocity. V tomto svete žije aj jedenásťročná Lyra (Dakota Blue Richards) - sirota vyrastajúca na internáte v Oxforde. Ako malé dievča ju sem poslal prísny strýko, bádateľ Lord Asriel (Daniel Craig). Lyra to síce ešte netuší, ale jej život sa už čoskoro od základov zmení. Podľa dávneho proroctva má práve ona rozhodnúť o osude nielen vlastného sveta, ale aj všetkých ostatných... Podarí sa jej zvíťaziť a nájsť bájnu substanciu zvanú Prach, ktorá vyvažuje časticu dobra a zla? (TV Markíza)

uiu

Jeden z největších děsů, jaké jsem v poslední době měla možnost vidět. Pochybuju, že se tohle líbí dětem, pro které je Zlatý kompas především určen. Hlavní hrdinka nejeví známky toho, aby s ní divák soucítil, prkenný výkon ještě dokonává příšerný český dabing - nejen že ji mluví "Hermiona", ale hlas je na její věk především starý (v orginálním znění jsem neviděla). Děj je jedna nelogičnost za druhou - hrdinka narazí na medvěda, který měl být králem, ale byl poražen v souboji o trůn. Lidé mu ukradli kouzelné brnění a zotročili si ho. Medvěd tedy pracuje v kovárně a stal se z něj alkoholik (wtf). Stačí ale, aby přišla naše hrdinka, řekla mu, kde lidé schovali jeho brnění a medvěd tam ihned vyrazí, brnění si vezme a je zase svobodný. To ho za ty roky, kdy tam otročil nenapadlo své brnění hledat? Děj mě především nudil a šílený scénář mě ani nebavil, spíš jako diváka urážel. Dvě hvězdičky jen za pěkné zpracování. ()

T-pack

Vypadá to neuvěřitelně nenápadně... vlastně je to takové minimalistické fantasy. Nechci snad říct, že to byl záměr, ale takhle to na mě celé působilo. Nenuceně. A proto pěkně. Obsazení bylo hodně obstojné, námět slušný a triky - no ty byly trošku okázalejší, než by se slušelo, ale daly se vydržet. Vzhledem k tomu, že šlo o svět paralelní k tomu našemu, smířím se i s nálepkou fantasy, kterou z hloubi duše nesnáším! Mám chuť srazit hvězdu za otevřený konec, který s pokračováním počítá, studio bohužel už asi ale ne. ()

oveckaoa

Je smutné dívat se jak Chris Weltz jde od dob Prciček 1 do sraček. Námět by ještě šel ale hlavní problém vidím v kástingu ta holka dělá velikou borku že je dokonalá a nejlepší na světě aby pokaždé když jde do tuhého se schovávala jak nějaká píča. Ostatní herci jsou to samé mluvící zvířata stojí taky za prd jediné na co se jde ještě dívat je Nicole Kidman a ten její daemon ti ještě ujdou zbytek jsou jen sračky. Nějaké digitální efekty ani nečekat a logika dostává naprdel nehorázně. Pokud to bude mít ještě další díly tak no potěš. Uvažoval jsem mezi 20-40 procenty nakonec dávám 40 (35 za Nicol a toho Daemona a 5 za film) ()

MiCM

Na jednu stranu je to krásné, na druhou stranu v hlavní roli 12-ti letá holka a počítačově udělaný medvěd.. Ale jako show to je .. :-) ()

DonHUS

Naprosto o ničem. Na to, jak málo se toho stane, tak příběh dokáže být zkratkovitý, zmatený a divný. Kromě Lyry a medvěda se objeví asi tucet vedlejších postav (Craig dohromady asi na pět minut), přičemž žádná z nich není zajímavá. Ani ty dvě akční scény to nevytrhnou. Kvůli tomu, že se jedná o první díl trilogie, závěr samozřejmě skoro není a nic se pořádně nevyřeší. Velké digitální nudné nic. ()

_DAVE_

Průměrný film se “zajímavého vesmíru” co nekončí nějak…. Lepší je určitě seriál od HBO, ten ale jak na potvoru rovněž někončí nějak.. Pointa je v tom, že knižní předloha je třídílná, film popisuje jednu knihu a seriál dvě.  Pak došli peníze/diváci.. Takže konec opravdu jen na papíře.. :) ()

Brandon

Typickej americkej byznys, jehož hlavním a jediným účelem je vytřískat z produktu co nejvíc prachů. Krásná Eva Green, ještě krásnější Nicol Kidman, zpracování na několik dílů, digitální (medvědí) efekty, příběh ala Harry Potter, politikaření, ušlechtilé symboly jako hvězdný prach. Pohádka bez citu, fantazie a duše. ()

Millanium

Nadstandardní výprava a solidní muzika zabalená do naprosto nudného filmu... Nic na tom bohužel nezmění ani takové hvězdy jako Daniel Craig či Nicole Kidman. Škoda ()

Timak

Souhlasim s Civalem - velké nic. Konec jako by to ani konec nebyl - jako by ho nekdo ustrihnul a celkove to bylo moc pohadkove. efekty pekne, ale celkove proste to pusobi na me hloupym dojmem. Navic jsem tem film dokoukal asi na 3x - porad jsem odbihal - to uz taky vypovida o lecčem ()

PanFilmov

Zo začiatku filmu som si myslel že to bude len ďalší sci-fi prepadák ktorý ma ničím nemôže zaujať bolo to na mňa moc prach ktorý je zdrojom života vo "všetkých" vesmíroch, síce tí démoni boli moc haluzní jak pobehovali okolo ľudí a boli s nimi spojený ale je to došt sci-fi, ale po prvej polhodinke to žačalo naberať na kvalite pekné napínavé scény dej sa zauzľovaľ mlo to zmysel to sci-fi mi už nevadilo, nakoniec z toho vznikol veľmi zaujímavý film ktorý ma určite niečo do seba. Je to jeden z tých tipov filmov, ktorý si kruto pýta, priam prosí na kolenách o pokračovanie! No som na ňho zvedavý dúfam že nesklame!!! ()

Antek

Tak tohle se hrubě nepovedlo. Zbrklá vyprávěnka (už ta kniha mě nijak neoslovila a musel jsem ji zavřít) bez nápadu, atmosféry a emocí. Tedy hlavních tří věcí, bez kterých fantasy zkrátka nemůže fungovat. Za relativní neúspěch nemůže protináboženské vyznění, ale jednoduše ubohost tohoto rádoby fantastického filmu. Od dob Narnie tu něco tak nudného nebylo ... ()

Mihail123

Snaha tu nejaká je, ale všetko pochováva nudné rozprávanie, všade neprítomná atmosféra a "hranie nehranie" hercov. Nemôžem si pomôcť, ale film vyzerá tak trocha "amatérsky". Toto vyhralo oscara za najlepšie efekty?! Čože? ()

zdenny

Nicole Kidman byla dost sexy - i na film tohoto typu. Ale bohužel jsem si nenašel cestu k tomu medvědovi. Ve své zbroji na mě působil spíš odpudivě. Ani příběh nebyl bůhvíjaký. Ale dokážu pochopit, že se to někomu líbí daleko víc než mně. ()

Brain-D

Pohádka, která zaujme svoji vizuální stránkou a říší, kde lidé žijí se zvířaty v symbióze. Dětské role mě většinou nenadchnou, tohle bohužel nebyla vyjímka. Ale animované lední medvědy a ostatní zvířata se dobře dívalo. ()

Kicune

Zlatý Kompas je zklamání z možná až příliš velkého očekávání. Zajímavý kontext, který není nijak zvlášť rozvinut, a naprosto ubohý scénář. Herci tu hrají skoro jakoby vedlejší roli, protože v té hlavní vládnou digitální efekty, kterými nás tvůrci evidentně chtějí opájet. Nejraději si člověk prohlíží nádherné město z oken vzducholodi, spousty všelijakých daemonů a přitom příběh je mu úplně ukradený. Celé vyznění filmu je jakoby jste si prohlíželi nádhernou obrázkovou knihu, jejíž jednotlivé části na sebe tak nějak navazují, ale nikdo vám nevysvětlí jak a hlavně proč. Spousta detailů a nití, které by všechno svázaly dohromady, je vypuštěná. Proto raději doporučuji přečíst velmi chválenou knihu a tenhle digitální opus vynechat. ()

Unnamed

Už dlouho jsem neviděl tak špatný film... ale asi jsem to potřeboval, abych si více cenil kvalitní filmařiny. Pokud knižní předloha za něco stojí, tak ji tento film dělá hodně špatnou reklamu a kazí jméno. Film se hodně táhne, děj je nezáživný, nemá hloubku, nebaví, nudí. Pozitiva filmu - Nicol Kidman, a chvílemi mě pobavila i neskutečná drzost Lyry. 2* ()

VanTom

Film vypadá dozajista krásně - úhledně a představovaný "viktoriánský - steampunkový" svět má na to zaujmout, nicméně jako soběstačná adaptace selhává. Zkratkovitý - kvapně prezentovaný příběh s nezajímavými postavami (k všetečné hlavní hrdince si těžko vytvořit nějaké pouto, ty vedlejší zase nemají náležitě prostoru) sází jedno zásadní dějové zastavení za druhým, ale vyznívá matně, až neživě - sterilně. Což hodně vynikne i při závěrečné povinné - stupidní (ne)velkolepé bitvě. Nadupané obsazení při snaze rozjet úspěšnou sérii (končí se "na cestě") tak přichází vniveč. 50% ()

James McAvoy a epická fantasy

James McAvoy a epická fantasy

09.06.2018

James McAvoy (Rozpolcený, X-Men: První třída) a Clarke Peters (Jessica Jones, The Wire) si zahrají v chystané televizní adaptaci známé fantasy trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Podle… (viac)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

04.12.2012

Když máte knižní hit o síle bezmála tisíc stránek, s filmovou adaptací může být problém. Většinou se materiál do jednoho celovečeráku prostě nevejde. A plánovat filmovou sérii, to je velké riziko.… (viac)

Šípová Růženka vs. Angelina Jolie

Šípová Růženka vs. Angelina Jolie

13.03.2012

Ještě nemáte dost zmodernizovaných verzí klasických pohádek? Pak vězte, že Raimiho Ozem, třemi Sněhurkami či dvěma Kráskami a zvířaty mánie nekončí. Walt Disney Pictures plánují nejen novou Popelku … (viac)

A režírovat bude...

A režírovat bude...

26.04.2009

Catherine Hardwicke, Chris Weitz a... David Slade?! Cože?! Po „nějaké ženské“ a režisérovi Prciček a Zlatého kompasu nekompromisní tvůrce V pasti a 30 dní dlouhé noci, který nemá problém nějakému… (viac)