Sierra Leone, píše sa rok 1999. V tejto divokej západoafrickej krajine už dlhé roky zúri ľúta občianska vojna – tak dlho, že už pomaly prestáva byť jasné, kto je v nej na strane Dobra a kto Zla... Tieto masakre financujú všemocní vojnoví diktátori, predovšetkým zo ziskov z ilegálneho obchodu s diamantmi. Nuž a práve túto desivú kulisu využíva bývalý žoldnier Danny Archer (Leonardo DiCaprio) zo Zimbabwe pri svojich špinavých obchodoch: vymieňa totiž diamanty za zbrane! Jedného dňa sa Danny v otrasnom väzení, do ktorého sa dostal za pašovanie, dozvie o tajomstve dobrosrdečného rybára Solomona Vandyho (Djimon Hounsou) z kmeňa Mende, ktorého pred časom odtrhli od rodiny, zotročili a prinútili pracovať v diamantových baniach, v ktorých našiel a riskujúc vlastný život ukryl vzácny drahokam. Hoci sú obaja Afričania, ich pôvod a životná situácia by ani nemohli byť rozdielnejšie. To je však razom zabudnuté, keď ich spojí rovnaký cieľ: nájsť a speňažiť onen neobvykle veľký a mimoriadne vzácny drahokam - ružový diamant! Ten by totiž mohol zmeniť ich životy – ale tiež znamenať ich smrť... (oficiálny text distribútora)

Thomassi

Edward Zwick natočil skutečný film ze skutečného světa. Bohužel vše, co je zde k vidění, je krutá realita. A tak, jak bylo někde ve filmu řečeno, spousta lidí, co si koupí šperky, mohou vlastně být podporovatelé této krvavé války. Neuvědomují si to, že právě jejich šperk může mít na sobě něčí krev. O to víc se jedná o ukázku té nejlepší filmařiny, protože tento politicko-humanitní snímek ukazuje všechny tyto činy v největší krutosti co do reality, ale také v dokonalosti po filmové stránce. Příběh mě naprosto uchvátil. Hodně tomu taky napomáhají neskutečně krásné záběry africké přírody. Radost pohledět. Po herecké stránce také nemám slov. Leonardo DiCaprio znovu jen potvrdil, že dokáže zahrát cokoliv. Svými hereckými výkony si troufnu říct, že dosáhl k hranici jednoho z nejlepších herců v Hollywoodu. Djimon Hounsou naopak skvěle ztělesnil otce, pro kterého je rodina vším. Hudba navíc ztmeluje všechny tyto filmové aspekty a v konečném součtu tak dává filmu Krvavý diamant status "africké bomby". 100%. ()

Aiax

Hezký, dobře udělaný, profesionálně natočený a výborně zahraný thriller, ale zároveň nijak výjimečný a poněkud zapomenutelný, proto jen tři hvězdičky, ovšem slušné a poctivé tři hvězdičky. Mimochodem DiCapriův jihoafrický přízvuk je k sežrání :))) ()

Toshiro

Slušný film. Hlavně svým poselstvím a pozadím příběhu, hrdinská hlavní linie mě nebavila. DiCapriovy drsňák moc věřit nejde ani když se trochu namakal. ()

Foma

Možná trochu nadhodnocuju, ale byl jsem přikovanej k obrazovce celý dvě a půl hodiny. Di Caprio je kabrňák, to, že je bejvalej žoldák, vyrostlej v Rhodésii, jsem mu naprosto uvěřil, Connelly jsem zase drsnější novinářku nevěřil skoro vůbec, ale pohledná je velmi. Černošský herci byli skvělí, realistický. Zrovna v tý době jsem v západní Africe několik měsíců pobejval a byl do tohoto dění nechtěně a vzdáleně zatažen, takže asi i proto tak vysoký hodnocení. ()

marleyy

65% Nevím, nevím..pro mě to za ani za 4*, bohužel nevtáhlo mě to, jak jsem čekal. Ale i tak aspoň celkem zajímavý příběh, s nosnou a krutou myšlenkou. Moc nechápu za co měl DiCaprio nominaci na Oscara, rozhodně jsem ho viděl v daleko lepších hereckých výkonech. ()

Dont

Dobrodružný film jak se sluší a patří, kdyby se Edward Zwick dokázal vyvarovat některých klišé a patřičně vybrousil některé dialogy, bylo by to za plný počet, takto jen čtyři a půl hvězdičky. Parádní Leonardo DiCaprio, výborným výkonem se blýsknul i Djimon Hounsou. Za pozornost stojí i ten morální apel „v pozadí“, holt dnešní Afrika už není tím romantickým černým kontinentem. ()

Aleee89

Další z filmů, které z výčtu minulého roku prostě musíte vidět. Film má na počátku vše, co mám ráda - africké prostředí, které je stále a stále nesmírně malebné, a taky je tam nějaká ta politika, prostě film, který vás chytne a má nějaký zajímavý děj a příběh, není to nic na oddech, žádná tupá komedie. Přesto si ale říkám, že nevím, jak dlouho ještě vydržím dívat se na tak podobné filmy, jelikož těch o Africe je v poslední době mnoho, a mám strach, kolik jich ještě můžu vidět, aby se mi nepřejedly. Leonardo v poslední době získává velice zajímavé role, které mu sluší. Jak říkám, příběh a scenérie byly moc fajn. Film podkreslili krásnou hudbou. Prostě zase něco, co vás vtáhne do děje a zkrátka vás to nenechá chladnými. A ty realistické scény bojů a násilí... ()

Skip

Film s morálním poselstvím. Je otázka, na kolik toto poselství funguje nebo zafunguje. Docela by mě zajímalo, kolik manželek, přítelkyň, milenek všech těch, kdo se na filmu podíleli, mají certifikát, že jimi vlastněné diamanty jsou z nekonfliktních oblastí. No ale film je to velmi dobrý, patřičně akční tam, kde má akční být, nijak patetický tam, kde by mohl k patetičnosti lehce sklouznout, někoho možná přiměje k zamyšlení a někomu sáhne do svědomí, někdo nad ním mávne rukou. ()

PP66

Nadčasové téma drancování nerostného bohatství i lidských zdrojů v rozvojových státech. DiCaprio nezklamal, okamžiky akce proloženy klidnými scénami popisující systém, vyvážené, napínavé. ()

wipeout

Na Hollywood nezvyčajne západnokritický počin, kde naaranžované vyčačkané akčné scény nenájdete. Okrem konca sa nemusíte obávať nejakého laciného dojímania, zažijete si proste exkurz pojmom TIA:"This Is Africa". Načrie sa tu do viacerých závažných tém od diamantov a iných nerastných surovín, ktoré na oblasti v Afrike pôsobia ako olej na oheň, takisto načrieme do témy detských vojakov, irónie bezmocnosti povolania žurnalizmu a veľa iných problémov sužujúcich Africký kontinent. Neviem nakoľko je príbeh založený na pravde ale myslím si, že v smaotnom princípe je založený na skutočných odpovediach na otázku Prečo? a nezostáva len pri konštatovaní TIA. Voľba Leonarda Dicapria mi postupne chutila čím ďalej viac a po Departed ďaľšia z rolí kde sa tento už pre mňa pán herec zase vytiahol. Škoda len, že sa tvorcovia nezmestili do kratšej stopáže a nevyužili šancu na vytvorenie hodnotného soundtracku, ktorý sa k téme priam núkal, namiesto toho sa nám dostane tuctovej filmovej hudby. Všehovšudy na film z mainstreamovej distribúcie veľmi slušný výkon.3,5* ()

Tygrys

Až na pár sentimentálních výlevů nelze nic vytknout. Celý film vlastně táhne 1. Djimon Hounsou a 2. Leo DiCaprio, kterým sekunduje více než dobře Jennifer Connelly. Mezi ní a DiCapriem to navíc tak akorát jiskří. Z akčního hlediska musím trochu přimhouřit oko, protože hlavní hrdina těch přestřelek v průběhu celého filmu přežije až neskutečně mnoho. Takhle nějak bude podle mě vypadat Rambo IV :) ()

kinderman

Celou dobu jsem se v kině obíral myšlenkou, že před takovými pětašedesáti lety by se po zelených pahorcích afrických proháněl nejspíš H.Bogart (a jak by se mu vedlo)-protože vývoj postavy Dannyho Archera je přesně opačný než u Bogartova Dobbse (Poklad na Sierra Madre). Jinak je to ovšem skutečně "typický Zwick" se všemi klady-technická stránka věci-i zápory-přílišná didaktičnost a předvídatelnost. Ovšem oproti Cruisovi v Posledním samurajovi je DiCaprio rozhodně změna k lepšímu! ()

Fanucci

Příběh má opět otevřít světu (Americe) oči a upozornit na problémy světa...tentokrát Afriky. A dělá to stejně průhledně a šablonovitě jako řada jiných hollywoodských filmů (klišé jako napž. srdcervoucí telefonát na konci, odhalování citů jinak drsňáka Archera atd. ) Podobný je Obchodník se smrtí (zbraně, AIDS v Africe atd.). Takovou prvoplánovou osvětu si rád užiju při sledování dokumentu. ()

dee-key

Je pravda, že DiCaprio už není žádný ulízlý pitomeček z Titaniku. Ale tenhle film je prerfektní v tom, že ukazuje i tu odvrácenou tvář války, genocidy a vůbec toho bordelu co řádí v těhlech zemích. ()

Eldrick

Klišoidní film, který se snaží vyjít vstříc všem. DiCapriovy role rádoby drsňáků už mě začínají unavovat, protože mu je nikdy žrát nebudu. Škoda, že nerežíroval takový Andrew Niccol, jehož LORD OF WAR je příkladem, jak bych si BLOOD DIAMOND představoval, aby vypadal. ()

Petfruf

Předvídatelný a klišoidní děj, obalený v dobré polevě, jež je uplácaná z pěkné akce a exotického prostředí. Herci si se slabým scénářem poradili vcelku dobře, nerozšířili si ale svůj repertoár rolí o něco převratného a neokoukaného. Prostě standard. Závěrečný telefonát je jedna velká křeč. Ve finále mi připadá, že se tvůrci filmem rozhodli upozornit degenerovanou západní kulturu na to, jak se získávají krvavé diamanty a podporují se tak občanské války, vyvražďování, otročení a obchod se zbraněmi... K tomu, aby mě to šokovalo a zasáhlo, bych potřebovala mnohem hlubší pojetí příběhu. 65 - 70% ()

GILLWANDER

Krvavý diamant - alebo kto si najviac nakradne v politicko nestabilnej krajine. Miestami drsný snímok, ktorý ukazuje dosť presvedčivo nepokojnú situáciu v slnečnej Afrike, kde sa rieši od nepamäti len výnosný obchod. Najprv to boli len biely, čo krajinu deň čo deň pustošili aby si mohli odniesť čo najviac nerastného bohatstva z tejto chudobnej zemi. No pridali sa aj domáci, ktorí ako keby podporovali otroctvo a dokonca na vlastných ľudí ho provozovali. Každému mu ide o jedinú jednu vec. O peniaze. Je im jedno čo všetko stojí v ceste kým sa peniaze k nim dostanú, i keď by to mala byť tlupa ľudských bezbranných životov. TJA - To je Afrika. Keď nezdieľaš rovnaký názor ako domáci otrokári a nie si ani užitočný na ťažké fyzické práce v dolách, kde sa od rána do večera ručne ťaží nerastné bohatstvo tak si zradca a ťarcha krajiny, ktorá ťa nepovažuje za jej pozitívny prínos. Takže musíš byť verejné popravený. Ako zviera bez vlastnej právomoci žiť slobodne... Film má tucet pekných myšlienok, ktoré upozorňujú diváka, že Afrika nie je zas tak špinavý kontinent. Síce sú tu najhoršie gangy na svete, korupcia, tona špinavých peňazí, nerastné suroviny, pre ktoré sa vraždí no Afrika má svoje čaro, pre domácich je to posvätná zem, ktorú by nepustili i keby vedeli, za ich to bude stáť život. Už len kvôli tomu, že Afrika ponúka krásne scenérie a miestami nedotknutú prírodu, kde ešte pobehuje nespútaná zver. Žijú tu aj dobrý ľudia, ktorí chcú krajinu zmeniť k lepšiemu, no nebude to trvať ani deň, či dva a ani rok. Táto zem si zaslúži lepšieho zachádzania, mier medzi rôznymi kameňmi - to potrebuje táto zem aby sa postavila konečne na nohy. Profitovať nie na ľudských životov ale profitovať na ich záchrane. Ale či sa vlastne Afrika oslobodi s vlastných okovov, kde im diktuje obchod s nerastnými surovinami a zbraňami to je otázka času... Leonardo DiCaprio je dobrý herec, i keď komerčný ale vie zahrať skoro so všetkého súdka. Postavu, ktorú zahral bola slepo zameraná len na profit s tejto krajiny, no postupne sa menila na chápajúcu a chcela už aj pomôcť a nie len za cenu obchodu. DiCapriov čierny parťák herecky presvedčivo zahral postavu otroka, ktorý si musel vybojovať zaslúženú slobodu a nájsť cestu k svojim blízkym, o ktoré ho na chvíľu pripravila vlastná rasa. Jennifer Connelly dobrá, no zatienená dvomi hercami. Technická stránka filmu je výborná, kamera ponúka rôzne zábery na zničenú Afriku, všadeprítomné prestrelky, výbuchy áut, halda mŕtvych ľudí. Réžia je skromne chválitebná, mohlo sa trochu pritlačiť na pílu a viac sa venovať danému konfliktu. Inak dobrý snímok, ktorý poodhaľuje na oko krvavú situáciu v Afrike. Ja osobne som spokojný ale na plný počet to kvôli istým nedostatkom nie je ani po druhej projekcií. Zatiaľ 4*... 80% ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (viac)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (viac)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (viac)