Sierra Leone, píše sa rok 1999. V tejto divokej západoafrickej krajine už dlhé roky zúri ľúta občianska vojna – tak dlho, že už pomaly prestáva byť jasné, kto je v nej na strane Dobra a kto Zla... Tieto masakre financujú všemocní vojnoví diktátori, predovšetkým zo ziskov z ilegálneho obchodu s diamantmi. Nuž a práve túto desivú kulisu využíva bývalý žoldnier Danny Archer (Leonardo DiCaprio) zo Zimbabwe pri svojich špinavých obchodoch: vymieňa totiž diamanty za zbrane! Jedného dňa sa Danny v otrasnom väzení, do ktorého sa dostal za pašovanie, dozvie o tajomstve dobrosrdečného rybára Solomona Vandyho (Djimon Hounsou) z kmeňa Mende, ktorého pred časom odtrhli od rodiny, zotročili a prinútili pracovať v diamantových baniach, v ktorých našiel a riskujúc vlastný život ukryl vzácny drahokam. Hoci sú obaja Afričania, ich pôvod a životná situácia by ani nemohli byť rozdielnejšie. To je však razom zabudnuté, keď ich spojí rovnaký cieľ: nájsť a speňažiť onen neobvykle veľký a mimoriadne vzácny drahokam - ružový diamant! Ten by totiž mohol zmeniť ich životy – ale tiež znamenať ich smrť... (oficiálny text distribútora)

MikO_NR_1909

70%. Zwick pri prepálenom rozpočte a prepálenej stopáži balancuje medzi filmovou rečou. Nejde predsa miešať žánrové úrovne naraz a stále rovnako. Obrazovo výborné predstavenie afrického pekla, v ktorom exceluje jak Leo, Jennifer tak aj černosi. Záverečná existenciálna scéna fajn. ()

buldock

Film je natáčený v nádherné africké scenérii , kde vidíte krásy místní přírody , které jsou vyobrazeny v nepříjemném kontrastu s občanskou válkou. Práce s kamerou a vizuální stránka filmu je výtečná , herecké výkony hlavních hrdinů jsou výborné a v případě Djimona Hounsoua se jedná o herecký koncert , ve kterém se mu postupem času vyrovná i Leonardo DiCaprio a nesmím opomenout ani velmi dobrou a krásnou Jennifer Connelly. Akce je sice ve filmu po skrovnu , ovšem nutno říci že je skvěle natočená tak jako to předvedl Zwick už v Posledním Samurajovi. Děj filmu vykresluje poměry na Sierra Leone v době občanské války a nelegální obchod s diamanty který je řízen jak jinak než ze západu a ze kterého je finacováno jak další vraždění místních "otroků" , kteří jsou nuceni těžit tyto "krvavé diamanty" , tak i vyzbrojování místní milice RUF zneužívající ve velké míře dětí , které jsou nuceny zabíjet nevinné spoluobčany. To vše je finančně podporováno ze zisků z prodeje tohoto vzácného nerostu. 91% ()

Her0.89

Velice, ale velice pěkný film. Jedinou vadou na kráse je zdlouhavý děj a také to, že Leo neumí umírat. Vynikající ukázka vymýváni mozků. Tahle medicína tě posílí. Pro nepřátele budeš neviditelnej, kulky se od tebe budou odrážet. Toto spojení krásné přírody u kruté reality prostě můžu. Černoši s MTV v pralese a s nabitými pistolemi..... no a nakonec nečekaný happyend. ()

Vojcl

Hodně silný a napínavý příběh, který vám nedá vydechnot od první do poslední minuty (a to trvá přes dvě hodiny) podtrhnutý senzačními hereckými výkony, parádní hudbou a překrásnými záběry na jihoafrickou přírodu. Leonardo DiCaprio ani režisér Zwick nikdy mezi mé oblíbence nepatřily, o to více jsem byl překvapen jak skvělou práci oba odvedly. ()

Alementina

Pro kazdeho, kdo nekdy cetl alespon par clanku o problemech afriky, nema tenhle film nic prekvapujiciho. Dej nenabizi nic prevratneho a celkove je to jen dobre natocenej film. Leo nebyl nikdy muj typ s tim svym detskym ksichtikem, ktery mu dle meho spis prekazi, protoze hrat umel vzdycky, ale tady mi snad poprve prijde jako chlap. ()

zipper111

DiCaprio roste s každým filmem. Jennifer opět krásná, Hounsou hrál velmi dobře, celý film je pojat dosti naturalisticky,. Afrika je vykreslena velmi krutě, nebude to tam žádná slast, ale jak ukazuje film, má i své světlé stránky. Ale co naplat, TIA...(this is afrika) ()

Makky

Nádherné prostredie, šťastné černošské tváre... STOP!!! Po piatich minútach filmu túto idylu vystrieda krutá realita. Násilie, krutosť, utrpenie - jednoducho vojna. Príbeh Solomona Vandyho ma upútal hneď od začiatku. Nevinného človeka zasiahli ostré pazúry vojny nečakane, no priamo a nekompromisne. Danny Archer ako "dobrý" chlap mu pomôže, ale nie len tak z dobrej vôle. Chce to, čo chcú aj iní. Pretože je egoistická vypočítavá sviňa, ktorá využíva utrpenia druhých len pre svoj prospech... Problematika, ktorou sa zaoberá Krvavý diamant je zložitá. Podobných filmov by malo byť viac ()

blackrain

Akční drama na pozadí politické události. V Sierra Leone probíhá válečný konflikt. Jak už jsem napsla v jednom komentáři. Válka je svinstvo. Dělá z lidí bestie. Rebelové bojující proti vládním jednotkám likvidují celé vesnice. Zotročují obyvatelstvo. Dávají dětem zbraně a učí je zabíjet. Tyto děti by měly být u svých rodin nebo sedět ve škole a učit se něčemu smyslplnému. Ze sladkého chlapečka Leonarda DiCapria se stává Pan herec. Dospěl a zmužněl. Hraje pašeráka diamantů, které jsou vykoupeny krví nevinných obyvatel. Djimon Hounsou se snaží zachránit svou rodinu. Jennifer Connelly ztvárnila neohroženou novinářku toužící napsat svůj velký příběh. Tito tři se sešli na cestě za diamantem. Skvělý, emocemi našlapaný film, který rozhodně stojí za to vidět více než jednou. ()

SarumanKo

Fantastický film, ktorému sa dá vyčítať jediná vec, ale ak ju milujete, nie je čo riešiť - hollywoodska šablónovitosť z toho strieka v každej sekunde, rovnako ako pri Samurajovi a mnohých ďalších mojich obľúbených veľkofilmoch. Ale je to natoľko epické, hlboké, úchvatné, smutné, uveriteľne napísané, akčne i emocionálne brilantne natočené a zahrané (DiCapria i Hounsoua proste musíte milovať), že to jednoducho funguje z každého uhlu pohľadu - ako dráma, ako dobrodružný film aj ako akčný thriller. A čo je dôležité, Krvavý diamant sa nielen snaží o niečom vypovedať, jemu sa to aj vskutku darí a miesto násilného vtláčania sĺz do očí ponúka silné námety na zamyslenie. (95%) ()

kaylin

Vím o tom, že jsem tenhle snímek už málem viděl minimálně třikrát, dokonce se mi i nějaké scény vybavovaly, připadaly mi povědomé, když jsem je viděl znovu a jsem si jistý, že jsem si to pouze nepředstavoval, ale za boha nemohu přijít na to, proč jsem film vlastně nikdy nedokoukal, nebo proč jsem od něj utíkal. Rozhodně je to film, který stojí za to, protože upozorňuje na problematiku, která tu pořád je a která, i když se nám zdá strašlivě vzdálená, by měla být řešena právě zeměmi, které jsou od ní docela daleko a které mají zdroje na to takové problémy skutečně řešit. Ano, České republika jistě nic nedokáže a jedinec už vůbec ne. Hlavně proto, že se o to většina z nás nepokusí. Řadím se mezi takové a neříkám to proto, že se chci kát, ale tak to prostě je. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/03/krvavy-diamant-2006-70.html ()

RAiken

Přál bych si, aby vám tenhle film zpřeházel veškeré vaše priority a přivedl vás k zamyšlení. Už jenom díky brilantně vybroušenému diaman... ech… zpracování by mohl, respektive MĚL. Bohužel se tak nestane a po pár dnech (doufám alespoň horečného) přemýšlení o osudech třetího světa postiženého/požehnaného přírodním bohatstvím, ale zdeformovaného zkorumpovaností a vykořisťováním (podle vašeho světonázoru si vyberte kým) si vzpomenete už jen na hollywoodské pozlátko. Se slzou v oku potlačíte politické otázky stranou a na paměti vám vyvstane skvělé herecké trio v čele s DiCapriem (opět herectví par excellence – zaposlouchejte se do jeho charizmatického přízvuku) a oslnivou Jennifer Connelly a jejich sugestivně emotivně nabitý vztah bez téměř jediného fyzického kontaktu, který na vás udeří drtivou silou stejně jako honba Djimona Hounsoua za prioritou nejvyšší – a to za svou rodinou. To vše povýšeno na vyšší level Zwickovou dynamickou, syrovou a podmanivou režií v akčních pasážích společně s překrásnými záběry z Afriky podpořených konejšivou hudbou v oněch putovně-poučných pasážích. Atmosféru africké přírody ve spojení s drsnou kulturou Afriky se podařilo Zwickovi vystihnout na výbornou, ať už veškerými scénami s dětskými vojáky nebo záběry z utečeneckých táborů, kdy si teprve uvědomíte, jak že na tom tedy Česká republika skutečně je. Za vaše, když už, tak alespoň pár minutové věnování času zobrazenému tématu, za pár minut brouzdání na internetu, za půjčenou knihu o problematice rudých diamantů, či za ono výše zmíněné krátké zamyšlení, nezbývá než udělit hodnocení nejvyšší, jakkoli mohly být pro některé z vás scény na konci patetické a klišovité. Ale není takový snad někdy náš život - klišovitý, smutný a patetický? ()

slunicko2

Akční dobrodružný film s poselstvím. 1) So you're a fisherman, ha? What do you catch mostly? Solomon Vandy: Fish. Ano, přesně tak to dopadne, když se pokusíte zjistit, o co že vlastně režisérovi jde. O co asi..._____ 2) Klasické zpracování dobrodružné cesty za pokladem v prostředí občanské války v Sierra Leone nabízí přesně to, co takový film nabídnout má - přiměřeně akce, přiměřeně charismatické herce, přiměřeně uvěřitelný dramatický příběh, to vše chutně zabaleno do exotického prostředí, přičemž producenti nešetřili ani na balicím papíře a mašličkách._____ 3) Vynikající herecké výkony (zvláště uvěřitelný DiCaprio) podtrhuje neméně vynikající hudba i další zručně zvládnuté filmařské profese._____ 4) Jakkoli je děj prvoplánový a poplatný hollywoodským schématům, prostředí tuctové africké občanské války je natolik výmluvné, že místy až zastiňuje vlastní příběh (zejména výcvik dětské armády či vstup povstalců do města)._____ 5) Prostě je to dobrá poctivá filmařina. ()

Maq odpad!

Tento film papouškuje leninský objev, že pokud se Afričané vraždí, mohou za to zlí bílí, především anglosaští kapitalisté. Taková nechutná lež sama o sobě stačí k tomu, abych film proklel. Ale i když bych toto pominul, stejně nezbude nic než béčkový dobrodružný příběh plný uplakaných klišé. ()

Damiel

89 % - Zwickovi se perfektně podařilo skloubit dvě věci – skutečné události, které většina západní populace bere jen jako vatu televizních zpráv mezi domácími politickými půtkami a narozením medvídka v ZOO, a dramatický filmový příběh, jenž bere dech. Krvavý diamant je jasným důkazem, že tyhle dvě věci dají spojit, aniž by vznikl kýč. S mrazením v zádech člověk pozoruje krvavé řádění RUF, „výcvik“ desetiletých vrahů... Ve zprávách vámi tohle nepohne, ale tady ano. Člověk může procítit to, k čemu je ze zpravodajství apatický. Dobře napsaný příběh unese i 140minutovou stopáž, i když pravda je, že v závěru tempo trochu opadává. Jediná má větší výtka ale směřuje k náhlému přerodu hlavního hrdiny ze sobce v dobrosrdečného člověka, i takové věci se ovšem někdy stávají. Pihou na kráse filmu to ale není. A herci? Leonardo DiCaprio byl za svou roli nominován na Zlatý glóbus a není se co divit. Dokazuje, že role drsného chlapíka (podobně jako ve Skryté identitě) mu padne jako ulitá. S Jennifer Connelly si na plátně výborně rozumí (jejich „romanci“ udržel Zwick přesně v mezích). Výkon Djimona Honsoua pak snese také nejpřísnější měřítka. ()

Desperado

Nuž, ako by som tento kúsok nazval...taká typická Zwickovina. Pekné na pohľad, divné na omak. Aby som bol presnejší, jeho najnovšia výpravná moralitka je ako jeho predchádzajúce eposy, či sa už jedná o romantický slzopuďák Legenda o vášni, či účinkom sa absolútne minúci Stav obleženia alebo historický gýč Posledný samuraj. Vo všetkých prípadoch som si odniesol predovšetkým pekné obrázky, ale Zwickovo humanistické posolstvo mi vyprchalo z hlavy skôr, než som dorazil na najbližšiu potrebu. V Krvavom diamantovi sa režisérovi naskytla veľká šanca predostrieť silný príbeh podporený s prvotriednym osadenstvom a skvelou výpravou. Zostal ako obvykle, v strede cesty. Scenár Charlesa Leavitta obsahuje nemálo logických dier, ktoré sa nenachádzajú len v dialógoch, ale aj v samotnom deji. Tieto lapsusy sa Zwick snažil zaceliť nádhernými panorámami z Afrického kontinentu a hercami v hlavných úlohách. Ako som v poslednej dobe chválil Di Capria, teraz musím zo svojich chválospevov na neho trošku ubrať. Jeho neviazaného vojnového veterána Archera, ktorý prešiel doslovným životným peklom a ktorého ľudská tragédia poznačila jeho cieľe, som mu neveril ani za mak. Iste, Leo nám trošku zostarol, no jeho správanie mi viac evokovalo postavu vypočítavého "floutkového" dobrodruha než spomenutú, povedzme, životnú trosku. Naopak, Djimon Hounsou bol výborný, Jennifer Connelly stále pekná a zaujal aj predstaviteľ Múmie Arnold Vosloo. Dialógy, ako som spomínal sú často odfláknuté, mnohokrát používajú typické barličky na posunutie príbehu, alebo tony klišé blábolov. Preto aj samotný záver vyznie nevierohodne a zvláštne, no hlavne prekvapujúco bez emócií, teda aspoň pre mňa. Archerovo precitnutie vzhľadom k jeho minulosti pôsobí doslova ako náboženský zázrak. Čím nechcem povedať, že Krvavý diamant je zlý film, akurát nedokázal využiť svoj potenciál. Z podobného tematického súdka ma totiž oveľa viac zaujal thriller Nepohodlný s Ralphom Fiennesom a Rachel Weisz. ()

YURAyura

2/10 Nekoncentrovana nuda natahovana nad dve hodiny. Tak jako vetsina divaku patrim do te skupiny, ktera si diamant spis koupi nez aby resila nejake africke problemy. To ale neudela zadna vyspela zeme, bo by pak odtamtud nemohla ziskavat levne suroviny, takze bude veskere dalsi konfility zivit nejenom kvuli prodeji starych zbrani... Takze film ma potencial, ale jinak je to jenom dalsi holyvudske placnuti do vody ve smyslu, co jsme jeste netocili a je zajimava latka? Vrazime nase klise do Afriky a treba si nikdo pri te frekvenci mrtvych cernochu, ze je to cele strasna blbost. Ja jsem si vsiml... Kapr hraje stadardne slusne a cernousek taky, ale ta baba, to je hruza... ()

PogoJoe

Alternativní název tohoto snímku by mohl jistě znít také "Vstupenka z pekla". Máme tu další "Africký snímek", který spolu s Hotelem Rwandou a Posledním Skotským králem řadím mezi špičku tohoto "žánru". Výborně rozvinutý příběh honby za obrovským růžovým diamantem se skvělým hereckým výkonem Leonarda DiCapria, kde kontrastuje nádhera africké džungle a přírody se surově nelítosnou realitou mas, které si neváží lidského života, přináší celkem jednoduchý příběh bez zbytečných spletitostí. Až prostě nelítostná brutalita dětí se samopaly, jimž očividně nebyla při výchově vštěpena vzácnost života každičkého lidského jedince, při výchově zpravdila přerušené jejich únosem do služeb rebelů. Při nájezdech aut s hlasitě hrající hudbou a "dobře naloženými" vrahy mě až mrazilo očekávaje následující masakr, který často předčil moje smělé představy o lidské krutosti. To vše podpořeno naprosto skvělou hudbou Jamese Newtona Howarda a výbornou režií a prací kamery. Tento film si mě podmanil, ne od začátku, ale postupně v jeho průběhu a já si tak mohu do sbírky mých oblíbených klenotů přidat šperk další, tentokráte velice, velice krvavý. ()

MATADOR

Zase tak skvělé, jak jsem čekal to není. I když vidět Leonarda DiCapria při přestřelce je vážně něco. Jinak tento snímek je spíše dobrodružný i konec se z nějakého důvodu povedl. Ale jinak nic moc. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (viac)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (viac)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (viac)