Vietnamská vojna naberá na sile. Bojuje v nej aj americký pilot Dieter Dengler, ktorý od detstva sníval o tom, že bude letcom. Sen sa mu splnil, keď sa dostal k vojenskému letectvu. Na úplne prvej misii nad územím Laosu ho však zostrelia a on sa ocitne v pasci džungle ďaleko od svojej jednotky. Čoskoro ho zajmú laoskí vojaci a odvedú do zajateckého tábora, kde vládnu kruté podmienky. Stretne sa tu aj s dvoma ďalšími Američanmi, Duaneom a Geneom, ktorí sú v zajatí už dva roky. Dieter časom pochopí, že jedinou nádejou na prežitie je iba starostlivo pripravený útek. Hoci nevie, kde sa tábor nachádza a ako ujde, jedno vie určite – boj o život nevzdá... (TV JOJ)

lola3121

Filmy o válce ve Vietnamu opravdu nepatří k mým oblíbeným, ovšem když je pod režií podepsaný Werner Herzog, to je jiná. Navíc se nejedná o klasický válečný film, ale o příběh sestřeleného pilota, který se snaží utéct ze zajateckého tábora uprostřed laoské džungle. No a když je v hlavní roli Christian Bale, to už vůbec není co řešit. Jeho přeměna z celkem oplácaného chlapíka v kostru potaženou kůží mě fascinovala už v Mechanikovi, a tady ji předvádí opět, jako bonus pak přidává pojídání červů, živého hada a tělo poseté pijavicemi. Film byl natočený podle skutečné události, Dieter Dengler strávil v džungli na útěku 23 dní. ()

jojinecko

4,5*/5..Wormboy vystihol vo svojom komente presne to, ako vnímam Rescue Dawn aj ja. Realita Vietnamu nebola priblížená nielen cez "based on true story" formulku, ale hlavne cez famózne exteriéry, vynikajúcu kameru, perfektných hercov (ktorý sú ochotní pre rolu aj niečo obetovať a v rámci možností sa s ňou stotožniť). Zisťujem, že ten cvok Herzog mi začína byť čím ďalej tým viac sympatický (trvá to už od Aguirreho). Rescue Dawn nie je tak komerčne pútavý a spracovaný ako Čata, nie je to vojnová poetika ako od Malicka- je to film, ktorý má vlastný ksicht, fest silný príbeh a je nakrútený INÝM spôsobom, hodným veľkého režiséra. ()

Nettrass

Německý amík, válčí s ve Větnamu, se specialisty na boj ve vysoké trávě. Ti ho zajmou, šikanujou a on jim za trest, tou vysokou trávou zdrhne. Uráááá. ()

Natascha

Místy celkem působivý snímek, který je ve výsledku docela nazáživný. Stopáž je přepálená a některé pasáže jsou vysloveně hluché. Navíc tady není nic nového - chycení, příprava útěku, útěk - vše probíhá podle určitého zažitého schématu, nic orignálního tu není. Najdeme zde klasické propriety jako mučení vězně, hlad, útěky na poslední chvíli... Když to přeženu, tak bych celý film mohla srovnávat s libovolným dílem Prison Breaku (ovšem Rescue Dawn má o 90% menší počet logických kiksů). Navíc v některých pasážích se kamera evidentně snažila o "zúčastnění se" v dění, působila jako pohled další osoby, což bylo docela rušivé. Ale Christian Bale je film schopný i přes negativa utáhnout (ale i Steve Zahn a Jeremy Davies jsou skvělí). ()

honajz

Jak mám Herzoga rád (jak u čeho, pravda), tak tady mi to přišlo sterilní a akademické, až hanba. Snaha o autenticitu je zpočátku úžasná, scény na lodi špičkové, ale jak se to přesune do Laosu, škoda mluvit. Bale s věčně vysmátým ksichtem, i když ho táhnou po zemi, neustále udivenýma očima jako dítě - dobře, měl být takový ten správný naivní pošuk, Franta Nebojsa, a současně práce všeho druhu, ale přišlo mi to přehnané, jako kdyby Bale myslel, že se točí parodie. Chvílemi to celé lavíruje v sinusoidách - skoro dokonalou scénu vystřídá naprosto zmatená, podobně s postavami. Chybí jakési ukotvení celku. A protože se o postavách nedozvíme až tak nic moc podstatnějšího kromě skvělé historky o německém náletu, chybí i větší soucítění s postavami. Jak říkám, chladné, akademické, ale vyblýskané, jako skalpel na operačním sále. ()

Roman.Ticka

Nějak nevím, jak to okomentovat, ale pár slov bych napsat měla. Z politického hlediska se ve mě perou protichůdné názory v otázce konfliktu, kdy si říkám, proč sakra do pekla Amíci lezli, a naopak jsem jim přála, aby se vrátili v pohodě domů. Tak to radši vynechám a ocením uvěřitelnost hraní Christiana Balea, neměl to lehké chlapec, fandila jsem mu a záchranu upřímně přála (závěr se povedl). Ale jako u většiny podobných filmů, kde si hrdinové sahají až na pověstné dno, můžu říct jen jediné - to se musí prostě prožít. Tak jak je obvykle všecko zlé k něčemu dobré, věřím, že Dieterovu zkušenost přežití následovalo skutečné naplno prožití a to za všecko utrpení možná i stálo. ()

poz3n

Po první půlhodině filmu bych tomu nevěřil, ale Temný úsvit je skvělý a hlavně obrovsky silný film. Největší zásluhu na tom má bezpochyby Christian Bale. Jeho schopnost oddat se postavě je opravdu neuvěřitelná a po Mechanikovi je tohle jeho nejlepší výkon, co jsem měl možnost vidět. Od příchodu do tábora až po Dieterovu záchranu bych neváhal s 5ti hvězdama, za ten pomalejší rozjezd a přeslazený konec, 4 silný hvězdy. 8,5/10 ()

TheEvilTwin

Herzog je určitě šikovný režisér, stejně tak jako je Christian Bale výborný herec, který si celý film ukradl sám pro sebe a od začátku působí přesvědčivě jako prase a jeho 15 let stará, usměvavá podoba (oproti jeho klasickému výrazu v Batmanovi) byla celkově dost pozitivní. V tomhle filmu snad nemůže být nic lepšího z hlediska džungle, života a přežívání v přírodě, z téhle stránky je to perfektní, stejně tak jako pravdivý příběh havarovaného pilota v zajetí, který má něco do sebe, nicméně pořád mi tam chyběl větší spád nebo rychlejší styl vyprávění dějě. Někdy se to bohužel dost vleklo a kromě scény samotného útěku, který byl solidně vygradovaný, v Rescue Dawn nebyl žádný silnější moment, kvůli kterému bych si film pamatoval. Takhle je to taková lehce nadprůměrná únikovka z tábora, která nabírá na síle zejména kvůli jejímu "podle skutečných událostí". ()

rikitiki

Dost lacině natočené a místy repetetivní (stálý důraz na vyšinutost dlouhodobě zajatých) a rozvleklé (záběry na různé rostliny laoské džungle). U filmu podle skutečné události bych čekala i shrnutí osudů jeho spoluvězňů, takto to působí, že byli jen vymyšlené postavy. SHRNUTÍ: Německá fojak, toprá fojak! ()

Pítrs85

Film spíše o pocitech, než o nějakých dobových událostech (ta tajná mise byla tak tajná, že ani my diváci nevíme, o co vlastně šlo. Stejně tak se už nedozvíme, jaký by osud těch zbylých čtyř uprchlíků). A právě díky dobře zahraným rolím (kde kraluje, jak jinak, Christian Bale) je tento docela neznámý film lehčí nadprůměr a to i přesto, že si z něj kromě Christiana zapamatuju už jen Steva Zahna, borce, co vypadal jak Charles Manson (toho Mansona snad i v nějakým filmu hrál) a krásnou exotickou džungli. 3,5* ()

Janek

Jedno z dalších velmi příjemných letošních překvapení. Herzog natočil neskutečně syrový film, ve kterém cítíte studená chodidla Stevena Zahna a zbytky červů pod nehtama Christiana Balea. Dokonalou zvukovou složku (a velmi příjemný hudební doprovod) doplňují právě herecké výkony. To, co tady předvádí Steve Zahn či Jeremy Davies je něco vskutku nevídaného (mě osobně nejvíce překvapil Zahn). Bale je jako vždy nadstandartní a opět si zde střihl docela slušnou dietu. Už dlouho jsem nezažil takhle dobře budovanou atmosféru. Úplný závěr mi bohužel trochu zamíchal dojmy. Čekal jsem silnou katarzi, ta se bohužel nedostavila. Ale i přesto je Rescue dawn jeden z nejlepších a hlavně nejpoctivějších filmů, co jsem letos viděl. 90% ()

SOLOM.

Po přečtení hrubého obsahu děje, jsem si říkal, to by nemuselo být špatné – něco na způsob Ramba – takže solidní akční podívaná. Jenže brzy jsem pochopil, že tady půjde o něco zcela jiného. Herzog to pojal dost decentním způsobem, nesnažil se zbytečně tlačit na pilu a jelikož šlo „podle skutečné události“, tak vlastně ani nemohl. Ze začátku mě sice trochu sralo vlažné tempo a hlavně český dabing, ale frajírek Christian Bale (mimochodem zvládl svou roli opět skvěle), brzy pochopí, že v Laosu s ním nikdo v rukavičkách jednat nebude a klidně ho nechají nasrat do kalhot. Je ovšem taky pravdou, že jeho pobyt v zajateckém táboře jsem si představoval trochu jinak (tato light verze nebyla ani moc uvěřitelná, ale budiž – šikmoocí neměli moc velké IQ…). Jakmile však přijde na řadu útěk, nastává nejlepší část celého příběhu, kterou tvůrci i herci zmákli na jedničku. Steve Zahn si rovněž nevedl vůbec špatně. Takže ve finále jsem byl spokojený.70% ()

Ilicka

Christian Bale opět předvádí svou schopnost zcela se oddat roli, jít až "na kost". Jeho Dengler projde vývojem, ale ani vietnamské zajetí nedokáže zadržet touhu po svobodě. "I love America. America gives me wings." Z herců mě ještě rozhodně příjemně překvapil Steve Zahn a Jeremy Davies. Navzdory tomu, nepříjemně nervozitu navozující hudbě a působivým osudům jsem se s tímto filmem emočně minula. A ten závěr byl opravdu jen nepříjemnou sladkou pachutí po velmi hořkém snímku. ()

ARI50

Ano pilot to neměl jednoduché a příběh je dobrý ale já jsem opět nenašel cestu k tomuhle filmu. Přesto ho chválím. ()

Bauer

Ano, tak přesně takovéto filmy mi docela seděj. Snímky ze zajateckých táborů mám rád, protože mi silně evokují vězeňské prostředí a to já velmi rád. Film začíná celkem klidně, ale po deseti minutách je z toho parádná dobrodružné drama. Je dobré, že se nechodí kolem horké kaše a jde se rovnou na věc, tudíž o zábavu je postaráno. Sestřelení vojáka ve stíhačče (nebo co to bylo) je dobře natočeno (ne však tak dobře jako třeba ve filmu „Za nepřátelskou linií). Poté sledujeme osud vojáka, jenž se snaží přežít v jungli. Potom ho zaujmuli nepřátelé a ocitl se právě v menším táboře pro vězně, kde se setkává s dalšími američany. A to je ta část, která se mi velmi líbila. Plánování utěku. Mučení věznů bylo opravdu originální (dát člověka do úzské díry ve které je voda a ze které mu kouká jen hlava). A pak přijde na řadu útěk. Jenže tím to nekončí, jelikož tábor se nachází v jungli, takže hlavní hrdinové si musí ještě poradit s tím, jak přežít. Konec si jistě všichni dokážeme představit, že? Film je opravdu skvělý!!! Může zato hlavně výborný herec Christian Bale, protože jeho výkon je vážně skvělý a je zajímavé, že jsem se ještě nesetkal, aby hrál špatně. Docela mně zaujala hudba od Klase Badelta. Toho člověka vůbec neznám a o to je jeho hudba větším překvapením. Bohužel ke konci to ztrácelo tempo a bylo to dosti natahované, takže proto dávám 4*! ()

Richie666

Ano, je to natočeno velmi syrově a realisticky - osobně se mi líbilo, že ten nejpřátelštější ze zajatců se nakonec ukázal jako největší idiot, nebo jak Christian popisoval důvod své touhy stát se letcem, kdy zapracovala krásná obrácená psychlogie. Při útěku vězňů z tábora mi bušilo srdce strachem, jak to dopadne. To vše jsou klady a důkazy poctivé a zdařilé práce na tomto filmu. Nicméně i přesto bych netvrdil, že se jedná o nějak extrémním způsobem odvazovej snímek, nakonec přece jen i ten závěr není tím, co by mě dokázalo dojmout a potvrdit tak pětihvězdičkový rozsudek.. ()

Katullka

Celý film se držel. Člověk si říkal: Ty bláho Herzog to dokázal, neudělal z toho americkou sračku! A pak... To jde do prdele! Posledních 10 minut člověk musí kroutit hlavou a dovolávat se Boha. /// XIII. seminář archivního filmu, UH 2011 ()

ScarPoul

Osobne tvorbu Wernera Herzoga nepoznám ale musím podotknúť že tento film je pre mňa veľkým prekvapeným. Sám Herzog si napísal aj scenár a pozerá sa na vojnu vo vietname s toho absurdnejšieho hľadiska . vätšinou nám servíruje scény ktoré akoby boli vystrihnuté z nejákej grotesky bohužiaľ je ale všetko pravda. Životopisné filmy majú niečo do seba ale snaď až na ten koniec a príšerný český dabing nemám veľmi čo tomuto filmu vytknúť. Možno ešte kameru lebo spravila viac statických záberov akoby bolo nutné ale aj tak máme možnosť vidieť tú pravú krásu prírody takže nie je to až také zlé. Zamerial sa skôr na psychológiu väzňov na ich nádeje sny, trápenia a podobne. Vyšlo mu to skvele niektoré scény sú mimoriadne zimomriavkové - vietnamec pusti zbraň a tá začne strielať všade naokolo alebo jedenie červíkov alebo hada za surova. Medzi mužmi vzniká niečo ako priateľstvo ale aj nedôvera ktorá prejde pri úteku veľkou skúškou. Bale sa dostáva z jednej zlej situácie do druhej a keď po ňom začnú páliť aj vlastný a jeho kamarát zomiera - inak najlepší zahn čo som mal možnosť vidieť - cítiť z plátna zúfalstvo a beznádej ako vravím koniec toto všetko zabíja ale inak je to solidný film ktorý sa na vietnam pre zmenu pozerá bez patriotizmu ale tak ako to bolo ()

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (viac)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků

11.04.2008

Chtěli byste atraktivní zprávy o mladých hezounech a třeskutých předražených velkofilmech? Třeba tu kachnu o Orlandovi Bloomovi v hlavní roli Prince of Persia? A co takhle novinka o dvou ošklivých… (viac)