Bakaláři

Komédia / Krátkometrážny
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Predloha:

Ladislav Županič (poviedka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (viac)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa triatlet k tomuto seriálu (22)

Bakaláři (1972)

Současná snaha o napodobení bakalářských příběhů - Trapasy vyznívá v porovnání s klasikou mizerně. Prostě když uváděl Vladimír Menšík bakalářské povídky,tak to byla lepší zábava. A co když v nich ještě hrál. Vzpomínám na příběhy "Zuby" o televizním mechanikovi amatérovi, nebo třeba "Husa", kde hrála Dáša Veškrnová pacientku v nemocnici, která léčí chmury četbou Švejka. ()

Cizí člověk (1976) (S05E24)

Silný námět, průměrně zpracovaný. Hudební motiv skvěle doplněn hudebním doprovodem. ()

Návštěva (1977) (S06E31)

Převažuje baladická rovina ala Nerudova "Ďědova mísa"... I ty křečovité pokusy otce rodiny (dost nevděčná role pro Václav Vosku) o vtipy jsou hodně smutné... Ladislav Pešek jako vždy 100%. Scénáristicky podprůměrně zpracovaný bakalářský příběh. ()

Domov (1977) (S06E32)

Bakalářský příběh, v němž má místo vtipu navrch drama. Nezklamal František Kovářík, ani se nedivím, že po jeho proslovu babička v Domově sociálních služeb nechtěla zůstat:-) Jiřina Štěpničková přesvědčivá i na malém prostoru. ()

Filip (1978) (S07E09)

Hvězdička za hudební motivy (variace na Carmen v kuchyni a hlavně ukolébavka "Beskyde, Beskyde:-). Ale celkově dost nepřesvědčivý scénář. Hodně přitažené za vlasy. ()

Zuby (1978) (S07E33)

Z pohledu syna televizního mechanika nemůžu hodnotit jinak :-) ()

Balík (1979) (S08E29)

Ačkoliv vypravěč v úvodu zdůrazňuje, že všechno, co se v příběhu odehrálo, zažil, tak zpracování ostravského studia je ve druhé půli tak nevěrohodné, že jsem se nedivil, že "záhadná dáma" utekla. Bez pointy. V úvodu celkem dobře navozena takřka orientální atmosféra v čínské restauraci, ale další pokračování bez nápadu. ()

Školení (1981) (S10E29)

Průměrné zpracování bakalářské povídky (boty a cigareta v posteli???) s předvídatelným koncem. Ale Císler je přesvědčivý :-) ()

Násilník (1982) (S11E32)

Ondřej Havelka ve stále stejné legrační podobě, ale nyní za násilníka. I když doživotí bylo očekávané, tak je soudnička i při druhém zhlédnutí stejně vtipná:-) ()

Slivovice (1983) (S12E21)

Rosůlková coby nedoslýchavá babička dokáže vykouzlit úsměv. Špalkova postava přesvědčivě ukazuje slušný postoj ke starým lidem - v kontrastu k Donutilovu natěrači - flákači. I díky grotesknímu finále skutečně povedená anekdotka. ()

Čepice (1983) (S12E39)

Bakalářská vánoční mikrokomedie o klidu předvánočním a štědrodenním, který je narušen slepičením hlavní ženské postavy (J. Bohdalová). "Vtip je hnutí mysli…" ()

Zkouška (1983) (S12E40)

Bakalářská mikrokomedie psaná životem. Jen datum předtermínu mi nějak nesedí – to asi filmaři upravili, aby mohli příběh vysílat v čase vánočním… Jandák se Smutnou si manžele zahráli i ve Velkém sedle. ()

Maratón (1985) (S14E30)

Komedie? V tom případě příští maraton musím dát hravě pod tři hodiny:-) Ale v samotném závěru jsem se smál, protože ten způsob, jakým běželi maraton, byl fakt směšný... ()

Světlonoš (1985) (S14E32)

Vytírání chodby v košili a kravatě, trable s OPBH... Podprůměrnou povídku zachraňují důchodkyně - Věra Tichánková a spol. ()

Otec (1985) (S14E33)

Netradiční bakalářský příběh. Spíš drama o nepovedeném manželství než komedie. Na malém prostoru se hercům nepodařilo zachytit podstatu partnerského vztahu. ()

Doktor a bubeník (1986) (S15E01)

Střet doktora (Jiřího Sováka) a vypravěče (pacienta). Sovák hravě upotá pozornost, ale překvapivě nenudí ani vypravěč. Vhodně je využito oslovování adresáta /-ů (bakalařů /doktora). ()

Babička (1986) (S15E22)

Babička jako správný generál a hlášení podřízených skutečně nemají chybu, namátkou: Žárovky nikde nesvítí, pro jistotu jsem je všechny povolil. (...)Maso by se nemělo kupovat. Masíčko má běhat po dvorečku, nebo čekat v chlívku, až na něj přijde řada. A když není maso? Tak šustka (škubánky s mákem) přijdou k chuti... Libuše Havelková zahrála nesnesitelnou babičku skvěle. ()

Profesor Popelnice (1987) (S16E07)

Bakalářský příběh z brněnského studia. R. 2012 odvysíláno v "balíčku" s příběhem Straka jako Pohroma v bytě. Erik Pardus nezklamal, ale ta krysa plná blech a další postavy jsou scénáristicky trochu nadsazené... ()

Romance do růžova (1987) (S16E18)

Bakalářské příběhy jsou variabilní, tenhle nepatří mezi ty nejvariabilnější, spíš mezi otravnější - a ty houby za to teda nemůžou. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)