Bakaláři

Komédia / Krátkometrážny
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Predloha:

Ladislav Županič (poviedka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (viac)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa LadyPupu k tomuto seriálu (230)

Blondýna (1980) (S09E17)

Daniela Kolářová jako zástupkyně zákona. Její vyšetřovací metody jsou vskutku nevšední. Má holka za ušima. Nechci spoilerovat, ale akční scéna na konci (honička + židle), tak ta je snad obšlehnutá od Seagala když byl ještě ve formě. ()

Nešťastný šafářův dvoreček (1980) (S09E18)

Bakalářský příběh na téma Jsme jen jednou na světě. To je fakt a proto by si měl člověk dávat majzla, jak tráví čas. A sledování takovejch blábolů rozhodně ke kvalitně prožitému času nepatří. ()

Jíška (1980) (S09E19)

Nerozumím tomu, proč se to jmenuje Jíška, když se zde jíška do polévky řeší celkem asi minutu z celkového času. Ale ok. Příběh o bývalých spolužácích a jednom problematickém synovi se zbytečně dlouhou stopáží. V mini roli snaživého studenta se tady mihne Ondřej Malý. ()

Lavice, moje žena a já (1980) (S09E21)

"Tati, ty máš taky ve škole žákajdu? Ne, já tam mám maminku." Bakalářský příběh o tom, jak mlsnej kocour zatoužil po mladý kočičce a pak byl rád, že je rád a laškovně chrochtal doma na manželku (asi v rámci milostný předehry). Sexy to nebylo, zábavný docela jo. ()

Facka (1980) (S09E22)

Fuck(a)... ()

Tetinka (1980) (S09E23)

Naivní, dost nudný příběh. Jedna hvězdička za Laďku Kozderkovou. ()

Pleš (1980) (S09E32)

"Babičko, ten pán má hlavičku jako knedlíček." Medřickou mám ráda, španělský ptáčky taky a o trémě taky něco vím. Takže za mě spokojenost. Teda ten začátek kdy během prvních dvou minut zazní asi 60x "Miládko", je voser (pardon), ale pak dobrý. MASO... ()

Taška (1980) (S09E34)

Předsvatební psycho v hlavní roli se zeleným Wartburgem a červenou taškou. Splašený ženský v čele s Jiřinou Bohdalovou pro samý jídlo zapomenou při jedné z mnoha zastávek tašku uprostřed sídliště v Žatci. Což neví. Díky tomu skončí na VB, kde se jim snaží pomoct soudruzi příslušníci. Neúspěšně. POZOR SPOILER!!!! Všechno dobře dopadne. Ty vole! Se nedivím, že to tady nemá žádný hodnocení ani komentáře. Jsem asi jedinej blbec, kterej to vydržel dokoukat do konce. ()

Dopis (1980) (S09E35)

Fakt nejsem agent ČT, zaplacený za to, aby tady komentoval to, co ještě nikdy nikdo z produkce ČT nekomentoval. Ale někdo to odstartovat musí, že. Stručně a jasně jde o celkem banální bakalářský příběh o dvou lidech, co se potkají náhodou, i když ne vlastně tak úplně... Pro zajímavost: v roli recitátorů se tu mihne Čenský se Svobodovou, kteří si o rok později střihli hlavní role v Lásce na druhý pohled. ()

Host (1980) (S09E36)

Díky Sovákovi dobrý, jinak je to o ho*ně. ()

Kbelík (1981) (S10E01)

Nehodnoťme v rámci tohoto příběhu nevěru jako takovou, ale celkové zpracování. A to se u této bakalářské povídky povedlo luxusně. Bláha v roli záletníka, kterej řeší, že v proužkovaném pyžamu bude vypadat jako cuchta, je opět k sežrání (i s tou svojí bosou hlavou a v pyžámku jiném, zato s více apartním potiskem). A Vránová... To je bohyně jako vždy. "Hergot, kdybys mi aspoň ty vodpadky vynes." Vynesl a taky z toho byl prů*er. A proto platí, že co je v domě, není pro mě. A na sídlišti obzvlášt. ()

Dveře (1981) (S10E02)

Bakalářský příběh na téma Tak tomu říkám smysl pro humor! Škoda, že ve výsledku se smysl pro humor, respektive humor samotný, víceméně ztratil. ()

Hračička (1981) (S10E04)

Bakalářská povídka na téma Jeden za všechny, všichni za jednoho vypráví o čtyřech kamarádech pracujících v jednom podniku. Nejstarší z nich (Jiří Císler) má koníčka - sbírá žertovné předměty, kterými rád šokuje své kolegy... ()

Vedoucí (1981) (S10E05)

Josef Karlík jako vedoucí vychází bez problémů s muži, ovšem k ženám se chová neurvale. Ty se tedy snaží zjistit, co za jeho nevhodným chováním stojí... ()

Kačenka (1981) (S10E07)

Jediná výhoda tohoto bakalářského příběhu (mmch. na téma "Kdybych to neviděl na vlastní oči, tak tomu neuvěřím!" což úplně sedí) je ta, že stopáž nepřesahuje 15 minut... Edit po druhém zhlédnutí: nejlepší herecký výkon podala kachna. ()

Myš (1981) (S10E08)

Blbé, slabé, předvídatelné... ()

Herečka (1981) (S10E09)

Bakalářský příběh o tom, že šikovná ženská, i když je ošklivá (jako tady mladá Kořínková), voblbne každýho chlapa a ten je za to ještě rád. Teda aspoň chvíli :-) ()

Záhada u půdy (1981) (S10E16)

Když vidím v programu mnou dosud neviděný díl Bakalářů rozšíří se mi zorničky, tep se zvýší na maximum a jsem plna očekávání věcí nadcházejících... Jenže pak přijde nějaká takováhle blbost a je to v háji. Holt, z ho*na bič neupleteš, takže ani slušní herci nic víc z tak slaboučké zápletky vypotit nemohli. ()

Ponožky (1981) (S10E18)

Trochu mě mrzí, že do hlavní role nebyl obsazen např. Kanyza nebo Kratina, oba v roce 81 vypadali fakt dobře. Protože koukat se 17 minut na téměř nahýho Řehoře se zavinovačkou proklatě nízko je fakt perverzní. Se budu v noci odkopávat z toho. Ale dobrý. Diskobolos to má za tři. ()

Obraz (1981) (S10E22)

Bakalářský příběh o tom jak, mladí manželé alias Květinka a Pejsánek vyměňovali furt dokola jeden hnusnej obraz za druhej. Je to ten typ příběhu, kterýmu by bohatě stačila stopáž do 10ti minut, ale možná ze mě mluví nasranost, protože mi doma taky visí jeden hnusnej darovanej obraz. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)