Bakaláři

Komédia / Krátkometrážny
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Predloha:

Ladislav Županič (poviedka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (viac)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa zdeny99 k tomuto seriálu (67)

Série 9 (1980) (S09)

Bakaláři jsou kultovní cyklus krátkých povídek různorodé kvality. Některé jsou úžasné od začátku do konce. Jiné nestojí za nic, ale poslední minuta svým vyvrcholením to celé změní. A další jsou úplně marné. Stejně jako tomu bývá v jakýchkoliv povídkách. Tyhle přece mají v sobě něco svého, a to ten svůj kult. Ty slavné československé herce, kteří v nich hráli a především to retro, které na vás dýchne z každého dílu. [608. hodnocení, 1. komentář, 63%] ()

Abiturientský večírek (1980) (S09E06)

Slabá bakalářská povídka z prostředí třídního srazu po x letech. Sejdou se tam dva bývalí manželé, přičemž on (Radek Brzobohatý) doufá v návrat ke své bývalé manželce (Jana Hlaváčová). Tohle ústřední téma celkově tak nějak vyšumí, nic extra se nestane, a tak z celého krátkého filmu vynikne nejvíce ukecaný bavič Josef Dvořák. Kromě podprůměrného příběhu je otřesné také vizuální provedení. Na těch televizních interiérech je hodně moc vidět, že zde bylo na film minimum financí. Chvílemi to připomíná spíše divadlo. [72. hodnocení, 8. komentář, 63%] ()

Pyžamo (1980) (S09E16)

Startér a především koktající Bláha, jak představuje všechny papaláše v závěru, zachránili celou tuhle bakalářskou povídku. [339. hodnocení, 19. komentář, 75%] ()

Série 10 (1981) (S10)

Bakaláři jsou kultovní cyklus krátkých povídek různorodé kvality. Některé jsou úžasné od začátku do konce. Jiné nestojí za nic, ale poslední minuta svým vyvrcholením to celé změní. A další jsou úplně marné. Stejně jako tomu bývá v jakýchkoliv povídkách. Tyhle přece mají v sobě něco svého, a to ten svůj kult. Ty slavné československé herce, kteří v nich hráli a především to retro, které na vás dýchne z každého dílu. [656. hodnocení, 1. komentář, 65%] ()

Hračička (1981) (S10E04)

Pocákanej inkoust na svetru, na stole, na záclonách... no prostě všude. Nádhera :-) [29. hodnocení, 2. komentář, 57%] ()

Kačenka (1981) (S10E07)

Slabá bakalářská povídka o ztracené kachně, která mimo jiné vypadá dost zhuleně. A o jednom milenci, kterého mimo jiné hraje Lábus..., jenž je podezřelý z krádeže té kachny. Kamera je příšerná a scénář ještě horší. Ucházející je snad jen ta stopáž. [81. hodnocení, 8. komentář, 52%] ()

V porodnici (1981) (S10E25)

Hezká kravinka z porodnice, ve které si luxusní pusinka Dana Bartůňková (ta namyšlená kráva z ČERTY NEJSOU ŽERTY) zajede na zkoušku do porodnice, aby se za pár hodin mohla vrátit ke spícímu manželovi a tentokrát už jeli naostro k porodu. Vtip tomu dává tradičně Vladimír Menšík, především s těmi jeho kuželkami v bříšku. Škoda jen toho, že více prostoru nedostala ta rajcovní milfka z KDO JE KDO, Stanislava Bartošová. Tady byla jen na chvíli a ještě v odporném kostýmu zdravotní sestřičky. [141. hodnocení, 12. komentář, 53%] ()

Fotbalová odysea (1981) (S10E33)

Vlastimil Hašek coby fotbalový fanoušek a cholerik, který neunesl, že přestala hrát stará Tesla zrovna při kopání penalty. Trošku mi tím připomíná Vladimíra Menšíka z filmu MŮJ BRÁCHA MÁ PRIMA BRÁCHU. Jenže tenhle Hašek je už fakt extrém. A to jak pak běhal po dědině se synáčkem a hledal, kde by se mohl na ten fotbal dokoukat. Mě přišlo, že běhali po tý dědině víc jak 90 minut... :D [79. hodnocení, 12. komentář, 55%] ()

Nohejbal (1981) (S10E40)

Průměrná povídka z bakalářů o tom, jak to chodilo před x desetiletími. Chlap chodí na nohebal, neumí nic uvařit. Ženská se stará o domácnost a vaří, z dnešního pohledu sci-fi. A hlavně ta poslední Štěpánkova věta o tom, jak si představuje ženu, aby mu vařila, mi přišla dost sprostá. Dnešní ženská by ho hnala. [75. hodnocení, 11. komentář, 43%] ()

Knedlíky (1981) (S10E41)

Nepřijde mi to ani jako bakalářská povídka, spíše jako takový kratší díl něčeho jako jsou CHALUPÁŘI. Starej Kopecký se vsadí o rum jamajského rumu, že sní otýpku slámy. Jenže nakonec pár kousků slámy zapálí na pánvi, na to hodí salám s vajcama a je hotovo. Sázku nakonec tím vyhraje, ačkoliv vlastně žádnou slámu nesnědl. A chlapi v hospodě jen čumí skrz výdejní okénko. A pak cestou z hospody spadne z trnky. Moc logiky to sice nemá, ale sranda to je. [94. hodnocení, 9. komentář, 49%] ()

Série 11 (1982) (S11)

Bakaláři jsou kultovní cyklus krátkých povídek různorodé kvality. Některé jsou úžasné od začátku do konce. Jiné nestojí za nic, ale poslední minuta svým vyvrcholením to celé změní. A další jsou úplně marné. Stejně jako tomu bývá v jakýchkoliv povídkách. Tyhle přece mají v sobě něco svého, a to ten svůj kult. Ty slavné československé herce, kteří v nich hráli a především to retro, které na vás dýchne z každého dílu. [321. hodnocení, 1. komentář, 58%] ()

Viktorka (1982) (S11E07)

Krátký, průměrný díl ze starých Bakalářů z doby, kdy jen někdo měl doma televizi. A když už ano, tak to byly takové ty velké, těžké Tesly, které se občas porouchaly a domácnosti navštěvoval opravář televizí. Jenže majitelem televize je takovej starej průmyslovej vykuk, který si stojí za svým, že televizi musí opravit sám, i když je v záruce. Takovou situaci si už dneska nedokážeme představit a už vůbec ne ten výrok na samém konci Marie Rosůlkové, že v jejím mládí stačilo ženě uvařit muži, aby zachovala harmonii v domácnosti. V 80. letech to bylo o televizi a dneska už harmonii domácnosti musí zachovávat mužii. [58. hodnocení, 6. komentář, 41%] ()

Carmen (1982) (S11E12)

Jedna z nejhloupějších bakalářských povídek, která se odehrává na maškarním bále, jenž bohužel opravdu odpovídá televiznímu snímku za pár korun. Nějaké ty barevné třásně zavěšené ze stropu, komparz příšerně se ploužící po parketu, chování lidí, které opravdu neodpovídá taneční zábavě. Nejtrapnější byl ovšem ten konec, kdy se Dáša převlékla do jiného kostýmu a její manžel ji nepoznal. Ještě trapnější bylo finální rozluštění Dášiny pasti, kdy byla úplně klidná. [68. hodnocení, 8. komentář, 43%] ()

Série 12 (1983) (S12)

Bakaláři jsou kultovní cyklus krátkých povídek různorodé kvality. Některé jsou úžasné od začátku do konce. Jiné nestojí za nic, ale poslední minuta svým vyvrcholením to celé změní. A další jsou úplně marné. Stejně jako tomu bývá v jakýchkoliv povídkách. Tyhle přece mají v sobě něco svého, a to ten svůj kult. Ty slavné československé herce, kteří v nich hráli a především to retro, které na vás dýchne z každého dílu. [673. hodnocení, 1. komentář, 56%] ()

Šípková Růženka (1983) (S12E11)

Puberťáci Langmajer a Aubrecht (ten co se dvořil učitelce ve VESNIČKO, MÁ STŘEDISKOVÁ) zkouší sbalit škaredou, otylou Romanu Kvapikovou prostřednictvím ochotnického divadla. Podprůměrný bakalářský příběh, který byl úplně k ničemu. [69. hodnocení, 8. komentář, 39%] ()

Výtah (1983) (S12E30)

Dáša uvězněná v dost divným výtahu. Jen hlava jí z něj kouká. To fakt vypadalo srandovně, obzvláště když měla vedle sebe retro model trambusu na dálkové ovládání a na jeho korbě víno. Bohužel to bylo jediné dobré na téhle povídce. Jinak je to naivně divná blbost s ještě divnějším opravářem výtahů, listonošem Jiřím Wimmerem. [87. hodnocení, 9. komentář, 62%] ()

Zkouška (1983) (S12E40)

Povedená bakalářská povídka o bláznivé studence, která si myslí, že neudělá zkoušku, a proto nežije ničím jiným. Dokonce je ta zkouška pro ni přednější než její těhotenství. Jen mi nesedělo to, že tu zkoušku bude dělat v předtermínu na Štědrý den. Asi aby to bylo více dojemné v tomto krátkém filmu. [168. hodnocení, 20. komentář, 61%] ()

Série 13 (1984) (S13)

Bakaláři jsou kultovní cyklus krátkých povídek různorodé kvality. Některé jsou úžasné od začátku do konce. Jiné nestojí za nic, ale poslední minuta svým vyvrcholením to celé změní. A další jsou úplně marné. Stejně jako tomu bývá v jakýchkoliv povídkách. Tyhle přece mají v sobě něco svého, a to ten svůj kult. Ty slavné československé herce, kteří v nich hráli a především to retro, které na vás dýchne z každého dílu. [330. hodnocení, 1. komentář, 54%] ()

Křeček (1984) (S13E02)

Tak tohle je hodně slabá bakalářská povídka. Pokud vás nepobaví vystrašená Dagmara se svým šíleným řevem z křečka, tak tam nenajdete vůbec nic vtipného. A už vůbec tam není nic překvapivého, a to je špatně. Protože právě vtipem a překvapením bakalářské povídky vždycky vynikaly. [97. hodnocení, 9. komentář, 49%] ()

Série 14 (1985) (S14)

Bakaláři jsou kultovní cyklus krátkých povídek různorodé kvality. Některé jsou úžasné od začátku do konce. Jiné nestojí za nic, ale poslední minuta svým vyvrcholením to celé změní. A další jsou úplně marné. Stejně jako tomu bývá v jakýchkoliv povídkách. Tyhle přece mají v sobě něco svého, a to ten svůj kult. Ty slavné československé herce, kteří v nich hráli a především to retro, které na vás dýchne z každého dílu. [357. hodnocení, 1. komentář, 57%] ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)