Dvojnásobná držitelka Oscara Hilary Swank hraje v tomto poutavém příběhu o dětech ulice vychovaných v pouličních přestřelkách a s drsným postojem k životu – učitelku, která jim chce dát, co potřebují nejvíce: jejich vlastní hlas. Odehrává se na chráněné půdě školy ohrožené násilím a rasovým napětím, učitelka Erin Gruwell musí bojovat s předsudky autorit, jestliže jí záleží na těchto studentech. Děti vypráví vlastní příběhy a poslouchají příběhy ostatních, skupina pravděpodobně "nevzdělatelných" teenagerů objeví sílu snášenlivosti, znovu získají své zničené životy a změní svůj svět. S elektrizujícími výkony hvězdného obsazení, včetně držitele Zlatého glóbu Patrick Dempsey (Grey´s Anatomy) a zpěváka Maria, film Mezi řádky je založený na uznávaném bestselleru, "The Freedom Writers Diary". (oficiálny text distribútora)

milancecil

Na skutečných událostech založené a působivě zpracované společenské drama o moci a bezmoci v prostředí vyhrocené nesnášenlivosti mezi organizovanými etnických skupinami, o jejich silném vlivu, který zasáhl i do chodu a výuky na střední škole, příběh mladé, odvážně učitelky Erin Gruwell začínající s třídou prvního ročníku na Woodrow Wilson High School v Long Beach v Kalifornii, kdy ona sama, jen se svou neústupností a silným přesvědčením, dostane své studenty i přes počáteční, beznadějně se jevící konfrontaci, postupně do stavu usmíření, vzájemné tolerance a ochoty ke spolupráci, podaří se jí tak něco naprosto mimořádného, až popírajícího trudnou realitu tam venku, před branami školy, rozvine v nich to, čemu soustavné pouliční boje po léta bránily, úctu k sobě samým a k sobě navzájem, přes zájem o pochopení jejich obtížných životů a podmínek v nichž mimo školu žijí dokázala pro ně vytvořit ze školní třídy jakoby velký záchranný člun, kde všichni pospolu sdílejí společný cíl, změnit svůj dosavadní, bezvýchodně vypadající život, odpoutat se od něj a přeplavit směrem, kde pro ně pojem životní perspektiva nebude jen bezobsažné, prázdné slovo, pomohla jim objevit možnosti pro jejich vlastní uplatnění mimo svět každodenního násilí a strachu, skvělé a povzbudivé dílo, s bez pochyb oprávněným diváckým ohlasem, vždyť právě taková témata budou patřit v kinematografii vždy mezi ta nejcennější. ()

Smileface

Popravdě, mě tenhle film připadal až přiliš patetický na to, abych ho bral opravdu vážně. Vše se v dobré obrátilo, doslova během pár minut: Z gangstera se stal uplakaný svatoušek a z gangů spolek čtivých umírněných intelektuálů. Sorry MTV, ale tohle ti fakt nežeru, přívlastek "podle skutečné události" ještě neznamena, že musím věřit, že se to takto opravdu událo. ()

lewwin

Plné patosu a těžko uvěřitelných momentů. Hilary Swank hraje již tradičně na úrovni, což ale film rozhodně nezachraňuje. Kromě místy skutečně plytkých dialogů je dost těžko uvěřitelný i tak rychlý přerod dětí ulice v nadšence do vzdělávání. Mimo to si myslím, že film zabývající se podobnou tématikou s Michelle Pfeifer v hlavní roli se tohoto tématu chopil lépe. ()

Soweek

Kdyby to nebyl už asi miliontý film zabývající se rasovou tematikou a nebo by byl aspoň trochu odlišný od jiných filmů, ale ničeho nového se tu nedočkáte, navíc momentů, které by vás měli chytnout za srdce tu zrovna moc není a Hilary Swank taky nijak nepřekypuje talentem. 2,5* ()

Lenka_J

Velmi silný příběh o partě dětí, které to v životě neměly jednoduché. Krásný film se skvělým hereckým výkonem Hillary Swank. ()

BlackTom

No hej, pekný film, aj herecké výkony sú ok... Hudba, scenár tiež v pohode, brácho... Ale nik ma nepresvedčí, že po pár tvrdých rečiach o holokauste, škodlivosti rasizmu a lekcií o tom, čo má s tebou tvoj negerský / skurvený belošský / rákosnícky / hispánsky spolužiak spoločné, sa z člena gangu stane útlocitný humanista. Ale prosím vás... Milý Hollywood, my nie sme takí debili, aby sme to zhltli... ()

Witta

Film se nese v duchu Dangerous Minds za doprovodu MTV hiphopových hitů. Jelikož celý průběh filmu je naprosto předpokládaný, jediným překvapením pro mě zůstává Hilary Swank v hlavní roli, která sice hraje dobře, ale ve filmu, který zde již mnokokrát byl a mnohokrát lépe. ()

dopita

Mladá a naivní učitelka plná ideálů nastoupí do školy plné kriminálníků a myslí si, že změní svět. No samozřejmě se to odehrává naprosto předvídatelně. Nejdřív na ní žáci kašlou, aby si je postupně získala. Natočeno je to podle skutečných událostí. Až se nechce věřit, že se něco takovýho skutečně kdysi odehrálo, páč příběh na sto honů smrdí banalitou a všechna ta dobrota a upřímnost je až hysterická. Je to zvláštní případ toho, kdy režisér silně neukočíroval emoce (až mi chvílemi bylo blivno...), na druhou stranu se mu ale nedá upřít jistá zručnost co se tempa vyprávění týká. Takže film uteče jako voda, ovšem voda chvílema dost zapáchající. ()

LucLucky

Freedom Writers mají podobný scénář jako Dangerous Minds s Michelle Pfeiffer, taky se celý film odehrává na střední škole, ve třídě "problémových" žáků do které přichází v tomto případě učitelka v podání Hilary Swank. Freedom writers jsou ale dle mého názoru daleko silnější a emocionálnější ve všech směrech. začátky jsou velice krušné, ale posléze si ke svým žákům cestu najde a dokáže v nich vzbudit zájem o vzdělávání se. Film ukazuje jak je profese učitele/ky nesmírně důležitá, jelikož pomáhá dětem/teenagerům utvářet si názory, pohled na svět a formuje jejich budoucí osobnost. Hilary Swank dokázala ve své třídě to, co by se dalo klidně nazvat jako "mission impossible", a to integrace rozdílných národností v oblasti rozdělené na gangy. Jí se to ale podařilo a dokázala u svých žáků vzbudit toleranci až přátelství ke druhým bez ohledu na barvu pleti či odlišné národnosti. Kvůli tomu jaké emoce u mě film vyvolal je to jasných 5/5. ()

wosho

Ukázkové drama made in Hollywood natočené podle pravdy. Režie, scénář, hudba, kamera-vše podle linie. Téma je silné a herecké obsazení zajímavé, ale celé to je natočené jak přes stokrát použitý kopírak. ()

janisska

Občas se najde film, kterému chci dát za každou cenu co nejvyšší hodnocení ještě předtím, než ho vidím. Tohle byl jeden z nich a bohužel mě zklamal obrovsky. Freedom writers navazují formálně i obsahově na Dangerous minds, ale oproti předchozímu snímku zůstávají (zoufale se snažíce o přehlednost) neustále na tom nejnudnějším povrchu. V Dangerous minds se zdálo, že film přirozeně plyne (jen tak, ničím jakoby neřízen), a zároveň odhaloval mnoho paradoxů současnosti. Freedom writers vytvářejí paralely s minulostí, aby mohly současnost nahlédnout - jakoby nově - ale akorát tím ohoblují cokoliv, co by mohlo být potenciálně zajímavé. Silné příběhy se oslabují, tušené hloubky a výběžky se nivelizují. Všechno kontroverzní se redukuje na úhledný a cituplný citát. Romantická dějová linka je přidána naprosto svévolně, je tu zřetelně navíc a nedá se opodstatnit ničím kromě jakési latentní ambice psychoanalyzovat filantropii. Oproti Dangerous minds se film tváří, jako by si vyloučené skupiny obyvatelstva svůj osud určily samy - a měly by zřejmě čekat na bílou vůdkyni, která je z jejich neinformovaného neštěstí vyvede. Dangerous minds si v sobě nesly alespoň částečně étos "protioficiálního" vzdělání, např. partnerství ve školství; tady je naivně moudrá měšťka, která si místo koupě nové čivavy pořídí pár školáků. Hegemonní kultura se tu dělí na osvícené, kteří jsou ochotni trochu světla přinést i nebohým, méně kulturním menšinám, aby tyto mohly vystoupat výš, a neosvícené, kteří nižší kulturu jednou provždy odsuzují k její nízkosti. Tohle s prominutím debilní dělení ve mně ubilo cokoliv, co by mohlo potěšit třeba i jen část mého naivního diváctví. ()

Hanys_

Studiem holocaustu se i z těch nejdrsnějších gangsta stávají milující děti. LaGravenese selhal jako scénarista (ty dialogy vážně bolí) a jako režisér to rozhodně nevylepšil. Fakt, že je tohle založené na skutečném příběhu, je to nejzajímavější z celého filmu. 4.5/10 ()

Drc

Film s velice silným příběhem a po počátečném rozjezdu i atmosférou. Přestože si určitě ani tvůrci nemohli představit život v zobrazené komunitě, povedlo se jim ho aspoň v rámci možností přiblížit divákovi, a to i přes určité idealizování a naivitu. Přirovnání současné rasové nesnášenlivosti k Holocaustu může být nepřesné, ale ze své podstaty velice trefné. Doporučuji na shlédnutí. ()

santiamén

Těžko hodnotit. Chápu některé otrávené úšklebky nad téměř vykalkulovanou sentimentalitou, na druhou stranu považuji výtky typu "během půl hodiny se z gangsterů stali svatoušci" za neférové. Jde o dvouhodinový film, který mapuje čtyřleté studium jedné třídy - jednou tu proměnu prodělat musí. Filmů na tuto tematiku jsem zhlédla několik a rozhodně si nemyslím, že takové Panu učiteli s láskou s vychvalovaným Sidneym Poitier je snad střízlivé dílo, neutočící na city úplně stejnou měrou. Všeobecně to vypadá, že všechny podobné filmy se nakonec patosu nevyhnou, možná proto, že s námětem "utlačovaný outsider bez podpory rodiny změnil svůj osud a rozhodl se něčeho dosáhnout" se moc čarovat nedá. A vzdal by vůbec takový suchý, věcný, polodokumentární snímek dostatečný hold předobrazům těchto postav? Kdybych musela z prostředí školních lavic něco doporučit, byl by to román Džungle před tabulí Evana Huntera. ()

Mleako

Je to takový klon Nebezpečných myšlenek, ale i přes ne zrovna originální námět, udržel film moji pozornost celé dvě hodiny, takže dávám 3*. ()

kwoky

Můj šálek kávy. Příjemný film, který ukazuje obrovské množství lidskosti. Ničím mě nerušil ani nenudil a prostě jsem si ho užil. Kéž by to takto běžně fungovalo i v reálu. Ach... ()

Smysl života v dopisech

Smysl života v dopisech

26.05.2006

Dvojnásobná držitelka Oscara za herecký výkon ve filmech Kluci nepláčou a Million Dollar Baby, Hillary Swank, opět spojí své síly s režisérem Richardem LaGravenesem v snímku P.S. I LOVE YOU. Adaptace… (viac)