Parfum: Príbeh vraha

• Česko Parfém: Příběh vraha (viac)

Jean-Baptiste Grenouille má vlastnost génia – svým nosem dokáže zachytit, detailně popsat a charakterizovat všechny vůně, které se kolem něj mihnou. Okamžitě rozpozná jejich složení, míru použitých komponentů, čehož využívá pro výrobu těch nejúžasnějších parfémů na světě. Zoufale však touží po vytvoření dokonalé vůně. Naprosto zbavený citu se rozhodne vytvořit démonickou vůni, jejíž základní esencí bude vůně mladé dívky, nevinné a čisté. A učiní pro to vše... (oficiálny text distribútora)

Vlkopec

Po shlédnutí filmu si říkám, jak výstižné je někdy rčení, že méně by bylo více. Kinematografická opulentnost filmu je uhrančivá, ale více než dvouhodinový film prostě neutáhne, když příběh má obrovské trhliny. Kdyby příběh byl komornější a ubral na absurdní mytologičnosti, mohl mít velkou sílu i hloubku. Takhle některé scény působí nechtěně komicky. Tykwer prostě zbytečně tlačí na pilu. Hrdina jeho filmu je superman nejen ve světě vůní a pachů, ale i v logistice přepravy mrtvých těl a destilačních přístrojů (které nejspíš nosí po kapsách). Byl jsem zklamán a nemůžu film doporučit, ale na druhé straně má film tolik dílčích kvalit, že mi přijde nepřípadné dát mu jen dvě hvězdičky, které by si jako celek podle mne zasloužil. ()

Thalin

Jen málo který film umí převést knihu a pocity z ní tak dobře na plátno. Už při barvitém popisování v knize jsem si dokázala vše dokonale představit, pomalu i ten všudypřítomný smrad, ale filmová verze tomu dodala ten správný vizuální rozměr. Málo mluvný Grenouille byl zachycený skvěle. Snad jen, že na tuhle postavu je Ben možná až moc "hezký" a má výraz andílka. Knižní je popisovaný vyloženě ošklivě, ale neberu to jako mínus, aspoň se na něj dívalo lépe než na nějakého ohavu. Jsem i ráda, že ve filmu byly vynechané některé části, takhle to bylo zkrátka perfektní. Neumím si ani představit jinou  verzi. ()

NikiVai

Tenhle film je hodně o smyslech, to co divákův zrak vidí přetváří mozek na čichové vjemy. Skvělá umělecká práce. Příběh sám o sobě je pomalý, srozumitelně zpracovaný. Skvělá je i úloha vypravěče, protože Jean-Baptiste toho moc nenamluví. Finále pro mě bylo až moc fatální, ale v celkovém smyslu jej lze i pochopit. Super zážitek. ()

Kivis

Pustil jsem si po dobrých deseti letech a opět jsem žasnul, jak perfektní tenhle kousek je. A vůbec nestárne. Jeden z filmů, který trvá přes dvě hodiny, ale máte pocit, že i kdyby trval tři, užijete si ho bez mrknutí oka. Velmi povedený casting včetně vedlejších rolí. Vtipně vyřešený konec. Pohádka pro dospělé jako vyšitá. Jen sem tam se nám drobátko zvrhává do režisérských orgií. ()

nikhaj

Fetisik pana cmuchala, ktory nakoniec vyvanie. Vyboerne dobove prostredie, ochutnavka z do par storoci iba dozadu. Krutos a pomatenost,  zaujimava cesta hladania s eba sameho. Ako sa hovori rovno za nosom ()

Lady_Lea

Vždycky samozřejmě existuje možnost, že se mi film zrovna netrefil do vkusu nebo nálady. Tohle ale bude trochu jiný případ. Tenhle film jsem totiž už viděla, jen si z něj moc nepamatuju. Šlo o vizuálně podmanivou podívanou, se kterou dobře ladila i hudba... A zřejmě to mnohým stačí. Jenže ono to působilo jako obraz namalovaný jen proto, aby se líbil - prostě prázdně a komerčně. Zápletka byla celkem zajímavá, bohužel se ale v jednotlivých částech střídala větší či menší míra nevěrohodnosti a absurdity, což vygradovalo v závěru. A celkově se na můj vkus film příliš táhl. ()

diax3

Film, jakých moc neni. Má příběhovou rovinu (poeticky a řemeslně dokonale zpracovanou), která dokáže pohltit a způsobí, že vám naběhne husina. Ale k tomu navíc je tam ještě tajná přísada, a když chcete, tak vás to donutí myslet o zkázonosnosti posedlosti, o tom, že velký věci většinou něco stojí... a kde je hranice toho, kdy to za to opravdu stojí. ()

V-TECH

Ačkoliv (a vlastně právě proto), že se celý film točí okolo čichu, je to především úžasný vizuální zážitek. Skoro si člověk v kině ty vůně (a pachy) představuje... A pak, že je předloha nezfilmovatelná :/ ()

Ywec

Zřejmě nebude dlouho chybět a dočkáme se názvů filmů jako Avon: příběh Kájínka či Dior: život váguse. Parádní ukázka mystifikace, při které režisér Tykwer vodí celé kino za "nos". Většina příběhu se odehrává v realitě a je velmi vtahující. Ben Whishaw je deviant jak vyšitý a vy mu sčítáte jeho vroubky. Zatímco přemítáte jestli by bylo lepší lámat ho kolem nebo ho radši pověsit za jeho frňák z nejvyšší hradební věže, on bere situaci do vlastních rukou... ()

Kukinho

Po zhlédnutí tohoto zvláštně krásného filmu jsem musel se zhodnocením chvíli počkat. Drtivá většina mých známých totiž konstatovala, že nebýt posledních deseti minut "velmi zvláštního" vyvrcholení snímku šlo by o skvělou věc. Neodolal jsem a raději si přečetl literární předlohu Patricka Süskinda a až poté mi hodně věcí došlo. Ve zkratce: nedejte na duchy a na Jeana-Baptistu Grenouille se běžte podívat, stojí to za to! P.S.: Skvělí jsou Alan Rickman (prof. Snape z Harryho Pottera) a hlavně Dustin Hoffman jako stárnoucí parfumér. V jeden den jsem viděl Parfém i Přátelství a také tady mi oblíbenc Dustin ve vteřinovém záběru proběhl. ()

tovarnik

Po famózní první polovině odehrávající se v Paříži 18. století, přichází polovina druhá, která bohužel ztrácí dech a je následně "doražena" opravdu hloupým koncem. Škoda. * navíc přidávám za perfektní audiovizuální zpracování. ()

Benilta

To snad ne! Po tak dlouhé době se konečně ukázal film, který patří určitě k nejlepším poslední doby v daném žánru. Velké dílo, které dává divákovi naději, že se stále může napsat kvalitní scénář pro dramatický thriller a že se také stále najde režisér, který ho využije. Výborně Tome Tykwere, výborně! Dle mého názoru má film skvělou výpravu. Dustin Hoffman hraje velice přesvědčivě a šíleným způsobem v dobrém slova smyslu mě překvapil Alan Rickman, o kterém jsem si myslela (nejen v Harry Potterovi v roli profesora Severuse Snapea) vždy, že má talent a že hrát jednoznačně umí. ()

bemygirl

Nečekal jsem nic zvláštního,ale tenhle film mě mile překvapil. Byl prostě jiný. Neobvyklý námět a výborně zpracovaný. A když jsem až na druhý den přemýšlel co všechno by se s tím parfémem dalo podniknout. . . prostě nářez. ()

Marcos88

Páčilo sa mi ako sa Tykwer pohral s atmosférou a vizuálnou stránkou a nesnažil sa otrocky držať knižnej predlohy. Aj keď to sami poznáte kniha je kniha. Čo ma ale prekvapilo bolo finále. To čo malo znamenať ? U mňa úplná katastrofa. Možno by som tento koniec zaradil ako altrnatívu a pichol ju do bonusov. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Vražedný Parfém v moderním pojetí

Vražedný Parfém v moderním pojetí

25.06.2018

Knižní bestseller Parfém: Příběh vraha, který v roce 2006 zadaptoval do filmu Tom Tykwer (Atlas mraků), se dočká moderního převyprávění od televizního režiséra Philippa Kadelbacha (Válečná generace,… (viac)

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

26.11.2011

Produkce nové bondovky Skyfall konečně odtajnila, koho bude hrát dávno obsazený Ben Whishaw, jehož proslavila role Grenouilla v Parfému: Příběhu vraha. A je to docela překvapení: jde o roli Q,… (viac)

Bond 23: Název, holka, písnička

Bond 23: Název, holka, písnička

11.10.2011

Prozatím jsou všechno pouze dohady. Natáčení ale začne zanedlouho (v Jižní Africe, která nahradila původně plánovanou Indii), takže jde o fámy blížící se pravdě. Název třiadvacáté regulérní bondovky… (viac)