Pí a jeho život

• Česko Pí a jeho život (viac)

Dospelý Pí Patel, ktorý sa rád označuje za katolíckeho hinduistu, rozpráva v Montreali mladému spisovateľovi svoj príbeh. Vyrástol v Indii, kde jeho rodičia vlastnili zoologickú záhradu. Pri sťahovaní do nového domova v Kanade v roku 1977 loď stroskotala a na záchrannom člne prežil iba 17-ročný Pí s niekoľkými zvieratmi, ktoré onedlho zožral bengálsky tiger Richard Parker. Stroskotanec Pí musel nájsť spôsob polužitia s nebezpečnou šelmou v malom záchrannom člne, aby veľmi rýchlo sám neprišiel o život. Oporu v najťažších chvíľach mu poskytovala jeho viera a spomienky na detstvo. Plavba trvala 227 dní. 17-ročný chlapec na svojej životnej výprave napokon rýchlo dospel v muža a prežil úžasný príbeh, v ktorom mu boli oporou hlboká viera, úcta k prírode, láska k životu a poznanie významu obyčajných vecí okolo seba. (TV JOJ)

nascendi

Tretí film od Ang Leea a tretí krát nadelené iba tri hviezdičky. Nedokážem sa naladiť na režisérovo videnie sveta, na spôsob jeho rozprávania príbehu, na jeho poetiku a mystiku. Tak iba pozerám a pozerám. Obrázky to boli pekné, situácie a správanie sa však krajne neuveriteľné a tak ma to všetko po čase dosť nudilo. Verím, že sú diváci, ktorí všetko to, čo chcel režisér do svojho filmu vložiť, v plnom rozsahu vnímajú a rozumejú tomu. Ja sa musím uspokojiť s tým, že k nim nepatrím. ()

cukorek

Klobúk dole pred prácou Anga Leeho, film má neskutočnú prepracovanosť, skvelé efekty, zostrihanie, ponúka úchvatné zábery prírody a zvierat aj keď vraj s počítačovou pomocou ako napísal gogo76, ale to mi vôbec nevadilo a ani som nad tým počas filmu neuvažoval a za spomenutie každopádne stojí aj prelínanie medzi scénami, keď v pozadí nasledujúcej scény doznieva istý element z predošlej. Čo tomu filmu chýba? Dôveryhodnosť a to v dosť veľkej miere, pretože to čo sa stalo v istých okamihoch "nedokáže ani kúzelník". Usmrtenie kozy z poza mreží tigrom a následné pretiahnutie cez mreže, či niektoré činy na mori a odolnosť mladého chlapca poveternostným podmienkam bolo ranou pod pás. Etnické pridelenie a spôsob života mi pripomenuli film Milionár z chatrče a tiež aj osudové zovretie mladého chlapca s jedným podstatným rozdielom - tigrom. Bez toho tigra by to bolo len ďalšie púšťanie vody na hinduistický a kresťanský "mlyn", ktorý kŕmi tisícky ľudí. Ku koncu sa napnutá dejová nitka viac krát pretrhla a finálny šťastný koniec ma tiež veľmi neoslovil, takže konečné hodnotenie vidím na 70%. ()

PetrPan

Božská komedie. Než se pustím do komentáře, rád bych předeslal, že věřím v Boha, nikoliv však organizovaného některou z největších světových sekt, nicméně rád bych poděkoval katolické smečce, že mě k němu přivedla. Díky. Nepovídám si s ním, ale často se ho ptám proč. Mlčí a já vím proč. Jednou totiž budu on a on bude já, proto není třeba slov. Tolik k mé víře v sebe sama a Boha zároveň. Měl-li by někdo zájem, mohu stvořit náboženství a půjdeme se zaregistrovat, vždycky jsem chtěl podnikat jako guru Jára. Ale teď k životu Pí. Mám rád kýč, ale nefalšovaný, ne maskující se za zdánlivě hlubokou niternou výpověď o složitosti všehomíra. Nečetl jsem předlohu a ani se na to nechystám, příběh osvíceného chlapce, navenek však (kýčovitě) obyčejného mne neláká. Nebýt pointy, která sice pozdě, ale přece, vrhá na vše úplně jiné světlo, šel bych s hodnocením ještě níž. Celé to čarokrásné putování s tygrem za duhou mne neohromilo, asi jsem čekal daleko větší vizuální extázi. Tři hvězdy. A malý spoiler na závěr: Jeden z mála filmů, kde je k vidění teleportace kozy. Nenechte si ujít! Viděno během Season Challenge tour 2015 ()

Ratemus

Pěkný příběh s nádhernou vizualizací, já se perfektně bavil, velice zajímavé dobrodružství o přežití a přátelství, o boji s přírodou a ke konci i trocha filosofie, povedené. Cameo Depardieua potěšilo. ()

Pedestrian

Má to všechny předpoklady k tomu, aby se to líbilo. Bohužel film neví, čím chce být a pro mě je tak ve výsledku pouhou parodií na adventury (koza za mřížema, wtf?). A kdyby se mě na konci filmu někdo zeptal, jaké verzi příběhu věřím, odpověděl bych: "A víte co? Mně je to u prdele." ()

Slarque

Ať už se Ang Lee pustí do čehokoliv, výsledek jeho snahy bývá pozoruhodný. Příběh mladého Inda, který strávil 227 dní na palubě záchranného člunu ve společnosti bengálského tygra, není z nejsilnějších a spousta té teologické omáčky šla naprosto mimo mě. Přesto jsem se ani na chvíli nenudil. Vizuálně je to prvotřídní zážitek, ať už jde o práci kameramana či trikařů. Tohle fakt stojí za to vidět na velkém plátně! ()

dopitak

Obrazově je nejpůsobivější úvodní část v zoo, většina ostatního na moři je hrozně umělá. Což trochu platí i o Richardu Parkerovi. Letošní oscarovský výběr se patrně řídí heslem "čím delší, tím lepší", a to je ještě Pí snad druhý nejkratší film z vybrané devítky. Vzhledem k hroznému akcentu bych jej neřadil do anglicky mluvených. Jedenáct nominací - to je ale přeháňka. ()

Chrustyn

Mnohými obdivované a vychvalované, vizuálně úžasné ale ve výsledku přeci jen prázdné dobrodružství mladého Inda, který ztroskotá na moři v záchranném člunu a jediným přítelem mu je bengálský tygr. Na takovou premisu možná zbytečně dlouhé vyprávění ale již zmíněná vizuální stránka a perfektně natočené scény s tygrem, dokáží přeci jen zaujmout a pobavit. ()

korbitch22

Předlohu neznám, knihu jsem nečetl a ani jsem neměl ponětí, že to podle nějaké knihy je natočené.Podle traileru jsem čekal dobrodružnou pohádku ala Robinson Crusoe smíchanou s cirkusem Humberto a Milionářem z Chatrče....to sem se teda kurva spletl.Ze začátku mě hodně překvapil styl vyprávění, podobný Forrestu Gumpovi.Nechápal jsem a hlavně se mi nelíbili všechny ty spirituální žvásty a Pího děvkaření se všemi vyznáními a prvních 35 minut jsem byl spíš narozpacích, to co přišlo potom mě koplo do srdce.Naprosto nejfamoznější efekty a výprava, vizuál byl neuvěřitelně chytlavý a atmosferický.Tygr vypadal překrááásně, škoda že film neuvidim ve 3D, aspoň ne dokud bude k sehnání 3D rip a doma na televizi si to vychutnám stejně, aniž bych musel poslouchat příšerný dabing.Ang Lee převedl brutální látku která by stěží dostala rating R do snesitelné podoby pro všechny a přesto se mu díky vyprávění a finální pointě povedlo udělat neuvěřitelné WTF, u kterého vám na konci spadne čelist a prorazí podlahu až k sousedům vo patro níž.Strhující emoce, skvělé herecké výkony ( hlavního představitele samozřejmě ) na konci příběhu pochopené cameo Depardieua.Zvláštní film, který míchá spirituální fantasy pohádku s dobrodružným survivalem a drsnou realitou která vám vyrazí dech, zmrazí úsměv a donutí se na Pí podívat minimálně ještě 2x, aby mi to vlastně pořádně všechno seplo.Lee jasně ukázal cit ve všech aspektech filmařiny a do vyhlášení Oscarů stíhám shlédnout všechny nominované filmy, pokud se ovšem lidi nezblázní a neprotlačí k sošce kýč zvaný Lincoln, ani Django, ani Argo nemohou svojí uměleckou hodnotou tomuhle skvostu konkurovat. 95%.Film, který ocení jak mladší diváci a dokonce i děti, tak i dospělí kteří to všechno pochopí.Překvápko jak prase. ()

Crocuta

Předlohu jsem ještě nečetl, to bych hodnotil patrně jinak, ale takhle jsem byl docela spokojen. Vadilo mi pouze to, v jak nelichotivém světle jsou zde zobrazena tak ušlechtilá a veskrze sympatická zvířata, jakými jsou hyeny skvrnité! ()

mcb

Úchvatně zrealizovaná bajka převedená do filmové podoby. Už dlouhou dobu se mi v kině nestalo, abych žasl nad technickým provedením snímku a přemírou režijních nápadů, které navíc velmi zdatně podporují vyprávění. Zbanalizování spirituálního tématu je pro maistreamový film, navíc uváděný ve 3D v době kolem Vánoc, logické, takže výtky směřující k plytkému zjednodušujícímu scénáři považuji za celkem irelevantní. Myšlenka okleštěná na nutné minimum sice z filmu nedělá intelektuálně stimulující záležitost, ale zároveň je s ní velmi srozumitelně zacházeno v celém příběhu, což ještě Ang Lee podporuje svou vícevýznamovou režií - vlastně celá prostřední část na loďce je čirým viscerálním zážitkem plným tvůrčí kreativity a hry s významy a symboly. Pí a jeho život je pro mě zkrátka další nezapomenutelnou ukázkou možností dnešní kinematografie (spolu se Scorseseho Hugem) a dalším pomyslným krůčkem v nápaditém využití 3D. 9/10 ()

mat.ilda

Bajkovitý příběh, který funguje, troufám si tvrdit, pouze napoprvé, podobně jako "Slumdog Millionaire" a velký vliv tohoto opojného působení s krátkým trváním přičítám specificky barevné exotice Indie s jejím způsobem života a na ni se vázající touze po zázraku. "Life of Pi" rozhodně okouzlí a na chvíli vám namluví, že toužíte po spiritualitě, do které si můžete promítnout všechny svoje bolístky a přidat jim mystický rozměr, ale odchodem z kina nad vámi ztratí veškerou moc, protože jí schází hloubka. Od rukávu rozšafného Inda tak přímo očekáváte sypání mouder s důkaznou pointou a jen číháním na ně dokážete přes nezáživost vypravěčského začátku dospět k té hubuotevírající, krásné, ale i nečekaně kruté části na moři, kde konečně digitální triky nevzbuzují smích, ale doslova umlčí svou důvěryhodností. Škoda jen rozplizlého konce této snahy o narativní terapii, který sice může někoho šokovat, jiného uspokojit, přesto však opět nepodává důkaz a lidstvo je zas tam, kde bylo - u pouhopouhé víry, záleží jen na tom, kdo si ji dá do uvozovek a kdo nechá tak ... P.S. Ještě jsem si nevšimla, že by v komentářích věřící tepali do ateistů, vy ano? Jsou dvě možnosti - buď jsou natolik velkorysí, nebo už vymřeli... ()

rollman1

Vizuální a příběhový orgasmus. Jen takhle se dá popsat tenhle skvost. Příběh, který nejednoho člověka chytne za varle, teda za srdce a pohází s ním po celé hrudi. Life of Pi je dokonalým příkladem toho, že i film bez krve a pořádné automobilové honičky, může být dokonalým dílem, které překvapí skvělými efekty, výborným příběhem a ještě lepším hereckým výkonem mladého trosečníka. Nakonec bych chtěl pochválit tygra, který mě dokázal někdy i vylekat . ()

heyda

Myslím, že by to chtělo vyměnit celou Filmovou akademii, protože její nominace na Oskary jsou čím dál tím nesmyslnější. Nebudu mluvit o všech těch podrazech a nadržování, zaměřím se jen na tento super oskarový film (8 nominací, 4 obdržené...WTF!!!). Trochu mě do tohoto filmu navnadil facebookový status Jonathana Pennera o tom, jak je tento film úžasný. Ač mám Jonathana strašně rád, tak tohle moc netrefil. Pí a jeho život je umělý (ve smyslu digitální), patetický film, který nemá ujasněný, jestli se chce zalíbit dětem (zvířátkami) nebo dospělákům (filosofické kecy). Uznávám však tomuto filmu několik kvalit díky kterým dávám 3 hvězdičky. Moudro, že ztratit blízkého se stane, ale nejhorší je nestačit se rozloučit. Líbil se mi úvod a závěr s dobrou pointou. No a musím uznat, že i některé digitální efekty byly působivé. 50% ()

Stanislaus

Když jsem odcházel z kina, tak jsem si říkal, že jsem čekal asi něco hlubšího a vypjatějšího, ale pak jsem si uvědomil, že jsem vlastně od tohoto filmu čekal něco jako krásně barevnou a hořkou pohádku s velkým množstvím digitálních zvířat, což jsem vlastně dostal. Začátek byl takový pozvolný (možná mohl být o něco kratší), ale plavba na lodi, ztroskotání a boj o přežití byl naprosto úžasný. Mnohé scény vypadaly kouzelně a byly pastvou pro oči - např. západ slunce či noc na moři. Všechna digitální zvířata působila neskutečně realisticky (tygr, surikaty, ...), tudíž pochvala pro trikové mistry. Co se týká hlavního hrdiny, tak je nutné vzít v potaz, že to byl hercův debut, a proto mu je nutné něco odpustit, ale ve výsledku toho ani moc nebylo. Zkrátka pestrobarevné dobrodružství jednoho chlapce, ve kterém si našly své místo i zajímavé náboženské odbočky. ()

jojinecko

Vizuálne prekrásna "rozprávka", ktorá chce byť niečím viac. Viem si domyslieť (ako píše Wormboy), že kniha má väčší vnútorný náboj, skrze monológy, pocity, prežívanie...filmárske prostriedky majú v tomto smere smolu, práve preto vyznieva napr. "boj o svoje miesto" uprostred mora ako najslabšia časť filmu. Inak pastva pre oči (najmä) a pohladenie duše (o niečo menej)... ()

Flego

Dostať sa pod kožu tomuto snímku je určite obohacujúce. Všadeprítomná myšlienka viery v človeka ( resp. všetkých Bohov sveta ), jeho silu a schopnosti je vždy silná a tu vyviera z každej hraničnej situácie, do ktorej sa dostáva náš hrdina. Nech sú jeho rozhodnutia dobré alebo chybné, viera v samého seba je obdivuhodná a inšpirujúca. Ak sa k tomu pridá uchvacujúca obrazová stránka, nepredvídateľný jemný humor a neuveriteľné dobrodružstvo výsledok musel predčiť moje očakávania. Fantázii sa medze nekladú a na otázku, ktorý príbeh je lepší, je aj moja odpoveď jasná: predsa tá s tým tigrom... Je to pekný film. ()

MontyBrogan

Po dopozeraní tejto audiovizuálnej katarzie mám pocit, že ostatné filmy roku 2012 nemali príbeh ani pointu. Ja som tam aj videl gýč, ktorý iní možno brali ako totálne optické orgie, ale na konci to bolo všetko jedno. Vnuknutie, narácia, precitnutie. Nič viac a pritom tak veľa. ()

rikitiki

Začátek nudný, konec otravný, ale ta nejdelší středová část je neskutečná! Ang Lee natočil obrazovou báseň, kde mi vůbec nezáleželo na ději a na slovech, která připomínala nejvíc ze všeho instatní návod pro blondýnky k pochopení náboženství. Ani závěrečný zvrat (zajímavý) nedokázal přebít okouzlení z oceánu, který byl přímo hmatatelně krásný i hrozivý zároveň. Viděla jsem ve 3D. /4. 3. 13./ ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

29.04.2020

Disney zavřelo první divizi Foxů

Disney zavřelo první divizi Foxů

22.03.2019

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

28.08.2013

Epické sci-fi Tomorrowland, jehož první klapka padla v pondělí ve Vancouveru, je dalším filmem Brada Birda, kterým se pokusí zopakovat famózní úspěch Mission: Impossible – Ghost Protocol, případně… (viac)