Film je tretím v poradí, na ktorom Alejandro González Iňárritu spolupracoval so scenáristom Guilleromom Arriagom. Rovnako, ako v predchádzajúcich spoločných dielach, aj tu sa náhodne prepletá niekoľko zdanlivo nesúvisiacich ľudských osudov. Americká dvojica Richard a Susan musí kvôli Susaninmu zdraviu predĺžiť pobyt v Maroku. Opatrovateľka Amelia sa bojí, že nestihne svadbu syna v Mexiku a rozhodne sa, že tam potajomky odíde aj s opatrovanými deťmi. V Japonsku rieši mladé hluchonemé dievča svoje psychické problémy...Film získal Cenu za réžiu na MFF v Cannes a viac ako 30 ďalších ocenení. (STV)

hero_bk

Trvá téměř hodinu a půl, než se začne něco dít, i když potom to má grády. Teda alespoň mexický a marocký příběh, zatímco drama mezi Pittem a Blanchett mě téměř vůbec neoslovilo a japonská story je otravně zbytečná. Navíc musím strhnout hvězdičku za to, že si tvůrci nepohlídali, ze které strany má přilétnout kulka a tak se podle nich za letu stočila o více než 90 stupňů. Naopak chválím hudbu! Poučení z filmu: Maroko je neuvěřitelně ošklivé a nikdy tam nechci. ()

Rimland

Nemůžu si pomoct, ale ten film mi přijde strašně nedotažený. Ano, je dobře natočený i zahraný, ale jakoby nešel dost do hloubky a jednotlivé příběhy postrádaly pointu. Přitom se z nich dalo vytřískat setsakramentsky víc. Paradoxně mi jako "nejdotaženější" přijde japonská linka, která (jak tu mnozí zmiňují) působí vůči třem zbylým trochu jako pěst na oko, a to jak vizuálně, tak z hlediska provázanosti. Jedná se tak o film sice působivý, ale plně odpovídající svému názvu, tedy "zmatečný". Každopádně jestli Iñárrituovi nemůžu něco upřít, tak schopnost ukočírovat ve filmu čtyři značně odlišné "kultury". ()

Petike odpad!

Priam archetyp filmu, snobsky zaľúbeného do vlastnej domnelej geniálnosti. Banálnosť, povrchnosť a stereotypizácia vládnu. Ste si istí, že toto točil pomerne talentovaný Iñárritu, a nie Tommy Wiseau ? Toto nie je bábel, ale smiešny blábol. ()

Najt

3* se mi zdají málo, 4* moc. Film je to určitě hodně dobrý, krásně odvyprávěný a mě bavil, ale po příběhové, dramatické a emoční stránce to bylo slabé. Takové nemastné, neslané a znovu vidět bych už nechtěl. Je to takový ten typ filmu na jedno shlédnutí i když je opravdu kvalitní a skvěle natočený. Takže první shlédnutí je povinnost, pak už je to na Vás. ()

V1ctor_

Babel vypráví příběh hned ze čtyř diametrálně odlišných úhlu, kde každý podává odlišnou část příběhu, který je ovšem všechny spojuje dohromady. Ačkoliv způsob, jakým jsou do sebe zapleteny ony dějové linky, nemusí být až tak přelomový je stále racionální a ani jedno dějství není navíc. Každé je silné, emočně napjaté a zobrazuje stejné nebo podobné společenské a i mezinárodní problémy. Netřeba je po jednom rozpitvávat, ale určitě stojí za zmínku mexicko-americké vztahy a sociální začlenění kriplů, nemíním nijak hanlivě. Žádná z dějových linek mě ani sekundu nenudila, a vždy když se stopáž přepnula na další ze stop, nemohl jsem odtrhnout pozornost od té předešlé. Skvěle natočené a funkční drama s přesahem. ()

Homerking

Unikátní drama Babel nám nabídne čtyři navzájem propojené příběhy odehrávající se v různých koutech světa, dva  se odehrávají v Maroku, jeden v Mexiku a jeden v Japonsku ( chlapci střílejí na autobus / autobus s turisty / mexická chůva cestuje na svatbu / osamělá vietnamka s chlupatou příšerou ). Nemám rád zamotané filmy a bál jsem se že mám před sebou další z nich, naštěstí jsem se zmýlil a v příběhu se orientoval. Osobně se mi nejvíc líbilo Maroko a vždycky perektní Brad který podal vynikající výkon, ostatní příběhy trochu slabší ale taky koukatelné. ()

papadoce

Ach Babel. Na tento film mám takú spomienku, že som to pred asi 15 rokmi vzdal po nejakých 50 minútach. Zrejme som mentálne naňho nemal. Teraz s odstupom dlhého času, keď som schopný trpezlivo dopozerať prakticky čokoľvek som to zvládol. Neľutujem. Počiatočnú Alejandrovu tvorbu považujem skôr za priemernú a v podstate až Birdman ma zaujal a samozrejme Revenant to je úplne iná káva. Iñárritu nám rozpráva tri príbehy, z toho jeden je ešte rozdelený akoby na dva pohľady. Maroko (to je ten rozdelený), Mexiko a Japonsko. Pre Marocký príbeh platí, že presne pre toto čo sa stalo Cate, by som na takéto miesta nešiel. Malé sprosté cigánčatá sa len tak z nudy oháňajú puškou a z dlhej chvíle strieľajú po autách a autobusoch s turistami. A guľka si cestu našla. Japonský príbeh neukojenej hluchonemej stredoškoláčky bol tiež zaujímavým. Ktovie koľko mužov by reálne odolalo. Výborným spôsobom bola znázornená diskotéka, fuj. Trochu mi chýbal smutnejší záver. Príbeh by som považoval za dokonalý, keby to bola ukončila skokom. Najmenej ma zo začiatku zaujímal príbeh z Mexika. Všetko sa samozrejme zmenilo na hraniciach pri návrate. A v podstate išlo o najsmutnejší osud. Nebola vôbec zlá, práve naopak, len urobila hlúposť. Jedno sa Alejandrovi musí uznať, vie svojimi zábermi zobraziť hnusnú realitu a pritom to vyzerá ako umenie. Tento film nie je pre každého, to rozhodne nie. Má ale svoje zvláštne čaro. Ako celok sa u mňa hýbe na 90%, treba mu však dať dostatok času, aby jednotlivé príbehy rozvinul a prepojil. Bol to kvalitný filmový zážitok. Vypnúť ho v polovici vám nedá vôbec zmysel. ()

J0hn

Plusem je velmi silný příběh, proplétající osudy vzájemně neznámých lidí z různých koutů světa a skvělé herecké výkony. Záporně bych hodnotil některé zbytečně dlouhé scény, kdyby se film ještě trochu sestříhal jen by mu to prospělo a také hudební dobrovod mi příliš "nepadl do noty". Celkem ale klady hladce převáží, takže BABEL můžu každému jen doporučit. ()

Prankster

Rozhodně slabší, než jsem čekal... Brad Pitt je jako vždy excelentní. Třeba ten příběh z Japonska mi do filmu vůbec nepasoval. Nevím co bych tomu vytknul, ale prostě mě to nepřesvědčilo. ()

Hank

Tak jako v 21 gramech už to prostě nefunguje:( Už to nemá tu hloubku a ten moment překvapení chybí. Na druhou stranu hlavně příběh odehrávající se v Maroku staví film velmi vysoko a Japonsko jej úspěšně sráží kamsi dolů. Škoda. ()

DJ Kritik

Mozaika podobná ako v Crash, ale zdaleka nie tak dobrá. V hlavnej úlohe príbeh pušky. Slabé tri hviezdičky. a nezachráni to ani Blanchett a ani Pitt. ()

unrocker

nebylo to vůbec špatné, snímek pohltí a drží vás... Herci opravdu výborní... Snad se Inarritu dostane i k nějakému jinému scénaristovi , má velký režisérský potenciál... :) nelíbilo se mi to ale tak jako 21 gramů... ()

herrbierer

Podle mě nejslabší z režisérovy filmografie. Audiovizuálno jako vždy skvělé, vyprávění více méně taky, ale scénař celkem skřípe. Především ta mozaikovitost se tu narozdíl od 21 gramů nijak nevyvíjí, spíše stagnuje. Někdy je spojitost navázána skutečně až příliš uměle a působí to jako laciný oslí můstek. Mám na mysli způsob, jakým je japonský příběh provázán se zbytkem děje, což je podle mě úplná zbytečnost a vůbec bych u něj nepotřeboval, aby byl s otatními příběhy nějak propojen. Jednotlivé příběhy jsou navíc dost nevyrovnané. Za nejpovedenější považuji ten o hluchoněmé japonské dívce a ten o mladých marockých "teroristech". Ten o mexické chůvě byl zajímavý spíše svým stylem a skutečně strhující začal být až po určitém dějovém zvratu. A ten o amerických turistech Bradu Pittovi a Cate Blanchette (kteří, ač se snažili a víceméně se jim dařilo, mi dot toho filmu prostě nesedli) mě bohožel téměř nechával chladným. Celkově se rozhodně jedná o skvělý film, jen se prostě nevyrovná svým předchůdcům. Pokud jste je ale ještě neviděli, budete z Babelu nadšeni. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 1 : Film. Nominace 6 : Režie, Hudba, Herec vedl. role - Brad Pitt, Herečka vedl. role - Adriana Barraza, Herečka vedl. role - Rinko Kikuchi, Scénář .......... Bafta 1 : Hudba. Nominace 6 : Kamera, střih, Film, Scénář, Zvuk, Režie. ()

deep

určitě je to slabší než 21 gramů, ale mluvit o emocionálním prázdnu se rozhodně nedá. i přesto že styl vyprávění je konzervativnější než u staršího bratříčka tak babel na mě působí jakominimálně tři filmy slepený v jeden, ale všechny části jsou výborný a osobně nemůžu říct která z těch částí je nejlepší. babel je rozhodně jeden z nejzásadnějších filmů minulýho roku. ()

atlee

Babel, alebo Amores perros II. III, či až IV ?, ma v prvom rade nenadchol. Zdá sa mi, ako by Iñárritovi dochádzali nápady. Bol to síce pekný pokus strčiť do "pulpfictionovskej" formičky opäť nový príbeh, ale to tu už predsa bolo. A dokonca nie raz. Nič na tom nezmení ani solídna hudba, hviezdne obsadenie a dobrá kamera. Z jednotlivých podmienok by sa asi takisto dalo vyžmýkať viac. ()

Bonniesgun

Na Babel jsem si vyhradila speciální večer. Myslela jsem, že budu mít hodně o čem přemýšlet (protože u filmů těchle autorů většinou myslím až do rána). Nakonec jsem se zbytek večera nudila a radši se podívala na jiný film. Ne, není to tak hrozné, ale když něco čekáte, většinou čekáte marně. Já čekala nějaké poselství či hlubokou myšlenku... A našla Brada Pitta jako strhaného čtyřicátníka, mexickou au-pair s mottem "pro dobrotu na žebrotu" a kluky, co si prostě jenom hrají. A poselství vlastně taky - "jiný kraj, jiný mrav"! ()

LuNaj

Parádní film. Iñárritu je génius. Jeho filmy vás donutí přemýšlet a nepřipadáte si při sledování jeho filmů jako tupé stádo, které spase, co mu kdo podstrčí. Jako jeho top považuju 21 gramů, nicméně Babel je hned v závěsu za ním. Na 3. místo po shlédnutí Babelu spadlo Amores Perros. ()

Chicagský tribunál pomýšlí na oscarové nominace

Chicagský tribunál pomýšlí na oscarové nominace

27.10.2020

Už skoro dva týdny na Netflixu sklízí veliký úspěch nejnovější snímek Aarona Sorkina, Chicagský tribunál. Historické drama popisuje události z Chicaga roku 1968, kdy sedm organizátorů protestních… (viac)

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

09.12.2013

Nedávno jste u nás četli o nové hrané verzi Kiplingovy Knihy džunglí, kterou pro Disneye natočí ironmanovský Jon Favreau. Podle názvu se může zdát, že studio uvažuje i o jiném režisérovi. Pravda je… (viac)

Shia LaBeouf na odstřel?

Shia LaBeouf na odstřel?

14.08.2010

Vskutku podivuhodné spojení – Shia ve filmu australského drsňáka Johna Hillcoata, tvůrce Cesty a nelítostného kenguru-westernu Proposition? Ale ano. Prozatím nic není oficiální, ale údajně už spolu… (viac)