Film je tretím v poradí, na ktorom Alejandro González Iňárritu spolupracoval so scenáristom Guilleromom Arriagom. Rovnako, ako v predchádzajúcich spoločných dielach, aj tu sa náhodne prepletá niekoľko zdanlivo nesúvisiacich ľudských osudov. Americká dvojica Richard a Susan musí kvôli Susaninmu zdraviu predĺžiť pobyt v Maroku. Opatrovateľka Amelia sa bojí, že nestihne svadbu syna v Mexiku a rozhodne sa, že tam potajomky odíde aj s opatrovanými deťmi. V Japonsku rieši mladé hluchonemé dievča svoje psychické problémy...Film získal Cenu za réžiu na MFF v Cannes a viac ako 30 ďalších ocenení. (STV)

pwh

Předchozí Iňárittuovy opusy mě příliš nenadchly. Zkouknutí tohoto filmu jsem dlouho odkládal a šel do toho s tím, že to nebude nic moc. Nestačil jsem žasnout, jak mě to strhlo. Postupy, který mě u toho chlapa dřív štvaly tady nějak zafungovaly, aspoň tedy na mě. Dřív sem slyšel, že v tomhle filmu moc nezapadá ten japonský příběh, ale nakonec se mi zdálo, že je tam vlepen celkem šikovně - tam to vlastně všechno začalo, protože odtud pochazí ta nešťastná jakoby prokletá puška, která přímo či nepřímo uvede do chodu řadu nešťastných událostí a nepomůže ani odkázat jí nějakýmu chlápkovi až kdesi v Maroku. Právě v Japonsku se ta puška podílela na první ze série tragédií, jež ovlivnily děj filmu...a na konci je ta puška v afektu rozsekána a dobře jí tak. Možná ale nakonec přinesla i něco pozitivního, protože !SPOILER! pomůže znova zblížit odcizený pár nebo zvýšit morální uvědomění jednoho malého chlapce atd. !KONEC SPOILERU! Skoro z toho vyplívá poněkud hinduistická myšlenka, že pohromy mají lidstvo nejen potrestat, ale i očistit... Případá mi trochu zbytečné řešit, který z příběhu se mi líbil nejvíc, ale japonská část na mě zapůsobilo hodně...možná je to laciné citové vydírání, ale ta hluchoněmá japonka mě fakt docela zasáhla. Ostatní díly mozaiky mi ovšem určitě taky stojí za vidění. ()

wampire23

Presne toto som potreboval vidieť. Balzam na moju dušu. Videné v inej životnej situácii bolo by to možno o hviezdičku menej, ale v melanchólii je to ,,plnka". Opäť tu máme roztrieštenú mozaiku, podobne ako tomu bolo v ,,21 gramoch". Opäť sa nám krásne spojí a tentokrát na pochopenie nebude treba ani ďalšiu projekciu ako v prípade Gramov. Jedna vystrelená guľka zmení osudy ľudí na celom svete. Krásna ukážka toho, že aj tá najmenšia vec, aj jediná chybička sa môže odraziť do života mnohých, nič netušiacich ľudí. Pripočítame si skvelú výpravu, ktorá nenudí a je stále príjemné sentimentálna, podkreslená nádhernou hudbou. Herecké výkony sú nadštandard, nech si vezmeme ktorúkoľvek z predstavených. Pre mňa osobne to bola práve hluchonemá dievčina, o ktorú nemal nikto záujem. Výsledné hodnotenie je teda 90%. ()

chalp

U mňa najlepší Alejandrov film, opať sa potvrdilo, že AGI sa kždým svojím novým filmom posúva stále dopredu a stále je to lepšie a lepšie, nemožem sa dočkať Biutiful :) ()

M1k9

Myšlenky tady byly. Prošly. Film probíhá jako sestavování útržků. Každý si ho sestaví po svém. Já to chápu jako hluboké zamyšlení, které si šlape cestičku úplně jinudy. Čistokrevný film, který je velice opatrný. Avšak i to málo "zcenzurovaného" může zapůsobit. Je tu na zkoušku a já doufám, že se to povedlo. V dnešní době je strašně důležité všechno zdokumentovat a hodit to lidem na talíř. Takže ještě jednou sjíždím záměr k tomuto filmu zvýrazňovačem. Na druhou stranu konkrétní realizace a splývání 3 příběhů nesplnila všechno. Příběh z Japonska možná dává do všeho šťávu, ale na mě je až moc rušivý. Při vší vážnosti příběhu, tohle nezapadá a doslova nutí ke smíchu a reakcím směřujícím k zatracení filmu. Nejlépe řečeno přirovnání k nepovedenému pokusu. Ke komentáři ještě napíšu, že záleží na vaší náladě a rozpoložení. Při ideální kombinaci projde téměř každý film na jedničku. 5/10 ()

sedlo03

Kdybych nebyl Iñárrita tolik přebaštenej, možná by to bylo i za čistých 5. Takhle mě skoro nic nepřekvapilo, ale stejně to má svoje kouzlo. Nicméně se nepřekonal a já za tento spletenec skvělých příběhů dávám jen 4. 75% ()

Pitrsss

Takhle nějak si představuji absolutní souznění obrazu a hudby (jakkoliv přihřátě to zní). Tohle byla pro mě naprosto sugestivní záležitost a těch 143 minut jsem skoro nedutal. Určitá tvůrčí návaznost na 21 gramů je zjevná, ale žádnou extra složitou skládačku nečekejte. Samozřejmě by to nebyl Gonzáles, aby se divák na konci nedočkal jednoho velkého "zapadnutí" všeho dohromady. Čtyři příběhy, tři kontinenty. Pár lidí zanechaných pomíjivosti lidského osudu. Natočeno poutavě, syrově, tvrdě, dojemně. Naprosto přirozené a uvěřitelné herecké výkony (všech) a vynikající, vážně vynikající Brad Pitt. Co se hudby týče, nemám slov. Dokážu si dost dobře představit, že někoho může tenhle druh vypravování nebavit, ale u mě je to přesně naopak. 90% ()

Brylin

Nedorozumění a z něho plynoucí leckdy fatální zkratové jednání odlišných lidí z odlišných kultur. Každý ze tří propojených příběhů ukazuje různé formy bariér v komunikaci a porozumění. Iñárritu je umně spojil a přitom udržel základní myšlenku Babylónského podobenství. Jeho režie je brilantní a ke kvalitě snímku přispívá i bezchybná technická stránka. Nutné je zmínit i skvěle padnoucí Santaolallovu hudbu. Samostatnou kapitolou jsou výborné herecké výkony, jmenoval bych zejména Barazzu, Kikuchi i Pitta. Po druhém shlédnutí s časovým odstupem zvyšuji hodnocení na pět hvězdiček. ()

RomanHyde

Iňarritu netočí jednoduché filmy a i proto je důležité rozpoložení divákovo. Po druhém shlédnutí, po pár letech, dávám maximální hodnocení. Nelze nic vytknout, lze pouze "nesednout". Babel je skvělé , propracované a odehrané drama, které výborně podtrhuje i úžasna muzika Gustava Santaolally, za kterou obdržel po zásluze Oskara. Babel ve mne zanechal tu esenci (která může být i hořká), jenž u filmu hledám. Zaslouží si tedy vyzvednout a pořádně ohodnotit. ()

Bukk

Skoro abych se cítila jako monstrum. Jenže s tímhle filmem jsme si prostě nesedli. Ne, že by to bylo úplně předvídatelné, ale nakonec to stejně nepřekvapí, což je špatné vzhledem k tomu, jak se to celou dobu snaží hrát na tajemno. Jasně, je to hodně promyšlený koncept, ale na to, aby to diváka dostalo do kolen to nestačí. Smutné příběhy, smutně se tvářící se herci, ponuré prostředí. Ale co z toho, když chybí takové to něco prostě "deep"? Protože samy o sobě by příběhy absolutně nevyhověly a bohužel ani spolu nevytvářejí efekt, který byl asi původně zamýšlen. ()

Vesecký

Velice silný zážitek. Film poskládaný v několika rovinách, tentokrát nikoliv časových, ale prostorových. Souběžně se odehrávají tři příběhy. První v Maroku, kde získává berberská rodina pušku a nerozvážní chlapci si ji vyzkoušejí na projíždějícím autobusu turistů, přičemž těžce zraní americkou turistku. Druhá v Mexiku, kam zajíždí na svatbu svého syna chůva, která se v San Diegu stará o dvě děti, shodou okolností patřících oné postřelené. Třetí v Japonsku, kde hluchoněmá nezletilá dívka prožívá po svém psychický otřes po smrti své matky, příběh dlouho zdánlivě nesouvisející, propojený s ostatními dvěma smrtící zbraní z Maroka, kterou kdysi japonský lovec věnoval marockému příteli. Mexický režisér González Iňárritu ve filmu zdůraznil dvě dnes velmi aktuální problémy. Ilegální přistěhovalectví a přísná imigrační politika USA, které by jistě fandili mnozí xenofobové u nás; a problém terorismu tak, jak je zneužíván propagandou USA i v případech, kdy jde o bohapustou klukovinu, byť s tragickým následkem... Možná, že si po tomto filmu konečně zapamatuji tvář Brada Pitta. ()

Thomas_xxxxx

Aj na druhé pozretie super film, ktorý opäť celý svoj čas nenudí a dokáže vtiahnuť diváka do deja. Najviac ma zaujal príbeh s puškou, ostatné dejové línie boli trochu v úzadí. Aj keď teraz to už nebolo na čistých 5*, nemám to srdce stiahnuť jednu hviezdičku, takže hodnotenie ostáva. ()

petikacka

U tohoto filmu jsem dlouho čekala než jsem si ho pustila...Měla jsem strach co to se mnou udělá a udělala jsem dobře...Mám ráda filmy Alejandra a ani tento mě nezklamal...Je to silná výpověď o životě a o věcech o kterých neumíme mluvit...O kterých, ale mluvit musíme...A to o tom jak druhé lidi milujeme nebo jsou pro nás důležití a neumíme si to říct...Za mě 100% ()

Muel

| Central Films | Lepšia verzia Crashu. Všetky linky pekne poprepájané a vo výsledku každý príbeh baví na maximum. Iñárritu nie úplne vo svojom móde, nie že by sa mi zdala réžia nedostačujúco dobrá, ale tu sa stavilo najmä na vydarený scenár a dobre filmu tak, lebo fakt som tu nenašiel pochabšie miesto nudného charakteru, ktorý by film brzdil. Pittova časť mi prišla paradoxne najslabšia. Keby sa emočne zosilnila, s hodnotením by som šiel určite vyššie. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | ()

Uškudasket

Skvělé příběhové schéma tří povídek, které nenechají nejednoho diváka chladným.Výborné herecké výkony hlavních aktérů jen stvrzují excelentní zážitek z podívané. ()

xkupka07

Brad Pitt a Cate Blanchett jsou jedni z nej nej herců a zde to potvrzuji!. Nicméně, chůva a další "vedlejší" role jsou neuvěřitelně krásně zahrané a nejde jim vůbec nic ubrat ve srovnání s Cate a Bradem! Také ale musím souhlasit s některými nižšími názory - japonský příběh je zde málo provázaný s dějem a přitom by si vystačil svou sílou na samostatný film(tichá místa na discotéce s pohledu hluché dívky jsou absolutně realistické) ()

Driscoll

72 % Přes velký potenciál, který se v Babel skrývá, nemůžu dát hodnocení větší, než silné tři hvězdičky. Všechny tři příběhy jsou zajímavé, nicméně vcelku povrchní. Záměr propojit tři příběhy v jednom filmu způsobil, že se tvůrci nemohli věnovat více do hloubky ani jednomu z nich - filmový art tak působý občas samoúčelně. Jejich propojení pak bohužel není nijak úzké, v případě Japonské linky se dá označit přímo za chabě a až moc uměle vykonstruované. FIlmu také chybí jakákoliv gradace a to i přesto, že je napínavý. Možná je to i tím, že Babel odhaluje všechny trumfy už na začátku - vyjma Japonské linky jsou propojení mezi jednotlivými příběhy odhaleny hned v prvních minutách. Na druhou stranu je film skvěle řemeslně natočený, herecké výkony jsou taky na velmi slušné úrovni - až jsem občas litoval, že tyto příběhy nevznikly jako samostatné filmy. Na finální verdikt si ale počkám až na druhé shlédnutí. ()

Šmoula

Velice zdařené drama. Nejdříve se tváří jako nevinný filmeček, kde se protně nějakým způsobem pár příběhů. Naštěstí to má víc než jen to. Příběhy mají perfektní obsah a každej je svým způsobem výjimečný, jelikož se střetáváte s odlišnou kulturou a zvyky. Jedinou vadu na kráse bych viděl u japonského příběhu, já bych ho i vypustil, o nic moc tam zase tak nešlo a myslím si, že není pro film důležitej jako ty ostatní. Ale to je jen jedna věc, která by se dala vytknout. Jinak jsem byl naprosto spokojen, šokován a nervózní, nedá se říci že by film neupoutal, jelikož i když se zrovna nic moc neděje, upoutá vás místní krajina, zvyky a lidé, kteří jsou od nás tak odlišní, že vás zaujme jen to. Prostě snímek dělanej pro Oskara! ()

Chicagský tribunál pomýšlí na oscarové nominace

Chicagský tribunál pomýšlí na oscarové nominace

27.10.2020

Už skoro dva týdny na Netflixu sklízí veliký úspěch nejnovější snímek Aarona Sorkina, Chicagský tribunál. Historické drama popisuje události z Chicaga roku 1968, kdy sedm organizátorů protestních… (viac)

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

09.12.2013

Nedávno jste u nás četli o nové hrané verzi Kiplingovy Knihy džunglí, kterou pro Disneye natočí ironmanovský Jon Favreau. Podle názvu se může zdát, že studio uvažuje i o jiném režisérovi. Pravda je… (viac)

Shia LaBeouf na odstřel?

Shia LaBeouf na odstřel?

14.08.2010

Vskutku podivuhodné spojení – Shia ve filmu australského drsňáka Johna Hillcoata, tvůrce Cesty a nelítostného kenguru-westernu Proposition? Ale ano. Prozatím nic není oficiální, ale údajně už spolu… (viac)