Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiálny text distribútora)

huasca

dobré!! jen jsem napsala nadšený komentář a celé se mi to vymazalo, tak znovu krátce: líbil se mi prales, záběry z výšky stromů a vodopádu, holé zadky, indiánský jazyk, syrovost boje o život, to, že film vyvolá žážitky, pudy, vzpomínky... ()

Tempest

Hodně syrový příběh z doby konce Mayské říše. Narozdíl od Inků a Aztéků byla Mayská říše ve fázi zániku již před příchodem Španělů. I když slovo říše je možná trochu moc silný výraz, spíše se jednalo o řadu městských států, které se neustále rvali mezi sebou (připomínali tím staré Řecko). Myslím, že Gibson natočil výborný film. Soumrak Mayů je znázorněn příběhem jednoho muže a jeho rodiny. Jaguáří tlapa přežije vlastní smrt (nejdříve na oltáři a pak i na popravišti) a pronásledován skupinou nemilosrdných lovců se vydává zachránit svoji rodinu. Zánik říše Mayů je podán náznaky, hlad, nemoci, neúroda a celková prohnilost systému, kdy ani četné lidské oběti nedokázaly odvrátit konec. ()

rigby

Velmi primitivní příběh sloužící snad k jedinému: k sebeukojení sadistických choutek autora. V druhé polovině filmu se to sice zlepší, nicméně ani honička jak vystřižená z Predátora, navíc s předem jasným výsledkem, mě neuspokojila. ()

pcarogers

Ach ta výprava!!!! Nádherná! Pestrobarevný bohatý (kolik to proboha stálo?) exkurz do tak trochu úplně jiné civilizace. Samozřejmě vše naroubované na klasický americký scénář akčního hrdiny (skoro no, sice nebojuje proti, ale zachraňuje spíš, pořád mě to zkrátka ale trochu zklamalo), ale tím jsem si nechal zkazit dojem opravdu jen trošku. Oči doširoka otevřené a hltající tu krásu a velkolepost. Proč ne. ()

10marty10

Jednoduchý děj a příběh nebylo těžké zkoncipovat v celek a tak vznikl zajímavý, avšak lehce nadprůměrný snímek. Jediná část filmu, u které jsem se opravdu nudil, byl útěk Jaguáří tlapy před pronásledovateli. U snímku se mi naopak nadšen kamerou a hudbou. Zajímavě byl také zpracovaný konec, při kterém se hlavní hrdina a dva pronásledovatelé zastaví na pláži při pohledu na připlouvající plachetnice. Celkové hodnocení tohoto filmu 70% hlavně díky hudbě a kameře. ()

Skretule

Musím říct, že počínání pana Gibsona zrovna v lásce nemám ale tohle se mu opravdu povedlo. Samozřejmě není to nic extra hlubokomyslného a nebýt závěrečné hodinové honičky a vyvražďovačky ve stylu Predátor vs. Arnold, byly by to naprosto dokonalé vizuální orgie při kterých by mi v kině asi vypadly oči z důlku. ()

ElisD

Úžasná atmosféra a prostředí, samozřejmě megahrdina, co překoná tisíc bezšancí, to ě vždycky dráždí, ale krom toho opravdu bombastická záležitost. ()

Figuska

Myslela jsem, že se na to chvíli před spaním kouknu a dokoukám druhý den. Musela jsem ale koukat až do konce, někdy do 4 do rána a ještě jsem měla pocit, že jsem celou dobu běžela džunglí já ... a ráno jsem i tak v práci vypadala. ()

Carlos.Meo

Po prvních asi 20 minutách se film začal ubírat jiným směrem, než jsem čekal. Krvavé řezničiny se objevilo možná až moc, a závěrečná lovecká honička, která se obrátila na "jeden proti všem", mě taky překvapila, ale celkově vzato se film podařil, i když jsem od něj asi čekal něco naprosto jiného. ()

retrix

Nevím, jestli herci hráli Indiány nebo Indiáni herce, ale zahráli to skvěle. Až jsem si říkal, kde Mel nabral tak věrně a výborně zahrané postavy. Režie Mela byla bravůrní, protože začátek by klidně mohla převzít i jako hraný dokument o indiánech BBC. Prostřední část filmu byla zbytečně rozvláčná, ale potom to má šmrnc a spád. Jediná negativa, která snad filmu mohu vytknout - centrum Mayů se mi vůbec nelíbilo a pak ta naháňka džunglí se dala zvládnout více přirozeně. ()

MrLinhy

Celkem zajímavý a dobrodružný film, který je chvílemi hodně naturalistický. Mel Gibson do toho dal celé srdce, ale mohl zamakat na detailech, protože ve filmu se objevují nepřehlédnuté chyby. Jinak ok 70 % ()

JackieBliz

Velkolepý film, který rozhodně stojí za podívání. Zajímavý příběh, pěkně natočený, mně se to neskonale líbilo. Páni, Mele Gibsone, víc takových filmů. Víc! ()

aannemer

Po filmařské stránce tomuto snímku asi moc vytknout nelze, ale pan Gibson by měl minimálně navštívit psychiatra a podrobit se nějaké uklidňující terapii. Myslím, že s tím násilím to fakt přepískl. ()

DonFrolimo

Gibsonovy filmy sou stylově přímočarý, dějově primitivní (což nemusí bejt nutně na škodu - zvlášť ne při jeho obsesi pro patos) a nezřídka i tematicky prostoduchý. Apocalypto je ušetřený většiny velkejch přešlapů na úplnym začátku a konci, celej takzvanej oblouk je stupidní mizerie, kde by za každej záběr zasloužil režisér kopnout do koulí za to, že przní námět s tak fantastickejma možnostma a nezmůže se na víc než na "zajatci dou do města" --> "zatmění" (?!!) --> "zdrhačka" a to v tak ubohym podání, že by to líp naučil i ten největší blbec v prváku famu. Všechno co je na tomhle filmu špatně je zpackaná režijní práce. Tam kde má gradovat zápletka (pominuli teda jak už řečeno úplnej závěr, kterej to jakžtakž zachraňuje) film ostudně nudí. Škoda. Škoda o to víc, že Gibson i tady ve světlejch chvilkách ukázal, že něco málo umí. Promarněná šance. Natočit to Herzog nebo Joffé, byla by to nesporně pecka. ()

wick

Všechna čest Melovi za další vydařený pokus mimo mainstream komerčního Hollywoodu. Připomíná mi Ben Afflecka, který je také lepší režisérem než hercem. Stejně jako Umučení Krista v originálním jazyku, ale více mluví obrazem než slovy. I když děj ze starověku je přímočarý, souhlasím s hodnocením na obale: triumfální. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Možná si ještě pamatujete, jaké kontroverze mezi českými novináři loni vzduzovaly politické názory Olivera Stona. Letošní ročník nejznámějšího českého filmového festivalu by mohl být podobně… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (viac)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (viac)