Rím

Veľká Británia / USA, (2005–2007), 19 h 45 min (Minutáž: 44–65 min)

Hudba:

Jeff Beal

Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker, Kerry Condon, James Purefoy, Ian McNeice, Coral Amiga, Lindsay Duncan, Lidia Biondi, Tobias Menzies (viac)

Rok 52 před Kristem. Čtyři sta let po založení republiky je Řím nejmocnějším městem světa. Kosmopolitní metropole s miliónem obyvatel tvoří srdce obrovského impéria. Republika založená na principech sdílené moci a nelítostné individuální soutěživosti nikdy nedovolí jedinému muži získat absolutní moc. Avšak nyní se otřásají samotné základy těchto principů, podryté korupcí a nesváry. Po osmi letech válčení se dva vojáci Lucius Vorenus a Titus Pullo bezděčně ocitají ve víru událostí, které ovlivní dějiny celého Říma. Láska a zrada, vládci a otroci, muži a jejich ženy. Seriálové drama ŘÍM zachycuje bouřlivou éru mezi zánikem republiky a zrozením impéria. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Frajer42 k tomuto seriálu (22)

Ukradený orel (2005) (S01E01)

K antice to moje srdce vskutku táhne a mám dojem, že jsem zase a znovu svědkem kvalitní HBO nadílky. Pilotní díl byl velmi dobrý. Nechybělo pletichaření, pár kvalitních záběrů z bitev a především se dostalo i na (obzvlášť v antice) velice oblíbenou volnočasovou aktivitu - sex. Nebylo třeba žádných zdlouhavých úvodů do děje, neboť seriál zpracovává události dobře všem známé. Za mě tedy rozhodně spokojenost. Moc rád jsem viděl znovu známé tváře kupříkladu ze seriálu GoT. Necítím se seriálem nějak významně okouzlen, ale jsem spokojený. Pilot splnil svůj účel, určitě mě navnadil na další díly. Lepší 3 kousky. ()

Jak Titus Pullo způsobil pád Republiky (2005) (S01E02)

Pálím téměř plnou. Opravdu luxusní seriál. Neskutečně mě baví mnohovrstvost pletichaření na nejvyšších místech v Říme a obrovská syrovost děje, takže seriál dokáže v rámci možností rekonstruovat antickou atmosféru tak, jak si antiku představuji. A do toho všeho nám zasahuje také troška té náhody. Líbí se mi, že je příběh vyprávěn z pozice dvou rozdílných vojáků. Divák tak dostává možnost nahlédnout do všech společenských sfér tehdejšího Říma, což je skvělé. Nechybí kupříkladu spousta oblíbené volnočasové aktivity té doby - sexu, kdy spával kdekdo s kdekým. Všude je k vidění spousta brutality a surovosti na straně jedné a současně i intrik a podvodů na straně druhé. Zatím se skvěle bavím a vzdělávám současně. ()

Sova v trní (2005) (S01E03)

V minisériích jsem si našel velkou oblibu. Přestože seriál zpracovává na události nesmírně bohatou epochu lidské historie, tak díky omezenému počtu dílů nezbývá čas na nějaké nudné a nehybné kecání. Místo toho má děj obrovský spád a je na události nesmírně bohatý. Tvůrci zvolili tempo, které mi naprosto sedí. Zajistili, aby se diváci neztráceli v ději a přitom nedostali šanci se nudit. Žádné nadbytečné kecy a píčoviny. Vždy hezky k věci, a to vše obohacené špetkou uvolnění a nadhledu díky nesmírně sympatickému duu hlavních hrdinů, kteří drží kostru vyprávění a události krásně spojují. Tohle se zase jednou HBO hodně podařilo. Lepší 4 kousky. ()

Krádež ze Saturnova chrámu (2005) (S01E04)

Tak jsem to v minulém dílu trošku zakřikl, když jsem si pochvaloval svižné tempo s minimem zbytečných odboček. V tomhle dílu už vatička dostala trošku prostoru. Zejména mě nebaví uměle natahovaná linka ohledně "syna hlavního hrdiny". Taktéž mě neskutečně začal srát herecký projev Polly Walker. Ta čůza nemá ani zblo hereckého talentu a na ten její afektovaný projev je hrůza pohledět. Chápu, že byla do seriálu obsazena hlavně proto, že ráda provádí exkurze do zoologické zahrady a nejraději ukazuje kozy a bobra, ale je to na úkor kvality a tvůrci testují diváckou snesitelnost. Snad ta píča brzy zdechne. Taková trošku političtější epizoda, což by tak nevadilo, kdyby se takovou část stopáže neřešily píčoviny. ()

Beranidlo dopadlo na zeď (2005) (S01E05)

Spoilery! Další spíše kecací epizoda poodhalující poměry v tehdejším Římě, kde pokud člověk nebyl hrdlořez nebo zloděj, tak neměl moc slibné vyhlídky na život na vysoké noze, obnášející uživení početné rodiny, což zpravidla zahrnovalo navíc 1 až 2 otroky a nějaké to nevlastní dítě, které kurvy manželky tu a tam utrousily vzhledem k nedostatku příjemných volnočasových aktivit a nedostatku ovčích střívek. Na poli politickém, se toho zase tolik neudálo. Caesar dal jasně najevo své priority a senát neúprosně "takticky ustupuje dál". Lepší 3 kousky. ()

Egeria (2005) (S01E06)

Bohužel až nepříjemně postelová epizoda, která byla na děj velice plytká. Místo podstatných věcí se řešila nevěrná kurva žena, či odpanění mladého filosofa. Zřejmě prozatím jeden z nejslabších dílů. Tedy alespoň v to doufám. Tento díl kdyby neexistoval, tak by diváci o nic zásadního nepřišli. Trošku jsem to úvodní skvělé tempo zakřikl. Události se daly do pohybu až asi v posledních 15 minutách a slibují v dalším díle příjemnou nadílku. Lepší 2 kusy. ()

Bitva u Farsala (2005) (S01E07)

Podstatně černější kávička, než byl minulý přeslazený postelový díl. Snad kromě počtu mrdaček tento díl ten předchozí převyšoval v každém aspektu. Moc se toho nedá vytknout, takhle si osobně seriál představuji, proto jsem se rozhodl investovat do něj svůj čas a tohle přesně od něj očekávám. Velice zajímavá epizoda. Trošku mi vadila zkratkovitost (respektive přeskočení) epické bitvy, ale částečně to vykompenzovala bohatost událostí a značný posun v ději. Jsem zvědavý, co přinesou následující kapitoly a jestli bude Kleopatra opravdová kočka, nebo to bude afektovaná přehrávající píča, jako pornoherečka Polly Walker. Slabší 4 kusy. ()

Caesarion (2005) (S01E08)

Spoilery! Nejvíce mě zarmoutilo zřejmě to, že všemi milovaná krasavice Kleopatra vypadala v seriálu jako nepříliš pohledný 16letý chlape a těch jejích pověstných sváděcích technik jsem si v rámci tohoto dílu tedy také jaksi nevšiml. Souhlasím s kolegou komentátorem, že historické odchylky byly v rámci tohoto dílu opravdu evidentní a viditelné na první dobrou. Ovšem také souhlasím v tom, že se to docela slušně dařilo kompenzovat humorem. Velmi osvěžující bylo to, že jsme pobyli skoro celý díl v Egyptě, ale moc jsem nedokázal nasát tamní atmosféru. Nechybělo pár vražd a děj nám příjemně poskočil. Dohromady to vidím na lepší 3 kousky. ()

Utica (2005) (S01E09)

Spoilery! Jakožto filmový expert prohlašuji, že toto byl jeden z nejpříjemnějších dílů série, a to snad nebyla nutná ani krev. Čistá kecačka, přičemž ovšem dostávaly prostor postavy, které mám rád, na úkor afektovaných Polly Walker a jiné verbeže. Konečně se začalo vydatně kout pikle, což mě dostalo do varu. Octavianovi jsem zpočátku nemohl přijít na chuť ani na jméno, ale začal mě velmi bavit. Jeho nebývalá sociální inteligence jej předurčuje k velkým věcem. V rámci oblíbenosti ho řadím hned za ústřední dvojici. Velice vtipná byla jeho incestní kratochvíle, kdy luxusně převezl svoji nezdárnou sestru, které vyžral nejenom inteligenci, ale i správnou orientaci. Fandím mu! Srdíčko každého diváka muselo poté zaplesat ze závěrečného vzkazu určeného té zrzavé vyschlotině, která mě už pěknou dobu irituje a zvedá adrenalin. Obešlo se to tedy bez znásilnění, protože zřejmě nikdo neměl ten žaludek. Zajímavý zvrat byl určitě i vstup Vorena do politiky, kterého si v této roli neumím ani trochu představit. Slabší 4 kousky. ()

Slavnost (2005) (S01E10)

Spoilery! Evidentní předskokan před finálem a poslední šance postav rozestavět své figurky na šachovnici nově vznikajícího režimu. Dějově trošku slabší, přestože se nám objevilo několik nových silných aliancí. Vtipná byla romantická vsuvečka hromotluka a otrokyně, která samozřejmě v díle zachytávajícím starověký Řím, nemohla chybět. Vorenus mi v roli lidového vypravěče dle očekávání neštimuje, snad s tím brzy sekne a vrátí se k zabíjení lidí. Tři kousky, snad finále laťku zase trošku pozvedne. ()

Kořist (2005) (S01E11)

Spoilery! Od začátku seriálu mi na tom Brutovi cosi nesedělo a tušil jsem, že ta kurva se nakonec postaví proti Caesarovi. Celkově hodnotím epizodu jako docela slabou a místy i trochu nudnou. Vorenus mi v politické sféře totálně nesedí. V rámci dialogů trochu slabota a hrozně málo se toho stihlo udát. Za zmínku stojí snad jen vynikajících posledních 15 minut, které se zcela výjimečně odehráli před kamerou a divák si mohl užít zatím nejkrvavější mlatu v provizorní aréně. Jsem zvědavý, co se bude dít v dalším dílu. Tipuji si, že Caesarovy dny jsou sečteny. Slabé 3 kousky. ()

Únorové kalendy (2005) (S01E12)

Spoilery! Hezké a zajímavé finále, kde se ukončilo hned několik dějových linek a připravila se půda pro další sérii, která je snad pro všechny diváky méně známá, než notoricky známá vláda a osud Caesara, takže se mohu těšit i na lehká překvápka. Líbilo se mi uplatnění klíčové informace v klíčový okamžik. Znovu se potvrdilo, že informace je mnohdy mocnější meče. Dle očekávání jeden z nejlepších dílů série a příjemná pozvánka na sérii příští, kde doufejme proběhne konečně i nějaká ta bitva. ()

Předání moci (2007) (S02E01)

Velmi povedený start série, která se začala nést v podstatně temnějším duchu, než celá předchozí série dohromady. S Vorenem svět vyjebal v tom největším stylu a z hodiny na hodinu se mu zesral život v největším stylu, v jakém je to ve vesmíru vůbec možné. Moc se mi líbilo, kterak se vynořily ihned nové pletichy a vypadá to, že druhé série bude i s absencí Caesara snad ještě lepší. ()

Syn Hádův (2007) (S02E02)

Spoilery! Nádherná Vorenova proměna v běsnící monstrum, které se mstí světu v tom nejvyšším stylu. V Římu konečně zavládla anarchie a panuje snad ještě ostřejší atmosféra, než v současných českých hypermarketech, kde vypuklo bezdůvodné davové šílenství a lidé znovu ukázali, jak moc mentálně nemocní čuráci jsou a všechny mé naděje na příčetnou budoucnost, které mi dala poslední série South Parku, se znovu rozplynuly. Jinak epizoda na můj vkus trošku moc ukecaná a přitom kromě hrocení sporu mezi Octavianem a Antoniem toho zase tolik zajímavého nenabídla. Lepší 3 kousky. ()

Slova Marca Tullia Cicerona (2007) (S02E03)

Další zajímavá epizoda točící se zejména kolem namyšleného Marka Antonia. Spory se nám krásně vyhrotily a cítím ve vzduchu hodně krve. Dost mě pobavila i vtipná vsuvečka s vyřizováním účtů, kde v se v hlavní roli nedobrovolně ocitl zadek jednoho z mála zarputilých heteráků dané doby. Musím říct, že mě tato temnější série baví mnohem více než ta první. Děj je takový košatější a na své si přijdou zejména ti, kteří nedávali v hodinách dějepisu dostatečný pozor a není jim zcela známý politický vývoj antického Říma. ()

Želva a zajíc (2007) (S02E04)

Je hrozně uspokojivé a vždy se mi vztyčí mých 20 čísel, když vidím, jak alespoň jedna ze dvou ústředních čubčích dcer trpí. Je docela jedno která, protože je obě bytostně nesnáším. Škoda, že byl židák měkáč a odmítl dokončit své dílo zkázy. To jeho izraelští součastníci a společně s USA spoluautoři současné chřipky, kteří nám jisto jistě začnou za pár týdnů vnucovat vakcínu jsou zcela jiný kalibr. Copak jsem zasraný pražák, abych se očkoval na rýmičku? Opět mě zarmoutilo, že se epická bitva kompletně celá odehrála mimo kamery. Rád bych do konce seriálu viděl alespoň jednu. Seriál smrdí nižším rozpočtem. Absenci krve naštěstí slušně kompenzují velmi zajímavé pletichy, za které by se nemuseli stydět ani HBO následovníci jako třeba GoT. ()

Hrdinové Republiky (2007) (S02E05)

Další moc hezká epizoda nabitá událostmi. Vorenova rodinná linka mě nikterak neuspokojuje a zažívám při ni bohužel trošku nudu, kterou nezlepšil ani Vorenus, který si zahrál na frajera, když dal jasně najevo, že z lásky zásadně nesouloží a chce si za to jako správný chlap zaplatit. To ve vysoké politice jsou rozehrané mnohem zajímavější příběhy. Tam mě baví úplně všichni kluci a jsem moc zvědavý, co se v následujících dílech vyvrbí. Název slibuje bitvu, tak že bychom se poprvé dočkali? Jinak je hodně vtipné, kterak Octavian "zestárl", přičemž všichni kolem něj zůstali úplně stejní. ()

Bitva u Philippi (2007) (S02E06)

Věčná škoda, že těch bitev je jako šafránu (slovy jedna), protože nebyla vůbec marná. Tvůrci ukázali, že i s menším rozpočtem se dá rozpoutat solidní válečná vřava. Velmi kvalitní 15 minutovka. Zbytek dílu byl ovšem neméně zajímavý. Nově vzniknuvší spojenectví a z něho pramenící seznam smrti neměl nejmenší chybu. Někteří nešťastníci odešli na věčnost dokonce ve velkém stylu. Bez debat jedna z nejlepších epizod celého dosavadního seriálu. Celkový dojem mi narušovala snad jen Titova píča žena. ()

Posmrtná maska (2007) (S02E07)

Po předchozí parádní epizodě, která vyšvihla laťku opravdu hodně vysoko, přichází lehké zpomalení tempa epizodou, kde se jednotlivá děvčata, dívky, ženy, mužatky a staré seschlé čarodějnice předhánějí, která z nich bude největší a nejotravnější píča. Osobně bych si dovolil zahlasovat pro tu Titovu debilní ex otrokyni, u které pičoidní chování umocnilo ještě těhotenství a bojím se, co za lidský odpad vyvrhne ze svého lůna. Z hlediska děje a vývoje byla zajímavá snad jen politická svatba. Jinak nebohý divák opravdu sleduje pouze mrdání všeho, čemu příroda mrdat dovolila a soutěž o antickou píču. Slabší 3 kousky. ()

Nezbytný výmysl (2007) (S02E08)

Spoilery! Ze seriálu začíná být cítit, že se pomaličku ale jistě blížíme do cíle. Z Octaviana se stal dokonalý vypočítavý hajzl a moc mu fandím. Tvůrci mi po delší době udělali radost, když sprovodili ze světa královnu mezi píčema od Pulla. Druhá píča spáchala sebevraždu v minulém dílu, takže už jen se zbavit hypersexuální zrzky a bude to dokonalé. Znovu se zopakuji, že druhá série je opravdu výrazně zajímavější a po úplně všech směrech lepší než ta první. Krásně vyvážený díl, kde uvidíme politiku, pletichy i trošku těch prasáren. Moc mě baví vývoj jednotlivých postav a jejich přirozenost. Snad kromě nechutně afektované amatérské herečky Polly Walker, které nevěřím ani přírodní kůzlátka. ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

HBO dělá na dalších spin-offech Hry o trůny

HBO dělá na dalších spin-offech Hry o trůny

20.03.2021

Kabelová stanice HBO si zřejmě řekla, že příběhů ze světa Hry o trůny nemůžou mít diváci nikdy dost, a tak se kromě již rozpracovaných prequelů a spin-offů rozhodla rozpracovat ještě tři další nápady… (viac)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (viac)