Densha otoko je internetová přezdívka jednoho nesmělého tokijského mladíka (Takayuki Yamada). Nesmělého do té míry, že za dvaadvacet dosavadních let svého života nechodil ani s jednou dívkou. Svůj volný čas dělí mezi nakupování postaviček z anime komiksů a chatování po internetu, který zajišťuje jeho jedinou komunikaci s jinými osobami. Když jednoho dne při jízdě metrem víceméně nechtěně pomůže pohledné mladé dívce (Miki Nakatani), obtěžované dotírajícím násoskou, ještě netuší, jakým způsobem to změní jeho život. Následuje první schůzka, pak další a další a z roztěkaného chlapce se řadou nejistých kroků pomalu, ale jistě stává zodpovědný dospělý muž. Za vydatné pomoci svých anonymních internetových přátel postupně poznává, co je to vlastně ta láska a jak na ni. (Matty)

Matty

_/¯o o/¯_ Hlavní hrdina této milé romantické komedie je tzv. „otaku“, podle Wikipedie „obsesivní fanoušek specifického druhu zábavy“. Zde konkrétně jde o dvaadvacetiletého mladíka, který neměl dívku dvaadvacet let, většinu svého času tráví před monitorem počítače chatováním se svými anonymními přáteli a obdivuje Matrix. Nápad, „zasadit“ podobného jedince do typické romantické komedii, možná není z nejoriginálnějších, ale se zodpovědným přístupem vám může vykvést sakura, jejíž každý lístek je radost prohlížet. Každému z těch lístku byla navíc věnována speciální péče (vezměte si např., jak si trikaři vyhráli se „vpisováním“ textů do různých míst v daném filmovém políčku). Najdete zde vše, co by měl každý podobný film obsahovat. Postupné sbližování se, první nesmělé dotyky, situace trapné i úsměvné… není toho mnoho, čím by vás Densha otoko mohl překvapit, ze zvolené zápletky však vytěžuje, co se dá. Zajímavá je skupinka jeho internetových rádců, kteří neslouží pouze k vytváření vtipných situací. Životu každého z nich je přikládána stejná důležitost jako životu hlavního hrdiny, což nabízí prostor několika vtipně vypointovaným minipříběhům. Film trošku drhne v závěrečné části, která by skutečně nemusela trvat dvacet minut, když už stejně každý zběhlejší divák ví, jak to dopadne. Lehce matoucí scéna těsně před závěrečnými titulky nejspíš mnohé znejistí, mnohé naštve, ale pro ty, kteří titulky dokoukají až do úplného konce tvůrci přichystali jeden „uklidňující“ dovětek. Idea tohoto snímku je zcela logická a velice se mi zamlouvá, jde o otevřenou výzvu ke všem imaginárním počítačovým hrdinům, jejichž práva jména zpravidla nejsou známa. Lze ji tlumočit třeba takto: „zvedněte konečně ty svoje líné zadky a najděte si nějakého partnera/partnerku pro skutečný život!“. Jiná cesta, jak se zbavit chorobné závislosti na moderních technologiích a stát se dospělým, zcela samostatným člověkem, možná také existuje, jenže – není příliš depresivní na to, aby podle ní vzniknul tak pěkný film? Densha otoko vzniknul na základě reálné internetové komunikace, je tedy příběhem člověka z masa a kostí, nikoliv ze scénáristových myšlenek a jsem přesvědčený, že podobných lidí existují tisíce. Tento film by jim mohl pomoci nalézt odvahu k vykročení tím správným směrem, anebo jim alespoň dát naději, že to jde… když se chce. 80% _/¯8/¯_ ()

EdaS

Velmi roztomilá romantická komedie o tom, že i na japonského otaka někde čeká láska a chce to jen popadnout příležitost za pačesy. Train Man docela pěkně vystihuje skutečnost, že ze "zajetí" světa počítačů může být dlouhá cesta do normálního života. Škoda toho trošku moc natahovaného závěru, jinak spokojenost. ()

Zíza

Jo, někdy je lepší se zvednou od počítače, ale právě u něj získáváte všechny ty myšlenky, které byste chtěli dělat, ne? :-) Romantika jak hrom! Vážně, sladší než cukr. Ale pořád se to dá krásně strávit. Takayuki Yamada (btw všimli jste si toho, jak krásně má tvarované oči?) byl jako Densha otoko skvělý. Všechno bych mu sežrala. Ale bylo to pro mě těžké, protože jsem ho nejprve viděla jako Serizawu v Kurozu zero a teď na mě vybafne jako chlapeček, který brečí, třese se, koktá... tohle mě málem položilo do kolen. Taková změna! Ani bych ho málem nepoznala... Je hezké vidět, že i takovíto lidé mají možnost někoho potkat, zamilovat se, uspět. Jé, jé, taky bych chtěla :-) ()

Hellboy

Mělo to docela našlápnuto na prozkoukámí fenoménu anonymních webů jako je 4chan, ale ve filmu tenhle fenomén poněkud vyšuměl (samozřejmě, vždyť je to romantická komedie). Je tedy pravda, že někteří hrdinovi internetoví kamarádi mají ve filmu lehce načrtnutý vlastní příběh, ale fakt jen minimálně. No a taky mě lehce vadilo celé vyznění snímku, celá ta moralita - začněte žít.. Jenže to, co je nejhorší, je, že lásku jsem hlavním hrdinům nedokázal uvěřit... Jinak je ale pravda, že to byla docela zábava, některé situace :) Stejně pro Japonské pojetí lásky, respektive sbližování prostě asi nikdy nenajdu pochopení. To jak je Densha otoko ukoktanej, to bylo děsně protivný. (Jo, já vim, že je to proto, že nikdy ani s holkou nemluvil..ale stejně!) ()

IQ Tiqe

Nesedlo mi to. První půlhodinu jsem kouskoval asi do tří dnů, protože mě moc nebavila, hrdina přehrával (kladná postava - looser, ale až moc) a nápad s chatem mě otravoval. Zbytek jsem viděl vcelku, zvedl moje mínění, střední pasáž byla zajímavá, ale celkově mě film nepřesvědčil - pomalé tempo, romantika tak trochu jinak, málo děje a upřímně řečeno nebylo to moc pravděpodobné. Každopádně hodně oceňuju vyznění filmu - člověk má žít život ve skutečnosti a ne prosedět u pc. ()

Tsuki

Tak nečekané, až mě to udivilo. Na první pohled průměrný romantický film o trapném manga šílenci, který nalezne lásku... ovšem, když se na snímek zadíváme více a s tím stydlivým otaku v zelené bundě se sžijeme, tak nás to zkrátka nepustí. Někteří lidé mě teď možná nechápou, ale ten, kdo má zkušenosti s tím, jak může svět počítačů, svět komiksů a manga figurek - celý ten nereálný svět - člověka ovlivnit a uzavřít před realitou, ten to určitě pochopí... A uvidí, jak je v tomto filmu tato skutečnost a zároveň problematika zobrazena věrně a s určitým citem... Pro mě byla snaha Densha-kuna se z toho všeho vymanit opravdu dojemná. Celý film, závěr a konečné obrazy mi přišly najednou tak nádherné, že jsem se z nějakého důvodu cítila "relieved". Nakonec mi nezbylo než se usmívat :) ~(4,8)~ ()

nash.

Milá romantická komedie, která sem tam zatlačí na pilu možná až moc. Densha je místy roztomile nemotorný, občas ve své zmatenosti kouzelný, takže mu člověk prostě musí fandit, ale místy je na facku a v některých scénách ho Yamada přehrává až moc. Miki Nakatani jsem si oblíbil v úžasném Shiawase no kaori a i tady je ve své roli tak milá a okouzlující, že opravdu není těžké si ji zamilovat. Výborné jsou vedlejší role internetových přátel, rozmanité a přes minimum prostoru dokonale načrtnuté. K tomu spousta drobných vychytávek a malých nápadů. Zkrátka další příjemný večer ve společnosti japonské romantiky. ()

Jirka_Šč

Na konci filmu jsem na tom byl podobně jako lidé, kteří Train Mana sledovali online - v duchu (protože vedle mě spaly dcery) jsem na něj řval: "Narovnej se! Přestaň brečet! Narovnej se! Přestaň brečet!" Což je jediná věc, která mi nesedla - extrémní nedostatek sebevědomí u hlavního hrdiny. Možná je to však u lidí žijících za počítačem normální. Vše ostatní ale zvedá film na plnokrevné 4*. Protože. Forma vyprávění, kdy hlavnímu hrdinovi radí skupina spřízněných duší na internetu a konkrétně v druhé polovině scéna na peróně, kterou jsem koukal s otevřenou pusou - to bylo geniální! Také fakt, že ti lidé mají svůj vlastní minipříběh a skutečnost, že někde na webu snad stále je elektronická konverzace, na základě které kniha a posléze film vznikly - palec nahoru! Trochu jsem surfoval a dočetl se zajímavost (ve filmu neuvedenou), že dotyčná dívka si onen první den v metru zapomněla kontaktní čočky, pořádně na něj neviděla, tudíž neodhalila, že je dotyčný "otaku" (v angličtině "nerd" nebo "geek"), jinak, že by o něj nazakopla. A taky, že v době vydání knihy prý byli stále spolu a šťastni. Příjemný film a výborný příběh! ■ Jo a zjistil jsem, že existují nějaké Hermes šálky, pár za 300 až 700 dolarů :). ■ Nejlepší trailer, který jsem našel: http://www.youtube.com/watch?v=NMR_XqgSQcQ ()

Natascha

Na jednoduchý a triviální příběh nesmělého otaku se dobře dívá, ale prospěl by mu složitější děj a jiné pojetí hlavního hrdiny, který je až příliš ukoktaný a ubrečený, přece jen se dá nesmělost a malé zkušenosti z kontaktu s lidmi vyjádřit trochu nápaditěji. Je také škoda, že není nevyužito faktu, že Densha-kun nabývá neuvěřitelných komunikačních úspěchů, když začne mluvit...., no o čem jiném než anime:-) Příjemným zpestřením je skupinka internetových rádců. No aspoň mě tenhle film donutil uvědomit, že bych asi měla častěji zvednout zadek od počítače a vyrazit mezi lidi:-) ()

Mikah

Denša otoko jistě není žádný zázrak s originálním námětem, ale mě velmi potěšil a přinesl mi krásnou hodinu a půl. Po celou dobu jsem se usmívala nebo se přímo smála, je to totiž tak rozkošný a vtipný film, navíc s příjemným obsazením. Hlavní postavou je mladý muž, co se po léta skrývá doma ve světě počítačových her a svých virtuálních přátel, nepřipraven na reálný život. Jednoho dne se ale zamiluje a je to pro něj skvělá příležitost zapracovat na sobě a naleznout štěstí. A možná, že když jeho virtuální přátelé uvidí, že je možné to dokázat, také se rozhodnou se svým životem něco udělat a pohnout se z místa... Jedná se o krásný snímek, který určitě doporučuji. ()

Litsarch

Snímek podaný tak krásně a nenásilně, až jsem Yamada začal u obrazovky povzbuzovat stejně jako jeho přátelé na internetu, kteří s ním jeho příběh proživali stejně jako postupně já... Od střetnutí otaku nadšence, který pozná elegantní slečnu, když jí pomůže od ožralce bych podobný příběh čekal asi málokdo... Bylo mi ho až líto, když jsem viděl jak chce, chce, ale neví jak... O to více jsem ho podporoval... A ten konec byl prostě nádherný.... Krásný snímek... ()

Mononoke.

Roztomilý film o otaku (japonský geek:) a o tom co je ochoten podstoupit, aby si udržel dívků svých snů. Příběh je dost průměrný a nijak neohromí, ale Densha je roztomile nesmělý, jeho internetový kamarádi jsou super prdlý a pro asijské romantické komedie mám prostě slabost. ()

dawe04

Originální koncept chvíli ztřeštěné, chvíli romantické komedie o jednom (ze začátku) vandrácky vypadajícím otaku (opravdu, dokonce i ta slečna mu odmítla dát parfém zadarmo), sbírajícího komiksové postavičky se opravdu povedl. Hlavní hrdina v podání přesvědčivého Yamady se zamiluje do ženy z metra, kterou "zachrání" před opilcem. Pomáhají mu netradiční kamarádi - další podivíni a to pouze přes internet. Celý film je pojat jaksi "počítačově," což ale atmosféru romantické (a hlavně opravdu VTIPNÉ) komedie překvapivě nijak neruší. ()

hunty

... aneb jak se svět geeka může otočit o 360°. Perfektní, nevinná a zábavná komedie plná příjemných nenápadných postav. ()

Tyckin

Tento snímek ztroskotává na jedné zásadní věci a tou je uvěřitelnost. Je mi líto, ale 30letá elegantní překrásná dospělá kultivovaná dáma a na druhé straně 22letý zoufalý nekňuba - tomu se zkrátka věřit nedá a filmu tento fakt podráží nohy třebaže by jinak nebyl špatný. Nebyl jsem absolutně schopen se sžít s dějem a situací, působilo to až příliš moc nereálně a jako romantickou pohádku nejsem schopen to akceptovat. Pan režisér vybral příliš "starou" a dokonalou dámu což byl opravdu zásadní omyl. ()

dezorz

zvesti o komercnom uspechu kniznej predlohy filmu train man / densha sa dostali uz aj ku nam (http://www.iliteratura.cz/clanek.asp?polozkaID=18205) dokonca (aj) vdaka tomu sa film v prahe v limitovanom uvedeni aj premietal. milion predajnych vytlackov na institne napisanu knihu je iste uspech. tak velky, ze sa nemozno cudovat, ze na uspech navazuju dalsie spracovania, knizna, serialova a filmova. filmova, iste, financne najuspesnjsia, cca 35. mil. dolarov zarobenych v jap. kinach znamena jeden z najsupesnejsich jap. filmov tohto roka. a opat, tak ako napr. minuly rok howl´s moving castle, sekachu ci be with you) ide o netradicny lubostny pribeh, co tych japoncov pri romantike tak drzi? :) film je jednoduchou, nenarocnou zaluben eckou komediou, od TV serialu menej komicky radiklany, no na film stale prilis serialovy. drobne ekelkticke miesanie zanrov s dorazom na komicke situacie je vyriesenie lepsie a funkcnejsie, nez to byva napr. v korejskych filmoch. samozrejme, nebyt uspechu kniznej predlohy, film nie je hitom, takychto filmov sa v japonsku natoci na kazdy prst zo 10. :) ()