Příběh Zdeny (M. Fišerová) a Marie (V. Galatíková) ve dvoudílné televizní hře Markéty Zinnerové je hledáním a nalézáním složitého vztahu snachy a tchyně. Vypráví o rodině, kde staří rodiče naplňují tradiční model muž – pán, žena – služka. Petr (V. Beneš) se submisivním postavením matky a despotickými projevy otce nesouhlasí, ale ve vztahu k manželce tento model opakuje. Zdena je však jiná než tchyně a bouří se. Marie přestává její pohnutky chápat a na první místo klade udržení rodiny. A když se Zdena rozhoduje opustit manžela, Marie přes veškeré sympatie snachu odsuzuje… V druhé části příběhu má dominantní postavení matka. Těžce nese rozpad synova manželství a smrt manžela. V průběhu děje se jen nesnadno vypořádává s počáteční nevraživostí k bývalé snaše Zdeně, která odešla k jinému muži. Podle jejího názoru měla udržet manželství za každou cenu. Teprve když Zdenu s malou holčičkou nový muž opustil, nachází v sobě paradoxně sílu ke sblížení. Z pozice a zkušeností bývalé tchyně pomůže Zdeně řešit krizi jejího nového vztahu… (Česká televize)

vitekpe

Je to sablonovite, a postavy jsou ve svych charakterech hodne akcentovane. To znamena, ze napr. vynikajici padouch Benes, je fakt extrem. Zrovna tak hezka a hodna Marketa, je zas az prilis super, atd. Ale ze zivota to kazdopadne je, nastesti ne z meho, ...protoze takovouhle tchyni (vytecna Galatikova) bych neprezil ani minutu. Co mi ale prijde od Zinnerove zbytecne je to, ze vsichni chlapi jsou vyobrazeni jako kreteni. Od ditete az po dedu. Cili feministky asi jasaji, realita ale takovahle jiste neni. ()

Paity

Tchyně jak má být, jen co je pravda. Ve skutečnosti by asi nikdo z nás takovou nechtěl. Ještě, že já mám tu svojí pohodovou. ()

wictoria

miň hvězdiček Markétě Fišerové dát nemůžu, mám jí moc ráda. A Věra Galatiková zde opět předvedla, že je Paní herečka. ()

tranquill

"Co ho biješ! .. Aby se nepotatil, aby mu jednou neutekla žena!" Herci jsou výborní, jen ta režie první části se mi zdála trochu "prkenná". Co se týče druhé části, tak se zdá víceméně feministická. "Maminko, hřála sis někdy hada na prsou?" ()

karlee

Charaktery jsou tu někdy až příliš jednoznačně vykresleny, hlavně taťka záporák, ovšem když člověk občas přepne na Výměnu manželek, tak vidí, že i takoví mezi námi žijí. ()

Amonasr

Myšlenka sice správná a pochopitelná, ale scénář až příliš černobíle učebnicový. Zejména despotismus mužských postav je až příliš přitažený za vlasy, takže působí spíš jako karikatura. Bohužel z toho čiší přehnaně jednostranný feminismus, byť divák je samozřejmě na straně utlačovaných žen. Nejpřirozeněji ztvárněnou postavou je Zdena v podání nesmírně sympatické Markéty Fišerové. ()

ostravak30

Inscenace Tchyně je vcelku dobrá dvouhodinová hra a klidně může být i nadčasová. Co ovšem dokázal první díl, to ten druhý mírně nezvládl. Hlavně postava Vlastimila Brodského nebyla kvalitně rozehrána. Jen se mluví o tom, jaký byl otec despota, přitom se mi spíše jevil jako bručoun. Navíc za chvíli odchází. Úvodní část sice nemá svou gradaci, protože manžel se chová pořád stejně a ta pomyslná poslední kapka k odchodu tedy chybí, ale je více dramatická a dialogově rozvinutější. Dá se to ale pochopit, když ve druhé části už Zdena nebydlí s manželem. Pro mě je neobvyklý trochu postoj Petra, který nejprve syna vídat chce, pak dostává možnost a už ne bez zvláštního vysvětlení. Další pokračování má navíc mnohem větší spád. Jak by zpíval Karel Gott, čas letí jako bláznivý. I tak ale zajímavá podívaná na sympatickou a krásnou Markétu Fišerovou a trochu zvláštní Věru Galatíkovou. ()

javlapippi

Chlapi sú svine (despotické alebo nezodpovedné) a ženy chudery, čo (skoro) všetko znesú. Dilemy medzi udržaním rodiny a túžbe po šťastí. Tieto medziľudské a partnerské vzťahy sú pekne zložitá záležitosť, obzvlášť keď sa do toho zapletie aj potomstvo. Dobre napísaná a ešte lepšie zahraná osemdesiatková inscenácia. ()

solver

Kdepak si zahrála Michaela Jílková (Kotel)? Hlas zloduchů z Colomba zde dostal svůj vizuál, opravdu bych to do toho kluka neřek, parádní hlas pro dabing :-) ()

Chlo0opek

1. díl Nevěsta byl mnohem lepší než ten druhý, nutil k zamyšlení a byl bych raději, kdyby byl pouze tento díl. Druhý díl už byl v podstatě jen takové klasická nastavovaná kaše, navíc s divným koncem. Ve výsledku průměr. ()

KarolMalina

Inscenácia nad všetky očakávania. Kombinácia skvelých herečiek a skvelých výkonov. Na základe zaujímavého scenára zobrazuje reálny život a problémy ľudí takých akí sú s hercami, ktorí sú viac ľudia ako herci. A stále ostávajú pritom umelcami. ()

Vites

Určitě to lepší z TV produkce 80.let, zaujalo mě, že z postavy p. Galatíkové jsem do poslední chíle nedokázal vyčíst, jak se k tomu nakonec postaví a nejednoznačný konec ve 2.dílu Tchyně mi přišel tak akorát. Sympatická Markéta Fišerová.. ()

Kosir

Řada lidí si tady stěžuje na přepjatý scénář. Je to fakt, ale je to přesně styl amerických strhujících příběhů, jenže v jednoduchých kulísách socializmu. Na co si teda stěžovat. ()

milos.bradik

Tak Věra Galatíková je tady standardně taková jak jí to šlo nejlépe, zatrpklá a nepříjemná. Takové role uměla vždy nejlíp. Ostatní herci nepředvedli nic zvláštního. Jinak celkově typická socialistická moralitka o manželství a rozvodu. Zaujala mne ještě scéna, kdy Galatíková v kavárně slyší číšníka, který nadává, že hosté dávají malé tuzéry a tak se na něj naštve a když platí za vídeňskou kávu a větrník 9,60, tak si nechá vysázet těch 40 halířů na dlaň, takže vlastně jen potvrdí, že měl číšník pravdu. ()