Černé zrcadlo

Veľká Británia, (2011–2025), 32 h 45 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvorcovia:

Charlie Brooker

Rory Kinnear, Daniel Kaluuya, Julia Davis, Isabella Laughland, Colin Michael Carmichael, Jessica Brown Findlay, Lindsay Duncan, Rupert Everett (viac)

Recenzie používateľa fallanga k tomuto seriálu (20)

Černé zrcadlo (2011)

Black Mirror je, stejně jako Krajní meze, filosofické sci-fi. Krajní meze mám rád, mají zajímavou základní premisu, kterou BM přejímá, ale na rozdíl od Krajních mezí, se nezabývá klasickými klišé nápady, jako jsou mimozemšťané, kolonizace jiných planet, roboti, kteří jsou emocionálnější než ostatní lidé, atd... Místo toho je to light-scifi, zabývající se nepříliš vzdálenou budoucností nebo dokonce i současností. Na rozdíl od Krajních mezí je to děsivé, protože to může být reálné. Svět, kde sociální sítě vytvořili totalitní režim, svět, kde je kreslená postavička nejpopulárnějším politikem, společnost, kde se váš sociální statut posuzuje podle oblíbenosti na Facebooku, atd... Je to děsivé, vypadá to reálně, je to zajímavé, nutí to zamyslet se. Jsou tu slabší díly, po převzetí seriálu Netflixem to trošičku ztrácí šťávu, posouvá se to blíže, právě k těm Krajním mezím. Ale celkově to funguje skvěle, nemohu se dočkat, s čím přijdou v další sérii. ()

Národní hymna (2011) (S01E01)

Dosti drsný příběh, který není pouze o terorismu, ale také o síle internetu, popularity a lidské stupidity. Každý terorista, který by unesl Britskou princeznu by nakonec skončil na Kanárech nebo Haiti, protože by mu Briti dali cokoliv a nikdo by proti tomu neřekl ani ň. Ale když má premiér opíchat prase, tak se najednou jedná o obrovský problém. Svět ovládaný médii v celé své síle. Největší sílu tohoto příběhu ovšem vidím v zakončení. Během únosu princezny se Británie prakticky zastavila jen aby sledovala vývin událostí a o rok později, na samotné výročí onoho dne, se nad tím nikdo ani nepozastavil, nikoho nezajímalo, že premiér měl sex s prasetem a zachránil tak princeznu. Celkem děsivé, hlavně když vezmu v potaz, že takhle skutečně funguje vztah politici-veřejnost. Ti mediálně zruční vítězí na plné čáře, a nezáleží na tom, jestli jsou to naprostí idioti nebo géniové. Jde jen a pouze o sympatie. ()

Patnáct milionů meritů (2011) (S01E02)

Příběh o trochu slabší než v prvním díle, ale o to nechutnější. Sice tady není sex s prasetem, ale celé se to odehrává ve světě, kde internet, sociální sítě a technologie obecně vytvořili de facto totalitní společnost, ze které se mi občas dělalo fyzicky zle. A to nekecám. Při sledování tohoto jsem měl podobné pocity jako při čtení 1984. Iluze svobody, lidé s vymytými mozky na každém kroku, dokonce i silná a inteligentní individua jsou nakonec stržena režimem. Člověka to nutí se zamyslet. Celé je to mimochodem skvěle zahrané (Daniel Kaluuya byl dokonalý) a má to hodně povedený soundtrack. ()

Celá tvá minulost (2011) (S01E03)

Nejslabší díl první série. Dobrý nápad s přístrojem, který ukládá a dovoluje přehrávat myšlenky, ale tento nápad byl použit pouze pro rozpoutání manželského drama. Dalo by se z toho vymáčknout více. Upravování vzpomínek (třeba ve stylu Total Recall) nebo něco podobného. Po prvních dvou episodách jsem čekal něco propracovanějšího, ale i tak to stálo za to. ()

Lovná zvěř (2013) (S02E02)

O tomto díle se dá napsat pouze to, že se odehrává v naprosto zvrácené společnosti. Kdybych měl napsat cokoliv konkrétnějšího, tak by to byl spoiler, protože v tomto díle se vyskytuje největší plot-twist od dob první série Hry o Trůny. První část se odehrává ve velmi originálním post-apo světě a druhou část bych nejlépe popsal slovem drsná. Protože to ona je. Krutá, nemilosrdná, nechutná a hodně drsná. ()

Medvídek Waldo (2013) (S02E03)

Tento díl, ač je o kreslené postavičce, je ve skutečnosti velmi podobný úplně prvnímu dílu seriálu. Kreslená postavička, kterou ovládá parta stupidních komiků se stane nejpopulárnějším politikem v Británii? Jo, vidím tady tu, svým způsobem zvrácenou, alegorii s dnešní společností. ()

Bílé Vánoce (2014) (S02E04)

Pěkný Vánoční speciál, který nad ostatními díly BM vyniká svou výpravou. Pomalý rozjezd ve formě dvou příběhů ukázal zábavnou formou jak funguje svět, ve kterém se děj odehrává a poslední příběh příběh, se tak mohl rozjet naplno, bez nějakého nuceného vysvětlování okolností. Od ostatních dílů se to liší ještě v tom, že ač technologie pořád hrají velkou roli a děj nutí se zamyslet, tak to není hlavní náplň, hlavní síla příběhu. Hlavní síla spočívá v tom, že to bylo nabité emocemi. Není to až takový pohled do zvrácené budoucnosti jako zbytek dílů, jde spíše o soucit s hlavními postavami. ()

Zkušební verze (2016) (S03E02)

Nolanovsky zamotaná episoda, která má rychlý spád a dokáže překvapit i přesto, že základní premisa je jasná prakticky od začátku. ()

Sklapni a tancuj (2016) (S03E03)

Ne, že bych věřil, že mě přes webku sledují Číňané, ale i tak ji mám raději přelepenou. A teď k tomu mám ještě jeden důvod. Nejsem paranoidní člověk, ale tento příběh mě celkem dostal. Asi jako každá episoda Black Mirror. Musím vypíchnout herecké výkony. V Black Mirror se herecké obsazení mění od dílu k dílu a tak kvalita hereckých výkonů často kolísá, ale ve třetí sérii je to zatím špičkové a tento díl nasadil laťku hodně vysoko. ()

San Junipero (2016) (S03E04)

Nejslabší episoda z celého BM. Za prvé, nejde o žádnou temnou budoucnost, ani o žádnou temnou verzi reality. V tomto díle ve skutečnosti technologie prospívají lidem a ač jsem čekal na nějaký zvrat, který by ukázal jak je celý svět zvrácený, tak nenastal. A za druhé, něco podobného jsem už viděl v SAO a to snižuje výsledný dojem. BM bylo vždy originální, tohle zase tak moc není. ()

Muži pod palbou (2016) (S03E05)

Začalo to jako nudná kopie Districtu 9, ale konec přerostl ve skutečně hrozné sci-fi zpracování holocaustu. Na první pohled je to obyčejná akce, která ničím nevyniká, na pohled druhý je to, jako vždy, obraz zvrácené společnosti. ()

Nenávist národa (2016) (S03E06)

Skvělé detektivní drama, které využívá technologii prospěšnou lidem a obrovskou sílu internetových trollů a tinder-botů. Jakožto člověk, který má strach z hmyzu jsem objevil navíc další, hororový, rozměr tohoto dílu. ()

Série 4 (2017) (S04)

Tato série se odklonila od původního námětu Černého Zrcadla. Už se tolik nezaměřuje na zvrhlou společnost, ale spíše na osobní originální příběhy. Tato série už nenastavuje zrcadlo společnosti, neukazuje jak jsou lidi vlastně zvrhlí. Jako lehké sci-fi to funguje, ale já očekávám něco více. Jedinou výjimku tvoří poslední díl, který ve mě jako jediný vyvolal ty zhnusené pocity. Tuhle sérii beru jako nejslabší, je tam vidět ten odklon od původního záměru, a to i přestože je spousta dílu recyklovaná (Arkangel, Black Museum). Snad se v příští sérii poučí a budou pokračovat ve stylu posledního dílu. ()

USS Callister (2017) (S04E01)

Čtvrtá série startuje skvěle. Z tohoto dílu jsem měl největší strach, přeci jenom, tématika Star Treku do BM úplně nesedí. Ale naštěstí to opravdu není Star Trek, není to vesmírné sci-fi, je to typické Černé Zrcadlo. Jediná odchylka je ta, že konec je trošičku šťastnější a odlehčenější, než je zvykem. Otázkou taky zůstává, co tím chtěli tvůrci říct. Pokud to bylo "Neserte nerdy", tak se jim to povedlo. Pokud to bylo "I umělá inteligence má pocity", tak se jim to taky povedlo. Pokud to bylo "Neviňte Kalouska za váš posraný život", tak se jim to taky asi povedlo. Protože z mého pohledu je dosti obtížné tady najít nějakého záporáka. Ano, na první pohled je záporák jasný, ale na druhou stranu, rozumím jeho motivaci. Každopádně to začíná skvěle, do příštích dílů by se ale mohli zbavit toho humoru, a trošičku přitvrdit, ten konec byl přeci jenom dosti slabý. ()

Arkangel (2017) (S04E02)

Oproti prvnímu dílu, který byl místy trošku odlehčenější, je tohle to správné Zrcadlo. Začíná dost nevinně, ale končí velmi brutálně. Tento díl bych doporučil každému rodiči. Co mě trošičku mrzí je to, že je to de facto recyklované "The Entire History of You" (S01E03). Je to lepší, ale je to recyklované. Po celou dobu jsem si říkal, že jsem tohle už viděl. ()

Krokodýl (2017) (S04E03)

Extrémně drsné a emocionální drama, s perfektní, skoro až groteskní pointou. Ale to je vše, co Crocodile je. Nemá to nádech Zrcadla. Jako detektivní drama to funguje, při sledování jsem si vzpomněl na legendární scénu z Blade Runnera se zvětšováním a otáčením fotografie, ale chyběl tomu ten opravdu temný podtext. Bylo to hnusné, bylo to drsné, ale ne tím způsobem, jakým bych to očekával. Je těžké to slovně vyjádřit, ale nemá to ten správný vibe. Pro mě zklamání. ()

DJ na odstřel (2017) (S04E04)

Jak by vypadal svět ovládaný Tinderem? Na to vám odpoví tato episoda, která velmi silně připomíná San Junipero. Je to celkem dobré romantické drama, ale stejně jako San Junipero je to moc optimistické. Začínám se obávat, že celá čtvrtá série se ponese v tomhle duchu. ()

Železná vůle (2017) (S04E05)

Metalhead funguje jako dobrý postapo psychologický thriller. Má to drsnou atmosféru, ke které hodně přispívá i ta černobílá stylizace. Ale jako Zrcadlo to už nefunguje. Nemá to žádnou pointu či vyvrcholení, nemá to ani objasnění toho, co se vlastně děje. Je to něco jako White Bear, ale právě bez toho obrovského odhalení na konci. Dokážu si to představit jako samostatný film, kde se trošičku rozvine lore toho světa, ale jako episoda Zrcadla to propadlo. ()

Černé muzeum (2017) (S04E06)

Nejlepší díl této série. Vlastně jediný díl, který kráčí ve šlépějích předchozích sérií. Díly jako jsou tento jsou ten důvod, proč mám Zrcadlo tak rád. Black Museum jsou 3 menší příběhy, které dohromady tvoří jeden velký a depresivní svět. Svou skladbou to hodně připomíná "White Christmas". Je to opravdu drsné, nechutné a je to to pravé Zrcadlo. Velmi mě potěšily i exponenty v muzeu, které jsou pomrknutím na minulé díly (maska White Bear, robotická včela, atd...). Snad největší plus ovšem vidím v tom, že se to odehrává ve světě, který jsme už viděli, a dost ho to rozvíjí. Tím správně odporným směrem, samozřejmě. ()

Série 5 (2019) (S05)

Za mě hodně fajn. Není to příliš ujeté na technologie a ukazuje to spíše to, že jsou lidi kreténi. Technologicky je to mnohem bližší realitě, takže tady to nenadchne, proto je to nahrazeno velmi dobrou vztahovou částí. Celá série má společné minitéma kritiky sociálních sítí a rozlišování umělého a skutečného světa. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Netflix chystá další interaktivní seriál

Netflix chystá další interaktivní seriál

17.09.2021

Streamovací služba Netflix v roce 2018 nabídla divákům svůj první interaktivní zážitek pomocí epizody Black Mirror s názvem Bandersnatch. V té si lidé mohli na obrazovce sami vybírat, jak má hlavní… (viac)

Tvůrci Cesty a Drive chystají spolupráci

Tvůrci Cesty a Drive chystají spolupráci

19.05.2019

Dva oceňovaní filmoví tvůrci John Hillcoat (Cesta, Triple 9) a Nicolas Winding Refn (Drive, Neon Demon) oznámili spolupráci, které by teď měl věnovat pozornost nejspíš každý hororový fanoušek. Natočí… (viac)

Netflix nabídne interaktivní zážitek

Netflix nabídne interaktivní zážitek

03.10.2018

V nové řadě netflixovského seriálu Černé zrcadlo se diváci dočkají speciální interaktivní epizody. Tzv. „choose-your-own-adventure“ typ vyprávění spočívá v tom, že tvůrci natočí několik… (viac)