Mníchov

Predloha:

George Jonas (kniha)

Hudba:

John Williams

Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler, Ayelet Zurer, Geoffrey Rush, Gila Almagor, Michael Lonsdale, Mathieu Amalric (viac)

Mladý Izraelčan Avner je podobne ako mnohí jeho krajania hlboko zasiahnutý vraždami izraelských športovcov na mníchovskej olympiáde. Keď prijme ponuku dôstojníka Mossadu zúčastniť sa odvetnej operácie, musí opustiť tehotnú manželku, zmeniť totožnosť a využiť všetky svoje schopnosti na vypátranie a zabitie jedenástich mužov, ktorých Mossad obvinil z prípravy mníchovskej akcie. Čoskoro sa stane vodcom päťčlennej skupinky, ktorá po celom svete metodicky vyhľadáva a zabíja mužov zo zoznamu. Situáciu im však čoraz viac komplikuje nielen vlastné svedomie, ale aj skutočnosť, že i lovci sa môžu ľahko stať lovenými... (STV)

Vitason

Olympijský znak má pět kruhů. Každý z nich symbolizuje jeden kontinent. Symbol míru a sjednocení. O to víc naštve, když někdo provede podobnou ohavnost jako palestinská organizace, když pozabíjela izraelské sportovce přímo na Olympijských hrách, které mají jasné mírové poselství. Poslední Spielbergův film řeší opět židovskou otázku a ukazuje, že násilí budí opět násilí, když je mladý agent Mossadu (mimochodem nejlepší výzvědné organizace na světe-tohle do mě bušil učitel zeměpisu celé čtyři roky na gymplu, tak to prostě musím říct, co kdyby pro ně pracoval:-)) Avner osloven s návrhem na odvetnou akci. Avner svému úkolu ze začátku oddaně věří, ale postupně začíná pochybovat a pomalu neví komu může věřit. Psychologická otázka je celkem dobře nastíněna, ale i při tak dlouhé délce filmu není úplně dotažená. Mnichov má sice něco málo přes 160 minut, ale moc nenudí, protože se pořád něco děje. Každých dvacet minut je na někoho spáchán atentát. Akce je velice syrově a dobře natočená. Kaminiski odvedl za kamerou opět výbornou práci. To samé platí o samotném mistrovi, který byl podpořen dobrými herci v podobě Bany, Craiga a Rushe. A za pochvalu ještě stojí hudba Johna Williamse. Škoda jen poslední třetiny filmy, která už působí trošku natahovaně (jsou zde asi čtyři momenty, kdy už si říkáte, že film právě končí a ono nic) Podobné filmy: Schindlerův seznam (1993) ()

Happens

Pohled na MOSAD z lidské stránky, ti nejlepší špičkoví agenti Izraele mající pocity a tužby běžných lidí. Výborně zpracovaný nástup agentů na trh s informacemi o vrazích v Mnichově, přes který je našli a zlikvidovali, jenže na tom samém trhu se nakonec nutně musí obchodovat i s adresami těch, co zabíjí. Výtečné dílo. Psychologie, politika 95%. ()

FrodoF

Opravdu silný zážitek! Spielberg mě tímto filmem přesvědčil že ještě má co řict a dokáže to říct zatraceně originálně a poutavě. Hodně mu v tom napomáhá skvělá kamera a výborný Eric Bana. Také je tu spousta silných scén, na které asi jen tak nezapomenu. Jen to mohl trochu víc prostříhat, protože je to přeci jenom občas zdlouhavé. Tato výtka mi ale nezabrání, abych dal plný počet, protože Steven si to opravdu zaslouží. Jestli jste nevěřilii, že vás může Steven ještě něčím překvapit, tak si zajděte na Mnichov a uvidíte. ()

klerik

Frederick Forsyth by mal radosť. Z filmu totiž dýcha atmosféra jeho kníh (Šakal, Ikona). A ja mám tiež radosť, lebo Spielberg akoby stále dozrieval. Film je pomalý (fakt pomalý) ale zato pôsobí hodnoverne a bez zbytočého mudrovania vie povedať pravdu o svete plnom tajných služieb a zabijakov. Až na finálnu scénu, ktorá mohla byť skrátená, ale to zase od Stevena nemožeme chcieť, aby sa vzdal svojich posolstiev :-). Film v skutočnosti neprináša nič nové (až na to, že terorizmus je teraz "in"). Podobné príbehy tu už boli (HON NA ŠAKALA, TAJNÍ AGENTI), ale tento je hlavne po technickej stránke dotiahnutý perfektne a na Majstrove pomery nečakane surový (nôž v lebke, odtrhnutá ruka...). "Obyčajný" príbeh s neobyčajnou hudbou a decentnou réžiou i hereckými výkonmi... ()

Chrustyn

Dokonalý snímek, kterým božský Steven dokazuje, že na ploše 3 hodin může perfektně odvyprávět příběh, ze kterého by mohla být v rukách jiného režiséra nepředstavitelná nuda. Spielberg nás nebombarduje zbytečnými dialogy a většina rozhovorů mezi hrdiny se týká jejich "práce". Steven má hlavně dar, díky kterému dokáže natočit podívanou, která vypadá až neskutečně reálně (hlavně se to týká různých výbuchů a přestřelek) a vždy si dokáže vybrat skvělé herce (přestože mi Bana vadí a hlavní role se mohl ujmout kdokoli jiný, výsledný skvělý dojem nekazí). Za doprovodu svého známého týmu, (nechybí kameraman Kaminski ani legendární skladatel Williams) tak Steven natočil film, který není pro každého, nezískal za něj další "sošku" do sbírky ale potěší všechny, kteří mají rádi kvalitní filmařinu a rádi se poučí i o jiných historických událostech než jsou jen válečné konflikty. ()

LaciLC

Okrem pár slabších miest vlastne ani nemám tomuto filmu čo vyčítať. To, že Eric Bana je mi vrcholne nesympatický som už písal mnohokrát v iných komentároch, ale musím byť objektívny, lebo tu podal výborný výkon a zlý nebol ani Daniel Craig. Ďalší veľmi dobrý Spielbergov film. ()

Scalpelexis

Velmi profesorsky natočený film. Neznamená to, že by Spielberg chladně odvyprávěl příběh muže, kterého práce během krátké doby změní k nepoznání, ale velmi mě dojal a s Banou mě s přehledem vrhl do Avnerova života, jeho pocitů, nočních můr. Tentokrát mě vyjímečně potěšilo, že se neseběhlo k nějakému bombastičnu, žádné megalomanství, jen poctivě natočený film s hutnou a syrovou atmosférou, která se zakousává velmi hluboko a nepustí až do titulků. Bohužel možná kvůli tomu se na film poměrně rychle zapomene a sejde z očí, protože nic super-vyjímečného se nekonalo. Atˇ tak či onak, jedná se stále o klasu. ()

marhoul

Pro mě je Mnichov filmovou lahůdkou. Promakaný v každém směru. Poklona Spilbergovi. Stopáž mi nevadila, bavila jsem se královsky. ()

Yardak

Dobře natočený scénář na závažné téma. Eric Bana a Daniel Craig hrají dobře. Jasně nejlepší scéna je skříň, člověk by neřekl, jak je těžké být agentem. Jen ta stopáž nemusela být tak přehnaná. Silné 4. ()

mat.ilda

Bezpochyby dokonalé, v každém filmovém okénku se odráží profesionalita režiséra a celého týmu, perfektně odvedená práce herců a šustění pěkné hromádky dolarů. Co nechápu je, proč se tento film vůbec točil. Mám obdivovat zabijáka Banu, že vlastně dělá totéž, co jeho oběti a snad ho litovat, jak to má těžký, že kvůli nesmyslné pomstě nemůže být se svojí rodinou? Další otázka je - pro koho se točil? Jestli jako poučení pro náš západní svět, tak my tady většinou víme, že už dva tisíce let "later" tomu, co neplatí starozákonní "oko za oko,zub za zub" a těm, kterých se to ještě stále týká, tak těm je to šumák. ()

jojinecko

3,5/5 Niekedy existuje silný tlak konformity- teda, že niektoré filmy sa automaticky berú ako skvelé a už pred začiatkom projekcie je jasné, že tento film by sa nemal "pošpiniť" a automaticky sa mu prideľujú kladné recenzie a body...Po dopozeraní Mníchova som mal veľmi rozpačité dojmy, preto komentár píšem z odstupom času...O Mníchovskej tragédii existujú dve zásadné knihy...Jedna (od Simona Reevea), ktorá je vlastne takým serióznym historickým výskumom, založenom na autentických výpovediach zúčastnených, ktorí udalosti na vlastnej koži prežili...Druhá je svetový bestseller (Odveta), ktorá síce vychádza z reálnych udalostí, ale inak je to čistá fikcia, prikrášlená o udalosti, ktoré sa nikdy nestali...Spielberg si pochopiteľne vybral tú druhú knihu, hoci Jonasova kniha je skutočnosti dosť vzdialená. Samozrejme ide tu v prvom rade o film samotný, no neviem si celkom dobre predstaviť ako si ho môže užiť a vychutnať divák, ktorý o Mníhove ´72 prakticky nič nevie...Formálne filmu niet, čo vyčítať, majstrovstvo samo, aj keď si nemyslím, že by Bana podal neviem aký hyper-výkon (Craig bol podľa mňa slabý). S čím som mal trošku problém je obsahová stránka filmu...Film je politicky naozaj korektný, nejde tu o nadŕžanie jednej alebo druhej strane, ani o prehnané moralizovanie. Vadili mi v niektorých scénach tie prehnané emócie a hra na city, s ktorej som namiesto úprimnosti cítil "oskarový syndróm". Tak isto si myslím, že dĺžka filmu mohla byť kratšia, miestami som sa začínal nudiť, psychológia niektorých postáv bola tiež viac než diskutabilná....Teda moje "nekonformné" resume- mierne nadpriemerná politická dráma, po pozretí ktorej sa mi aj s odstupom času vynára istá pachuť . Napriek tomu verím, že po opakovanom pozretí pôjde hodnotenie nahor... ()

sharky

50% Asi Spielbergovi koupím k příštím Vánocům jedny nůžky. Na 160 minut zoufale málo děje. Mnichov je rutiní řemeslně dobře natočený thriller, který je dvakrát delší, než by měl být. Veškerý politický morální nebo filozofický obsah se nekoná. Spielberg konstatuje známá fakta: Palestinci zabíjejí Židy a Židi Palestince. Zabíjení je špatný a každej, kdo to dělá moc dlouho, umře, nebo mu to vleze ne mozek. To je všechno, žádný soud či kritika na čí straně je pravda, žádný možný náznak řešení problému, žádný Spielbergův pohled. Spielberg jen konstatuje fakta, který všichni dávno známe, nic nového, objevného nebo překvapivého. Mnichov je zcala průměrný film, který přináší 160 minut mírně přetažené napínavé zábavy, která velmi rychle vyšumí do prázna. Jenže to natočil velkej Spielberg, kterej je in, a tak to všichni musí pořádně vychválit a hledat v tom, kdo ví jaký umění, aby taky byli in. ()

MontyBrogan

Spočiatku mi vadilo zdanlivo neprofesionálne počínanie hrdinov určených na eliminovanie teroristov. Hneď prvú akciu takmer nezvládli. Ale potom som sa nechal unášať inými pozitívnymi vlastnosťami filmu (chladná retro atmosféra) a povedal som si, nebudem to riešiť. Nevyznám sa v tom a možno práve takto by to vyzeralo v realite. Čo musím ale najviac vyzdvihnúť, je snaha o nestrannosť. Išlo síce o jednu perspektívu, ale celá stopáž (ktorá mi mimochodom ubehla veľmi rýchlo) bola pretkaná porovnávaním s opačnou stranou barikády alebo súčtom obetí na oboch. Z niekoho iniciatívy vzišli isté udalosti, ktoré vyvolali iné udalosti, ale nikto nebol nevinný. A hlavné postavy mali z toho aj patričné depresie. Že sa to vôbec podarilo zahrnúť do tak členitého spektra udalostí, je tiež chvályhodné. Spielberg opäť dokazuje ako seriózne vie pristupovať k vážnym témam. A Erica Banu nepokladám za nejako extra dobrého herca, ale jeho poker face vie byť fakt presvedčivý. ()

anais

Pro Mnichov je typická dynamická forma, k jejímuž pochopení se nemusíte příliš orientovat v historických událostech. Režisér diváka vede přes jednotlivé úkoly Avnerova týmu. Prožíváme úlevu, když se „hrdinům“ mise povede, bojíme se o ně, když se něco pokazí. Správnost jejich konání se větší část filmu neřeší. Nikdo neklade otázky. Spíš se očekává, že si je začneme klást sami. Mnichov je sled víceméně akčních, thrillerových scén, kde katarze bublá pod povrchem, a až v samotném závěru dosáhne svého vrcholu. Před tím jsme unášeni dokonalou precizností Spielbergova týmu, který každou scénu buduje s až hitchcockovskou hravostí a technickou promyšleností. Mnoho recenzí zmiňuje, že Mnichov je kvalitní politický thriller, ale jako vyjádření Spielberga-člověka-žida, pokulhává. S tím nesouhlasím. Spielberg jen obratně využívá politického thrilleru s jakýmsi až popularizačním zjednodušováním k vyjádření marnosti, nesouhlasu se současnou politikou. Nestaví se na stranu Izraelců ani Palestinců. Jeho cílem není vysvětlit, ale zneklidnit. Nelze mít názor na to, kdo je v právu, jelikož současný stav je jen výsledek navazujících mest. Všichni mají ruce od krve, a nikdo není nevinný. Jediným řešením je všechno ukončit, zapomenout, podat si ruku. Jenže to možné není, o čemž se přesvědčí i Avnerovo komando, když surově zabije nizozemskou asasinku (a nechá ji prostopášně odhalenou), jen ze msty. Spielberg má neuvěřitelně zvládnuté řemeslo. Jeho největší plus je vynalézavost s jakou se snaží diváka stále překvapovat. Mnichovem se Spielberg pokusil vyjádřit, kam až může dovést přesvědčení o vlastní pravdě. Současně poukazuje na nemožnost řešení. Bezmocně krčí rameny. ()

Jinny

Vypravěč takového formátu (má přece na svědomí několik nejzábavnějších filmů kinematografie!) se spokojí s židovskou agitkou? Točí snad Forman bolestínské filmy o Lidicích a srpnu ´68? Proč se mi poprvé stalo, že Spielberga nechápu? A kam dali společně se střihačem Kahnem rozum? Sorry, Steve, snad příště. ()

honajz

Dvou a půl hodinový film Stevena Spielberga popisuje události, k nimž došlo v roce 1972 na olympijských hrách v Mnichově a následně poté. Nejprve arabští teroristé zmasakrovali izraelskou výpravu, a my nyní ve filmu sledujeme přípravy Izraele na odvetu. Jsou vybráni vojáci, kteří půjdou teroristům po krku a všechny mají za úkol zneškodnit, rozuměj zabít. Příběh sleduje jednoho z izraelských vojáků, který sám má doma rodinu, a tak brzy začne přemýšlet nad nesmyslností jejich počínání, protože díky jejich odvetě opět umírají ženy a děti, nejen odpovědní vrazi. Film také nastoluje otázku, zda takovýto druh trestu má nějaké opodstatnění a nevede spíše jen k dalšímu a dalšímu krveprolévání a zabíjení. Na DVD najdeme film v anamorfním širokoúhlém formátu 2,35:1, se zvukem anglickým v Dolby Digital 5.1, avšak bez českého dabingu, pouze s českými (a anglickými, bulharskými, rumunskými, polskými a tureckými) titulky. Škoda však, že se k nám nedostává dvojdiková edice, nabitá zajímavými bonusy, včetně historických záběrů, dokumentů z natáčení v Paříži, výtvarné a kameramanské technice pro co nejlepší vystižení doby, vzniku hudby a dalších. Toho se u nás nedočkáme a takto se musíme spokojit jen s jedním diskem, na kterém je film a dva bonusy. Protože Steven Spielberg audiokomentáře nemiluje, na žádném DVD s jeho filmem jej nenajdeme, ale tentokrát uznal za vhodné říci divákům ve svém úvodním slově, jež trvá pět minut, jakési své vyjádření. Reaguje na různé výtky o nerealističnosti, o překrucování fakt, a vysvětluje důvody vzniku projektu. A pak zde ještě najdeme zhruba čtvrthodinový film o filmu s názvem The Mission, The Team, jenž jen shrnuje, o čem snímek je a jak vznikal – a to od scénáře po postprodukci. ()

Ivoshek

Je asi na každém, jak bude tenhle film vnímat. Jsou v zásadě dvě možnosti. Buď se to dá bráti jako akčňák/thriller o židovském komandu, které jde odkráglovat palestinské teroristy odpovědné za mnichovský masakr, které je proložené občasným hlubokomyslnými projevy typu "kdy budeme žít v míru", násilí plodí násilí", "kdo má právo soudit" atd. atd. Taky se dá ale brát jako drama o výše zmíněných blábolech, proložené nějakou tou akční scénou, útěkem nebo výbuchem. Já si tedy vybral to první a líbilo se mi to. Jsem ale přesvědčený, že se film bude líbit i lidem, kteří ho budou vnímat tím druhým způsobem. Jinak162 minut je sakramentská stopáž, která lehce hrozí nudou. Tady jí ale naštěstí není moc. /// tak jsem to viděl 2021 podruhé a musím říct, že nuda, vleklost, patos a určitá polopatičnost scénáře mi lezly na nervy mnohem víc než poprvé. ()

Othello

Na radu záhadné francouzské rodinné organizace se vydají zabijáci Mossadu za svým cílem, vůdcem palestinského hnutí Černé září, do Londýna. Tam však atentát překazí utajení agenti CIA, kteří onoho vůdce střeží výměnou, za to, že nebude útočit na americké diplomaty. Ještě ten večer jednoho ze zabijáků oddělá holandská nájemná vražedkyně, najatá zřejmě Frontou za osvobození Palestiny. Bože, já ty sedmdesátky miluju! Munich je pro mě (stejně jako Saving Private Ryan či Schindler's List) ideálním motivem, na kterém se může vyřádit Spielbergovská choreografie s Kaminskiho experimentováním. Vysokým počtem scén a jejich detailní stavbou zde vytváří pohled na Evropu prodchanou agenty, kteří se scházejí v restauracích, tržištích a barech, kde každý člověk má svůj účel a stojí na nějaké straně. I díky tomuto zjednodušování a estetické stylizaci je Munich prvotřídní špionážní žánrovkou (tým špionů je jak z nějaké hry), kde je téměř každá sekvence pečlivě vysoustružená a má svůj vizuální atribut. Riziko sentimentální demence je zde zkondenzován akorát do jedné scény, ve které zpocený Eric Bana souloží s terorismem (v kině bych se fakt styděl), zbytek je stále Spielberg plný energie a nápadů. Vzhledem k tomu jakým způsobem film vypadá a vypráví, tak ze všeho nejvíc stejně vytváří iluzi toho, že svět byl nejzajímavější, když byl nejnebezpečnější. ()

Janek

Jeden z nejlepších Spielbergových filmů. Neskutečně napínavý a přesvědčivě zahraný. Tento film se jednou zařadí do klasik amerického filmu. Je to natočeno tak, aby se na to dalo dívat, aby to bylo akční a napínavé...tak v tom proboha nehledejte žádné hlubší politické myšlenky. Nevím, zda-li by to vůbec byl někdo schopen natočit lépe. Měl bych pár věcí, co bych vytknul, ale čekal jsem málo a dostalo se mi víc než jsem čekal, takže já jsem spokojen a ihned bych Munich zařadil mezi nejlepší filmy roku. ()

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

04.11.2020

Netflix obsadil první herce do chystané adaptace knihy Mnichov, jež není nijak spjatá se stejnojmenným filmem Stevena Spielberga z roku 2005. V novém snímku, který vychází z bestselleru spisovatele… (viac)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Spielberg řídí svého Lincolna

Spielberg řídí svého Lincolna

26.09.2007

Nic nového pod sluncem Steven Spielberg to má prostě takhle rád. V závěsu za ryze komerčním projektem si pro vyrovnání chuti okamžitě sjede něco vážnějšího a ambicióznějšího. Tuto tradici… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)