Fétiche

• USA Mascot, The
všetky plagáty
Krátkometrážny / Animovaný
Francúzsko, 1934, 26 min

Příběh filmu začíná v hračkářské dílně, kde společně s ostatními hračkami přijde na svět i malý pejsek. Když mají být hračky prodány, podaří se jim cestou náklaďákem společně uprchnout. Malý pejsek se však odtrhne od ostatních hraček a ztratí se ve víru velkoměsta. Od okamžiku, kdy nepříliš čestným způsobem připraví prodavačku o pomeranč, začínají pro něho chvíle nemalých nepříjemností a zabloudí i do míst, kde zažije podivná a strastiplná dobrodružství. (ČSFD)

Matty

Během první třetiny, kombinující velkoměstský dokument s animovaným dobrodružstvím, skutečně tak trochu Příběh hraček, jenže ručně animovaný a realizovaný 60 let před vznikem Pixaru! Starewicz byl génius, který by neměl být zapomenut. ()

Mahalik

Slza dala hračce život. Srdce tep. Odvahu a nejlepšího kámoše, pomeranč. Posléze byl pomeranč hračkou oloupán, pozřen a zapomenut. Pak ale přišla chvíle, kde se hračka stala součástí života jednoho člověka, dítěte. Byla kámošem. Zoufale se snažím nestát dospělým, protože to není moje gusto, nemít svůj vlastní úchylný svět. A i když jsem si vědom, že to věčné nebude, přijde něco jako Fétiche, zboří mi to moje plány na dospělý život a nechá zavřenýho v kobce mojí hlavy, od světa odtrženého. Člověk netušící a zatpklý si sedne na půl hodiny a odejde jako roztrhlá osoba, která má jedinou tužbu: vytáhnout hračky a poslouchat, zda-li to neuslyší, ten zvuk. A pak si člověk nahlas řekne: "Ty vole, ono to žije...!" a exploduje! Promění se v dítě... ()

Paldini

Žila, byla jedna šikovná paní, která vyráběla hračky, které vypadaly jako živé. Nebo snad byly živé? A co když hračky opravdu obživnou. Některé se snaží utéct, no přece si s nimi nebude nikdo hrát. A některé se ztratí jen tak náhodou a ty se chtějí vrátit, aby si s nimi někdo hrál. "Tak, co s načatým večerem" řeknou si hračky. "Půjdeme zapařit do pekelného baru. Trochu zašpásujeme s oživlými mrtvými ptáky a rybami." Vynikající animovaný film s úžasnými hrdiny, z nichž jsou někteří tak neskutečně roztomilí, že bych je chtěl mít doma. ()

Vančura

Velmi neobvyklé dílko. V některých záběrech mi Fétiche připomněl filmy "Muž s kinoaparátem" z r. 1929 a "Mrtvá nevěsta Tima Burtona" z r. 2005. Naprosto mě odzbrojila podoba pejska :) Současně si troufnu tvrdit, že dnešním dětem by tento krátký film asi přišel zoufale nudný a divný. ()

Snorlax

První třetina je mimořádná podívaná, má nápad, vtip a rozhodně neotřelý příběh (na dobu vzniku). Pak se živí lidé vytratí a všemu vévodí podivné hračky (čertovi ten jeho skon přeju), plyšáci doplnění zrůdičkami. A nastane nuda. Přítomnost lidí v poslední minutě to už nezvládne zachránit. ()

Flego

Wladyslaw Starewicz je priekopníkom stop-motion animácie, jeho bábkové filmy sú určené pre deti aj dospelých. Tu ide o plyšového maskota, ktorý sa rozhodne splniť sen malej dievčine. Kombinácie bábkohry a skutočných hercov je natočená veľmi zdatne a umne. ()

Hwaelos

Starewicz vytvořil ve svém nejdelším filmu podivnou nepohádku, v níž si hračky ukopávají hlavy, píchají do sebe nožem a plyšová opice se muchluje s panenkou. Ach ano, kdo by si při té příležitosti nevzpomněl na Jacksonovo Meet the Feebles. Osmdesát let stará klasika oplývá téměř geniálními obrazovými nápady. Milostné oťukávání obživlých sklenic holt asi už jen tak někde neuvidím...:) ()

d-fens

Dej je veľmi jednoduchý - plyšový psík oživlý slzou si náhodou vypočuje želanie dievčatka po šťavnatom, chutnom pomaranči, a okolnosti ho zavedú k tomu, že toto želanie jej splní. Animácia je vskutku majstrovská, miestami sa kombinuje aj s hraným filmom. V snahe ukázať animátorský kumšt čo najviac sa však chvíľami divák stráca v spleti podivných postáv, postavičiek a maňáskov, a nechtiac uniká dej. Nie je to však dlhé, a pre každého fanúšika poctivej starej (nekreslenej) animácie to bude určite "pomarančovo šťavnatá" lahôdka. ()

pytlik...

No já nevím, mi ten příběh připadal poněkud zmatený. Proč se ty hračky nenechaly prodat, aby měla holka na pomeranč, a teprve pak neprchly? Chudák matka, šila se s nima nadarmo. Scény v hračkářském doupěti neřestí jsem taky moc nepochopil. Taky ty horory si autor mohl odpustit, třeba jak při útěku přejede auto kašpárkovi hlavu. Alespoň myslím, že to takhle bylo, ale možná že né, ta kopie, na kterou jsem se díval, nepatřila k nejkvalitnějším. Pejsek mimikoval úžasně a já už teď vím, kde vzal špílberg předobraz ke svému ítýmu. ()

Kmotr76

Příběh hraček a Mrtvá nevěsta dohromady. A to to vzniklo ve 30. letech minulého století. Neuvěřitelné! Ten pes byl možná až moc roztomilý, každopádně k sežrání. Osobně se mi líbily víc filmy s hmyzem, ale tohle má taky něco do sebe. ()

Arkanoid

Inšpirácia Toy Story. Film oplýva mnohými kreatívnymi vizuálnymi nápadmi, čo sa týka rozpohybovania bábok. Občas ale vidieť motúziky. Technická stránka filmu nie je vyriešená najlepšie, veľa priestoru zaberajú aj zbytočné zábery s ľuďmi. Nenáročná skoro bezdejovosť pripomína grotesku svojím pohybom, takže mozgové závity si nepotrápite. ()

farfalla

Perfektní obyčejná ruční animace v různých prostředích a vtipná fantazie tvůrce. Dokonalé grimasy a gesta pobaví i po 80-ti letech. ()

Triplethink

Kombinace Toy Story, Švankmajera (zvířátka z "Něco z Alenky") a překrásné animace dělá z filmu pro mě nezapomenutelné umělecké dílo. To vše vzdniklo než Švankmajer, či Pixar vůbec existovali (tedy vlastně J.Švankmajer se narodil právě v roce 1934;)). Nesouhlasím s názorem, že dnešní děti by se u filmu nudily. Děj je svižný a "živost" postav určitě uchvátí nejen dospělé... ()

Brejlil

Po technické stránce fascinující. Zvláště animace psíkova obličeje a kombinace animace se záběry města je úžasná. Dějově je to trochu slabší, navíc mám pocit, že jsem viděl kopii, ve které něco chybělo. Kostry ptáka a ryby byly pěkně děsivé. ()

Joski

Starewicz predvádza skutočný kumšt všemožných trikov v oživovaní svojich fantastických bytostí. Na svoju dobu ide o kvalitný bábkový film s veľkou dávkou fantázie a zmyslom pre absurdný humor. Najviac prekvapujú dokonale prepracované charaktery a samotné animé-oživenie bábok. Dokonalá Ilúzia života a štylizácia pohybu vás zaručene presvedčí o citlivej duši "hercov". Film sa neobmedzuje len na techniku animácie. Scenár majstrovsky prepája svet ľudí a svet nepredvídateľnej fantázie. Najlepšia scéna je Sabat najrozmanitejších bytostí, v ktorej možno vytušiť inšpiráciu pre Burtonovu Predvianočnú nočnú moru a prvá scéna úteku hračiek je zas jasná inšpirácia už spomínanej Pixarovskej Toy story! Rozhodne ide o priekopnícke dielo! Odporúčam fanatikom, ktorí obdivujú neopakovateľné čaro bábkového filmu.-) ()