James Bond: Casino Royale

• Veľká Británia Casino Royale (viac)
Veľká Británia / Česko / USA / Nemecko / Bahamy, 2006, 144 min (Alternatívna 139 min)

James Bond (Daniel Craig) je na svojej prvej veľkej misii ako agent 007. Úloha ho privedie k Le Chiffreovi (Mads Mikkelsen), bankárovi svetových teroristov. V snahe zastaviť ho a zneškodniť teroristickú sieť, musí Bond poraziť Le Chiffreho vo vysokom pokri v Casino Royale. Bond je spočiatku otrávený, kým mu nepadne do oka prekrásna pracovníčka ministerstva financií, Vesper Lyndová (Eva Greenová), ktorá má za úlohu odovzdať mu vklad do hry a dozrieť na štátne peniaze. Keď Bond a Vesper prežijú sériu vražedných útokov Le Chiffreho a jeho prisluhovača, iskra, ktorá medzi nimi preskočila, prerastie do vzájomného očarenia, ktoré ich ženie do ďalších nebezpečenstiev, a tými je poznačený už celý ďalší Bondov život... (TV JOJ)

AloeB

Na to, aby to byl výborný film, to mělo více pracovat s napětím, kterého bylo na úkor akce pomálu. A snad i s emocemi, postavy jsou sice dobře napsané a chápeme proč se co děje, v konečném důsledku mě to ale nikterak emocionálně neohromilo a během smrti Evy Green jsem se spíš smál než něco cítil. I když, ono to možná bude tou herečkou, která, přestože roli Vesper Lynd zvládla na výbornou, stále si mé sympatie nezískala. O to víc mne zaujal antagonista v podání Madse Mikkelsena, který mi sympatie k představiteli zase o něco zvedl. Netřeba pak mluvit o Danielu Craigovi a jeho Jamesi Bondovi, který sice nebude mým top akčním hrdinou, ale v rámci možností předvedl výborný výkon a vyjma zbytečně ujetých akčních honiček, rvaček, výbuchů, jsem si ho užíval. Se zde zmíněnou přehnanou akčností také souvisí moje největší kritika tohoto filmu, který mi přijde až zoufale založen na co největších skocích z jeřábu, výbuchů ambasád, ničení památek v Benátkách (které jsou jakousi záhadou zbaveny turistů) a podobných hloupostí, které výrazně shazují serióznost výborně natočeného thrilleru. Lze namítnout, že právě přehnané akční scény a nezranitelný takřka nedotknutelný protagonista jsou charakteristické rysy správné bondovky, to je klidně možné, ale s tím pak automaticky přichází moje skepse k filmu. Původně jsem chtěl udělit tři hvězdičky, výsledný film je na horší čtverku. ()

Kakho-oto

Trvalo to skutečně velmi dlouho, než byl v rámci oficiální řady bondovek zfilmován první román s postavou Jamese Bonda. Děj knihy se odehrává cca o 55 let později než děj stejnojmenné knihy. Filmaři se rozhodli Bonda restartovat tím způsobem, že stejně jako v knize je ve filmu Bond agentem začátečníkem. Velmi se mi líbily akční scény (zejména honička v Africe a finále v Benátkách), rovněž Eva Green v roli osudové dívky Jamese Bonda, ale to všechno nestačí na více než velmi silné tři hvězdičky (65 %). Pro mě osobně v rámci oficiálních bondovek (24, od Dr. No po Spectre) sotva průměrný film, poněvadž méně se mi jich líbí asi pouze šest. ()

geek.ondra

Vynikající akční nářez. Herci, dialogy, akce a zběsilé tempo - všechno šlape naplno a Campbell již podruhé připravil Bondovi půdu na mnoho let dopředu a já jsem mu za to vděčný. 8,5/10 ()

junxi91

Tak tenhle film o Bondovy byl nářez od začátku do konce. Počáteční akce na tom velvyslanectví mi vyrazila dech tím, jak se osamělý Bond postavil celému po zuby ozbrojenému vojenskému osazenstvu a vyvázl jen se škrábnutím. Následně se vloupal do domu jeho šéfové M a začal si dost zahrávat, když se ji ptal na nevhodné otázky. Jeho hlavní úkolem však bylo dostat se mezi elitní pokerové hráče v Casinu Royale. Nejprve se utkal s tím rusákem a zároveň teroristou Dimitriosem, kterému svedl krásnou ženu (jak jinak), ta za to ale pak zaplatila životem. A ve druhé půlce filmu se James zúčastnil pokerového turnaje, kde bylo v banku uloženo několik desítek milionů dolarů, a jeho protivníkem byl "matematický génius" Cifra v podání mého oblíbeného Mikkelsena. Přežije útok jeho černých věřitelů a stejně tak pokus o otravu, turnaj vyhraje a odolá krutému mučení zoufalého dlužníka Cifry, který má "své klienty". U toho všeho mu dělá společnosti krásná Vesper v podání Evy Green, do které se nečekaně zamiluje. Následně je zázračně vysvobozen a společně s Vesnou se chtějí usadit v Benátkách, ale konec přinese několik zvratů, které odhalí její nečisté úmysly a definitivně pohřbí jejich lásku. Oceňuji spoustu akce, napínavý pokerový turnaj a celkem dobrý příběh. No nic, další z mnoha filmů o Bondovi je za mnou a těším se na další. ()

Urukhaj98

Byť jsem byl ještě malý, dodnes pamatuji ten všudypřítomný hejt na obsazení Daniela Craiga do role ikonického agenta s povolením zabíjet. Craig však dokázal svým přízemnějším pojetím Bonda všem remcalům spolehlivě zavřít hubu a dát nám tak realistickou verzi agenta 007, který má díky tomu svou neotřesitelnou pozici jistou i ve 21. století. 9/10 ()

duffi

Craigovi jsem tolik neveril, protoze Brosnan mi hodne prirostl k srdci, ale tohle byl tedy skvely narez a Craig ukazal, ze umi! ()

Chauncey

Skvělý "začátek" nejslavnějšího agenta. Na otázku, zda jde ještě o Jamese Bonda, nám spíše odpoví další filmy, jelikož zde se agent s povolením zabíjet do podoby, jak ho známe, teprve rodí. Každopádně příslib tu je velmi slušný. Craig, Green podávají jedny z nejlepších hereckých výkonů v Bond-filmech. Campbell režíruje s jistotou. Vivat Karlovy Vary! :-) Spíše 4,5* - chybí mi více nadhledu. ()

AbelXavier

Kdy se prestaly tocit dobre filmy, takove pri kterych sedite s celisti dole a rikate si, tak to byl mazec. Ackoli jsem se na Casino tesil, jsem mirne zklaman. Akce byla servirovana v nekolika jednohubkach nebyt toho parkouru na Bahamach nebyla by skoro zadna zabava. Craig je tvrdak ale spise jednorazove pouzitelny, paklize se pristi bond vrati do starych brosnenovskych koleji bude muset hodne zmenit styl hrani. Casino Royale je rozhodne povedena akcnarna dokonalosti a vyjmecnosti se, ale nedotyka. ()

POMÍK

Casino Royale je slušný začátek nové bondovské éry, která snad vyplodí více než 3 plánované kousky. Doufám však, že producenti věnují na film více financí a zaplatí si alespoň trochu atraktivní Bond girl. Eva Green není ani hezká, ani zajímavá, natož alespoň s pěknou postavou (to, že „bez nalíčení“ před zrcadlem vypadala nejlépe, jistě nebylo účelem tvůrců a prsní výbava proklatě nízko se hodí tak akorát pro matku deseti dětí). Bond girl by měla být žena, ze které by byl v úžasu každý muž, který by ji spatřil a na kolenou, kdyby s ním promluvila – Vesper Lynd je šedá myš (s ošklivými ústy a bez špetky nenucené francouzské elegance), které by si nikdo nevšiml. Charakterově působí jako laciná chytrácká hérečka a díky tomu Bond působí jako naivní školáček, ne jako profesionální agent (to, že někdo chce ukázat lidskou a něžnou povahu hrdiny neznamená, že z něj udělá hloupé telátko). Rádoby milostné scény působí trapně a milostné dialogy jsou ubohé. Ve filmu není žádné erotické napětí a smyslná rafinovanost. (James Bond působí příjemně, ale sex-appeal, který měl Daniel Craig v Layer Cake tu značně chybí.) Úvodní píseň je slabá a rozhodně se nestane hitem. Daniel Craig působí jako pulzující šelma, akční scény jsou parádní, Le Chiffre perfektní, M klasická, Solonge působivá (avšak zmizí příliš brzy - fakt, že by si Bond nestřihl během telefonování rychlovku a odbyl by nažhavenou ženu, tak tomu snad nikdo neuvěří), prostředí dobré a závěrečná scéna impozantní, slibující ještě lepší pokračování – kéž se to vyplní!!! ()

chlebos

Realisticka bondovka s neuveritelnymi dirami ve scenari. Nebyt skvelych akcnich scen a hlavne perfektniho Graiga tak by to stalo za starou backoru. Bond omladil, pritvrdil a kule ... tak ty ma proklate dobre schovany :) ()

Menja

Film je sám o sebe moc dobrý. Ja však pridávam za seba trochu ženského komentáru: nech si hovorí každý čo chce, ale aj keby Daniel Craig vydusil zo seba absolútne maximum hereckého perfekcionizmu, nikdy mi nebude sedieť ako nový James Bond. Ani v tom najdrahšom smokingu na mieru nebude nikdy dostatočne elegantný a so svojou tvárou grázla proste nemože robiť lámača ženských sŕdc. Táto doležitá esenciálna časť Bonda s Craigom úplne vymizla. Škoda. A nenapraví sa to ani tým super vypracovaným telom, bohužiaľ. ()

pulDag

4.5* musím to však vidět ještě jednou... na první shlídnutí se mi to nezdá jako pravý bond, ale spíše mi3 klonovany s Bourne identity/supremacy... a možná proto se mi to tak líbilo =) ()

Hejsa

Oh YEAH, tak takhle si přesně představuju,že má 007 vypadat. Agent "pohled ostrej jako břitva" v podání Daniela Craiga mi vrátil chuť na bondovky jako takové. Příběh sice není žádná alchymie, ale to je mi popravdě celkem jedno. Tahle již po 20. catý omýlaná kaše je totiž o jednom Jamesovi, jednom zaporáčkovi, kterej to nakonec schytá, k tomu pár těch udělátek, nějakou žábu a uff, skoro jsme hotovi :-) Musím říct, že jsem Craigovi nevěřil ( když ani nezvládne ten manuál :-)) , ale před Casinem jsem shlédnul Mnichov a Po krk v extázi, takže jsem pochopil, co v něm tvůrci objevili. No, těším se na pokračování , ale určitě nenavazovat na to tempo z poslední třetiny, to bylo nuďo. A nechť odpočívá Aston Martin v pokoji.... :( ()

artuš

Tato bondovka hodně zaostává za bondovkami minulých let. Ani Daniel Craig mi jako agent 007 moc nesedí. Pro mě zůstane Bondem navždy Pirce Brosman. ()

cyright

Velice příjemné překvapení v tom smyslu, že srdcem jde o skutečný špiónský film, kterému nechybí surová akce, napětí a vážnost. Narozdíl od všech těch protěžovaných bondovek, které jsou jen nudnými stokrát se kopírujícími bezduchými akcemi stavícími dokola na též tradici, která přestala být zábavná někdy na konci sedmdesátých let. Casino Royale tedy defacto vůbec NENÍ bondovka a já volám Díky Bože za to! Na druhou stranu je tu však Bournova trilogie, která by Casino pořád s přehledem vyškolila. I tak příjemné 4*. ()

E lan

Překvapivě povedený Bond s novým hercem v hlavní roli, o kterém jsem byl přesvědčený, že se na tu roli nehodí. Ejhle, člověk se splete, Bond je v podání Craiga mnohem živější/lidštější, je dokonce zraněný, má city - prostě už nic proti. Navíc ty nádherný Vary:-) ()

turbou

Puvodne jsem chtel napsat neco ve stylu "Kral je mrtev, at zije kral!" Avsak po opakovane projekci musim, se slzami v ocich, rict pouze "Kral (Bond) je mrtev!!!" Svet se meni a je pochopitelne, ze se bude menit i profil tajneho agenta britske sluzby. S kazdym dalsim snimkem se stvava James Bond vice "politickym" cimz dochazi k oslabeni kouzla klasickych bondu. Vse to vyvrcholilo poslednim snimkem "Casino Royale", ktery nema s Bondem nic spolecneho. Jedna se o prumernou akcni zalezitost, kterou drzi nad okrajem propadliste filmovych dejin Daniel Craig a Eva Green. I kdyz jsem velky odpurce D.C. v roli Jamese Bonda, musim priznat, ze on, film alespon trochu zachranuje. Snaha posunout Jamese Bonda nekam po bok Jasona Bourna je velmi hloupa a snizuje celou historii nepremozitelneho agenta 007. Je to velmi smutne, ale preji si, aby James Bond zemrel! Typ agenta ze 60. let pravdepodobne dnes neobstoji, a je zbytecne, aby byl pitvoren a srovnavam s nekym jako je Bourne nebo Hunt. To se proste neslusi!!! ()

Brinkley

Vůbec první bondovka, kterou jsem vydržela až do závěrečných titulků. A navíc jsem se i velmi bavila. Bond je konečně člověkem z masa a kostí, dokonce má i (světe div se) jakési duševní pochody!! Mads Mikkelsen se pro tento moment stává mým padouchem číslo 1. Navrch oceňuji konečně vtipné dialogy.... ()

Banderas by rád natočil třetího Zorra

28.10.2019

Staří známí v novém Bondovi

Staří známí v novém Bondovi

08.12.2018

Režisér zatím nepojmenovaného pokračování Bonda Cary J. Fukunaga (Temný případ, Maniac) před pár dny v rozhovoru uvedl, že se mu velice líbil příběh započatý ve filmu Casino Royale a momentálně při… (viac)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze