Jednoho večera se panu Lazarescovi, který žije sám, udělá trochu špatně. Nakonec se ocitne v sanitce na cestě do nemocnice, čímž začíná jeho tragikomická odysea. Každý lékař, který ho přijde prohlédnout, dojde k úplně jiné diagnóze a ošetření samotné se neustále odkládá. Lékaři jsou hluší k naléhavým prosbám pana Lazaresca i jeho přátel. Vrcholem jejich cituprostého přístupu je, když je starý pan Lazarescu opět vystrčen do bukureštské noci. (oficiálny text distribútora)

AveSive

Filmový naturalistický štýl je samozrejme len hypnotizujúci. Filmový tón môže byť pre niekoho príliš depresívny, ale mne sa osobne páčilo, že nezahŕňal žiadne svetelné momenty, pretože tento druh príbehu musí byť neuveriteľne melodramatický a temný. ()

Perfo

Vtipný to nebylo vůbec, ale zato takové absurdní drama to bylo velmi pěkné. Z nemocnice do nemocnice, od doktora k doktorovi no hrůza hrůza. By mě to tak začlo srát, že bych se odoperoval sám :) ()

poet

Ťažký film natočený pomerne realisticky bez akýchkoľvek príkras a hrdinov snáď z výnimkou záchranárky, ktorá si uvedomuje vážnosť situácie. Je to obraz nemocničného systému v ktorom jeden starší pán bez blízkej rodiny a priateľov má všetky predpoklady aby sa v tom systéme stratil. Žiadny zázračný doktor House ani rýchle riešenia, ale len pomalá a krutá realita ktorá srší z každého záberu a zhoršujúci sa zdravotný stav pána Lazaresca, ktorého si pohadzujú jednotlivé nemocnice. ()

kamil.i

Maximálne realistická odysea pacienta a triezvo uvažujúcej zdravotnej sestry po chorom zdravotnom systéme. Absurdita tohto systému nestojí len na prehnanej byrokracii, ale hlavne na arogancii a neochote pomôcť pracovníkov zdravotníctva. Smrť pána Lazaresca preto nie je len formálne nadpriemerný film, ale aj mimoriadne dôležitá výpoveď o potrebe ľudskosti v neľudskom systéme. ()

René

Ne, k tomuhle filmu asi nebudu psát žádný komentář. Prostě se podívejte co vás při troše smůly možná čeká.. Občas to bylo realistické až moc, ale zcela nereálné? Obávám se že nikoli. ()

agassi68

Hrozné! A celkom reálny odraz stavu zdravotníctva nielen v Rumunsku. Keď sa vám pošťastí natrafiť na takúto zbierku lekárov tak s pánombohom.. Tá dĺžka bola však príliš. ()

Akana

Tenhle odvážný, nekompromisní snímek vyžaduje čas a trpělivost. Aspoň u mě nefungoval hned v prvních desítkách minut, ale s každou další se emoční tlak stupňoval víc a víc. Ta výpověď je nesmlouvavě naturalistická, krutě cynická, chladná a hlavně pravdivá. Snad nejvíc oceňuju tu poctivou nestrannost, s jakou tvůrci dané prostředí zobrazují. Není tu žádná tendenčnost, žádná samovýroba poselství. Tomu, co chtějí říct o zdravotnickém systému si nepomáhají žádnou očekávatelnou typizací ve smyslu necitelní doktoři versus chudák pacient. Až na nevyhnutelné výjimky (arogantní lékař bazírující na písemném souhlasu k operaci) se tu doktoři chovají tak jak to všichni známe a jak jim to ztěží můžeme zazlívat: trocha toho profesionálního cynismu, samolibého vtipkování ale i poctivého zájmu. Stejně tak neustálé upozaďování Lazarescova případu vedle obětí hromadné havárie je zcela pochopitelné. Výslednou zprávou tedy je, že problém není v lidech ale v systému, v té studené technologicko-byrokratické mašinérii, kterou jsme si jménem civilizace vydobyli a jejíž plody tenhle film nemilosrdně odkrývá. Ta může za to, že Lazarescova nemocniční anabáze byla tak zrůdně ponižující. Tohle není film, po jehož opakovaném shlédnutí bych prahnul, ale o to víc ve mně rezonuje a ještě dlouho rezonovat bude. 90% ()

siloalampa

Skúste prekonať prvú polhodinku, pozerajte osamote v návale myšlienok, že vám treba do konca mesiaca urobiť preventívnu prehliadku a tento film vás úplne dozaista celkom odzbrojí!!! ()

m4xp4yn3

Scénáristický záměr, že film bude sledovat osudy pana Lazaresca v přísně dodržované časové souslednosti, bohužel přináší daň v podobě časté nudy a zdlouhavosti. Film by klidně snesl prostříhání na standardní hodinu a půl. ()

markotter

Váhal jsem mezi 3* a 4*, protože ruku na srdce, v tom filmu se vůbec nic nedělo (hlavně první půlhodinu). Nakonec jsem se ale přiklonil ke 4 za to, jak naturalisticky to bylo natočený, za to, s jakou dávkou cynismu se někteří doktoři k panu L. chovali i za to, že to bylo téma, které se týká každého z nás. Docela bych rád věděl, zda by se se mnou takhle "srali" v českých nemocnicích - mám takový neblahý tušení, že bych skončil doma nebo na ulici už po druhý návštěvě a na tomograf bych si mohl nechat zajít chuť tak nejmíň půl roku. ()

dodona

Začiatok som bohužiaľ prepásla, ale aj to čo som videla vo mne vzbudilo veľmi rôzne pocity. Film je to veľmi dobre natočený a aj zahraný a keďže nie je natočený "hollywoodskou" kamerou, naozaj pôsobí až dokumentárne. Po rôznych zážitkoch a skúsenostiach so slovenským zdravotníctvom sa obávam, že takto nejako to občas vyzerá aj u nás. Arogancia a vyvyšovanie niektorých lekárov je až nechutne verne vykreslené a úplne mi to zdvíhalo tlak. Smrť pána Lazaresca je presne o ľudskej ľahostajnosti, nedostatku súcitu a občas až nedostatkú zdravého rozumu a tiež o bezmocnosti. ()

neo93

Výborný film, jenž vypovídá o lidské potřebě, obětavosti, ale i povýšenosti a bezohlednosti. Skoro třiašedesátiletý pan Lazarescu se necítí dobře, bolí ho hlava. Když mu nepomůžou ani sousedé, jede do nemocnice. Po jednom vyšetření, přichází další a poté další. Žádné mu však neodhalí příčinu jeho stále neutichající bolesti. Od začátku pozorujeme odlišné přístupy lidí, kteří se o pana Lazarescu starají. Na jedné straně zdravotní sestra, jenž ho přebírá u něj doma, se snaží k němu chovat ohleduplně a přívětivě, ačkoli on jí není vůbec sympatický, navíc je již unavená z noční směny. Na druhé straně vidíme přístupy doktorů a sester, které se chovají vůči pacientovi odměřeně, odtažitě až zaujatě. Je pravda, že Lazarescu není zrovna příkladný pacient a hodně k tomu svým chováním přispívá, ale i přesto spatřujme určitou necitlivost vůči němu. Konflikt vidíme tak mezi onou trpělivou setrou a jinými zdravotníky. ()

hero_bk

Nějak nepobírám to vysoké hodnocení tady - ukecené a roztahané, kdyby ten film měl o hodinu a půl míň, možná by byl i koukatelný, takhle je 150 minut těžce rozmělněné nudy, semtam prošpikované nějakou krutou pravdou. Konec je stejně debilní jako celý film - Rumunský film, nevermore. ()

Tanner

Musím v sobě mít jakési sebemrskačské tendence či co, protože když tak o filmu přemýšlím, dochází mi, že jeho sledování bylo dosti nepříjemnou záležitostí. Přesto dávám 4 hvězdy. Proč? Zřejmě proto, že ta nepříjemnost byla až na dřeň autentická. Nekompromisní realismus dává divákovi pocítit onu marnost a odlidštění vyplývající ze systému moderní zdravotní péče, kde se z člověka stává pouhý objekt. A krutě mu připomíná frustraci z toho, že ač v skrytu ví, že tento systém není schopen pomoc poskytnout, musí uměle živit naději, že nakonec přece jen pomoc "vygeneruje", protože není, kde jinde ji hledat. Brrr. Na tomhle filmu je nejhorší i nejlepší zároveň to, že takhle to prostě je. Těším se na další film rumunské nové vlny, ale zase až za nějakou dobu. Ten masochismus ve mně přeci jen zatím nepřevládl. ()

Milda003

Hodně depresivní film... Kamarád co mi jej doporučil ke shlédnutí mi to naznačil, ale nečekal jsem že budu opravdu nasraný.. :) Nejednou jsem měl sto chutí doktora, který "léčil" pana Lazaresca zabít ! :) Možná by si to zasloužilo hodnocení větší, ale já prostě víc dát nemůžu.. ()

winstonik

A boli aj takí, čo pod tým hľadali kritiku zdravotníckeho systému. A ono je to dokument o ľuďoch, takých, akí sú. A bonusom k tomu krásne rumunské herečky. ()

VojtisekII

Dokonale zahraný, napsaný a zrežírovaný film (stylem připomínající Rohmera - jen víc v pohybu). Film ani ne tak o smrti, nebo kritice zdravotnictví v Rumunsku, ale o mizení. Od chvíle, kdy Lazarescu vyjde v doprovodu zdravotní sestry a sousedů z limbu (jeho byt) a začne svou pouť, začne se pomalu "rozplývat", až jej okolí přestane vnímat. Je redukován jen na problém, kterého je třeba sezbavit, na laskavost, kterou někdo někomu prokázal. ()

MORION

nevabna tema, az polodokumentarne natocena drama (komedialne prvky som akosi nezachytil), vyborne zrezirovana a zahrana.. ako reflexia rumunskeho zdravotnictva vyborne ()

Příboj rumunské nové vlny

Příboj rumunské nové vlny

11.02.2009

...zažijete v kině Ořechovka od 20. do 24. 2. 2009. Přehlídka ambiciózní kinematografie otevře kultovní titul mladého rumunského tvůrce Cristiana Mungiu 4 měsíce, 3 týdny, 2 dny. Uvedení tohoto… (viac)

MFF Bratislava

MFF Bratislava

19.11.2005

Ve dnech 2. - 10. prosince 2005 se v bratislavském Palace Cinemas uskuteční 7. ročník MFF Bratislava. Během této doby se představí 18 filmů z celého světa, jejichž kvalitu budou krom početného… (viac)