Na zapadlé planetě Nimbus III, kde se střetávají hranice Federace, Klingonské a Romulanské říše, na planetě takzvaného galaktického míru, kde najdete vše kromě míru, se vynořuje Vulkánec Sybok a začíná stavět svou galaktickou armádu Světla, aby naplnil dávná proroctví. Na rozdíl od jiných Vulkánců využívá své telepatické schopnosti ke kontrole ostatních, kteří ho pak slepě následují. Když přímým útokem získá kontrolu nad "hlavním městem" pusté planety, zajme vyslance všech tří mocností. Kapitán Kirk je spolu s novou a dosud neseřízenou Enterprise vyslán, aby rukojmí osvobodil. Avšak Sybok pro ni připravil past, ze které není úniku... (oficiálny text distribútora)

helloween93

“Throwback Thursday #53” - Před měsícem jsem začal v rámci throwbacku koukat na staré díly Star Treku z 80’s a bum, najednou jsem u pětky. Nimoyovu režii trojky se čtyřkou nahradil v pětce Shatner a výsledkem bylo jedno z největších kasovních zklamání roku 1989, které dle slov producentů málem zabilo filmovou sérii ST. Náboženský příběh je hrozně naivní i na poměry Star Treku. Spockův bratr hledá boha za velkou bariérou, ale najde jenom velkou hrozbu pro veškerý život. Bohužel je to tak směšně natočeno, že by to neobstálo ani jako epizoda seriálu Star Gate. Nejlepší je úvod na Zemi, kde Kirk, Spock a McCoy táboří, pak se rozjede kolotoč náboženské agitky. Efekty filmu jsou vyloženě hrozné a přišly mi výrazně horší, než v prvním ST filmu, ačkoliv oba snímky dělí 10 let. Ačkoliv měl Shatnerův pátý ST v té době nejvyšší otvírák v rámci série a patřil mezi největší favority letní sezóny roku 1989, skončil kvůli nekvalitám filmu a silné konkurenci (Indy 3, Batman, Ghostbusters II) spolu s Pink Cadillacem jako jeden z největších kasovních zklamáních léta. Film byl nominován na 6 Zlatých Malin, z nichž 3 vyhrál. Film po komerční stránce zachránily překvapivě dobré prodeje na nosičích, které zřejmě připravily půdu pro další pokračování. Pro fanoušky však jde zřejmě o nejhorší díl série. Pro mě jím zůstává ultra rozvleklý první díl. Viděno na SkyShowtime. 2* ()

Dimo

První dve třetiny super. Je tu vtip, nadhled, má to spád. Taky nová Enterprise má už panely, konzole a zobrazovače jako v moderních Star Trecích, pěkně lesklé, rovné, dotykové. Projev a zvučíky ještě nejsou tak vymakané, ale zkrátka už to nepůsobí tak trapně. Takže v půli filmu jsem si říkal, že tento díl se mi navzdory recenzím bude líbit. Tak může mi někdo říct, co se to doháje stalo v poslední třetině filmu ?!? To byla normálně přehlídka scénáristické demence a úletu na boha. Strašné. Tempo úplně zabředlo, zase se objevily abstraktní obrazce téměř jako v prvním Star Treku z roku 1979 no a obsah se stal neskutečně nezáživným a nudným. Ten přerod by si všiml i divák Velmi křehkých vztahů! Fakt psycho, valil jsem oči a nechápal. Uff. ()

Barak

Tady už si postavy většinu času akorát ze sebe dělají srandu a skoro vůbec nic neřeší. Původní myšlenka hledání boha kdesi v energickém poli zmizí úplně do ztracena, protože na konci se vůbec nic nevyřeší, a z celého filmu zůstane jen pár povedených hlášek - tohle asi nikoho bavit nebude.... 50% ()

Cruchot

Pouštní úvod a rozjezd je nadějný, fanouška potěší i hudba mistra Goldsmithe, ale celkově hodně o ničem. Nudná zápletka a děj, který nepřemůžou ani Kirk se Spockem. ()

Kingjiri

Nepovedený triky a příběh, kterej by nestačil ani na lepší seriálovej díl roztáhlej na stopáž celovečeráku nezachráněj ani sympatický a občas povedený momenty v podobě pokusů o vtip. Bohužel však celej snímek působí jako pokus o vtip, protože tohle snad nikdo nemůže myslet vážně. Po slušný čtyřce velkej krok zpátky a pravděpodobně uplně nejslabší Star Trek film vůbec. Ještě, že už Shatnera do režisérskýho křesla znova nepustili, dvě slabší hvězdy. ()

tranquill

"Přece nechceš po všemohoucím občanku!" Hodně filosofující, finále se zdálo být spojeno s náboženskou tématikou, ale... Nebudu spojlovat a také nebudu hodnotit především závěrečné vizuální efekty, jinak průměr. "My teď sníme? Jestli ano, pak je život sen..." ()

Lorge

Nemůžu si pomoct, první ST film, který jsem kdysi viděl na dvojce. Normálně bych dal 3, ale z nostalgie jedna na vrch :) ()

Psycho.R

Nemyslím si, že by to bylo nějak extra špatný, to rozhodně ne. Ale některé prvky, které vyznívají nechtěně vtipně se zkrátka nedají přehlédnout. Plus to, že Nimbus III jako by z oka vypadl ze Star wars IV: Nová naděje. ()

diodoros

Dávať tomuto filmu slabé hodnotenie kvôli tomu, že nie je dosť akčný, ale skôr filozofický a úvahový nie je dostatočný dôvod. Naopak, veď prakticky každý z predošlých filmov mal nejakú hlavnú (úvahovú) tému. Je jasné, že prvá verzia scenára bola príliš o Kirkovi, konečná verzia filmu ma však milo potešila - hudba Jerryho Goldsmitha je výborná, kamera a efekty ujdú, herci sú samozrejme stále rovnakí a čo sa týka záporáka tak jeho "spätosť" so Spockom je možno trochu klišoidná, je to však vyvážené jeho schopnosťami. Film má veľa dobrých momentov ako komediálnych tak aj vážnych, napríklad Kirk, Spock a doktor pri táboráku, odhalenie doktorovej "bolesti" a zaujímavú hlavnú tému - hľadanie boha, náboženský fanatizmus a šialenstvo a záverečné zamyslenie sa nad zmyslom takéhoto počínania, keď predmet hľadania vôbec netreba hľadať ďaleko a nemusí byť taký, ako si ho predstavujeme alebo ako sme si ho vymysleli a upravili... Film pre mňa neznamená žiadne zabitie série a zostáva (napriek pár chybám a nelogickostiam - tancujúca Uhura, Klingoni v závere) plnohodnotnou súčasťou celku. ()

Shakaar

Po letech jsem to znovu shlédl. A musím souhlasit, že absence triků z filmu udělalo lacinou záležitost. Ne že by film na něčem jiném, než triky by nemohl být udělán, ale tady byla i naprostá absence nápadu v podobě scénáře a myšlenky filmu. Navíc celá myšlenka bilancování života postav v tom, co udělali v životě špatně, otvírání starých ran...to prostě bylo jak v jedničce, dvojce, trojce a čtyřce. Vždy odlišným způsobem, ale vkusně. Jedno je jasné, ve financích až tak problém nebyl. Po relativní úspěšné triologii od 2.-4. dílu Paramount relativně na Star treku vydělalo. I proto rozpočet navýšilo na solidních 33 milinů dolarů, což z něj dělalo druhý nejdražší snímek po The Motion Picture. Problém byl ale v scénáři, z něj vypadl znovu Nicholas Meyer, který neměl tehdy prý čas. Další komplikací bylo že společnost Industrial Light & Magic, která dělala efekty pro předchozí filmy byla zaneprázdněna výrobou triků pro Ghostbusters II a Indiana Jones. Final Frontier proto je dělán povětšinou "klasickou" cestou. Přesto před uvedením snímku panoval optimismus. A po zisku 133 milinů dolarů z předchozích snímků, se odhadovalo, že snímek bude ve zisku až v 200 milionech. A i přesto že v uvodním týdnu porazil The Voyage home, přesto film nebyl úspěšný. Problémem bylo totiž že se hrál v menším množství kin a navíc se sníženou cenou vstupenek. Studio rovněž nemohlo být spokojeno s ne příliš pozitivními recenzemi kritiků. Celkově dosáhl film zisku pohých 66 milionů dolarů v globálu a poprvé od The Motion Picture se realně uvažovalo, zda studio bude pokračovat ve filmové linii. Osobně stejně jako ostatní si myslím že snímek byl objetí egoismu Shatnera, který po vzoru Nimoye "dostal" svůj snímek, ukázalo se že je ještě horší scénarista jak Nimoy a v kombinaci s mizernou produkcí Benetta, bylo neštěstí na světě. Shatner poté přiznal, že nevěděl jak strašný film udělal a měl obavu, že tímto zabil Star trek - naštěstí Paramount byl tehdy velkorysý a k 25 letům Star treku odklepl snímek, který byl důstojnou oslavu Star treku, o tom ale u Star treku VI. Pátý celovečerný film je tedy plný paradoxů, na jedné straně se jedná o ambicozní projekt, který zobrazuje podstatu Treku, o čem byla TOS, sráží jí ale evidentně absence kvalitnějších triků, přepisy scénářů z důvodu seškrtání rozpočtu, zákulisní problémy a jak jsem uvedl, osobní ambice Shatnera. Co bych ale pochválil i přes zjevné tyto nedostatky herci většinou podali skvělé výkony, některé témata stály za rozvinutí a hlavně film hodně zachranuje hudba Jerryho Goldsmitha který považuji za jeden z nejlepších soundtracků Treku. Propadák to vyloženě není, je to takové béčkové scifi střižené atmosférou 60. let - takže pokud toto byl záměrem Shatnera, povodlo se mu zcela dokonale ;-) ()

E lan

Není to můj šálek kávy a navíc to tu smrdí pro mne těžko pochopitelnou nostalgií. Pokus proniknout od Next Generation zpět ke klasickému Star Treku nevyšel, tohle je prostě nuda. ()

BigBang

Komédie, místy až crazy (Scotty narazí hlavou do traverzy, hlavní trio je příliš těžké na létací boty atd.). Sympatický intelektuální záporák. Fantastické detailní záběry na vypracované postavy stárnoucího hlavního tria, jak lezou po žebříku, oblečeni do přiléhavých svetrů, mocné pupky se jim přelévají přes pásky. Pro mě patří tento díl k těm snesitelnějším ze startrekovské série. ()

Ceberus

Zhlédnuto po letech znovu (původně tady visely 2*), tentokrát se znalostí kompletního původního seriálu. Je to najednou úplně jiný pocit, když člověk zná hlavní hrdiny velmi důvěrně. Na druhou stranu ze stejného důvodu pak člověk kroutí hlavou nad tím, odkud se najednou vzal Spockův nevlastní bratr. Ale proč ne... Koho bych raději dal pryč, tak klingonského velitele, který se mi zdál zcela zbytečný a sloužil jen jako zápočet za Klingona. FIlmovou režii tentokrát dostal do rukou po dvou Spockových pokusech Kirk (tedy Shatner), který se podílel také na scénáři. Setkání s god-like inteligencí byl v původním seriálu poměrně častý jev, takže si tento film vlastně vzal na paškál nejoblíbenější Roddenberryho zápletku. Mno nakonec docela průměrný výsledek okořeněný několika povedenými vtipnými vsuvkami a proslavenou ateistickou mantrou: "What does god need with a starship?" ()

LetztesBiest

No ... podle zdejších komentářů jsem čekal mnohem větší katastrofu - ale ta se naštěstí nekonala. Zápletka tohoho fimu sice není bůhvíjak ohromující a asi by se spíš hodila do padesátiminutového dílu seriálu (čímž netvrdím, že je špatná), efekty nejsou nic moc a o odhalení bratra jedné z hlavních postav radši ani nemluvím ... jenže tu vidím i spoustu kladů. Samozřejmostí jsou skvělé postavy, osobně mě celkem potěšilo, že stejně jako předchozí film tento také sází na humorné scény, z nichž jsem si některé musel pustit víckrát, jak se mi líbily (Kirk lezoucí na skálu a vynervovaný McCoy, Sulu a Chekov ztraceni kdesi v divočině apod.). Hlavní trio u táboráku je rovněž nezapomenutelné (a ano, taky jsem si pak musel zkusit opékat Marshmallow). Vyloženě hluchá místa či nudu jsem nezaznamenal a potěší i hudba Jerryho Goldsmithse, takže za mě zkrátka opět palec nahoru. Ty zlaté maliny si dle mého film nezaslouží a to, co jsem někde zahlédl - že na cenu za nejhorší herecký výkon ve vedlejší roli byl nominován DeForest Kelley (můj oblíbený McCoy!) mi přijde jako hodně špatný vtip. ()

Uesbe

po piatich minútach ma naozaj osvietilo: toto je tá najbrutálnejšia paródia na Star Wars.......nehovoriac o Supermanovi, tuším tam bol aj Mad Max, a Sybok vyzerá ako Mojžiš od Monty Python. Podľa mňa to Shatner celé dobre zaonačil tou filozofickou vložkou, aby to až tak nekričalo...len to riadne nezamiešal a vznikol z toho celkom nepríjemný mood whiplash.......to dnes zvládajú režiséri oveľa lepšie........a samozrejme, v 89 bolo o.k. robiť si srandu z fanatikov, teroristov a fanatických teroristov.....ja už si to neviem ani predstaviť.....a sranda bola tiež slušná, shout-outov bolo požehnane....len škoda tých trápností a protirečení.....teraz si ešte viac vážim realistický prístup, ktorý Abrams priniesol ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner