Avatar: Legenda o Aangovi

• Česko Avatar: Legenda o Aangovi (viac)
Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Akčný / Mysteriózny
USA, (2005–2008), 26 h 4 min (Minutáž: 23–48 min)

Zach Tyler, Mae Whitman, Jack De Sena, Dante Basco, Jessie Flower, Dee Bradley Baker, Mako, Grey Griffin, Mark Hamill, Jim Meskimen, Jason Isaacs (viac)

Bezstarostný 12-ročný Aang musí ovládnuť sily svojho živlu a postaviť sa svojmu osudu, aby obnovil rovnováhu vo svete rozdelenom násilným konfliktom. (SkyShowtime)

Terva

Vůbec jsem netušil, že mě něco tak dětského dokáže vtahnou do svého světa. Ano velmi povedené a už není co dodávat. Celá ta série Avatar je prostě krásná. ()

draggo

Book One: Water Na tenhle seriál jsem narazil úplnou náhodou v době, kdy ho ještě v ČR skoro nikdo neznal a (zprzněná) filmová adaptace byla hudbou budoucnosti. Netušil jsem, jestli je to myšlené jako seriál pro děti nebo pro dospělé (až později jsem zjistil, že cílovka je údajně 6-11 let, ale většině fanoušků je tak minimálně 2x tolik). Ale bavilo mě to naprosto neskutečně. Pohltil mě ten svět čtyřech národů jednotlivých elementů, bavily mě postavy napsané lépe než ve většině "dospělých" seriálů a užíval jsem si skvěle vymakané akční scény (a brečel do polštáře, že ze mě nikdy nebude airbender :D). Ale především si mě zaháčkoval ten příběh o dvanáctiletým klukovi, kterej zjistil, že je posledním ze svého lidu a navrch má jako Avatar na svejch bedrech odpovědnost za celej svět. Střídají se tak momenty vážný a vtipný, a kupodivu to do sebe skvěle zapadá a celý je to jízda od začátku až do konce. S koncem finálové epizody jsem věděl, že jsem právě našel jeden z nejlepších seriálů, co jsem kdy viděl. /95% a 5*/ Oblíbené epizody: Southern Air Temple, The Blue Spirit, The Fortuneteller, Siege of the North Book Two: Earth Druhá série nezůstává té první nic dlužna a i když se to zdálo nemožné, kvalitativně ji ještě překonala. Co mě dostalo asi nejvíc, byl vývoj všech postav, který za těch 20 dílů urazily neskutečnou cestu a třeba ze Zuka se stává možná nejzajímavější postava celýho seriálu. Příběh je tentokrát mnohem dospělejší, zamotanější a komplikovanější, a upřímně řečeno mi to už vůbec nepřijde jako seriál pro dětské publikum, které ATLA podle mě nemůže úplně pochopit. Druhá sezóna také znamená příchod několika nováčků, kteří do seriálu skvěle zapadli a spolu se starými známými se domanévrovali do finále, které svojí dokonalostí a emocionální silou překonalo veškerá má očekávání a potvrdilo, že jsem A:TLA nezařadil na absolutní seriálový vrchol omylem. /100% a 5*/ Oblíbené epizody: The Cave of Two Lovers, Zuko Alone, The Tales of Ba Sing Se, Crossroads of Destiny Book Three: Fire Třetí série završila tohle seriálové mistrovství tím nejlepším možným způsobem. Jako nit se jí táhne ten blížící se nevyhnutelný konec, přesto se ale opět najde čas na spoustu skvěle zpracovaných odboček a konečně se více pokročí v romantické lince, kterou seriál v předchozích řadách jen naťukával. Opět mě nepřestává překvapovat propracovanost a vývoj jednotlivých postav, epizody hýřící skvělými nápady, dokonalé akční sekvence a mimo jiné stále i dostatek humoru. Zkrátka tahle série mi utekla snad ze všech nejrychleji a vyvrcholila peckovým 4-dílným finále Sozin's Comet, které seriál naprosto dokonale završilo. A když jsem poprvé zíral na černou obrazovku potom, co skončily závěrečné titulky, cítil jsem ten vzácný pocit smutku, že něco skončilo, který mívám jen u těch největších majstrštyků. Klobouk dolů. /100% a 5*/ Oblíbené epizody: The Painted Lady, The Beach, Day of Black Sun, Sozin's Comet ()

Adasin

Už si ani přesně nepamatuju, kdy a kde jsem na Avatara narazila poprvé (takových sedm - osm let před napsáním tohoto komentáře, bylo to tuším již po odvysílání všech epizod). Co si ale pamatuju zcela jistě je, že to byla láska na první pohled. Hned první vteřiny mě zaujaly natolik, že se z Legendy o Aangovi již při prvním zhlédnutí stala totální závislost a srdcová záležitost. Ani po letech mě Avatar nepřestal bavit (což mě překvapilo a velmi potěšilo zároveň) a hodně dlouho se držel na prvním místě mezi mými nejoblíbenějšími seriály. Komplet všechny epizody jsem viděla nejméně pětkrát (z náhodného přehrání několika z nich se vždy nakonec stal maraton), takže s jistotou vím, že tenhle Avatar mou seriálovou topku nikdy neopustí. Jednoduše: je to jeden z nejlepších (nejen) animovaných seriálů, jaké jsem kdy viděla. Obsáhleji: i když pochází od na děti zaměřené televizní stanice Nickelodeon, jejíž většina seriálů mě za a) štve svou debilností nebo b) rovnou odpuzuje, rozhodně to není seriál jen pro děti, užijí si jej i dospělí, je naprosto vhodný pro obě cílové skupiny. Možná si ho dospělí užijí i víc než děti. Já sama čím jsem starší, tím víc věcí si v seriálu všímám. Skvěle napsaný příběh je rozdělen do tří sérií (tedy knih) naprosto dokonale. Možné menší SPOILERy: -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  KNIHA PRVNÍ: VODA - První kniha je ze začátku taková pozvolnější, začíná na odlehlém místě s pořádnou dávkou humoru a pohodové atmosféry, kterou (lehce) naruší až princ Zuko. I přesto ovšem již první epizody dávají divákovi tušit, že tohle je mnohem víc než pohádka pro děti - např. už třetí epizoda Jižní vzdušný chrám, kdy Aang poprvé vidí, co se během stoleté války stalo jeho národu a máme také možnost lépe poznat Zuka a jeho strýce. Nebo šestá epizoda Uvězněni, ve které se díky Avatarovi vládci země vzepřou tyranii vládců ohně. I epizody týkající se minulého Avatara jsou skvělým lákadlem na další děj, protože mimo jiné zapojí i duchy a rozšiřují tak nebývale skvěle vystavěnou mytologii tohoto fiktivního světa. Od dvanácté epizody s názvem Bouře, ve které je odhaleno ještě víc o minulosti Aanga a Zuka (a o Zukově motivaci) - spojení obou minullostí do jedné epizody je vlastně i náznak jejich budoucí spolupráce - už pak pro mě bylo prakticky nemožné se sledováním přestat, ten příběh i ten svět mě pohltily naprosto neskutečným způsobem. Vážných epizod pak ještě přibylo, tempo se výrazně zrychlilo a vynikající dvojfinále Obléhání Severu bylo dokonalým zakončením série a zároveň navnazením na tu další. Nemohla jsem si přát víc. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  KNIHA DRUHÁ: ZEMĚ - Přestože jsem si na konci minulé knihy nemohla přát víc, víc jsem i přesto dostala. Druhá kniha kvalitativně překonala už tak dokonalou knihu první. Kniha druhá totiž přitvrzuje už od první epizody s Avatarským stavem a řádným představením dalšího záporáka v podobě Azuly, jenž se předtím ukázala jen na konci minulé knihy. V druhé knize sice opět nechybí troška humoru, ale ten už k některým postavám (jako třeba k nové člence základního týmu Toph výborně zapojené do děje) prostě patří. Série v průběhu nabízí vedle volnějších epizod opravdu hodně zajímavé věci (např. epizoda Osiřelý Zuko, Knihovna nebo hledání Appy), především pak její druhá polovina, kde se mi nejvíce líbilo vše kolem tajemného města Ba Sing Se a hlavně okolo agentů Dai Li. Dění okolo agentů Dai Li bych doporučila každému, kdo má rád špionážní filmy. Zvraty a intriky tady jednou na plné obrátky a kniha se řítí k famóznímu finále. Finální epizoda Křižovatka osudu (respektive Rozcestí osudu, tady se ČSFD trochu sekla) pak má pro mě osobně naprosto fantastické vyvrcholení (v Legendě Korry je tomu hodně podobné finále třetí knihy), a to ani není rozdělená na dvě části jako Obléhání Severu z první knihy. Kdybych po ní měla třeba rok čekat na třetí knihu, to bych asi snášela hodně těžko ;-), ještěže jsem na Avatara narazila už v době, kdy měl všechny knihy (série) odvysílané. Největší "nářez" je ale až kniha třetí. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- KNIHA TŘETÍ: OHEŇ - Pokud jsem si po prvních dvou knihách myslela, že už nejde jít s kvalitou výš, spletla jsem se i u třetí knihy - až snad na epizody Noční můry a bdělé snění (i tato epizoda má ovšem pro děj jistý význam) a Divadelní spolek Lávového ostrova (jeden z nej fillerů a rekapitulačních epizod vůbec) je zde vlivem blížícího se nevyhnutelného finálního střetu nejtemnější - a ve středu knihy i nejdepresivnější - atmosféra ze všech knih a díky postupné gradaci byla moje touha vidět další a další epizody nejsilnější za celý seriál. Každý menší i větší zvrat a souboj jsem nadšeně sledovala s očima navrch hlavy a velké finále (nejen třetí knihy ale i celého seriálu) Sózinova kometa rozložené rovnou do čtyř epizod... proč to také nenapsat - to byl fanouškovský nerdgasmus - naprosto dokonalé, absolutní extáze, na konci mi i několik slz ukáplo - slzy štěstí za tak vynikající seriál a pak slzy smutku, protože byl konec... ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Kromě příběhu je na tomhle animáku dokonalé vlastně všechno: animace (přiznám, že kdysi dávno mi trochu vadilo občas přehnané vyjadřování emocí postav převzaté zřejmě z některých anime), nápaditá a přehledná akce - především díky skvělým nápadům s využíváním živlů, soundtrack - ani úvod ani titulky mě po x-tém zopakování neomrzely, což se mi u jiného seriálu s podobně laděným úvodem epizod snad nikdy nestalo (i když lehká aktualizace u druhé a třetí knihy by neuškodila) a i zbytek je výtečný, hlavně postavy, které jsou brilantně napsané a které si projdou zajímavým vývojem, který je radost sledovat: zejména moji velcí oblíbenci: dvanáctiletý Aang nucený předčasně dospět a princ Zuko, který hledá svůj skutečný osud, ale i odvážnou Kataru, šprýmaře Sokku, drsňačku Toph nebo úžasně milého strýce Iroha jsem si zamilovala. Vůbec ta mytologie toho fiktivního fantasy světa je brilantně vymyšlená - od rozdělení na národy dle čtyř živlů přes zvířata (kdo by nechtěl létajícího bizona? :-) ) po svět duchů, do toho trochu té techniky - vše do sebe dokonale zapadá a funguje. A nejlepší je, že ani "vycpávkové" epizody (neboli tzv. fillery) mimo hlavní příběh nejsou otravné, že byste je museli přeskakovat - naopak některé jsou opravdu vtipné a přiblíží divákovi postavy ještě víc (např.  Příběhy z Ba Sing Se jsou vážné skvělé), doporučuji nevynechat je. ----- Avatar: Legenda o Aangovi je jasným důkazem, že lze natočit epické akční fantasy bez explicitního použití krve, nahoty, sexu a zabíjení a umírání. P.S.: Pokračování v podobě Legendy Korry je taktéž výborné (zejména první kniha), ale i tak pro mě původní Avatar jako celek zůstává nepřekonán ;-). P.P.S.: Škoda, že hranou filmovou adaptaci seriálu museli tak podělat, Avatar mohl prorazit ve světě ještě víc... Hraná verze od Netflixu se nakonec povedla tak napůl - není to průjem jako film, ale s originálem se nemůže měřit - moje recenze. 10/10 () (menej) (viac)

zdepapepa

Naposledy, kdy jsem si prakticky ihned byl jistý, že něčemu dám pět hvězd byl v kinech Scott Pilgrim vs The World. Shodou okolností mají minimálně jednu herečku, resp. dabérku tyto dva projekty společnou. Seriálu jako takovému není moc co vytknout. Jediné, co mě mrzí, je odfláknutý český dabing, kdy se několik hvězd kvality ztrácí v opakujících se dabérech (kteří jsou navíc klasičtí čeští dabéři, kteří dabují milion dalších věcí, takže nulová výjimečnost hlasů), nulovém prožívání replik (stačí si poslechnout, jak Jessie Flower ječí, když v Serpent's Pass Toph spadne do vody a jak "ječí" její česká dabérka), v rozporuplnosti překladu (např. Twinkle Toes tu je poprvé hezky přeloženo jako baletka, pak ale z nepochopitelných důvodů dali tichošlápka, Hadí průsmyk je i Hadí průplav, Zukův proslov "born lucky/lucky to be born" je úplně změněn při segmentu V předchozích dílech jste viděli), v některých jménech (Hope vážně nebylo potřeba překládat (asi jediné přeložené jméno) - dovedete si to představit? "Těší mě, jmenuji se Naděje Nováková." V anglicky mluvících zemích klidně, ale u nás moc ne. Sokka je tu semtam překřtěn na Sokko(a)) nebo v neschopnosti autorů počítat slabiky v haiku. Takže jediná věc, která zbývá, co by seriálu šla vytknout, pokud bych byl cynik a hnidopich, je pojmenování holčičky Hope, což bylo na můj vkus až příliš okaté gesto. ()

MartinezZ

Už u první bylo znát, že je to.. typické. Roztahaný příběh o zbytečné epizody, místy zbytečné moderní prvky, předvídatelnost. Sestříhat ze tří seriálových sérii jeden, dva normální filmy by tak nemělo být vůbec těžké. Z tohoto pohledu mi tak filmový Poslední vládce větru přijde ještě snad i o něco snesitelnější, protože alespoň nezdržoval. Pravda, tam to bylo zase možná trochu moc rychlé. Chtělo by to zřejmě film i seriál "smíchat" dohromady. ~ První série ještě šla, pominu-li, že mi tenhle "japonský" styl animace nijak zvlášť nevoní, a že Avatar mi také sedí víc jako "malý mudrc" z filmu než rozjařené trdlo. Ale budiž. ~ Ve druhé sérii mi už vadila další postava (slepá dívenka), nahánění za "záchranou unesené dívky", breptající zvířecí duchové, Zukův a strýcův příběh, hledání Appa, vlastně celá zbytečně roztahaná část ve městě, zbytečně navracející se dřívější postavy a k tomu další zbytečné natahující díly, nemluvě o zbytečných klišé. Autoři měli zřejmě příběh na dvě série a najednou dostali zadání na sérii třetí, tak se musela vymyslet vata. ~ Třetí série už byla zbytečná a dvě by tak i seriálově byly až až. Nápad s "telekinetickým ocelovým polo-Golemem", dřevěné lodě s ponorkami... To už snad není fantasy, to je hovadina. Chyběl mi tam James Bond. Tady už tvůrci vůbec netušili, co dělají a snažili se být vtipní, což bylo ubohé. ()

Mikita

Book One: 90% - Po první sérii musím přiznat, že jsem naprosto nadšená. Jednotlivé epizody jsou sice krátké, přesto jsou velmi působivé, každá má svůj příběh, svou pointu a své kouzlo. Všechny spějou ke stejnému cíli, přesto je každá zvlášť zajímavá. Nejvíc jsem si zatím oblíbila epizodu Blue Spirit, ale stále se to mění. Seriál je napínavý, poučný a velmi HRAVÝ a VTIPNÝ. Animace jsou příjemné, hlasy jsou vybrané výborně, angličtina je jednodušší a tak je snadno rozumět i bez titulků. Ani se mi nechce věřit, že to vzniklo v USA. Shrnutí: Už první série se dostane hluboko pod kůži, jsem zvědavá, co můžou přinést další série, které jsou tu hodnoceny ještě výše. Body dolů ubírá právě krátká stopáž, která nedovolí více proklesit mnoho zajímavých charakterů a vztahů. Př. Soka+Yue. Přesto Yip-Yip na další sérii. ;) Book Two: 90% - Nebyla horší ani lepší než první série. Byla pojatá trochu jinak, už nebyla tak poučná a jednotlivé příběhy nebyly vždy tak napínavé. Se všemi hráči jsme byli seznámeni v první sérii a tak přibyde už jen pár nových hrdinů. I proto je čas nakouknout do psychologie jednotlivých postav. Avatar tu není už jen malý kluk, co vše stále zlehčuje. Ono celkový nádech této série je místy v temnějším duchu, a to ani nemluvím o závěru. U této série mi vadil trochu pomalý rozjezd. Book Three: 100% - Je potřeba se vzpamatovat z předešlých událostí a pokračovat dál v cestě za ovládnutím dalšího elementu. Každý hrdina najde své místo a svůj osud, aby se všichni mohli postavit společnému nepříteli. Seriál neztrácí na vtipu či hravosti a přesto je stále temnější. Bojové umění je vytříbenější. A celkově je děj napínavější. Různé zápletky spolehlivě gradují a výsledek je okouzlující. Velmi mě pobavil díl The Ember Island Players, který vše příjemně odlehčil. Výsledný dojem: Klidně si to celé dám znovu. Je to vážně vtipné, hravé a velmi dobře promyšlené. Celkově 95%. Ocenila bych, kdyby bylo patrnější, jak Avatar dospěl a klidně bych občas ubrala ze Sokova komedianství. Naprostý souhlas s uživatelem Magneto. ()

Vidly10

No tak jsem to konečně viděl. Má to několik chybek, jako třeba občasně nezvládnutá návaznost epizod, některé díly jsou dětsky hloupoučké a těžko se mi věří, že jsou postavy tak mladé. ALE. Má to neskutečně fajn svět, který se zlepšuje postupem času. Každý střípek historie nebo nového prostředí ho prohlubuje více a více a nelze to nemilovat. Postavy jsou naprosto geniální Zuko, Iroh a Toph patří k mým nejoblíbenějším. Má to neuvěřitelně dobrý vibe dobrodružnosti některých Japonských šónenů, který mě baví. Hlavně druhá a třetí série jsou opravdu vysokým nadprůměrem, který nemá daleko od dokonalosti. Fakt mě mrzí ty dílčí chybky, které mi brání to označit za dokonalé… jedna věc je ale jistá: Je to žánrově nejoriginálnější projekt, který vyniká všemi svými aspekty a dokáže vás zaujmout v každém věku. Mohu jedině doporučit. Pětikvalt jasný, moc mě to bavilo. ()

hunty

Americký "anime" - kdo by řekl, že mě tak odzbrojí. Prvních pár dílů jsem byl rozpačitý jestli pokračovat (působilo to moc dětsky), ale jakmile se začně vykreslovat příběh a seznámíte se s charaktery, tak vás to už nepustí. Skvělý příběh, provedení, vtipy... ()

Genryuusai

Ok, příběh jako celek je pěknej a i postavy jsou až překvapivě dobře udělaný (u těch je vliv anime asi nejznatelnější). Sice nevim, proč americká produkce cpe do seriálu věci jako znaky v názvu nebo oslovení sifu atp. - možná se to opravdu chce maskovat jako anime, což se ale imho míjí účinkem. V lepším anime by to totiž určitě nemohlo být tak idealistický. Právě tahle celková naivita to strašně sráží dolů a vychází to jako pohádka pro děti... americký děti :-) ()

Pugo

Pre mňa spolu s Amazing Spidermanom najlepší animovaný seriál aký som kedy videl. Postavy som si hneď obľúbil, vynikajúci humor (hlavne Sokka) a krásna hudba. Idea sveta rozdeleného medzi štyri národy podľa elementov je super. Najviac ale čo ma dostalo boli neuveriteľné akčné scény a ich prepracovaná choreografia, ktorá naplno ťažila z ovládania elementov. Každý súboj, ktorý sa odohral bol perfektne zvládnutý, až som žasol nad nápaditosťou a originalitou autorov. Takúto akciu v animákoch často nevídam. Ďalej, čo super fungovalo boli emócie, ktorých je v seriáli požehnane. V niektorých momentoch mi to ani nepripadal ako snímok pre deti. Hlavne vzťah Zuka so svojim strýkom Irohom bol veľmi dojímavý. Najviac sa mi páčila druhá séria, ale to, čo autori predviedli v poslednom štvordieli, tak to som ešte v animovanej tvorbe nevidel. To bola dokonalosť. To sa ani opísať nedá, to divák musí zažiť. Jedinú vec čo by som trošku vytkol bol milostný vzťah avatara. Ale i tak, skladám klobúk dole pred tvorcami tohto seriálu a Avatar: The Last Airbender sa zaraďuje medzi moje najobľúbenejšie diela kinematografie. ()

JohnRambo

E1 - E2: Skvelé!! Jednoducho úchvatný začiatok!!! Som zvedavý na ďalšie epizódy. E3 - E5: Pokračuje to v slušnom tempe. Hodnotenie zostáva. E6 - E11: Stále som do toho kvalitne zažraný takže nie je čo riešiť :) E12 - E20: Milujem tento seriál!!! Posledné dve epizódy boli 500 percentné!!! THE END Práve som dopozeral najúchvatnejší animovaný seriál všetkých dôb! Vtiahne vás do príbehu tak silno, že nedokážete prestať pozerať aj niekoľo epizód naraz. Keby som bol na dôchodku a nemal iné starosti tak by som AVATARA pozrel na jeden krát bez väčšej prestávky. Niečo neskutočné, až mi je ľúto že to skončilo...TEAM AVATAR, ako povedal Sokka, mi bude chýbať. ()

COF_666

Po první sérii sem to měl moc rád, po druhé miloval a po té třetí to naprosto zbožňuju. Avatar boduje hezkou animací, příběhem, humorem, ale především naprosto skvělými postavami. Opravdu povedený seriál. ()

Idego

Po všech těch nadšených doporučeních od známých a i podle toho strašně vysokýho hodnocení jsem opravdu nečekal, že to bude tak infantilní. Příběh je primitivní (pro děti), dialogy jsou nesofistikovaný, psaný jednoduchým jazykem (pro děti), není tu absolutně žádný násilí (safe pro děti), takže i ten největší záporák je vlastně neškodnej a napětí a strach u toho můžou cítit leda děti, a prostě JE TO MOC PRO DĚTI. Jsou dětský pořady, který jsou boží i pro dospělýho, a měl jsem za to, že tohle bude mezi nima klenot, ale bohužel. Jak může tolik dospělých bavit něco i takhle vybrakovanýho, aby to mělo 4,5 tisíce hodnocení s průměrem 87%, fakt nepochopím. Leda u toho všichni hulili. To je pak super i Kouzelná školka. ()

Magneto

Tak toto je naozaj skvelý kreslený seriál, najlepšie anime...Je to sranda, je to epické, je to krásne nakreslené a nakoniec to najdôležitejšie - má to atmosféru. To je podľa mňa dosiahnuté tým, že si tvorcovia dali záležať na vytvorení dokonale fungujúceho sveta s vlastnou históriou, kultúrou a mytológiou...Odporúčam hlavne ľuďom s fantáziou a trošku zvrátenejším vkusom ;-) ()

Duch anime vládne Hollywoodu

Duch anime vládne Hollywoodu

18.04.2008

Šéfové velkých studií očividně věří, že Speed Racer sourozenců Wachowských (Larry a Andy) bude hit (a s přihlédnutím k vynikající trailerové kampani tomu začínáme věřit také). Jinak si nejde… (viac)