Klinika Grace

USA, (2005–2024), 306 h 53 min (Minutáž: 40–86 min)

Tvorcovia:

Shonda Rhimes

Réžia:

John David Coles, Adam Davidson, Sarah Pia Anderson, Tony Goldwyn (viac)

Scenár:

Marti Noxon, Gabrielle G. Stanton, Debora Cahn, Krista Vernoff (viac)

Hudba:

Danny Lux

Ellen Pompeo, Chandra Wilson, James Pickens Jr., Kevin McKidd, Caterina Scorsone, Patrick Dempsey, Camilla Luddington, Kelly McCreary, Kim Raver, Kate Walsh (viac)

Zoznámte sa s Meredith Grey, ktorá takmer ešte včera sedela v školskej lavici na Harvarde a teraz je doktorka. Prvý rok praxe býva najťažším a aj to si vravia jej včera spolužiaci a dnes kolegovia v nemocnici v Seattli. Ich úlohou je uzdravovať a zachraňovať. Lenže okrem svojej práce majú aj svoje životy, ktoré niekedy tiež potrebujú uzdraviť, či dokonca zachrániť. Títo čerství absolventi Harvardu sa sotva stihli zabývať vo svojom zamestnaní a už teraz poznajú tri podstatné mená, ktoré budú ich životom v nasledujúcich rokoch dominovať: operácie, vzťahy a komplikácie. Seriál získal množstvo ocenení vrátane Zlatého glóbusu a Emmy... (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (105)

Dobrý pastýř (2019) (S15E21)

Má za sebou nekonečný kolotoč operací. A vždy u toho měl staršího bráchu, protože o rodiče přišli při autonehodě. Trpí masivním zakřivením páteře. A Amelia s Linkem za ním jeli přes celou Ameriku do New Yorku. A narazili na Ameliinu sestru. Na večeři na druhou a pak i na jejich matku, která prokoukla jednu „nevinnou“ lež. Na průšvih je zaděláno. Následovala smršť ponížení a narážek. Každopádně výborně napsané dialogy a po několika mdlých dílech velmi příjemná změna. Kvalita jde konečně nahoru. I když krapet pozdě. ()

Vzhůru nohama na podpatcích (2019) (S15E22)

„Je divný si užívat s týpkem z animáku? Netečou z něj barvy, když je zpocenej?” vtipkuje Tom na účet Amelie. Společně zároveň řeší studii s kmenovými buňkami vstřikovanými přímo do páteře, což by mohlo pomoci ochrnuté pacientce. Jinak se objevuje několik zajímavých případů (dvě dělohy), Jo je pořád mimo, Richard pomáhá další alkoholní přítelkyni, Owen navštěvuje odborníka, homosexuální Dr. Kim zvrtá operaci a Meredith řeší, jak říct dětem o Andrewovi. Vůbec ne špatný díl. A jen tak mimochodem, Ellen Pompeo prodloužila smlouvu o další rok, takže neuvidíme jen očekávanou šestnáctou řadu, ale potvrzená je i sedmnáctá. ()

Co jsem udělala pro lásku (2019) (S15E23)

Vracíme se k malému géniovi Gusovi, u kterého se podařilo najít stejnou velmi vzácnou krevní skupinu u pacienta v jedné kanadské nemocnici. Mohlo by to nakopnout i samotnou Jo, jenže vše je nakonec dost jinak. Tom (Dr. Koracick) Grega Germanna je jednoznačně nejvtipnější postavou posledních sérií. Což štve minimálně Owena, protože s jeho letitou láskou hledají nový dům. Na společné bydlení myslí i Jackson s Maggie. Tým kolem Rhondy pak upozorňuje na nefungující systém financování operací, konkrétně na mexické migrační rodině. Bude to mít nemalou dohru. A fajn je vlastně i story skrze hospitalizovaného šéfa hasičů, který své milé v důležitý moment „neřekl nic“. Kvalita šla konečně nahoru. I když krapet pozdě. ()

Přitahována krví (2019) (S15E24)

Našla se dárkyně pro malého Guse, je v Seattlu, respektive v letadle v Seattlu a je to s ní trochu komplikované. Zacloumá Huntův emotivní monolog k vystrašené dárkyni s Teddy? Pokud ano (a my už víme), je to od scénáristů docela laciné. V zasedačce řeší Catherine nějakou tajnou věc/komplikaci Nadace. Nebudu prozrazovat, ale dalo se to čekat. S řešením (které už překvapivé je) přijde nakonec Andrew. Maggie vidí Jacksona v jeho živlu (kempování), sama však schytá žihadlo a bude chybět na sále. A vše se samozřejmě utne v tom nejzajímavějším. Uvidíme, jak to tvůrci celé ukončí. ()

Skok do mlhy (2019) (S15E25)

Je tu finále a s ním dotažení hned několika linií a zároveň výživná půda pro další sérii. Chirurgové čelí svým strachům, ale zároveň i strachům svých pacientů. Hunt se musí vypořádat s hromadnou dopravní nehodou, zatímco jeho celoživotní láska rodí, Meredith zase s tím, co na sebe Andrew vzal, zatímco ona nedokáže s Karevem snížit tlak v případě malého Guse, kterému hrozí kesonova nemoc. A jak tedy dopadne zfalšování dokumentů? Kdo dostane padáka, respektive kdo jej nedostane? Co bude s Jacksonem ztraceném v mlze, se dozvíme zase na podzim. Ellen Pompeo prodloužila smlouvu o další rok, takže neuvidíme jen očekávanou šestnáctou řadu, ale potvrzená byla i sedmnáctá. A to, že se mezi stálice dostávají Koracick nebo Link, je jen třešničkou na dortu. Každopádně těch podivných milostných vzplanutí bylo skutečně hodně. ()

Season 16 (2019) (S16)

SPOILERY: 16. série potvrdila mé předchozí rozpaky a ukázala, že nemá moc kde brát. Co si budeme nalhávat, tvůrci už všechno, co mohli odvyprávět, odvyprávěli. Ta nemluví s tím, ten se vyhýbá tamtomu, ta odstrkává toho, a tak nějak to působí utahaně. Chybí něco nosnějšího. Ze zajímavých postav v posledních sériích přibyl jen kouzelný cynik Tom (Dr. Koracick) Grega Germanna, na scéně se objevuje ještě nový šéf dětské chirurgie Cormac Hayes, sympaťák, nic zásadního ale nepřinesl. Maggie a Jackson už se naštěstí netočí v kruhu, sobě i divákům ulehčili a podivný vztah ukončili. Vztah Andrewa a Meredith je také jak na houpačce, celkově nic nepřináší. Veletoče zažívá i Teddy s Owenem. Meredith se vypořádává s tím, jak (pro dobrou věc) zfalšovala dokumenty (její licence je ohrožená a bude z toho u soudu nakonec docela divadélko) a kdo všechno kvůli tomu dostal padáka. Miranda tak musí zpracovat, že pár lékařských stálic odešlo do konkurenční Pac-North, kterou zejména Karev a Webber mění z domu hrůzy v nemocnici. Nakonec ale zavelí zahořklá Catherine a ukáže svou moc. Celkově snad polovina postav se (tak trochu) sesype, hned několik je jich těhotných. A pak Karev odjíždí řešit rodinné záležitosti a přestává komunikovat. A my se rozloučíme s postavou, která s námi byla od samého začátku. A to způsobem, který rozhodně nesedne každému. Richard si uvědomuje, že jeho dny chirurga jsou možná sečteny. Nakonec je všechno jinak, čemuž se budeme věnovat v závěru série. Ta je nakonec kratší. Uzavřela ji epizoda s pořadovým číslem dvacet jedna. Čtyř dalších se nedočkáme, protože koronavirová krize dolehla i na seriálový svět. ()

Nemá se čeho držet (2019) (S16E01)

Finále předchozí série dotáhlo několik linií a zároveň připravilo poměrně výživnou půdu pro další sérii. Jenže to tak úplně nevypadá, protože mnohé se tak nějak vyřešilo samo. Jackson se sice ztratil v mlze, ale vlastně zachránil manželský pár, zatímco si to pokazil u Maggie. Jelikož se celou poslední sérii tihle dva dost točili v kruhu, jsem rád, že jejich podivný vztah tvůrci (zdá se) prozatím utlumili. Meredith se vypořádává s tím, co na sebe Andrew vzal a jak zfalšovala (pro dobrou věc) dokumenty a kdo všechno kvůli tomu dostal padáka. Miranda ví, že vyhodila „svoje oblíbené lidi a teď má nade mnou moc člověk, kterého mám ze všech nejméně ráda“. Poukazuje tak na „povýšení“ jistého kolegy, který jinak platí za jednoznačně nejvtipnější postavu posledních sérií. Teddy bojuje s novou rolí, Jo zase svádí boj s vnitřními démony. A Meredith se v závěru dozvídá, že lékařská rada přeci jenom zahájí proces k odebrání její licence. ()

Znovu v sedle (2019) (S16E02)

„Čím víckrát něčím projdeme, tím lépe se tomu naučíme postavit,“ zní další z otřepaných rad a vlastně se nikam zvlášť neposouváme. Co si budeme nalhávat, tvůrci už všechno, co mohli odvyprávět, odvyprávěli. A ne jednou!! Jo se má vrátit do práce, může mít vlastní specializaci a být vlastním pánem, tudíž uvidí, pro kterou nemocnici se rozhodne. To, že pár oblíbenců dostalo padáka, zapříčinilo, že Karev šéfuje v jiné nemocnici a Richarda najal coby ředitele rezidentského programu. Jen to s ohledem na (ne)kvalitu instituce a personálu skřípe. Meredith, kterou čeká proces skrze případné odebrání její licence, léčí na ulici své nové kolegy. A Amelie oznamuje Linkovi, jak si tehdy (ne)dávali pozor! ()

Znovu spolu (2019) (S16E03)

Jo provedla extrémně vzácnou a technicky náročnou proceduru – s Meredith na obrazovce. A pak Miranda zavěsila. A vykopla dalšího doktora. Odpojení nesprávného pacienta v druhé nemocnici úsměvné. Jinak nic moc nového pod sluncem. Dr. Pierce (Maggie) dál platí za nejotravnější postavu posledních dílů, na tom se nic nezměnilo. ()

Prší muži (2019) (S16E04)

Meredith se nadále snaží poukázat na problémy v sociálním systému, což přináší jiné potíže, v Grey Sloan Memorial Hospital to na mnoha frontách skřípe, a zatím tak trochu chybí nosná linie. S ohledem na to, že tvůrci už skutečně mnohé odvyprávěli dávno, o žádné překvapení nejde, jednoduše už není moc kde brát. Sezení týkající se její lékařské licence se blíží. ()

Znovu dýchám (2019) (S16E05)

Soud týkající se Meredithiny licence je tady, jenže ona musí být v nemocnici kvůli dceři, která je zrovna na operačním sále. A Meredith začíná pochybovat o Andrewovi, respektive se zase začíná plácat v něčem, co pro diváka nemá žádnou sílu a zajímavost. S ohledem na to, jak už poněkolikáté píšu, že tvůrci už skutečně mnohé odvyprávěli dávno, vnímám rozporuplně i linii Jo, která dostane záchvat paniky, přitom to už jsme dřív viděli víckrát. S těhotenstvími se nějak roztrhl pytel. ()

Hvízdání na hřbitově (2019) (S16E06)

Občas se zastihnu, že si začnu sám před sebou obhajovat, proč se na můj kdysi velmi oblíbený seriál ještě dívám. A asi jsem si právě odpověděl. Nostalgie stále funguje, ale vyprávět už nemáme bohužel co. Řeší se těhotenství dvou důležitých postav, Karev dál mění dům hrůzy v nemocnici, Meredith mají propustit z vězení a všichni jsou posedlí Halloweenem. A Link chce představit Amelii svým rozvedeným rodičům („Musel jsem vystudovat dvě vysoké, abyste mohli jít na promoci každý sám.“), kteří pro něj mají nečekané překvapení. ()

Nepoučuj, tati (2019) (S16E07)

Osudy se rozmělňují do dvou nemocnic. Do jedné dorazí Richardova neteř, která donese snímek obřího nádoru srdce. Do druhé z nemocnic ji dopraví objevená sestřenice Maggie, která ji nakonec bude operovat. Jackson by měl říct své matce pravdu o svém soukromém životě, to samé dluží Amelie Owenovi. Každopádně něco je špatně, protože ani ten závěr emočně nedopadne/nedolehne tak, jak by mohl a měl. ()

Moje šance (2019) (S16E08)

Meredith čelí lékařských hlavounům, protože její budoucnost doktorky zůstává nejistá, ač víme, jak to celé dopadne. Probere se každopádně řada milníků z její minulosti, což má potvrdit, že pohrdá právem jak v soukromí, tak v práci. V porotě je nicméně chirurg, který jejímu Derekovi neudělal CT hlavy. A nakonec sám skončí na sále. Takže to bude docela velké divadélko. Jinak mezi ní a Andrewem to zase zaskřípe. ()

Pojďme všichni do baru (2019) (S16E09)

Meredith je po všech peripetiích zpět. Jo se zapsala jako dobrovolnice v Bezpečném přístavu, což znamená, že jakmile najdou dítě odložené třeba před hasičskou stanicí, zavolají jí. Jinak to vypadá, že všichni pěstouni v Americe jsou děsní. Na scéně se objevuje nový šéf dětské chirurgie Cormac. Má sice obří ego, ale je to – ano, fešák (prvek Cristina). Některé věci se dějí (s nějakou veselou skladbou) proto, aby zase mohly o pár epizod později (naopak s nějakou tklivou) odejít (viz Miranda). Amelia se zdráhá zajít na ultrazvuk a nakonec bude nemile překvapená. ()

Pomoz mi přežít noc (2020) (S16E10)

Minulá hodně kuriózní nehoda má pochopitelně pořádné následky, je potřeba se postarat hned o několik rezidentů. Na jednom z nich si Shonda Rhimes a její tým zase vylije srdíčko, protože hlavouni posílají lidi do válek, aby se vzdali svého života a rodiny i „obětovali zdraví, a když se vrátí, o jejich duševní zdraví nepečujeme.” K sesypané Maggie se přidává i Miranda. ()

Velké sousto (2020) (S16E11)

Maggie polyká hořké pilulky, přiznává, jak byla u osudového případu arogantní a zaslepená emocemi a na sále chybovala. Z řady kuriózních případů tady pro tentokrát máme muže, který při loučení se svobodou spolkne akvarijní rybu. Nová posila Cormac Hayes se nám víc představuje. Andrew a Meredith k sobě zase hledají cestu, Link se naopak tak nějak vzdaluje Amelii, uvidíme, jak s nepříjemnou pravdou naloží. A u Richarda a jeho panovačné choti to nebude o moc veselejší. ()

Poslední večeře (2020) (S16E12)

Maggie začala přemýšlet nad návratem na sál (otázka, v jaké nemocnici to nakonec bude?), zatím ale vyráží hlavně na oslavu Richarda s Catherine, kteří mají výročí. Sic má náladu na slavení, u samotného stolu to nakonec žádná legrace nebude. Pasáž „neměli bychom to vzdávat” je hodně umělá a vlastně jen dokazující, že můj oblíbený seriál se vyčerpal. Cokoliv se pak týká dua homosexuálů, tak je prázdné a nepřináší to nic navíc. Jen ta hudba je pořád skvěle vybraná. ()

Poslední tanec si schovej pro mě (2020) (S16E13)

Zahořklá Catherine minule zavelela, aby její poskoci prozkoumali možnosti ohledně koupě Pac-North s tím, že by to mohla být dobrá investice. Ve skutečnosti jde pochopitelně o to ukázat svoji moc a dostat Richarda zpět do „své“ nemocnice. Hop a skok, stalo se. Pohovory s novými lékaři vede jízlivý Koracick a někteří přijdou na řadu hodně pozdě („Trpělivost, Hunte. Ničeho se neboj, svatbu stihneš. Kdy že je? Nemůžu si...“). Naopak moc brzy je pro Amelii podstoupit test otcovství jejího dítěte. ()

Diagnóza (2020) (S16E14)

Zase tu máme dobře známou situaci (tentokrát Karev odjel řešit rodinné záležitosti), kdy někdo svému blízkému (partnerovi, manželce) jaksi nedává vědět, nekomunikuje. Zdá se, že tady to bude ještě zajímavé. Což se nedá říct o gay sáze dvou doktorů (fakt mě hoši dost nebaví). Jinak tu máme případ, kdy manželé kempují a napadne je medvěd, on ji vlastním tělem hrdinně zachrání, jenže v nemocnici jaksi vyjde najevo, že ona má jiného milého. Andrew ze svého komplikovaného táhlého případu nespí, je jím posedlý, točí se v kruhu. A jeho sestra se obává nejhoršího, protože v rodině mají bipolaritu. Andrew nakonec směrem k Meredith udělá razantní krok, k tomu samému se rozhoupá Amelie s Linkem. No, konečně mi tahle epizoda připomněla díly třeba o pět sérií zpět. ()

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Druhý Old Guard nabírá posily

Druhý Old Guard nabírá posily

11.06.2022

Oscarova herečka Charlize Theron (Srážka s láskou, Šílený Max: Zběsilá cesta) zvládá docela v pohodě kombinovat jak ambiciózní dramata, tak studiové velkofilmy, tak nezávislou scénu. V poslední době… (viac)

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

29.03.2022

A je to oficiální. Společnost The Walt Disney Company potvrdila, že streamovací služba Disney+ dorazí do Česka a na Slovensko 14. června, základní měsíční předplatné bude stát 199 Kč, roční pak vyjde… (viac)

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook