Někde ve vesmíru přece musí být něco, co je lepší než člověk. Když se Charlton Heston a a další dva astronauti proberou z hluboké hybernace, zjistí, že jejich kosmická loď je zničena. Při útěku zjistí, že přistáli na planetě, na které žijí inteligentní opice. Heston je odchycen a uvězněn ve městě - zbytek posádky a později i několik opic se mu samozřejmě snaží pomoci z vězení uprchnout. To se nakonec podaří a všichni jsou volní, aby ale v samém závěru všichni zjistili strašnou věc... (Magic Box)

Carthorias

LFŠ 43 (Film 10): Svíravá kritika theokratického fundamentalismu, s nejgeniálnějším závěrem v historii kinematografie, který dal vzniknout termínu spoiler. ()

fraktal

Naprostá klasika žánru - kvalitu snímku dokazuje mmj. to, že i přestože jsem ho minimálně už 15 let neviděl, stále ještě ho mám v "živé" paměti. ()

Nail

Film jsem viděl jako malý a moc si ho nepamatoval. A docela mě mrzí, že ho vidim až teď. Na tu dobu parádní film, který po celou dobu udržuje v napětí. A ten konec je prostě masakr, nechtěl bych být na místě Taylora. Moc se těšim až kouknu na zbytek a již teď ve mě hlodá o co se tam bude jednat. Pro mě jasných 5* ()

PavelZava

Závěr filmu byl opravdu silný, naštěstí jsem, také jako Renton, nevěděl, jak to dopadne. Lidé uzavření opicemi v kleci. Další co si pamatuju, je údiv opic nad papírovou vlašťovkou. Jeden z prvních sci-fi, co jsem viděl ()

LokiZombie

MOŽNÁ BUDE OBSAHOVAT SPOILERY Konečně jsem si udělal čas a podíval se na originální Planetu opic. Začnu tím, co filmu ubírá na lesku: V porovnání s Burtonovým Remakem je zde zoufale málo akce. Nevím, jak se dál vyvíjí celá sága Planety opic (ani nevím, jestli to chci vědět, přihlédnu-li k modrým a černým okýnkům u zbytku), ale na suverénní dílo, je toho děje trochu málo. Přejdu raději k tomu, co mě zaujalo. Líbila se mi zabedněnost opic, jejich namyšlenost podobná té lidské, jejich vztah k dogmatům a odpor k pokroku, který nejprve dost připomínal katolickou církev. Jenže to, při čem jsem skládal bezradně hlavu do dlaní a kroutil hlavou, se nakonec ukázalo jako oprávněné s větou orangutana:,,Chraňte se před lidskou bestií,nebot' jest to ďáblův vyslanec. On jediný mezi božími primáty zabíjí pro zábavu, dobrodružství a z lakoty. Ano, zavraždí svého bratra, aby se zmocnil jeho území." A to je pravda. Jediný člověk, jako druh, má za vlastnost zlou agresi, tedy agresi, která nemá nic společného s chráněním sebe sama a svých druhů. Opice podle mě nakonec nepředstavovaly satiru na člověka, nýbrž zastupovali rozzlobenou a zlomenou planetu Zemi, kterou lidé v budoucnosti zničili. COŽ JE PROSTĚ DOKONALÉ. ()

AxelWers

Film o posádke vesmírnej lode, ktorá... stroskotá na planéte, ktorá sa podmienkami podobá na Zem. Vládne tu zaujímavá hierarchia, kde opice vládnu ako ľudia a ľudia žijú a správajú sa ako opice. Film má niekoľko pokračovaní, ale tento originál je výrazne lepší ako všetky ostatné. ()

Hovado

Legendární a kultovní scifi, které mám v srdci už několik let. Neustále musím obdivovat kvalitu masek na tehdejší dobu. A vůbec film s obrovským přesahem do dnešní i budoucí doby. A mrazivý obraz budoucnosti podkreslený velice dobrou hudbou. Na to se dá koukat vždycky. ()

Torgal

Na svoju dobu perfektné masky (ktoré nevyzerajú úplne márne ani dnes) a šokujúci záver - to je všetko čo som si pamätal z tejto sci-fi klasiky z doby keď som ju videl naposledy - pred 15 rokmi ako malý fagan, ktorý nedokázal oceniť tento film ako kritiku slepého náboženského fanatizmu a ľudskej schopnosti zničiť samého seba. Samozrejme, zub času sa silne podpísal najmä na papundeklových kulisách a celkovo skromnej výprave, odkaz filmu ale na svojej sile nič nestratil. Škoda, že som vedel ako sa film končí, inak by bol zážitok pravdepodobne päťhviezdičkový. 8+/10 ()

pouler

Planeta opic je klasikou ve svém žánru. Jsou zde nastoleny základní filozofické otázky. Hned první scéna dává tento nádech filmu. Nasílí vůči člověku je zde povýšeno, protože ho konají "zvířata" obraz nás samých. Finále je pak jednou z velkých scén kinematografie 20. století. ()

papaguy

Poprvé jsem film shlédl jako malý kluk a obdivoval jsem, jak tvůrci dokázali tak skvěle napojili opičí masku na lidskou hlavu, takže opičí maska měla živé oči a pohybovala ústy... (dneska by se to domodelovalo v počítači a vystačili by si s punčoškou přes hlavu):-) První film o planetě opic ve mě zanechal nezapomenutelný divácký zážitek a i přes ryze subjektivní výhrady k námětu jej dodnes obdivuji. _____ Přiznám se totiž, že mi námět s opičáky, kteří ovládli planetu, nikdy úplně nepřirostl k srdci... Asi lidé nechtějí být ve vesmíru sami. A když zatím nemáme mimozemské alieny, tak si je alespoň uděláme z opičáků:-) Nicméně je docela poučné vidět člověka v opačné roli se zvířaty... Pokud bychom to vzali i jako parafrázi na téma rasové nesnášenlivosti, dostává to jiné grády a člověku občas docela zatrne... ()

Kremik

Obrovská klasika, která by si zasloužila extra hvězdičku navíc. Je vidět, že takovéto filmy šly točit i bez efektů, úplně stačí dokonalé masky, podmanivá a zároveň hrůzu nahánějící hudba a scénář v kterém se snoubí genialita s dokonalostí. K tomu se přidává Charlton Heston, který hraje na své obvyklé (rozuměj bezchybné) úrovni... Prostě film, kterému nic nechybí a naopak spoustu věcí přináší. Ten konec se mi jako dítěti vryl dost těžce do srdce... ()

NightPorter

Úžasnej film, jako malej jsem se těch opic bál a nechtěl na to koukat, o to víc to zbožňuju teď. Heston se v tom docela našel a mávat puškou už pak do smrti smrťoucí nepřestal... nicméně to filmu nic neubírá, naopak. Hajlajtem filmu je ale samozřejmě Nova a pak geniální pointa, na kerou nemá ani konec Sedm, nebo Šestýho smyslu. ()

Rikky007

Všechno kladné už k filmu určitě bylo řečeno. Prostě tenhle film vyzdvihuje nad ostatní jeho téměř nadčasové provedení, poselství a taky úžasné masky. Je to zasloužená klasika. ()

greedo95

Nestárnoucí klasika kterou zbožňuju už od dětství. Námět je prostě dokonalej. Na rok 68 výborný vizuální efekty... Je velká zábava podívat se schválně na nějakej českej film ze stejný doby, a porovnat to z technickýho hlediska. Herecký výkony dokonalý, a všechno doplňuje Jerry Goldsmith se skvělou hudbou. ()

PEZ

Dodnes si pamätám ten skľučujúci pocit po prvom pozretí (a to už tomu budú dve dekády). Ešte dlho potom mi ostala Planéta opíc zahniezdená v myšlienkach. O čo lepšie, že ešte aj dnes film veľmi dobre funguje (onedlho bude mať 50. výročie!). Može za to premyslený príbeh, v ktorom nejde len o záverečnú pointu, cestou k nej lemujú Taylorovú výpravu trefné narážky na xenofóbiu, útlak, či zastieranie pravdy pred obyvateľstvom. A tiež pekná ukážka toho, že občas musíme mať šťastie na niekoho, kto nám v kritickej chvíli pomôže. Vynikajúce post-apo, ktorého atmosféru parádne buduje vtedy experimentálna filmová hudba Jerryho Goldsmitha (nominácia na Oscara) - je to zároveň pravdepodobne prvý kompletne atonálny soundtrack (minimálne v Hollywoode). Záver filmu sa do istej miery odlišuje od predlohy, ale neskôr sa s ním stotožnil aj autor knihy Pierre Boulle. Okrem ďalšej nominácie na Oscara za kostými, získal žltého plešivca John Chambers za revolučný make-up, vďaka ktorému vyzerali herci ako skutoční primáti (a ktorý pohltil až 17% z celého rozpočtu). Akadémia mu udelila čestného Oscara, kedže sa v tom čase ešte ceny v tejto kategórii neodovzdávali. Samotné predanie prekvapilo aj Chambersa, keďže mu Oscara do rúk prišla predať živá opica (s pomocou Waltera Matthaua). :) 9/10 ()

FeroFabus

Jedno z nejlepších a nejklasičtějších sci-fi. Vynikající Charlton Heston a a velice zvláštní, ale fascinující hudba Jerryho Goldsmithe. Strhující příběh vrcholící scénou, kdy Taylor klečí před zničenou sochou svobody a zjišťuje, že je na Zemi(i když v knížce to končí tím, že odlétá z planety opic a vrací se na Zemi, kde však už také vládnou opice.) ()

Třetí Planeta opic má režiséra

Třetí Planeta opic má režiséra

16.01.2014

Anebo vlastně devátá, záleží, jestli je chcete počítat od Planety opic z roku 1968 nebo od Zrození planety opic z roku 2011. Úspěšně zrebootovaná série bude letos pokračovat Úsvitem planety opic, v… (viac)

Andy Serkis opět opičákem

Andy Serkis opět opičákem

02.07.2010

...a spousta dalších pokračování. Co takhle Top Gun 2? Jerry Bruckheimer nemá dobrý rok – Princ z Persie neuspěl a Čarodějův učeň zřejmě dopadne ještě hůř. Účetnictví mu zachrání čtvrtí Piráti, ale… (viac)

Pokračování, kam se podíváš – 2. část

Pokračování, kam se podíváš – 2. část

02.12.2008

V sequelu včerejší novinky o pokračováních se dočtete o další Planetě opic, další Policejní akademii, dalším Hairsprayi a dalších Aktech X. Zpočátku to znělo jako totální kachna – internetem… (viac)