Filmová adaptácia autobiografie bývalého kanadského generálporučíka mierových vojsk OSN (UNIMAR) v Rwande Romea Dallaira. Film vznikol z iniciatívy samotného (súčasného kanadského senátora) Romea Dallaira, ktorý sa podľa jeho slov rozhodol radšej natočiť nízkorozpočtový televízny film, ako ísť do Hollywoodu a nechať sa prekvapiť konečným produktom upraveným pre masy. Dallaire sa snažil v roku 1994 upozorniť svet na prebiehajúcu genocídu, aby zachránil čo najviac životov. Dnes ju pripomína, aby sa svet zo svojich chýb poučil. (DöN)

xLIGHTx

Keď v 1994 začala genocída v Rwande (údajne vyše 800.000 obetí za asi 100 dní), tak vlastne v Európe prebiehalo zase vojnové peklo v býv. Juhoslávii. Zaujímavé a smutné, takmer rovnaké obdobia a dve veľké genocídy, ktoré sa odohrali s malým časovým odstupom (v Srebrenici to bolo v r. 1995). Každopádne, silný príbeh, silné scény, opäť bolestivá téma, tentokrát v spomenutej africkej Rwande, kde majoritní Hutuovia metodicky masakrovali menšinových Tutsiov. A zase, modré prilby a jednotky OSN pôsobili neschopne, príp. mali zákaz zasahovať, v podstate tu plnili rolu pozorovateľa plus mali mať akýsi "psychologický efekt", aby sa udržiaval mier. Ale opäť to nevyšlo. Nebyť statočnosti, nepoddajnosti a tvrdohlavosti generálporučíka R. Dallaira (sympatický R. Dupuis), ktorý odmietol poslúchnuť pokyny z OSN na ústup z krajiny, tak by to bola totálna hanba OSN.  Film je dosť otvorene kritický (aj voči USA, Británii, Francúzsku) a vyzerá, že si to mohli dovoliť, keďže snímka je kanadská (rovnako ako Dallaire), čiže si nemuseli veľmi dávať servítku pred ústa. Komu vyhovujú takéto poučné, ale pomerne nepríjemné, neveselé, hodnotné snímky, tak je na správnom mieste (podobne ako pri Quo vadis, Aida?, Hotel RwandaThe Warriors, Shooting Dogs). PS Potriasť si ruku (ruky) s diablom - keď človek zistí, prečo sa vlastne snímka takto nazýva, tak príde na to, že je to veľmi výstižné, no pekne desivé zároveň. PS2 R. Dallaire: „A verte mi, Američania robia, čo môžu, aby sa tu nič nezmenilo. Od začiatku bojujú proti tomu, aby sa to označovalo za genocídu, pretože podľa medzinárodného práva by museli niečo robiť. Mimochodom, Británia ich v tomto podporuje." R. Dallaire: „Francúzsko sa tu chce votrieť len preto, aby zachránilo svojich klientov... Ale pokiaľ francúzski kamaráti prídu včas, budú ešte možno kontrolovať pár metrov pôdy a budú sa môcť označovať za rwandskú vládu. Viete, kto bol medzi prvými, ktorých Francúzsko zachránilo? Tých, ktorí túto genocídu naplánovali. Videl som ich, ako nastupovali do lietadla do Paríža. Francúzi ich vyzbrojili. Francúzi vytrénovali prezidentské gardy! Francúzi stáli 72 dní s rukami vo vreckách a nechali svojich chránencov, aby vyvraždili Tutsiov a umiernených Hutuov." ()

leon_id

Opravdu silne svedectvi o nepochopitelne genocide, ktera se udala na jare roku 1994 mezi kmeny Tutsiu a Hutu. Film popisuje udalosti z pohledu velitele UN Romea Dallaira v dobe, kdy pred touhle hruzou zaviral oci cely svet a on svym jednanim zachranil desetitisice zivotu. Je tu opravdu presvedcive ztvarnen Roy Dupuis, ktereho si vetsina lidi vybavi pouze ze serialu Brutalni Nikita, ale ma za sebou vicero kvalitnich vykonu napr. z Invaze Barbaru nebo Verejny nepritel c.1. V dnesni dobe uz se snad nenajde prilis lidi, kteri o tehle otresne udalosti nic nevi, takze pribeh filmu je predem dany okolnostmi a jiz drive byl nastinen v Hotelu Rwanda. Kdo tenhle skvely film videl, nebude uz mozna tolik sokovan brutalnim pohledem na zmasakrovane obyvatelstvo, ale nutno podotknout, ze to neni nic pro slabe povahy 90% ()

radecacek

Velmi silný film na stejné téma jako Hotel Rwanda - genocida ve Rwandě - podaný komornějším, ale o to drsnějším stylem. Jak napsal Zeck: "Když spadnou mrakodrapy, kvičí se ještě deset let potom, v Africe je během pár týdnů zabito milion lidí a v USA to ani nejde ve zprávách." ()

Tom:)

Pokud ode mne dostal Hotel Rwanda 4 hvězdy, tak tady nemůžu jinak, než dát plný počet. Shake Hand With the Devil je syrový, skoro dokumentárně natočený pohled do duše člověka, který cítí zodpovědnost za věci, které se okolo něj odehrávají a přitom je nemůže nijak ovlivnit. Film je o skutečných událostech a o to je to horší, protože krom perfektní řemeslné stránky se do celkového dojmu musí připočíst ještě celkové vyznění, které opravdu člověka donutí k zamyšlení. A donutí ho zamyslet, jestli se tohle může opakovat a jestli je UN opravdu taková banda ignorantů, kteří jsou papežštější než papež a bojí si ušpinit ruce. ()

Reckon

Pár dní před tímto mým komentářem se připomínalo 70. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Od všech jsem slyšel, jak je důležité si tuhle tragédii připomínat, aby k ní už nikdy nedošlo. Nevím, jestli si to ale připomínáme dost. V roce 1994 došlo podle mě ještě k většímu selhání lidského druhu jako takového. V Německu se vše dělo v utajení a jen málokdo věděl, co se doopravdy děje. A ten kdo to tušil, tak tomu nemohl uvěřit. Během genocidy ve Rwandě celý svět sledoval praktický přímý přenos toho, jak Hutuové vraždí Tutsie a stejně nikdo s tím nic neudělal. Stačilo málo, rozšířený kontingent OSN, rychlá intervence Francie, Belgie, USA, prostě kohokoliv. Jenže Rwanda pro nikoho nic neznamenala, takže celý svět víc zajímalo to, jak jednou za den po sobě někdo vystřelil v Sarajevu. U sledování filmu mi bylo hodně blivno, ne z kvality filmu (ten je perfektní), ale z toho jak jsem se styděl, že patřím k té "úžasné" euro-atlantické civilizaci, která umí vyvážet jen "svobodu" a smrt. Na film se určitě podívejte, podle mě by měl být povinný pro všechny. (10/10) ()

maslic

Totalni selhani smyslu existence OSN a humanitarni pomoci na jednom ukazkovem priklade. Destruktivni bezmocnost vyjadrena 120 minutama filmoveho pasu. Nejsilnejsi a nejvic konstruktivni film o Rwandske genocide. Spolu s Warriors na spici filmu tykajicich se valecnych konfliktu moderni civilizace. ()

ondrula

Nevim no, pro mě docela zklamání. Ten film by tak strašně rád byl jímavej a srdcervoucí, ale nejde mu to. Atmosféra genocidy je skoro nulová a většinu filmu vidíte jen neschopnou OSN, reprezentovanou gen. Dallairem, kterej pořád jen nešťastně čumí, má deprese a motá se po Kigali jako šváb v hovně. Jedna * navíc za scénu z kostela. 187. nejlepší film teda ani náhodou. ()

Rozjimatel

"We're gonna stay to bear witness to what the rest of the world doesn't wanna see."     Určite nezaškodí pozrieť sa na jednu z najbrutálnejších a najtragickejších udalostí ľudskej histórie aj z inej perspektívy, lenže tentokrát sa jedná o výrazne slabší film, než sú výborné Sometimes in April (2005) (silná informačná stránka) a Hotel Rwanda (2004) (silná emotívna stránka). To prehnane vysoké hodnotenie na ČSFD (hodnotenie na IMDb je výrazne nižšie) si viem vysvetliť jedine tou mimoriadne silnou témou, ktorá tak nejako maskuje skutočnú kvalitu tohto filmu. Na jednej strane film podáva dôležité svedectvo, pričom sa nebojí ukázať prstom na tých, ktorí sú za ten masaker zodpovední: Hutuovia, ktorí boli priamymi páchateľmi, Belgičania, ktorí tie rozbroje medzi oboma stranami vyvolali, Francúzi, ktorí dodávali Hutuom zbrane, Američania, ktorí hrali mŕtveho chrobáka, či OSN (opäť raz v hanebnej role), ktorej sa všetko dialo priamo pod nosom. Na druhej strane ale samotné filmové spracovanie ničím nevyniká. Úporná snaha tvorcov o vyvolanie emócií sa míňa s účinkom, film aj tak pôsobí veľmi chladne, nezaujato. Kamera používa neprirodzený filter s nepríjemne presýtenými farbami a je miestami trendovo roztrasená. Za veľa nestojí ani hudba (okrem tej pri záverečných titulkoch), ktorá mi občas pripomínala zvučku Nedeľnej chvíľky poézie. No a napokon hlavný herecký predstaviteľ Roy Dupuis odohraje takmer celý film s jediným výrazom (čo znamená bez výrazu).     "They've been fighting using the word genocide from day one because under international law it requires them to act."                                  ()

Mikino00

Tento film by se měl pouštět po celém světe, aby se lidé poučili a toto již příště nedopustili. Ach jo, v jakém světě to žijeme. Při sledování jsem doslova řval na obrazovku. ()

sona123

Silný příběh podle skutečné události. Genocida....Na druhou stranu, nejsem si jistá, že má někdo zasahovat do záležitostí někoho jiného. Asi ano, být na místě generála, jak tomu bylo ve filmu, těžko bych zavřela oči a odjela pryč....ale nic nemá jen jednu stranu a jeden pohled. Velmi cenný film. Hodně stál herecky na Roy Dupuisovi - byl výtečný. A Rwanda - nádherná. ()

Jimmy15

Další filmík k problematice Rwandy do sbírky. Tentokrát z pohledu Romea Dallaira, který měl na starosti celou situaci a kvůli rozkazu „Nezasahovat“ mu před očima umíraly tisíce lidí a on nemohl nic dělat. Podle mě velmi povedený film a doporučuji všem, kteří by se chtěli o problému, který byl Rwandě dozvědět více, a nechtějí nic číst. Ale zpět k filmu je to další bomba. Je zde vidět, že s tím bylo opravdu velké množství práce, aby vše vypadalo realisticky a k tomu byla i velká část natáčená přímo ve Rwandě, takže plus navíc. Nemůžu hodnotit jinak než jako u předchozích filmů jako je Hotel Rwanda a Střelba na psy, ale prostě plnej počet si to jednoznačně zaslouží. ()

cesky_hrac

Příběh se odehrává v malém státě Rwande, který leží v Africe. Odehrávají se zde nepokoje a občanská válka. V celém filmu se snaží OSN o mír. To se jim nevydaří... Na tento snímek lehce zapomenu. Sice mě ze začátku bavil ale později mě začal nudit a završení celého děje se mi zdá nevyřešení(utnutý). Tento film bych nemohl jistě doporučit!!! Moje celkové hodnocení: 56% Střih: 5/10 Scénář: 8/10 Režie: 5/10 Efekty: 7,6/10 Hudba: 4,6/10 Obsazení: 5,1/10 ()

mira007

Masakr ve Rwnadě ( milion lidí rozsekaných mačetami v rekordním čase ) dle vzpomínek velitele mírových sil Dallaira je zachycen z daleko širší perspektivy mezinárodní politiky než Hotel Rwanda, který je dle mého názoru takový americky uhlazený. Tento film působí daleko realističtěji ( ikdyž se vyhýbá nějakému drastickému zobrazení násilí ) a diváka vtáhne do atmosféry strachu, násilí a beznaděje daleko přesvědčivěji. ()

Inferno

jasně... tohle je tak silnej motiv že i kdybych vo tom natočil film já tak se to skoro každýho musí dotknout... ale stejně nemůžu jinak než 5/5 už jenom za to jak se tu votevřeně ukazuje jak se na bezvýznamnou zemičku celej svět vykašlal... nechci zabíhat do politiky nebo historie, ale v tomhle je genocida ve Rwandě dle mýho názoru mnohem horší než vyvražďování židů za 2. sv. v. ... určitě stojí za zhlídnutí ale počítejte s tim že z toho nebudete mít dobrej pocit... ()