Filmová adaptácia autobiografie bývalého kanadského generálporučíka mierových vojsk OSN (UNIMAR) v Rwande Romea Dallaira. Film vznikol z iniciatívy samotného (súčasného kanadského senátora) Romea Dallaira, ktorý sa podľa jeho slov rozhodol radšej natočiť nízkorozpočtový televízny film, ako ísť do Hollywoodu a nechať sa prekvapiť konečným produktom upraveným pre masy. Dallaire sa snažil v roku 1994 upozorniť svet na prebiehajúcu genocídu, aby zachránil čo najviac životov. Dnes ju pripomína, aby sa svet zo svojich chýb poučil. (DöN)

jjjerry

Krásný příběh, ze začátku nádherná kamera na určitě krásnou zemi a vše podkrosleno dobrou hudbou. Příběh je tématem hodně silný, ale i když má dokumentární charakter, tak jsem se vůbec nenudil, stále se něco dělo. Pro mě lepší než Hotel Rwanda. Zachycena bezmocnost jednoho člověka něco měnit a ukázka neochoty se vměšovat do konfilktu. ()

Flamik

Stejný jako posledni spravedlivy/. Něco strašnýho, a ještě horší z toho pohledu že se to odehrálo 50 let po 2.WW a ještě o tom věděli špičky celého světa, bohužel nad tím jen mávli rukou. Co se týče kvality "dokumentu" tak k tomu bych měl docela dost připomínek, ale prostě film s takovýmto tématem se nedá hodnotit negativně. ()

Horác

Rwanda je malá a krásná země, kterou bych někdy rád poznal. Rozhodně ale raději v čase míru, než v době šílenství, které tu vládlo krátce ale intenzivně v devadesátých letech. U tohoto filmu mě nejčastěji napadá slovo bezmoc. Vojenská mise, která nesmí střílet, opravdu mír neudrží. ()

Desmi

Generálova odvaha byla místy neuvěřitelná. Mimořádná osobní síla a vůle docílit co nejmenší tragédie byla z generála, divákova osobního průvodce filmem, cítit i přes obrazovku. Bez pomoci zvenčí měl však jen omezené možnosti. Přesto se ale pokusil něco změnit a minimálně 30.000 lidí život změnil, riskujíc vlastní život. Všechna čest. ()

Desmond04

Po Hotelu Rwanda druhý snímek se kterým jsem měl tu čest, co pojednává o občanské válce..tedy spíše genocidě ve Rwandě. Toté téma mě tak chytlo, že plánuji ještě Shooting Dogs, Sometimes in April a závěrem hodlám na toto téma napsat i seminární práci. Strašně mě láká rozvinout tady základní otázku ohledně Rwandy, ale jsme zde kvůli filmu a ne kvůli skutečným reáliím. Asi si přečtu samotnou knihu Romea Dallaira, podle které je toto dílo zfilmováno, abych zjistil, jak blízko to je pravdě. Ale musim poznamenat, že bohužel je o tak pravdivé jak jen může. Narozdíl od Hotelu Rwanda, se blíže seznamuje s pohledem mírových jednotek OSN, které postupem slábnou a slábnou až se nich stane jen hrstka výjimečných. Roy Dupuis se s těžkou rolí vypořádal skvěle a když v jeho očích vidíte tu bezbrannost a a lítost, skutečně mu věříte. Byl jsem plný nenávisti, smutku, nenávisti, smutku a zase nenávisti... Skvěle natočený film o jedný z největších hrůz konce 20.století. Nemůžu film hodnotit po profesionální stránce více do hloubky, maximálně můžu říct, že na autentičnosti snímku přidal i fakt, že se natáčelo v lokalitách, ve kterých se tato zvěrstva ve skutečnosti stala a předvádění se Hutuuvských bojovníků, mám na mysli jejich skákání, přejíždění mačetami o silnice a provokace, až z toho běhal mráz po zádech. Byl bych neskutečně šťastněn, kdyby tento film vůbec nemusel vzniknout... ()

Hvězdář

Na tohle jsem se kouknul především díky filmu Hotel Rwanda. I tento film trpí jedním nedostakem, totiž řadou scén, ve kterých chybí přesvědčivost pro diváka. Nicméně opět tady je důležitější výpovědní hodota, vlastně obzvlášť tady, když vezmu v úvahu, že jde o zfilmovanou autobiografii. Spíše než film si zaslouží obdiv postava Rome Dallaira. Proto má tento film u mě velké plus, neboť se snaží mluvit o něčem, o čem se mi zdá, že se prostě téměř vůbec nemluví. ()

LadyRainier

Jak hluboký souhlas mám s komentářem uživatele Zeck ... Jen ještě jednu hvězdičku přidávám a doporučuju podívat se i na dokument "Poslední spravedlivý" ... ()

Pavlosos

Rwandská genocida: absolutno. Brutalita a neúcta k lidskému životu zde nezná mezí (spálené průkazy totožnosti) a každá věc je zde naprostá reálie. Film, co v nejvyšší možné míře dostál syrové předloze. Obojí jsem viděl i četl, knižní adaptace je mým kouskem v osobní červené knihovničce. ()

Jaryktichy

.„Drama které mě položilo na lopatky“. Dost dlouho jsem rozdýchával masakr co se ve filmu stal. Dobré zpracování Rwandcké genocídy. Jeden z nejsmutnějších filmů které jsem viděl a dost mě překvapil. Otřesné mrtvoly co ležely na ulicích mě dostaly, opravdu nechutný pohled. Nemám ponětí jak tohle OSN mohlo dopustit. Bohužel je to pro svět necenná země. Příběh mě moc překvapil, ale na plný počet teto film nemá. Určitě pěkná podívaná. ()

BarGoldstein

Krásně zdokumentovaná nátura domorodého obyvatelstva černého kontinentu. Někteří retardi zde zvrací svá moudra o vině Belgičanů a jiných bělochů. Rád bych, aby mi vysvětlili, proč si teda ti fešáci vydělávají krupon jestě půl století poté, co poslední zoufalý Belgičan tu bohem zapomenutou díru opustil. Děkuji. ()

DöN

Viem že Boh existuje, pretože v Rwande som si podal rukou s diablom. Roy Dupuis hra famozne. Romeo Dallaire sa podla mna rozhodol spravne vyhnut sa Hollywoodu. Blood diamond, ci hotel Rwanda ho zrejme odstrasili dost. http://www.youtube.com/watch?v=sCqKkCoLPPw BTW kniha podla ktorej je film natoceny je prva kniha ktora ma rozplakala uz v uvode. Ultimatne silne. ()

SedlikCZ

Luxusní... opravdu luxusní film vtáhne do děje a pocity jsou všelijaké... ale nakonci přece jenom zvítězí zloba. Sakra myslel sem, že za 2000 let co už počítáme tento kalendář sme se něčemu naučili a leccos pochopili, ve středověku by takové selhání mělo jediný následek. Dnes?...... ()

Wroclav

Četl jsem i knihu, která je více dokumentární a realistická. Film je naopak hodně sugestivní, jak už to bývá. Těžko u takového díla hodnotit výkony herců, kameru etc. byť jsou perfektní. OT: Není podstatné, zda za genocidou stál Bagosora, Kagame, vůdci Interhamwe či někdo jiný. Není podstatné zda se genocida udála vinou médií, vlivem velmocí řešící přístup k nerostným surovinám vých. Konga, nebo jen úplným zblbnutím místního obyvatelstva (nebo pravděpodobně kombinací všech faktorů). Podstatné je, že se stala.. -> WANDRWALL - by mě fakt zajímalo, jaký má tvůj komentář smysl. Lidí s podobným uceleným světonázorem (pokud komentář chápu dobře) jsem už pár viděl. Měl bys možná někam vyrazit a zjistit, že svět není dvojrozměrný. ()

Formanka

Dá se takovej film hodnotit? Z filmařskýho hlediska jistě, ale mě zajímaj pocity. Už zase slyšim o tom, že OSN je k ničemu. Kdysi ho někdo nazval bezzubým, čim dál víc chápu. Být vyslancem OSN je možná dobrej způsob, jak se zviditelnit, ale v žádnym případě nic, na co být hrdej. ()

ajfelka

Úmysl, proč film vznikl je zřejmý - k čemu je OSN, když nic nezmůže a jen do konfliktních oblastí posílá jednotky, které ale v podstatě nemohou použít zbraň, i když se děje hrozné bezpráví. Je rozhodně potřebné, abychom si tyto zvěrstva připomínali a aby neupadly v zapomnění. K výkonu hlavního hrdiny (Roy Dupuis) nemám sebemenší námitky, ale pět hvězd dát nemůžu z toho důvodu, že mi v některých pasážích film silně evokoval nějaké náborové nebo "černobílé" filmy, kde je jasné poselství "My jsme ti dobří a tamti jsou zrůdy." Tento můj pocit shazuje hodnocení na čtyři, ale zato hodně kvalitní hvězdy. A nikdy nezapomeňme na slova reportérky: "Vláda ani mezinárodní společenství nic neudělají, je to pro ně jen další africký bordel." ()

Agnostik

Afrika je jistě nádherná a krásná země,což však neplatí o všech jejich obyvatelích.Rwandský konflikt mezi dvěma kmeny formou masového masakru a genocidy dolehl na celý civilizovaný a mírový svět.Tento film aniž by ukazoval nějaké drsné scény si vystačil spíše z formou psychologické sondy ale natolik odzbrojujícím stylem až je to dokonalé! ()