Šlechetné srdce a šlechtické korunky

• Veľká Británia Kind Hearts and Coronets (viac)

Matka Louise Mazzaniho pocházela ze ctihodného šlechtického rodu Ascoyne, ale rodina ji kdysi zavrhla pro sňatek s chudým mužem. Teď, když zemřela, přichází čas na pomstu dávné křivdy - rod Ascoyne má ještě osm žijících nositelů šlechtického titulu (všechny hraje Alec Guinness) a Louis (Dennis Price) vymyslí plán na osm rafinovaných vražd, aby se mohl stát jediným legitimním Ascoynem a vévodou z Chelfontu. (Oskar)

Mylouch

Labutí píseň konzervativního, viktoriánskou dobou okouzleného příběhu, který má už od časů Conana Doylea přiliš silnou konkurenci a v poválečném filmovém kvasu zastarává ve všech ohledech rychlostí blesku. Nadsázka a anglický humor tu nefungují. Kameraman si musí do svého vrcholného opusu ještě 30 let počkat. 2-3* ()

LeoH

Vybraný cynický humor, černý jako vyleštěné lakýrky právoplatného anglického vévody. Závěrečné neřešitelné dilema a jeho vyústění řadím k nejbrilantnějším komediálním pointám vůbec. K dokonalosti mi chyběl snad jen Václav Voska v hlavní roli (viz Vajíčko). ()

Bernhardiner

"Nehodilo se podotknout, že teď už Henry nemá čas vůbec na nic, proto jsem hovořil o jeho budoucnosti" Tato velmi černá komedie má poměrně nudný začátek, který však bohatě vynahrazuje ten zbytek. Skvělá je již hlavní zápletka, která sice vzhledem k průběhu filmu poměrně překvapivá, ale velmi potešila. Navíc jsem dostal pár tipů, jak snadno, celkem rychle a hlavně nenápadně likvidovat nepohodlné příbuzné a ostatní, kteří mě stojí v cestě k získání moci a majetku. Hlavní pochvalu si zaslouží především představitel osmi překážejících Alec Guiness, který dokázal přesvědčivě ztvárnit osm různých charakterů. Pochvalu založí i dialogy a monology hlavního hrdiny, které celému dílku dodávají patřičnou šťávu. 90% ()

Fox85

Hlavní postava i přes své počínání zasluhuje sympatie. A Alec Guinness je ve svém ztvárnění tolika rozličných postav perfektní. Výborná komedie ()

Chegi

Skvěle napsaná černá komedie s úžasnou pointou, které vévodí v hlavní roli Dennis Price jako zhrzený potomek šlechtického rodu Ascoynů a samozřejmě Alec Guinness, který s lehkostí a důvtipem zvládá osmiroli šlechticů tohoto rodu (v jedné z nich je dokonce ženou)! Myslím, že se tak stal jediným hercem v historii filmu, který byl v jednom snímku zabit hned 8x ()

Han22

Dalo by se říct typický starý anglický film. Mladý vévoda sedí ve vězení před popravou, sepisuje paměti a vzpomíná na svůj život. Jak byl nepřízní osudu připraven o život ve vévodově rodině, dvě lásky svého života a hlavně na to, jak se rozhodl pomocí 8 vražd dostat k titulu vévody. Je to dokonale anglicky suché s dokonale suchým humorem a samozřejmě ani stopou po jakékoliv brutalitě, napětí a bohužel ani emocích. Suchému humoru odpovídá zvrat jak se hrdina dostane do vězení i výborná pointa. Něco jako Pan Verdoux (hrdinou je sériový vrah), jen trošku zábavnější. A také s nečekanou, leč trochu zbytečnou osmirolí Alexe Guinesse. ()

Zagros

Černá suchá anglická komedie, která je na mě místy suchá až moc. Některé scény a dialogy byly parádní, některé ovšem byly slabší. Vcelku jde o pohodovou zábavu, v hlavě ale na moc dlouho neuvízne. Z dobrého námětu se dle mě mohlo vytěžit mnohem více. Dalo se například pracovat více s jednotlivými postavami rozvětvené šlechtické rodiny, lehce to okořenit jejich vztahy apod. Tahle se postavy vždy jen nakrátko objeví, aby… splnily svoji filmovou roli. Škoda. Hlavní hrdina Louis v podání Dennise Priceho na mě také působil jako leklá ryba a moje srdce si rozhodně nezískal. Herecky jej dalece předčil a perfektní výkon podal Alec Guinness v asi osmi vedlejších rolích celé šlechtické rodiny najednou. Nakonec nechám průměrné tři hvězdy pro průměrnou komedii. ()

KmK

Vynikající film podle výborného scénáře plný jemného a ironnického humoru. Alecova osmirole je geniální, hlavní hrdina vůbec není nesympatický a na Joan Greenwood (proč není uvedena v obsazení?) je krásný pohled. Bravo. ()

Rozjimatel

"Sprocket's Farm?" "No, Your Grace. From Scotland Yard."     Komediálna dráma plná kvalitného čierneho humoru, zaradená do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Síce sa mi ten dej zdal v istej fáze trochu stereotypný (napriek tomu, že jednotlivé vraždy sú veľmi rozmanité), pri skvelých a hlavne nečakaných záverečných zvratoch sa mi spätne celý ten scenár javil ako veľmi vydarený. Herecky exceluje Alec Guinness v hneď v ôsmich rolách, ktoré sú prekvapivo veľmi rozdielne (Lady Agatha!). Film si v podstate uťahuje zo šľachticov a poukazuje na nezmyselnosť celého šľachtického stavu.     "While I never admired Edith as much as when I was with Sibella, I never longed for Sibella as much as when I was with Edith." ()

Mikino00

Zvláštní komedie o sériovém vrahovi podaná s nadhledem občas až s černým humorem a úsměvným koncem, který je dosti krásné otevřený. Kvůli čemu ale stojí za to vidět tento film, je Guinness, hrající mnoho velmi vtipných rolí a dokonce i ženu. ()

troxor

Nádherně cynická černá britská komedie o tom, že vraždit se dá, jak vidno, na úrovni, zvláště, pokud je třeba trochu prostříhat přebujelý strom v rodokmeni, což se rozhodne udělat hlavní hrdina. A právě to, jak je chladnokrevný vrah představen jako kladná postava, mi přijde neuvěřitelné, vždyť i dnes by to vyvolalo vlnu kritiky (a myslím, že by takový "nekorektní" film nebyl ani zrealizován). A tento film byl natočen před 60 lety! Možná, že se moralisté báli film napadnout, protože se obávali, že scénárista, který byl schopný tak rafinované zločiny vymyslet, by byl rovněž schopen zajistit, aby jejich pobouřená recenze byla jejich recenzí poslední. Snad je také udobřil výborný Alec Guiness v osmiroli (!).Na film se rozhodně podívejte, protože i když na filmovém plátně se otráví hodně lidí, vy rozhodně otráveni nebudete. ()

JimiH

Absurdní a cynické, ale přesto mě film neoslovil, tak jak jsem čekal. Všichni herci ovšem hráli své party na jedničku a Alec Guiness je skutečný chameleon. ()

horovska

Příjemně černohumorná žánrovka. Muž, pro kterého je krédem "účel světí prostředky" a tak svoji cestu za šlechtickým titulem rámuje povražděným příbuzenstvem. Anglická černá veselohra je mi, jako typicky českému divákovi, blízká. Bavila jsem se, ale víc, než zábavu - byť elegantní a na úrovni - nelze očekávat. ()

Brinkley

Při sledování Kind Hearts and Coronets jsem si vzpomněla na Broadbentův Smysl pro historii.... především pro stejný lhostejný odstup vraha - vypravěče při glosování svého řekněme cílevědomého, morálně diskutabilního, jednání; a samozřejmě vtip. Jak je pro Brity příznačné, jde o komedii ukecanou (diváka pobaví dialogy, nikoli akce), břitkou a místy cynickou. "Co to dělám? Hraješ si s ohněm. Ten alespoň hřeje".Šlechetná srdce mě navzdory ostrovnímu klimatu rozhodně zahřála na duši. Nezměrnou zásluhu na tom měl určitě Alec Guinness a jeho ztvárnění mnohonásobné oběti. ()

junxi91

Suchá černá britská komedie o jednom zneuctěném vyděděném šlechticovi, který se rozhodnul fyzicky zlikvidovat své urozené předky, kteří jej neuznávají jako člena jejich rodiny. V edwardovské Anglii (1901-1910) je Louis D’Ascoyne Mazzini, 10. vévoda z Chalfontu, uvězněn a další den jej čeká trest smrti oběšením za vraždu. Během filmu pak vypráví o svém životním příběhu. Jeho matka, nejmladší dcera 7. vévody z Chalfontu, utekla s italským operním pěvcem Mazzinim a její rodina ji zavrhnula za to, že uzavřela morganatické manželství. Rodina Mazzini byla chudá, ale šťastná, dokud otec nezemřel krátce po narození Louise. Matka vychovává Louise sama a vypráví mu o historii své rodiny a říká mu, že na rozdíl od ostatních rodů může titul vévody z Chalfontu zdědit také žena. Louis má v dětství dva kamarády – Sibellu a jejího bratra, děti místního lékaře. Louis opustí školu a musí nastoupit do zaměstnání, a tak jeho matka píše svému příbuznému, lordu Ascoyne D’Ascoyne, soukromému bankéři, aby zaměstnal jejího syna. Matka je však odmítnuta a Louis a musí pracovat jako asistent v obchodě s textilem, což je pro něj ponižující práce. Matka zemře a jejím posledním přáním je, aby byla pohřbena v rodinné hrobce na zámku Chalfont, a opět je odmítnuta. Louis se sejde s dospělou Sibelle a navrhuje jí sňatek, ale ona jeho návrh zesměšní a vezme si Lionela Hollanda, bývalého školního přítele jejího bratra, který je z bohaté rodiny. Louisovi je ovšem jasné, že Sibelle nebude s Lionelem šťastná a že by jí bylo lépe s ním. Louis se pak v obchodě pohádá se zákazníkem Ascoynem D’Ascoynem, jediným bankéřovým synem. Kvůli hádce je Louis propuštěn z práce, a to je pro něj poslední kapka. Louis se rozhodne zabít nejen jej, ale také dalších sedm lidí, kteří stojí před ním v pořadí nástupnictví titulu vévoda. Louis vyhledá Ascoyna a jeho milenku na výletě na lodičkách, a odváže jejich lodičku zakotvenou kousek od splavu, a ti dva se utopí. Po smrti Ascoyna píše Louis kondolenční dopis jeho otci, lordu Ascoyne D’Ascoyne, který ho zaměstná jako úředníka – konečně mu tedy dává pořádnou práci. Louis si tak pronajme byt pro svobodné mládence v St James’s v Londýně, aby se mohl stýkat se Sibellou, která jej miluje a podvádí s ním svého manžela. Další Louisovou obětí je Henry D’Ascoyne, vášnivý amatérský fotograf, a Louis se sejde s ním a jeho manželkou Edith. Louis ve fotografické komoře nahradí parafín benzínem, Henry si rozsvítí a komora vybouchne. Louis si zamane, že vdova by mohla být jeho vévodkyní. Další obětí je „nejhloupější člen rodiny“, reverend lord Henry D‘Ascoyne. Louis se vydává za biskupa Matabelelanda a během večeře s reverendem otráví jeho drahé kvalitní víno. Sufražetka Agatha D’Ascoyneová rozhazuje z balónu nad Londýnem letáky, a Louis ji sestřelí pomocí luku a šípu z okna svého bytu. Louis pak pošle generálu lordu Rufusi D’Ascoyneovi sklenici kaviáru s bombou. Největší výzvou je admirál Lord Horatio D’Ascoyne, který je neustále na své lodi a málokdy vstoupí na pevninu. Naštěstí pro Louise se admirál po kolizi na moři potopí také se svou lodí. Edith souhlasí, že si vezme Louise, a oznámí to Ethelredovi, bezdětnému, ovdovělému osmému vévodovi. Ten oba pozve, aby strávili pár dní na zámku Chalfont. Konečně zde tedy může Louis pobývat jako šlechtic, a ne jako turista. Ethelred informuje Louise, že se hodlá znovu oženit, aby zplodil dědice. Louis tedy musí zařídit loveckou „nehodu“ a těsně před tím odhaluje vévodovi svůj motiv, proč se rozhodnul vyvraždit své předky. Lord Ascoyne D'Ascoyne umírá v šoku když se dozví, že se stal devátým vévodou, a tak jej Louise nemusí vraždit. Louis tedy zdědí vévodství, ale brzy mu Scotland Yard utne tipec. Louise je zatčen a souzen kvůli podezření z vraždy Lionela, Sibellina manžela, který prosil Louise o finanční pomoc a pak spáchal sebevraždu. Louis je souzen ve Sněmovně lordů a během soudu se ožení s Edith, zatímco Sibella křivě vypovídá proti němu, ale ve vězení se domluví na ďábelském plánu a Louise je osvobozen. Ovšem je to hlava děravá a své paměti zapomene v cele...Párkrát jsem se během filmu zasmál, párkrát mě ta Louisova chladnokrevnost skutečně vyděsila. Film byl ze začátku celkem poutavý a zábavný, ale pak nějak postupně ztrácel tempo, přesto mu dávám slabší 4*. () (menej) (viac)

karlee

Zfilmovaná anekdota, vcelku povedená černohumorná záležitost, bohužel dojem trochu kazí český dabing, ten se nepovedl. Taky hlavní hrdina není příliš sympatický. ()

boombang

Cynický příběh s ultracynickým koncem je super. Sráží ho ale nesympatický hrdina a obě mdlé herečky. A Guinness sice exceluje, ale asi je třeba o jeho rolích vědět předem, aby si divák jeho výkony jaksepatří vychutnal. ()

Kenneth

Začátek filmu, který se odehrává ve vězení, slibuje, že to bude celkem zábava. Jenomže potom začne vyprávění smutného životního příběhu se vší chladností a cynismem. Pokud je to komedie, nevím, čemu jsem se tam měl smát. Nějakému chladnému vraždění? Ani dialogy nepůsobily nijak zábavně. Pokud jsem si dobře všiml, tak tam mají chybu v Desateru. Co bych možná vyzdvihl je přesný popis charakteru člověka, který se navenek snaží tvářit nadmíru lidsky, ale uvnitř je to chladnokrevný, v tomto případě pomstychtivý, vrah. Takových známe povícero. Jeden z nich momentálně sedí v Kremlu a svého zvráceného cíle se snaží dosáhnout ničením a zabíjením lidí a vše nazývá jediným správným rozhodnutím. Co tedy pobavilo, byl úplný konec filmu, to ale prostě nestačí. ()