Šlechetné srdce a šlechtické korunky

• Veľká Británia Kind Hearts and Coronets (viac)

Matka Louise Mazzaniho pocházela ze ctihodného šlechtického rodu Ascoyne, ale rodina ji kdysi zavrhla pro sňatek s chudým mužem. Teď, když zemřela, přichází čas na pomstu dávné křivdy - rod Ascoyne má ještě osm žijících nositelů šlechtického titulu (všechny hraje Alec Guinness) a Louis (Dennis Price) vymyslí plán na osm rafinovaných vražd, aby se mohl stát jediným legitimním Ascoynem a vévodou z Chelfontu. (Oskar)

N.Strauber

Alec Guinness zde názorně předvádí, co to je herectví. Moc lepších herců nebylo, pokud vůbec někdo (každopádně se to samozřejmě těžko porovnává) - a určitě ani nebude. Bohužel, jak už zde píšou mnozí, jeho OSMIROLE (!!!) je i v celkovém součtu spíše jen rolí vedlejší a zbytek filmu pak ani nemá šanci v plné míře zaujmout, když se divák těší na dalšího Guinnesse. Každá z jeho postav tam měla být aspoň 4-5 minut. A hlavní hrdina ztvárněný Dennisem Pricem sice ušel, ale moc žvanil... :-) ()

Fleur6

Veľmi dobrá - aristokratická - čierna komédia. Tagline je v tomto prípade viac než presný: "A hilarious study in the gentle art of murder." ()

Tommassi3

"Potěžkejte si tohle !! Naši předkové museli být siláci.." - "..naneštěstí však nebyli příliš odolní vůči vražedným metodám dvacátého století.. " ;) ()

MrCreosote

Osminásobná vražda, milostný trojúhelník, vydědění z rodiny - nemělo to být původně temné, tíživé drama? Šlechetné srdce a šlechtické korunky vynikají svým ležérním až nezúčastněným přístupem k celému tomu rodinnému hororu a hlavní hrdina celou situaci s chladným odstupem výstižně komentuje. Právě díky jeho věcnému podání a ironickým komentářům ke svým činům vychází tento film jako jedna z nejlepších komedií studia Ealing. Alec Guinness si zde procvičil snad všechny možné herecké polohy od mladíka plného elánu po senilního násosku blábolícího nesmysly a nezapřel svůj nezaměnitelný komediální talent. Myslím, že bez nápadu ztvárnit všechny členy rodiny Ascoynů stejným hercem by se vytratila celá jedna rovina filmu (nejsou tyhle šlechtické rody pověstné svým vpravdě rodinným přístupem ke sňatkům?). Dennis Price se svým delikátním vyjadřováním bezchybný, ta jeho vyčítaná odtažitost je pro celý snímek zásadní a v tomto případě skvěle zvládnutá. ()

liquido26

Pomale ale jistě plynoucí příběh jednoho karieristy, který se ne úplně férovým způsobem vypracoval z prodavače v obchodě se spodním prádlem až na vévodu. Komedie, která neoslní žádnými hláškami ani vtipy, při kterých by se člověk za břicho popadal, ale rozhodně oslní vybroušeným černým humorem, skvělým scénářem, vypointovanou ironií a určitou bezemočností, chladností a odtažitostí díky, které baví stejně jako kdyby na diváka chrlila hlášku za hláškou. (ty vole, to teda dneska mluvím chytře :-)) ()

corpsy

Je trochu škoda, že snímok po úžasnom štarte ( prvá polhodina ) začne lapať po dychu a skĺzne do melodramatického blúznenia, takmer oprosteného od úvodného čierneho humoru. Film si nezachováva rovnakú atmosféru po celý čas, v čom vidím jeho najväčší problém. Ani okázalé herecké výkony ( a aj tie maskérske - Alec Guinness vedel ), nemôžu diváka zbaviť pocitu, že sa tvorcovia v druhej polovičke flákali. ()

ledzepfan

Vybroušená záležitost plná lehounkého cynismu s až wildovským feelingem. Nejedná se o nic kulervoucího, ale humor je to vkusný a udrží to divákovu pozornost až do konce... Za mě přesně na půl cesty mezi 3a4. ()

Cimr

Připadá vám vtipná představa člověka, který vyvraždí celou rodinu, aby dostal šlechtický titul? Člověka, který oslavuje smrt ženy a dvou malých dětí? Ne? Pak jste asi ještě neviděli Kind Hearts and Coronets! Komedii, která je tak báječně černá a cynická, že dodnes neztratila nic ze svého kouzla. Když se dívám na klasické staré komedie, mám často problém s tím, že humor v nich mi připadá vyčpělý. Je to takové roztomilé, ale že by se člověk skutečně pobavil, to se říci nedá. To ovšem neplatí pro Šlechetná srdce. Režisér Hamer si prý před začátkem natáčení řekl, že chce natočit komedii mimo veškerá pravidla morálky a vcelku bych řekl, že v příběhu chladnokrevného zabijáka, který škrtá lidi jako položky ze seznamu, se mu to povedlo. Vše je navíc korunováno osmirolí Aleca Guinnesse, která je paradoxně excelentní tím, že v ní Guinness nijak zvlášť neexceluje, tj. nepředvádí se, nepitvoří; svých osm členů jedné "prokleté" rodiny ztvárňuje ve velmi jemných, ale naprosto přesných náznacích... Ďábelsky vtipná komedie! ()

kaylin

Alec Guiness je neskutečný chameleon a já jsem rád, že ho konečně poznávám jinak než jako Obi-Wana. Jeho herectví je neskutečně chameleonské, což souvisí i se skvělými maskami, které jsou v tomto filmu úchvatně zpracovány. Jsem si jistý, že kdybych nevěděl, koho Guiness hraje, nepoznal bych ho. Snímek je vtipný krásně britským způsobem. Všechno dohromady z něj dělá poklad světové komedie. ()

Derek

na to ze Kind Hearts and Coronets byvaju casto oznacovane ako jeden z najlepsich britskych filmov (ci komedii) tak som ocakaval o dost viac. je to prijemne cerno-humorne, ale i dost ukecane a nie prilis filmove. alec guinness ke vo svojej osem-ulohe skvely rovnako ako i dennis price v hlavnej ulohe chladnokrveho vraha, ktory je vam stale napriek svojej psychopatickosti sympaticky... ()

Aleee89

Uvítala jsem malé (žánrové) zpestření v rámci imdb žebříčku nejlepších 250 filmů. Myslela jsem však, že mě film na pomezí komedie a dramatu zaujme více. Zpočátku se mi vybavila výborná kniha Tristram Shandy, těch paralel bylo několik, těmi hlavními však humor a hlavní postava, která i zde komentovala děj a byla vypravěčem. Jenže počáteční skoro nadšení z takové dávky ironie a cynismu se začalo brzo vytrácet. Film mě začínal nudit a tempo se, aspoň se mi to tak subjektivně zdálo, zpomalovalo. Škoda, původně tenhle film vypadal skvěle. ()

Chrysopras

Vždy mě potěší pokud filmy z první poloviny minulého století nejsou dobře hodnoceny jen z jakéhosi pocitu nostalgie. A s radostí musím říci, že to je případ tohoto dílka! Lehká komedie s brilantními dialogy, černým humorem a nadhledem v duchu nejlepší britské tradice... Jen nevím, jestli si to užíval i Alec Guiness, když asi drtivou část tvorby filmu trávil v maskérně :-) ()

easaque

+3* ve své době to muselo být průlomové dílo a myslím, že jinde než v Anglii něco takového vzniknout nemohlo. Tahle černobílá černohumorná komedie ze šlechtického prostředí má vlastně jen klady, ale po těch letech už trošku vyčpěla. Přesto mě potěšila a klidně bych doporučil pamětníkům. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

PEEPA

Kua kdyby k tomu byly alespon EN titulky, tak bych tomu mohl dat asi vic. Takhle jsem rozumnel reci tak za 70-80%, pochopil jsem o co slo, pointu a tak ale verim, ze je v tom neco vic... jestli se mi podari sehnat titule, tak to zkouknu znovu. ()

zette

Dost mozna nejlepsi cerna komedie z Velke Britanie. Memoar Mazzaniho mne nejednou donutil k uprimnemu usmevu, jeho vypraveni bylo dokonale. Zaver se sice dal trochu ocekavat, coz ovsem nic nemeni na faktu, ze se jedna o pozoruhodny film, ktery zarucene zlepsi naladu. Az bezstarostny a bezchybny herecky vykon Dennise Priceho. ()